proč žít v Thajsku

5 důvodů proč žít v Thajsku


Téma proč žít v Thajsku je možná nekonečné a dalo by se o něm diskutovat hodiny a hodiny a hodiny. A těm kdo život v Thajsku nepoznali, bude mnohdy těžké vše slovy popsat a vysvětlit – to se prostě musí zažít. Pokud bych měl ve zkratce vyjmenovat 5 důvodů proč žít v Thajsku, budou to zřejmě tyto:

1. Počasí

Počasí v Thajsku je příjemně teplé a poměrně stálé bez výkyvů, které obzvlášt v posledních letech trápí nejen Čechy. Dalo by se říci, že je tady celoročně pořád 30°C. Prakticky má Thajsko pouze dvě roční období a to období teplé, které je provázeno monzunovým deštěm (neprší však celé dny či týdny, ale obvykle jde o krátké, ale vydatné přeháňky a nebo noční déšť) a období chladnější téměř bez dešťů. Nicméně pokud bych měl udělat průměr, tak je pořád kolem 30°C. Na hornatém severu Thajska může teplota v nejchladnějším měsící prosinci klesnout v noci kolem 15 stupňů, což je pro Thajce důvod pro zimní bundu. Naproti tomu na pobřeží moře je rozdíl mezi teplým a chladným obdobím minimální. Díky stálosti počasí a přijemnému teplému klimatu je na ulicích k vidění mnoho seniorů, běhajících jako čiperky, kteří se doma v Evropě kvůli artróze a bolesti kloubů sotva plouží. S počasím jsou také pak spojené mnohem nižší náklady na bydlení, jelikož není potřeba nic vytápět a tedy ani nic složitě a draze izolovat jako u nás.

2. Lidé

Thajci jsou přijemní a otevření lidé s úsměvem ve tváři. Také díky tomu je Thajsko přezdíváno „Land of Smiles“ nebo-li „Země úsměvů“. I když někdy thajský úsměv může být zrádný a může znamenat cokoliv. Thajský styl je zcela ve znamení thajského „Mai Pen Rai“, což volně přeloženo znamená „v pohodě“ (nevadí / to je jedno / v klidu atd.). Stres je něco, co v Thajsku prostě neexistuje. Nikdo nikam nespěchá a za ničím se nehoní. Thajci mají své volné tempo a díky tomu je život zde příjemný a přirozený. Žijí v blízké pospolitosti život pohromadě, nikoliv o samotě jako mnoho dnešních Evropanů.

Čtěte také:  Tam Bun - Thajský dobrý skutek I.

3. Jídlo

Thajská kuchyně je jedna z nejlepších a nejchutnějších na světě a Thajci se v jídle doslova vyžívají. Jídlo a čas k jídlu tvoří velmi důležitou společenskou součást každého dne. Thajská kuchyně je stále ještě zdravá a čerstvá. V dnešní době, kdy je jídlo v Evropě plné chemikálií a hormonů a masné výrobky viděly opravdové maso asi tak z 2 kilometrové vzdálenosti, je stále většina jídla v Thajsku opravdová, maso je skutečné maso bez hormonů a většina potravin pochází z lokálních zdrojů. Po prvních dvou měsících života a stravování thajským způsobem jsem „shodil“ 15 kg a to jsem se od rána do večera pořád něčím cpal. Velmi důležitou součást jídelníčku tvoří ryby a krevety.

4. Thajky – thajské dívky a ženy

Thajky pro Evropany  představují exotickou neznámou a možná i proto tu tolik mužů ztratí své srdce. Ze začátku to vypadá, že svému muži snesou doslova modré z nebe, nicméně jen málo z nich si tuto, pro muže, devizu, v průběhu vztahu zachová. Thajky jsou od malička vychovávány v respektu k mužům s tím, že každá žena se musí o svého muže řádně postarat a poskytnout mu dokonalý servis. Naproti tomu je od muže očekáváno, že se on musí postarat o finanční zajišťění svojí ženy a rodiny. Je sice pravda, že i do Thajska postupně pronikají feministické a emancipační vlivy, ale stále ještě je většina thajských dívek a žen věrná tradiční představě o rodině. Navíc Thajky o sebe a o svůj vzhled velmi důsledně pečují. V ložnici jsou pak skvělými milenkami.

5. V Thajsku je levně

Ano v Thajsku je levně a někdy až neuvěřitelně. Hlavní teplé thajské jídlo není problém koupit již kolem 20 Kč v době, kdy v Čechách je typická česká hotovka za 4-násobek této ceny. Měsíční pronájem jednopokojového bytu lze pořidit již od 700 Kč / měsíc, přičemž není větší problém pronajmout si velký dům nebo byt kolem 4.000 Kč. Zdravotní pojištění se neplatí, neboť je zahrnuto u zaměstnanců v sociálním pojištění, které se platí ve výši 10% – 5% platí zaměstnavatel a 5% zaměstnanec. Bohužel to však platí jen pro Thajce nebo pro cizince pracující na základě pracovního povolení pro thajské firmy. Soukromé zdravotní pojištění však může stát značnou část vašich peněz. 1 litr benzínu stojí cca 20 Kč a LPG je cca za 8 Kč. Letecky se přepravíte kamkoliv po Thajsku na evropské úrovni již za několik set korun za 1 cestu. Dálkové meziměstské VIP autobusy jsou vybavené pohodlnými sedačkami, a často má každé sedadlo i vlastní audio-video systém a herní konsoli. Na palubě obsluhuje stevard či stevardka jako v letadle a rozdává zdarma jídlo a nápoje. Ceny jízdenek jsou také velmi dostupné a pohybují se od 100 do 500 Kč v závislosti na vzdálenosti a úrovni autobusové linky. Vstupenka do moderního multikina na poslední americký film je za 80 Kč. Coca Cola v restauraci je za 10 Kč a voda zdarma. Auto srovnatelné se Škodou Octavia lze půjčit za cenu kolem 600 Kč / den. Středně velký dům slušné kvality lze postavit do 1 mil Kč a byt 1+1 s výhledem na moře pořídíte do 1 milionu Kč. Nové Mitsubishi Pajero v kůži, plné výbavě a motorem 3,6 litru pořidíte za 750.000 Kč. Litr aviváže pořídíte za 6 Kč atd. atd.

Čtěte také:  Vývoz z Thajska

Navíc k tomu všemu má Thajsko poměrně dobrou infrastrukturu. Zubní a zdravotní péče je v soukromém sektoru na srovnatelné úrovni s evropskými standardy. I díky Buddhismu je kriminalita poměrně nízká ve srovnání s Evropou či USA. Na každém rohu je otevřený supermarket 7-Eleven s otevírací dobou 24 hodin denně. Většinu léků lze koupit v lékarně bez předpisu a lékárníci vynikají slušnou odborností a poradí s výběrem léku. Moderní hypermarkety, shopping centra a multikina jsou v každém větším městě.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

20 komentáře

 1. Neříkejte, že holka na fotce je Thaika.

  • No jasně, že je to Thajka! 🙂 Autorem fotky je sbt.co.th – Mens channel, web který se zabývá vším co zajímá muže. A tento web mimo jiné fotí hezké Thajské holky 🙂 Copak se vám nezdá? 😉

 2. To mi stačí. Kupuju letenku.

 3. Ahoj Pavle, za 2 dny odlétám do Thajska, takže informace využiju – díky za to. Ještě jednu osobní otázku, jak jsi se dostal k tomu, že budeš žít v Thajsku?

  Díky Tomáš

  • 🙂 Byla to láska na první pohled 🙂 Thajsko mi připadalo jako balzám na duši, na nervy a na tělo. A v té době jsem to dost potřeboval. Po návratu do Čech jsem tam už nemohl vydržet a musel jsem se vrátit po třech týdnech zpět. A už jsem tu zůstal.

   • hajek vaclav

    Ahoj cetl jsem tve stranky a pokud se te muzu zeptat na to jak a kde ziji cesi v duchudovem veku v Thajsku .jednou sem tam byl a stale mne to tam tahne zpet tak bych se tam rad usadil.Budu ti vdecny za kazdou informaci a kontakt ,mej se fajn Vasek

    • Cesi v duchodovem veku ziji v Thajsku vsude mozne. Par Cechu v duchodu zije napriklad na ostrove Koh Chang, hodne jich je na ostrove Koh Samui, na ostrove Phuket, v Hua Hin, znacne mnozstvi je ve meste Pattaya ci Bangkok, ale take v Chiang Mai, Koratu ci mensich mestech po celem Thajsku. Kazdy ma o zivote jine predstavy a podle toho si vybira misto. Zivot v Thajsku je dle meho nazoru v mnohem lepsi a jednodussi nez v CR, ale jsou tu urcite bariery, z nichz nejvetsi je urcite jazykova bariera. Thajci moc anglicky nemluvi a cesti duchodci take ne. Druha vec je, ze tu clovek v jistych vecech zazije kulturni sok a nevim, zda s tim nemuzou mit nekteri starsi lide problem si zvykat na odlisne veci. A take je treba si davat velky pozor, protoze jako bili na sebe poutame pozornost mnoha podvodniku. Chce to pomalu a s rozvahou vybrat nejake misto, kde by se cloveku libilo a zacit s tim proste v klidu a beze spechu. A hlavne neverit thajcum ani nos mezi ocima. V Thajsku plati prislovi „dvakrat mer jednou rez“ mnohonasobne vice nez v CR. Doporucuji vam si prostudovat tento web, ktery vam mozna odpovi na mnoho otazek. Preji hodne zdaru.

 4. Ahoj Pavle, hledáme ráj na zemi, už mě ČR ničí, kdybys měl chvilku budu ráda, když se ozveš na meil a poradíš pár tipů 😉 dík, Martina

 5. ahoj 🙂 v dubnu bych chtěl odletět do thajska nazkušenou,už jsem byl v anglii,a ruzne po evrope ale chtel bych zkusit zit jinde,v raji 🙂 mas nejakou realitku nebo kamarady kteri by pronajali byt,za nejakou normalni cenu?dik,karel

 6. Dobrý den, prosím Vás, máme letenky na neděli do Bangkoku a dále bychom s někam chtěli vydat( chtlěli jsme na Krabi, což asi nebude díky záplav možné). Chtěla jsem se zeptat, jestli víte, jaká je situace v Bangkoku a eventuelně jestli byste nám nedoporučil, kam dále bychom v této situace záplav měli jet ? Je teď bezpečné do Thajska cestovat? Dívala jsem se na předpověď počasí a je velmi nelichotivá.
  Předem mockrát děkuji za odpověd.
  A chci jen napsat, díky taky za tento web!!

 7. dobrý den, jsem důchodkyně 65. V únoru jsem byla měsíc v Thajsku a moc se mě tam líbilo. Chtěla bych tam opět strávit část zimy. moje finanční možnosti jsou omezené . Můžete mi poradit na koho se mailem obrátit a pokud možno česky si domluvit pobyt. Děkuji
  Kadlecová

 8. Milý Pavle,
  mohu jen potvrdit tvé nadšení z té krásné země. Ja sice ještě zatím žiji v Austrálii, ale každý rok trávím tak tři měsíce v Thajsku. Je to vskutku báječná země a plánuji se tam přestěhovat natrvalo co nejdříve. Už mám toho socialismu v Austrálii plné zuby!
  Jednu věc jsi možná opomenul. Thajsko je země převážně buddhistická, na to je dobře pamatovat. My Buddhiasté sice nikoho nenutíme do našich řad, ale pro evropany doporučuji trochu se něco o Buddhismu poučit. Potom bude snazší porozumět místní kultuře. BUddhismus nepěstuje nějaký náboženský fanatismus, je to životní filosofie opírající se o zdravý rozum a hledající moudrost. Takže pro přemýšlivého Čecha není problémem tomu porozumět.
  Ano, potkávám čím dál tím více Čechu a Češek v Thajsku a všem se tu líbí. ABy ne!

  • Mily Jaroslave, dekuji za tvuj mily komentar. Presto ti musim napsat, ze dnes v roce 2018 jiz naprosto nedoporucuji, se do Thajska stehovat. Jestlize ti v Australii vadi „socialismus“, pak ti v Thajsku musi zakonnite vadit „komunismus“ a „totalita“, kterou do Thajska zacala zavadet vladnouci vojenska chunta pred 4mi lety. Neco jineho jet do Thajska na prijemnou dovolenou na 3 mesice a neco jineho je se tam prestehovat, zit tam a pracovat nebo se nejak zivit a ucastnit se mistniho zivota. To jsou naprosto rozdilne veci a to druhe rozhodne nedoporucuji. Ja jsem toho jiz mel take plne zuby a v lete 2017 jsem se sebral a svuj zivot v Thajsku po 7mi letech ukoncil. Dnes jsem zpet v CR a jsem velmi rad, ze jsem tak ucinil. Tech duvodu je mnohem vic nez je soucastny totalitni rezim v Thajsku, nicmene ztrata pocitu svobody a bezduvodne zavirani lidi do kriminalu byl asi duvod nejvetsi. Dalsimi duvody jsou treba thajsky rasismus a pohrdani cizinci, nasili a reseni jakehokoliv problemu nasilim, nevzdelanost, patologicka lhavost Thajcu a hlavne vztahy mezi Thajci. Z tech vztahu je cloveku na zvraceni. Omlouvam se, ze k tvemu pozitivnimu komentari pripojuji tak negativni odpoved, ale bohuzel to jinak nejde. Svedomi mi to nedovoli. Zustan v Australii a nebo se vrat do CR, rozhodne vsak zustan v teto „zapadni“ rozvinute kulture, ktera se nepohybuje vyvojove ve stredoveku jako ta kultura JV Asie.

   • Jaro Kovaricek

    Milý Pavle, děkuji za odpověď. Ano, jsem si vědom změn, o kterých píšeš. Já mám přítelkyni, která o mne pečuje a takové ženy dnes na západě těžko hledat. Její rodina je báječná a dobře vycházíme. Jsou to farmáři a žijí na vesnici nedalekop Kamphen Phet. Na severu je to přecejen jiné než v hlavních oblastech. Finančně jsem zajištěn, takže jsem nezávislý. Thajci jsou příjemní lidé, i když podvodníky mezi nimi též najdeš. Plánuji žít střídavě v Thajsku a Čechách, tu zimu nemusím. Mně se nejvíce zamlouvá sever a lanna kultura. Tam jsou lidé jiní a také se často dívají na lidi z jihu nebo z Isánu s notnou dávkou nedůvěry. Žil jsi někdy v Chiang Mai nebo okolí? V Čechách je celkem dobře, Praha ovšem nestydatě podražila, ale někde v malebném podhůří je fajn. Hádám, že občas se ti po Thajsku zasteskne. Ono je tam přecejen spousta příjemných věcí.

 9. Lenka Struncova

  Dobrý den, chtěli bychom se s manželem odstěhovat do Thajska, teploučko, krásná země, usměvavý lidé, žádný spěch takový pomalejší život, já vím všude je něco, četla jsem co jste psal,žil jste tam sedm let, mi jezdime tam už deset let, jsme bez závazku, 45 a 46 let, práce se nebojíme jsme zdraví, poradíte, co vy na to děkuji. Lenka

  • Momentalne opravdu nedoporucuji, leda by vas lakal zivot zpet v totalite. Thajsko od roku 2014 udelalo velky posun zpet a podle meho subjektivniho nazoru je to tak spatne, ze jsem se po 7mi letech vratil zpet do CR. Ja osobne potrebuji velky pocit svobody a to v Thajsku momentalne skutecne neni. Vladnou tam vojaci zeleznou rukou, utahuji srouby, zaviraji lidi do vezeni za nesmysly, za lajky na Facebooku, za bezvyznamna prohlaseni, Thajci jsou samozrejme frustrovani a davaji to najevo. Nasili a podvody jsou tam na dennim poradku. I kdyz i dost zalezi ve ktere oblasti clovek zije. Nicmene i tak je to vsudypritomne. Nejvetsi problem je obziva. Pokud nejste zajisteni nejakym solidnim prijmem ze zahranici, pak vam to opravdu nedoporucuji. V Thajsku neni mnoho pracovnich prilezitosti pro cizince, zakony jsou pritazene za vlasy, nemuzete si pomalu ani umyt auto ci posekat sami travu na zahrade, protoze to je povazovano za praci, na kterou musite mit pracovni povoleni. A tech pripadu, kdy za tyto nesmysly policie zavrela cizince do vezeni je spousta. Lide nakonec skonci tak, ze zacnou provozovat nejakou restauraci, ci resort, nebo se vrhnou na realitni cinnost a nebo cestovku. Jenze to tam dela kdekdo a navzajem si pak hazi klacky pod nohy. Plus tradicnich zcestovalych turistu ze zapadu ubyva a nahrazuji je turiste z Indie, Ciny ci arabskych statu a ti maji zcela jinou kulturu cestovani a vydelat vam nenechaji. Osobne bych se spise orientoval na nejakou jinou zemi, ktera nebude v Asii, pokud hledate teplo a pomalejsi zpusob zivota, ale spis treba v Evrope nebo uzemi pod spravou EU jako treba Kanarske ostrovy, Malta a nebo Guadeloupe a podobna uzemi. Myslim to uprimne. Mnoho zdaru!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *