reality v thajsku

Reality v Thajsku 2 aneb www.thaivilla.sk

Reality v Thajsku je velmi vdecne a zadane tema. Proto se mu budu na mem blogu dale venovat. Tentokrat bych chtel zminit jednu realitni kancelar, ktera ma majitele ze Slovenska. Jedna se o firmu Garuda Thai Villa – Real Estate Services a on-line je naleznete na www.thaivilla.sk. Mozna vam tato realitni kancelar pomuze s hledanim vhodne nemovitosti pro vas at uz ke koupi nebo pronajmu. Nazor realitni kancelare Thai Villa je nemovitost v Thajsku rozhodne koupit. Muj nazor je nekupovat, ale pronajmout a mam k tomu mnoho duvodu.

Realitni kancelar Garuda Thai Villa na obhajobu sveho nazoru a jako duvody ke koupi nemovitosti v Thajsku rika toto, cituji:

Nízké ceny nehnuteľností
Súčasné ceny sa tu pohybujú okolo 20-30% cien južného Francúzska, Španielska a Talianska. Pre výhodné investovanie sa ponúka ten správny čas. Stále rastúca ekonomika juhoázijského regiónu by určite bola sama o sebe dostatočným argumentom. Avšak postavenie Thajska v tomto regióne a obľúbenosť medzi cudzincami robí z tejto krajiny tú najatraktívnejšiu. Aj cez rýchly nárast cien nehnuteľností v Thajsku je stále ešte možné si tu zakúpiť dom alebo objekt na podnikanie (reštaurácia, bar, hotel, rezort) za veľmi priaznivú cenu.

Zúročenie invsetície
Ceny nehnuteľností v tHajsku rastú v závislosti od regiónu a lokality od 15 do 35% ročne. Pri prípadnom predaji nehnuteľnosti nieje okruh záujemcov zúžený len na miestych obyvateľov, ale vďaka celosvetovej popularite Thajska nieje núdza o zákazníkov z Austrálie, Európy, USA, Kanady, ale hlavne Japonska a Hong Kongu.

Nízke životné náklady
Veľmi dôležité sú nizke životné náklady. Ceny za služby, či cestovných kancelárií, hotelov, reštaurácií či rôzne druhy servisu, sú na zlomku slovenských cien. Takisto u cien benzínu, nákladov na každodenný režim, stravovanie alebo iné poplatky …. verte že za 450 Eur na mesiac sa dá v Thajsku veľmi slušne žiť, čo z neho robí výhodné miesto na strávenie dôchodkového času.

Podnebie
Teplota vzduchu sa pohybuje celoročne medzi 30 – 35°C, teplota vody medzi 27 – 31°C. Tí z vás, ktorí ste boli v zimných mesiacoch na dovolenke napríklad v Španielsku, určite viete, ze v decembri či januáry ste sa určite nezohriali. A to je ten pravý čas keď už máme zimy plné zuby a potrebujeme teplo. V Thajsku si s týmto naozaj lámať hlavu nemusíte.

Bezpečnosť
Thajsko je veľmi bezpečnou krajinou. Ich viera nedovoľuje nič, čo by len hraničilo či prekračovalo zákon slušného správania. V Thajsku sa môžete v ktorúkoľvek nočnú alebo dennú hodinu prechadzať bez pocitu nebezpečia. To vám potvrdí každý, kto už navštívil Thajsko.

Druhý domov = NEZÁVISLOSŤ

A dale k vlastnictvi nemovitosti v Thajsku cizinci uvadi, cituji:

„Podľa thajských zákonov nieje možné, aby cudzinci vlastnili nehnuteľnosti v thajsku. Presnejšie povedané, cudzinci môžu v Thajsku vlastniť byty či domy, nemôžu však vlastnit pôdu. Napriek tomu cudzinci v Thajsku investujú viacej a viacej do pozemkov a nehnuteľností a to buď za účelom investície, alebo pre vlastné využitie. Ako je toto možné ?

Právnici už dávno našli riešenie. Cudzinec kúpi dom na svoje meno, spíše sa zmluva, s ktorou ide zapísať svoju nehnuteľnosť na príslušný kataster, zároveň so zmluvou o prenájmu pozemku na dobu 30tich rokov. Túto zmluvu je možné ešte 2x obnoviť, zakaždým na dobu 30tich rokov. Týmto vznikne prenájom pozemku na dobu 90tich rokov, kedy cudzinec môže pozemok lubovoľne podľa seba využívať. Pozemok aj s nehnuteľnosťou môže teda ďalej predať, prenajať, nehnuteľnosť zbúrať či postaviť novú…atď., vpodstate môže akokoľvek nakladať, zatiaľčo skutočný majiteľ ktorý pozemok prenajíma, nemá k tou pozemku žiadne práva.

Ďalšou možnosťou je založenie firmy v Thajsku, kde potom táto firma môže vlastniť celý pozemok. Aj keď firmy v Thajsku musia minimálne z 51% vlastniť obyvatelia thajskej národnosti, dá sa správnou formou založenia firmy a jej štruktúry docieliť toho, že cudzinec má absolútnu kontrolu nad firmou a iba on rozhoduje o investíciach, predajoch, nákupoch, proste o všetkom dianí vo firme.

V súčasnosti sa vo vláde prejednáva zákon, kedy by cudzinci mohli vlasniť pozemky, ale zatial ešte nieje jasné, kedy tento zákon príde do platnosti. V našich zmluvách sa už ale počíta s týmto stavom, a preto ako dodatok každej zmluvy si necháme zapísať klauzulu, že pokial príde k tejto zmene zákona aby cudzinec mohol vlastnit pozemok a mohol ho mať zapísaný aj na liste vlastníctve, bude tak urobené okamžite, bez ďalších finančných požiadaviek predchádzajúceho majiteľa.

Cudzinci investujúci do nejnuteľnosti v Thajsku však vedia, že aj keby k tomuto nikdy neprišlo, uživateľská doba pozemku je 90 rokov, čo je viacej ako 3 generácie (z dnešného pohľadu by to bolo obdobie 30 rokov pred 2. svetovou vojnou). Viacmenej takýto pozemok sa dá ďalej predávať so zostávajúcim počtom rokov. Väčšina kupujúcich uvažuje tak, ze si bude nehmuteľnosť užívať 20-30 rokova potom ju predajú za mnohonásobok nákupnej ceny.

Pri apartmánoch ako už bolo spomenuté je samozrejme situácia iná. Tu môže cudzinec vlastniť a mať celé nehnuteľnosť zapísanú na svoje vlastné meno. Teda ju užívať neobmedzene dlho.“

Ja bych si to z meho pohledu Cecha, trvale zijiciho v Thajsku, dovolil okomentovat asi takto:

Čtěte také:  Uzavření sňatku v Thajsku - český občan s českým občanem

Thaivilla.sk 3To co se pise na strankach www.thaivilla.sk je pravda jen castecne a hlavne je to jednostrane zamereny komentar realit v Thajsku, protoze „thaivilla.sk“ se zivi prodejem nemovitosti v Thajsku cizincum, je to jejich obziva a vydelavaji na tom penize, takze zakonite budou koupi nemovitosti zde propagovat a doporucovat. Ja ale zase vim jaci Thajci jsou, a to, ze je neco na nejake smlouve, jeste nedava zaruku, ze to tak bude ve skutecnosti a to jeste po dobu 90 ti let. Navic vetsina Thajcu zadne dlouhosahle smlouvy podepisovat moc nechce a radeji nemovitost za „skutecnou“ a realnou „Thajskou“ cenu prodaji jinemu Thajci bez zbytecnych prutahu s buhvi jak obsahlou smlouvou. Zkratka a dobre, jakmile nejsem v katastru nemovitosti jako majitel cele nemovitosti, tak je to vzdycky riziko a ne male. A predrazene nemovitosti usite na miru cizincum nema moc smysl kupovat, protoze ty jsou pak temer neprodejne a rozhodne to neni investice, na ktere se da vydelat. Dalsi zajimavou veci je fakt, ze temer vsichni Thajci veri na duchy a staci, kdyz se nekomu jako cizinec prestanete libit nebo byt pohodlny a uz budete mit problem, protoze v takovych pripadech se stava, ze se o vasem dome rozkrikne, ze tam mate duchy a ze ho prodavate kvuli tomu. V tom momente je ten dum na 99% neprodejny a muzete ho prejet buldozerem. Tech ruznych detailu a nianci je mnoho a kdyz se nad tim clovek zamysli, pak proste zdravy rozum rika tak jak jsem psal – „nekupovat“ ale „pronajmout“.

Jina vec je ovsem pokud by se jednalo o nakup nemovitosti za ucelem podnikani – resort, hotel, kancelarska budova atd. Tam to smysl ma a tam je pak vlastnictvi zajisteno vzdy celkem dobre prostrednictvim firmy. Ale zakladat firmu jen kvuli tomu, abych mel kde bydlet, je skoro nesmysl a rozhodne to ani nedava ekonomicky smysl vzhledem k vysi cen pronajmu. Jedine vsak se by mel clovek tolik penez, ze by mel vsechno a nevedel co s nimi.

Čtěte také:  Nemovitosti v Thajsku - pronájem vs. koupě - věčné téma

Na zaver jeden hezky priklad ze zivota. Muj kanadsky kamarad se nedavno stehoval a pronajal si novy dum v Chiang Mai. Cca 150 m2, obyvaci pokoj, kuchyn, 3 loznice a socialni zarizeni se zahradou. Najemne plati 10.000 bahtu mesicne tj. 120.000 bahtu rocne, za deset let tak zaplati 1,2 milionu bahtu. Kdyby dum kupoval tak by za nej vzhledem k lokalite a kvalite a velikosti pozemku dal kolem 4 mil. bahtu. To na pronajmu zaplati za vic jak 30 let a toho uz se zrejme ani nedozije. A svoje pripadne soucasne finance muze pouzit nejakym daleko efektivnejsim zpusobem k dalsimu zisku. Jsou to jednoduche pocty.

Ale je to na kazdem jednotlivci, at si to kazdy rozhodne sam co je pro nej lepsi a do jak velkeho rizika chce jit. Ja samozrejme patent na rozum nemam a nikdy mit nebudu 🙂

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Jeden komentář

  1. Příští rok jeden do thajska, tak díky za tipy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *