Pláž Long Beach Koh Chang

Výlet na Long Beach, Koh Chang

Už jsem na ostrově docela dlouho a pořád se jen potloukám po západním pobřeží, kam se soustřeďuje většina dění na Koh Changu. A tak jsme se dnes rozhodli, že konečně uskutečníme dlouho plánovaný průzkum východního pobřeží, které je z nějakého zvláštního důvodu téměř neobydlené, respektive obydlené je, ale většinou jen místními lidmi a to ještě velmi málo. Cíl naší cesty jsme určili poslední pláž na jihu východní části Koh Changu, která se jmenuje Long Beach. Nasedli jsme tedy na naší Hondu Click a vyrazili na Long Beach, která je, jak jsme dnes zjistili, od našeho resortu na White Sand Beach, vzdálena přesně 40 km.

Lidé říkají, že východní pobřeží Koh Changu není oblíbené proto, že je blízko hlavní pevnině, která je z něj „prý“ vidět, moře že není tak hezké jako na druhé straně atd. Co se nás týče, musím říci, že s tím nemůžeme souhlasit. Hlavní pevnina, která zas tak úplně blízko není, je vidět jen z první třetiny – možná dokonce čtvrtiny východní části a zbylá část „východu“ již má nádherný výhled na volné moře popř. na další malé ostrůvky kolem, kterých je mimochodem kolem Koh Changu více než 50. Moře bylo nádherné, modré a čisté. Naopak musím říci, že se mi východní část líbila mnohem více, protože silnice je rovná a nijak zvlášť se neklikatí a nestoupá a neklesá tak jako na západní části. Je z ní krásný výhled jak na moře tak na hory, které tvoří střední část ostrova a také jsme viděli mnoho úchvatných pohledů na rozlehlý tropický prales, které na západním pobřeží k vidění nejsou skoro vůbec.

Tak jak tomu již v Thajsku v mnoha věcech bývá, je zcela nelogicky zhruba v polovině cesty umístěna jediná státní nemocnice na ostrově, obecní úřad, hlavní sídlo Policie a sídlo státní společnosti, která dodává elektřinu. Tyto velmi dúležité instituce, které by jsme všichni čekali uprostřed nejosídlenější části ostrova tj. buď na White Sand Beach a nebo Klong Prao Beach, jsou umístěny naprosto zruky,  20 km daleko a v místě, kde nejsou vidět vetší známky života. Prostě klasika. Logiku by jste v Thajsku hledali marně. Logika a logické uvažování je něco co tu prostě a jednoduše vůbec neexistuje. Ale naprosto. Thajci prostě logicky uvažovat neumí a je to dokonce výraz, který jim je naprosto cizí a neví co si pod ním mají představit.

Čtěte také:  33 tipů co dělat na ostrově Koh Chang

Po celé délce východního pobřeží je několik resortů, které bychom možná mohli spočítat na prstech jedné ruky a většinou to jsou samoty. Přibližně na začátku poslední třetiny pobřeží je nádherná laguna s mandrovníkovým hájem a s resortem, kde si lze vypůjčit kajak a prozkoumat krásy laguny i pobřeží z mořské hladiny. Rozhodně něco co by si neměl nikdo nechat ujít, pokud navštíví Koh Chang. My jsme však měli málo času a tak jsme kolem v podstatě jen projeli. Nedaleko od laguny se pak silnice rozdvojuje, protože se zde pobřeží také jakoby rozdvojuje a je členitější. Na konci pravé části této „rozdvojky“ je malinká rybářská vesnice Salak Pet, kde je nádherný Buddhistický chrám, který je opět daleko krásnější a zajímavější než chrámy na západní části ostrova. Silnice zde pak v podstatě končí několika moly, které jsou vytažené do moře a kde jsou na dřevěných a betonových kůlech postaveny typické rybářské „domy“. Jedno ze dvou větších mol stojí za to navštívit a rozhlédnout se po moří. Nicméně zde téměř nic nenajdete. Prostě proto, že sem nikdo nejezdí. A je to rozhodně škoda, protože příroda tady má rozhodně co nabídnout. Infrastruktura však bohužel chybí. Takže jsme se po chvíli otočili a vydali se kus zpět na levou část rozdvojky na jejímž konci je cíl naší cesty tj. pláž Long Beach.

Minuli jsme další chrám a pokračovali po silnici až k ukazateli Long Beach doleva. U silnice stála cedule – „Becarefull, the road have a problem, it´s dangerous“ – přeloženo jako „Opatrně, silnice má problém, je to nebezpečné“. Koukáme na tento divný nápis, který spíš vyvolá úsměv na tváři. „Copak to má chudák ta silnice asi za problém“ říkáme si a pokračujeme dál. Asi tak 10 km je silnice bez „problému“, kocháme se opravdu překrásnými výhledy kde se střídají vodopády, prales a moře, a opět povídáme o tom, že tady je to mnohem hezčí a zajímavější než na opačné straně, když tu narazíme na další stejnou ceduli, která je tentokrát postavená přímo doprostřed silnice. Po pár metrech to chápeme, za velkou pravotočivou zatáčko na nás totiž vybavne ten „problém“, který ta silnice má a nám jen spadne brada.

Čtěte také:  Thajský styl aneb tvář, kterou před vámi Thajsko skrývá

V silnici totiž vězí obrovská díra asi tak 5 x 15 metrů a asi tak 3 metry do hloubky, která silnici v ten moment přetíná. Silnice se zde prostě celá v celé své šíři propadla do pekel. Vedle silnice v místech díry je pak vybudovaný dost nedůvěřivě vypadající dřevěný most z ruzných kuláčů a prken ruzných rozměrů (prostě ze všeho co bylo asi po ruce) a různě záplatovaný a pospravovaný, po kterém se musíme vydat, pokud chceme pokračovat, což samozřejmě chceme. Po zdárném překonání houpajicího se mostu, po kterém dokonce za námi projelo i auto (já bych si to teda s autem rozhodně nerisknul – motorka mi naprosto stačila), silnice pokračovala dál asi další dva kilometry, když v ten moment prostě skončila přesným řezem v betonu a dál už jsme se jen dívaly z kopce dolů na skalnatou a kamenitou cestu, která byla tak pro kamzíka, možná ještě tak pro pěšího horolezce, ale rozhodně ne pro skůtr, na kterém jsme zrovna seděli. Koukáme na to jak dva blázni, kterým dali právě svěrací kazajku, když si to zezadu kolem nás prosvištěl thajec na motorce a vrhnul se po té skále dolů do propasti. Oči mi málem vypadly a kutálely se za thajcem, když jsem to viděl. No říkám si, když to zvládne thajec, čech to zvládne taky a hup po skále dolů. No řeknu vám něco šílenýho. Absolutně nevím jak jsme se na tý motorce udrželi, ale bylo to něco podobnýho jako když by jste se na motorce vydali vyschlým korytem Jizery v Krkonoších, ale z kopce 70 stupňů jak na černý sjezdovce kolem Švadlenky v Rokytnici nad Jizerou!!! No prostě něco šílenýho. Po týhle kamzičí stezce jsme takhle dováděli dalších asi 5 kilometrů!!!!!! Hrůza, běs a skřípění zubů. Moje pleš a ovousí mi zbělali již dočista hrůzou. A jak tady projelo to auto, tak to nechápu doteď – jestli měl nějaký křídla či co, nevím. Nicméně musím říct, že to stálo za to, protože na konci této zběsilosti na nás čekala opravdu vyjímečná scenérie – Long Beach!

Čtěte také:  5 důvodů proč žít v Thajsku

Na Long Beach se dostanete průchodem přes jediný resort, který zde je – Tree House Lodge & Restaurant. Tento resort je typický přírodní baťůžkářský resort, které tu na Koh Changu cca před 20 lety byly jedinými možnostmi ubytování. Bungalovy postavené z bambusových klacků s trávou na střeše a matrací na zemi uvnitř, záchody a „sprchy“ společné, no prostě pravá plážová ostrovní romantika. Ceny od 150 do 300 báhtů za noc tj. 90 – 180 Kč za noc. Nejlevnější ubytování na ostrově. Prošli jsme po strmých schodech dolů kolem bungalovů na kuřích nohách a kolem celkem zajímavé restaurace, kam bych se chtěl někdy přístě vrátit a otevřel se nám výhled na pláž a palmy a moře a ostrovy a lodě ….. a…….a …… no prostě fakt krásný. Asi jako v tom filmu s Leonardem Di Capriem – Pláž. Prostě Long Beach nás nezklamala. A rozhodně stojí za to se na 5 kilometrů proměnit i s motocyklem v terénkozu!

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

9 komentáře

 1. Iva Vlašánková

  Ty jsi prostě borec Pavle,úžasně napsaný,zcela jsem se ztotožnila ,jako bych tam byla taky:-)
  Piš piš piš dálší zážitky.

 2. popisuješ to tak dobře,že to úplně vidím

 3. Po te,co jsem zdejsi cast navstivila,zcela souhlasim 🙂

 4. K te jame jsme se taky dostali, uplne jsem si vybavila tenhle clanek a musela se smat. Ceduli the road have a problem jsme asi nejak minuli,nicmene dzuzna je tam furt. Nakonec jsme to radeji otocili a jeli zpet. Co jsme pak druhy den mluvili s jednou slovenkou, tak to okoli plaze nic moc. Pry to byl driv hotovy raj, ale majitel se o to uz nestara, tak to chatra…

  • 🙂 ta cedule už tam teď není. Ale měli jste jet dál, je tam hezká scenérie a dají se tam nafotit hezké fotky. Ten resort už je dnes úplně opuštěný a vyklizený, lávka co tam byla na tu pláž je rozbitá a hozená v moři, a v tuto dobu je celá pláž zaplavená mořem. Nicméně úplně na konci cesty je nový resort Tantawan Resort, který je moc pěkný.

 5. Ahoj Pavle mas info ako vyzeraLong besch teraz?je to v poho dostupne a oplati sa?ideme s detmi takze jedine autom…ziadne kamikadze na motorkach :))) vdaka

  • Normalnim autem se tam nedostanete. Museli by jste mit terenni auto a i tak je to cesta velke vyzvy, rozhodne nelze povazovat za cestu bezpecnou. Naposledy kdyz jsem tam byl, tak byl resort jiz zruseny a zniceny a byl priliv, takze plaz byla z velke casti zaplavena. Ta cesta urcite stoji za to, ale autem tam je velmi spatny pristup. Da se jet jeste dal za Long Beach az na samotny konec cesty (jestli to tak da nazvat to co tam vede), kde je moc pekny, ale uplne prazdny resort.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *