Víza do Schengenu pro thajce

Víza pro vaší thajskou lásku do EU a další důležité informace

Pokud budete chtít svojí thajskou lásku popřípadě kamarády vzít do Čech nebo kamkoliv jinde po EU, bude třeba pro ně vyřídit vízum. Jelikož Česká republika i Slovensko jsou členy Schengenu (společného evropského prostoru), žádá se tedy již o Schengenské vízum, které je platné pro vstup na celé uzemí Schengenského prostoru. Vízum vydávají jednotlivá velvyslanectví státu Schengenského prostoru a pravidla pro vydání se liší podle jednotlivých velvyslanectví. Například úplně asi nejhorší pověst má ambasáda Německa, která má zřejmě nejtvrdší podmínky pro vydání s tím, že je o ní známo, že cca 80% všech žadatelů je zamítnuto a vízum vydáno není. Ambasáda České republiky takovou pověst naštěstí nemá.

Velvyslanectvi Ceske republiky Bangkok

Velvyslanectví České republiky i Slovenska naleznete samozřejmě v Bangkoku. Česká ambasáda má kromě hlavního sídla v Bangkoku ještě konzulátní kanceláře v Chiang Mai a na ostrově Phuket. V Bangkoku ambasádu ČR naleznete na adrese: 71/6 Ruam Rudee, Soi 2, Ploenchit Road, Lumpini, Pathumwan, Bangkok 10330, což je v centru města, nedaleko známé Sukhumvit Road. Taxikář by vás měl na místo bez problému dovézt. Pokud pojedete svým autem, pak musíte jet po Sukhumvit Road, která přechází plynule v Ploenchit Road, před hotelem Novotel Bangkok Fenix Ploenchit odbočit doleva do Soi Ruam Ruedi, kde cca v polovině ulice odbočíte vlevo do Soi 2, po Soi 2 pokračovat až nakonec a zatočit vpravo, kde ambasáda je v první třetině ulice po levé straně. Pokud pojedete dráhou BTS, pak vystoupit ve stanici BTS Phloenchit Station a u hotelu Novotel odbočit vpravo na Soi Ruam Ruedi. Je lepší mít s ambasádou domluvenou schůzku. Před budovou je pod slunečníkem ochranka, která hovoří anglicky, kde se musíte nahlásit.  Musím zodpovědně říci, že s Velvyslanectvím České republiky v Bangkoku mám velmi dobré zkušenosti. Vždy byli příjemní a snažili se maximálně vyjít vstříc a pomoci. Pro vydání schengenského turistického víza pro thajského občana budete potřebovat následující:

 • žádost o vízum (ke stažení zde)
 • pasovou fotografii
 • platný cestovní pas
 • potvrzení ubytování od občana České republiky – formulář ke stažení zde
 • rezervaci zpátečná letenky
 • cestovní pojištění léčebných výloh
 • prokázání finančních prostředků ve výši 2.000 báhtů na každý den pobytu – výpisem z účtu nebo vkladní knížkou (bank book) – musí být na jméno žadatele!
 • poplatek za vízum (cca 2.400 báhtů – může se měnit dle kurzu EUR/THB)
Čtěte také:  Delší pobyt v Thajsku na turistické vízum

Maximální možná délka pobytu je 90 dní s tím, že vízum se uděluje úplně přesně na datum příjezdu a odjezdu, které je vyplněno vždy dle předložené rezervace letenky.

V případě problémů s prokázáním finančních prostředků je možné, respektive nutné, předložit formulář oficiálního pozvání (zvací dopis), který je nutné vyplnit a nechat si potvrdit a oveřit na cizinecké policii v ČR. Cizinecká policie má na toto pozvání přesný formulář, který dostanete na cizinecké policii a budete muset prokázat kromě své totožnosti ještě své bydliště a finanční prostředky.

Na vyhodnocení žádosti o udělení víza je třeba počítat s cca 5-ti dny. Ambasáda ČR si vyhrazuje právo na neudělení víza, tzn. že podání žádosti neznamená, že vízum bude uděleno. Nicméně pokud k neudělení nejsou zvlášť závažné důvody, pak je vízum obvykle bez problému vydáno. O přidělení víza nerozhoduje Velvyslanectví ČR, ale Ministerstvo zahraničí v Praze, kam ambasáda žádost o vízum ve svém elektronickém systému odesílá ke schválení.

Pokud jste uzavřeli oficiální sňatek s občanem Thajského království, pak je postup žádosti o vízum zjednodušený v rámci tzv. sloučení rodiny. Budete potřebovat “pouze” tyto doklady:

 • žádost o vízum
 • pasovou fotografii
 • platný cestovní pas
 • thajský či český oddací list v originále

Dále na žádost o vízum musí vyplnit český manžel/manželka thajského občana své údaje a žádost také podepsat. V případě vydání víza pro manžele/manželku pak problém s vydáním není, neboť Český stát se snaží umožnit manželům společné soužití nejen v Thajsku, ale i v Čechách.

Při podání žádosti žadateli česká ambasáda vydá potvrzení s číslem a datem vyřízení žádosti. Toto potvrzení pak bude žadatel potřebovat k vyzvednutí pasu s vízem, v horším případě bez něj. V případě zvacího dopisu ještě upozorňuji, že vám ho ambasáda vrátí zpět a držitel víza ho musí mít jak při vstupu do EU tak i při výstupu z EU, jelikož se předkládá při pasové kontrole společně s cestovním pasem.

Čtěte také:  Dovoz do Thajska

Pokud vízum dostanete, můžete se těšit na společné chvíle strávené v Čechách či jinde v Evropě. Mohu však předem upozornit, že to nebude úplně jednoduché a musíte se připravit na to, že budete čelit nejednomu problému. Thajci jsou totiž jiní a Evropa pro ně není úplně nejvhodnější destinací pro spokojený život. Největší problém bude s jídlem. Thajsko je země s pravdepodobně nejlepším a nejčerstvějším jídlem a tomu lze těžko konkurovat. Vaší thajské lásce bude chybět “Plará” či “Som Tam” a zcela určitě jí bude chybět dobrá rýže a pálivá jídla. Thajskou restaurací to v žádném případě nevyřešíte, protože ani sebelepší thajská restaurace v Čechách nevaří jídlo, které by se alespoň vzdáleně podobalo skutečné thajské kuchyni. Nevyřeší to ani čínské stánky ani jiné asijské restaurace. A jelikož jídlo je pravděpodobně úplně nejdůležitější součást thajské kultury, bude tím vaše thajská polovička hodně strádat. A to může přinést hodně negativních chvil do společného pobytu v Čechách. Proto jediná varianta je jídlo uvařit doma, ale zde bude take menší problém s ingrediencemi. Proto doporučuji hlavní ingredience přivézt sebou z Thajska. Další možností je návštěva nějakého trhu či místa, kde nakupují ingredience místní Vietnamci, tam pravděpodobně seženete většinu toho, z čeho budete moci thajskou kuchyni uvařit. Ja sám již mám v Čechách někdy s jídlem problém a jsem překvapen, že už mi tolik nechutnají moje oblíbená česká jídla. Ono totiž uz jen obyčejné kuře vyhnané hormony v Čechách chutná úplně jinak, než čerstvé kuře, které vyroste v Thajsku bez hormonů.

smiseny thajsky par

Problémů může být i víc než jen s jídlem. V závislosti na ročním období bude vaší thajské lásce pravděpodobně i zima. Může mít problém s domluvením se a komunikací s okolím, a někdy závislost na vás může způsobit nelehké a vypjaté chvíle. Bude jí chybět thajská rodina či obyčejná thajská socializace, která v Thajsku probíhá každý den. V Thajsku se žije s lidmi pohromadě, kdežto v Evropě jsme větší samotáři. A největším vaším nepřítelem je nuda. Musíte se snažit nějak svou drahou thajskou polovičku zabavit či zaměstnat a předejít tomu, aby se nenudila. To totiž může celý vztah a pobyt v Čechách pomalu, ale jistě ukončit. Nicméně na závěr musím dodat jednu velkou pravdu. Pokud vás vaše thajská partnerka či partner skutečně miluje, pak s vámi bude pokorně a ráda kdekoliv na světě.

Čtěte také:  Jak se dostat z Thajska do Sihanoukville

thajska krasavice

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

32 komentářů

 1. chtěl bych poopravit thai manželka za vízum neplatí a s tím jídlem se to da řešit na větnamských tržnicích kde se dají dnes koupit přímo thajske potraviny včetně s skvělé rýže přímo z buri ramu ,jinak bych chtěl pochválit naší ambasádu za perfektní přístup

 2. ty informace které tu jsou uvedeny, nejsou úplně přesné. Při žádosti je třeba, aby thai měly hotovost v bance. Těžko říct kolik, ale CK doporučují alespon 100.000 bth. Dále JE potřeba dopis od ciz. policie v originálu

  • TM, informace, které jsou v tomto článku uvedeny jsou velmi přesné a správné. Musíte si článek číst pořádně. V článku je napsáno cituji “prokazani financnich prostredku ve vysi 2.000 bahtu na kazdy den pobytu – vypisem z uctu nebo vkladni knizkou (bank book) – musi byt na jmeno zadatele!” – to jinými slovy znamená, že musí mít Thajský občan hotovost na svém účtu v bance a musí tuto hotovost prokázat předložením “Bank Book”. To co doporučují CK je nesmysl, jelikož české velvyslanectví vyžaduje přesnou částku na jeden den pobytu a tato částka činní 2.000 THB. Pokud je plánovaný pobyt v ČR například 10 dní, pak musí být prokázány finance na účtě ve výši 20.000 THB, pokud bude pobyt v ČR 30 dní, pak musí být finance na účtě 60.000 THB atd. Zvací dopis od cizinecké policie NENÍ podmínkou. Pokud zvací dopis není předložen, musí thajský občan prokázat finanční prostředky a potvrzení o ubytování. Pokud zvací dopis je předložen, pak již nemusí být prokázány finanční prostředky ve výši 2.000 THB na den a potvrzení o ubytování. Toto jsou platné informace ověřené na Velvyslanectví ČR osobně a v praxi.

 3. Zdravim vas Pavle,

  chtel bych pozvat svou thajskou pritelkyni do CR, ale nejsou mi nektere body jasne. Zadame o turisticke vizum, nebo (VISIT TO FAMILY OR FRIENDS) vizum? Musim mit letenku jiz zaplacenou nebo rezervovanou? Mam trochu obavu kupovat letenku predem, jestli nevim, zda ji bude vizum schvaleno. Pak me jeste zajima cast, ve ktere na cizinecke policii v CR chci potvrdit, ze budu hradit veskere naklady za svou pritelkyni, tento dokument pokud tomu rozumim dobre, musim pote vytisteny a podepsany od cizinecke policii podepsat sve pritelkyni, je to tak? Jsou nejake veci, na ktere bych si mel dat pozor?

  dekuji za odpoved

  • Zadate o turisticke vizum. I kdyz zaskrtnete tu navstevu pratel, daji vam turisticke vizum. Rodinne vizum davaji jen rodinnym prislusnikum -manzelka, deti atd. Letenku mit samozrejme koupenou nemusite. Staci rezervace letenky. Nicmene rezervaci letenky udelejte opravdu na spravne datumy, protoze vizum vystavuji na presne datumy podle letenky ci rezervace letenky. Co se tyce zvaciho dopisu, na to maji policajti svuj tiskopis. Ten se vyplni a podepise a oni vam na nej daji razitko. Vyplnuje se to az na miste na cizinecke policii a musite prokazat bud hotovosti ci vypisem z uctu, ze mate dostatek penez. A v zavislosti na poctu dni a take na konkretni cizinecke policii to muze byt i dost penez. 100.000 – 150.000 Kc neni vyjimkou. Az ho budete mit, musite ji ho poslat do TH a ona ho predlozi k zadosti o vizum. Az ji daji vizum, tak ji ten zvaci dopis vrati. A ona si ho musi peclive schovat a vzit sebou do CR. Musi se totiz predlozit spolecne s pasem pri vstupu i vystupu do a z CR ci EU. To ji velmi dostatecne vysvetlete. Nesmi ho v zadnem pripade zapomenout. Je to stejne dulezite jako pas.

   • Ahoj Pavle, díky za info! Chtěl bych se zeptat na jednu věc, o které nikde nepíšou. Záleží na tom jestli zvaná osoba (tím zvacím dopisem) aktuálně (tj. v době žádosti o víza) pracuje? Mě logicky vyplývá, že když se přítelkyni zaručím, tak už je to jedno ne? Ale ptám se, protože v tom může být nějaká byrokracie.

    A druhá věc, lze rovnou žádat o dlouhodobé vízum 6 měsíců nebo 1 rok? A nebo musíme začít tím 3 měsíčním a až potom 6 měsíců, 1 rok..? Slyšel jsem že v Německu se to tak dělá..

    • Zalezet by na tom nemelo, ale v zadosti o vizum je i cast o zamestnavateli a je lepe kdyz se tam ten zamestnavatel vyplni, jelikoz pro CR je to “jista” zaruka toho, ze se zase vrati. Zadost se vsak dale nemusi dokladat zadnym potvrzenim od zamestnavatele. Co se tyce druhe casti dotazu, tak urcite nedoporucuji zadat rovnou o dlouhodobe vizum, protoze to je pak beh na dlouhou trat a musi se dokladovat mnoho veci. Nejlepsi je udelat ji kratkodobe vizum na 90 dni a nasledne na pobocce Ministerstva vnitra, ktere je vetsinou na stejnem miste jako lokalni cizinecka policie pozadat o prechodny pobyt. V momente podani zadosti jiz muze na uzemi CR pobyvat a to minimalne do vyrizeni ci zamitnuti zadosti. Hlavne nezapomenout na to, ze je povinna se nahlasit na cizinecke policii do 3 pracovnich dnu po vstupu do CR. Hodne zdaru!

  • Zdar Michale, kdybys potřeboval další rady, případně by tvoje přítelkyně chtěla v čr potkat nějaké thajské kamarádky, tak mi klidně písni email mar4man@gmail.com S manželkou jsme v ČR 7 let…

 4. JAROSLAV HEŘMÁNEK

  Zdravím Pavle. Pobývám na ostrově Koh Samet 9 rok vždy 6 měsíců v roce. Letos jsem se se svou thajskou přítelkyní vzali. Nemáš zkušenosti jak dlouho trvá proces od podání žádosti o dlouhodobé vízum po rozhodnutí o vízu? Jedná se o vízum za účelem sloučení rodiny. Moc mi dále není jasná otázka cestovního a zdravotního pojištění po dobu pobytu mé ženy v ČR.

  • Ahoj Jaroslave. Zadost o dlouhodobe vizum nedoporucuji, protoze to muze trvat rok a musi se dokladat spousta nesmyslu vcetne prijmu atd. Dela se to jinak. Normalne pozada manzelka o kratkodobe vizum na 90 dni. Pro manzelku je vizum zdarma a nemusi se dokladat zadne prijmy. Staci jen oddaci list. Po prijezdu do CR musis manzelku do 3 dnu nahlasit na cizinecke policii. Nasledne si podate zadost o dlouhodoby pobyt za ucelem slouceni rodiny na ministerstvu vnitra oddeleni pobytovych agend. Maji pobocky vetsinou v kazdem okresnim meste. A od data podani zadosti jiz manzelka muze pobyvat na uzemi CR a muze pracovat (nepotrebuje zadne pracovni povoleni). Dokud neni dlouhodoby pobyt vyrizen, pak ale musi byt na uzemi CR. Pokud by chtela cestovat mimo CR, musi se rizeni prerusit, a ministerstvo ji do pasu vylepi vizum, aby se mohla vratit. Pokud vsak mate jen thajsky oddaci list, budete ten dokument muset legalizovat v Thajsku, coz je byrokraticky masakr a nechat si udelat cesky oddaci list, ktery vystavuje zvlastni matrika v Brne. Co se tyce zdravotniho pojisteni, pak pokud nepracuje, musi mit manzelka soukrome pojisteni pro cizince – delaji to jen 3 pojistovny. Pokud pracuje, ma narok na normalni ceske zdravotni pojisteni. Po 2 letech je mozne pozadat o zmenu z prechodneho pobytu na trvaly pobyt. V momente kdy dostane trvaly pobyt muze jiz byt pojistena normalne v ramci zakonneho zdravotniho pojisteni. Cele je to martirium na dlouhou dobu. Stoji to plno penez a nervu. Cizinecka policie vas navstivi doma, aby zjistili zda spolu zijete opravdu, pak delaji detailni pohovor na ministerstvu, kde kladou dost drze otazky atd. Pro moji manzelku a deti to trvalo 8 mesicu nez nam to dali. Takze preji hodne stesti a pevne nervy. P.

   • JAROSLAV HEŘMÁNEK

    Ahoj Pavle.
    Díky za odpověď a návod jak zjednodušit úředního šimla. Předpokládal jsem, že dlouhodobé vízum je běh na dlouhou trať.
    Jsem v současnosti ve stavu, že jsem absolvoval thajský byrokratický masakr neboli svatbu, potažmo registraci na thajském Ampe a vše co je před tím, legalizaci na thajském ministerstvu zahraničí, včetně změny příjmení manželky na ID kartě a nového pasu a jsem z něj dost zděšen. Obzvlášť cestování z Koh Sametu do místa trvalého bydliště manželky do Surinu byl pro mě dost zážitek. Teď mě čeká jen legalizace na naší ambasádě a požádaní o schengenské vízum. Díky za návod a jste kdykoli srdečně vítán na Koh Sametu.Jarda

 5. ahoj jardo ted už jen tě čeka legalizace v čr a český oddací list , až tě omrzí si zvát manželku do čr jen na kratkodobé vízum a zauvažuješ být z manželkou v čr delší dobu tak zažádej o přechodný pobyt ,přeskoč žádost o dp a zažádej o pp nacoš máte nárok , ale připrav se na pořádné nervy a adrenalín , místo 60 dnu dle zákona,kdy mají rozhodnout uřady ti zdělí , že to muže trat i rok . si pomyslíš že je to to nějaký blabol ale omyl mení to blábol připrav se na pohovor na policijí a dokazování že ji fakt máš rád a myslíš to sní vážně , my s mojí manželkou už čekáme 10 měsícu na rozhodnutí asi měsíc a pul po výslechu +zaslaní fota atd…. ale jak tady všichni víme , naše thajské manželky za ty nervy stojí

  • Tak to si jeste asi tak 1,5 mesice pockate 😉

   • ahoj Pavle ,nejde o ten čas moje tady pracuje na mizině taky nejsem, jde o ten výsledek a ty nervy 🙁

    • Jj, jasne, ale to jednani na tom uradu, vyslech, doba vyrizeni tak to vsechno je hnus fialovej a je to ostuda. Ani jeden urednik neumi anglicky, cizincum bezne tykaji, rvou tam na ne, jak na maly parchanty a maji na to ze zakona 60 dni. My zakony dodrzovat musime, ale stat je nedodrzuje a kdyz jim clovek rekne, ze to nedodrzuji zakony, tak se jeste cloveku vysmejou do ksichtu. Imigranti z Pakistanu nebo Afriky bez pasu ty tady vitaji s otevrenou naruci, daji jim ubytovani, najist a kapesne, ale radnou manzelku a deti nebo cizince, kteri se tu chteji etablovat a pracovat, tak s tim jenom delaji problemy. A ani na dovolenou mimo CR clovek nemuze jet, ledaze by to rizeni prerusili. Idioti proste no.

     • Vono je to mazec no , but me rádi že jsme v té evropské unii jnak si myslím že by tu byli znova ploty

 6. každopádně Pájo děkuji za informace co tady prezentuješ

 7. jestli my pošleš učet zašlu nějaký malý příspěvek na provoz webu

 8. JAROSLAV HEŘMÁNEK

  ahoj Pavle. Mám za sebou vše včetně žádosti manželky o naše vízum na ambasádě v Bangkoku. Tam je lepší se skutečně objednat neboť jsme byly thajskou úřednicí vyhozeni, že nejsme v pořadníku. Tedy další 2,5 hod čekaní venku. Pak následoval thajský úřednický masakr neboť nebyl přítomen žádný český úředník a paní za přepážkou se na nás docela vyřádila včetně toho, že chtěla kopii letenky mojí a mé ženy. Přitom mě stačila buzerovat jak to, že má žena nemá zpáteční letenku a jiné blbosti včetně toho že mi podstrčila fotku mé ženy a důrazně se ptala mě, jestli je to ona. Neboli thajský úředník je stejný všude v Thajsku nebo na naší ambasádě. Nevím co je to za novum ty letenky, ještě že jsem je pro jistotu vzal sebou. Tedy teďˇ jen čekat jak to s vízem dopadne.

  • Ano, to je pravda, ze je lepsi na tu ambasadu zavolat a domluvit se predem. Pokud se jedna o zadost o vizum pro manzelku neni potreba se tam nejak pisemne objednavat, ale je dobre zavolat. Co se tyce personalu konzularniho oddeleni, tak ta thajska zamestnankyne co tam pracuje je naprosto silena a odporna osoba, osobne jsem byl pritomen nekolika pripadum, kdy se chovala k tem zadatelum naprosto nevhodne a i je tam zamerne ponizovala a povysovala se nad ne, opravdu nechutne. Ja jako Cech s ni naprosto odmitam jednat, jelikoz jsem na sve ambasade a chci jednat s ceskym urednikem a ne s nejakou thajskou kravou. Pak je tam jeste jedna ceska zamestnankyne (radeji nebudu jmenovat) a te je take lepsi se vyhnout. Pak je tam jeste konzul Zamazal a jeho kolega, kteri se vzdy snazili pomoci. Zpatecni letenku nebo rezervaci zpatecni letenky chteji videt vzdy u kazdeho viza, to je standard. Neni duvod, aby vizum manzelce nedali, to by musela mit v CR nejaky skraloup. Je to tvoje manzelka a vizum ji dat musi.

 9. Stalo se my něco podobného ,musel jsem kupovat manželce zpětnou letenku letenku 30 min. před odletem jinak by jí nepustily do letadla prý na příkaz česke ambasády ,Jsem se potom informoval a nemají právo po rodinném příslušníkovy chtít vidět letenku .uvažoval jsem že jim pošlu fakturu na proplacení té prošlé letenky a domáhat se budu soudně její zaplacení ,ale pak jsem si o té thajce za přepážkou pomyslel svoje a nechal to bejt .

 10. jednalo se tenkrát o zpáteční letenku ,dost mně to překvapilo protože vízum dostala bez problému zásek pak na letišti 30 minut před odletem

  • To dela letecka spolecnost tyhle prekazky. My jsme take museli mit kvuli letecke spolecnosti zbytecne letenky zpatky a pak jsem je slozite musel stornovat a platil storno poplatek jenom kvuli idiotum. A take nam nechteli pustit deti, ze prej musi chodit v Thajsku do skoly!!! Pritom byli ze skoly propustene s tim, ze nastoupi do skoly v Cechach. Proste Thajsko a urednici.

 11. JAROSLAV HEŘMÁNEK

  Když čtu vaše zkušenosti se zpáteční letenkou kterou nemám pro ženu, tak abych si připravil svoje nervy nebo už teď koupit letenku. Letíme s Austrian a Rakušani jsou ve všem pěkný dogmatici. Nemáte s nimi zkušenosti.

  • Ja bych vam doporucoval pro zenu koupit uplne nejakou nejlevnejsi jednosmernou letenku zpatky, ktera pujde zrusit za nejaky rozumny poplatek. A tu letenku mit pripravenou az pujdete na check-in. Protoze je velka velka pravdepodobnost, ze tu letenku budou chtit videt a bez ni ji do letadla nebudou chtit pustit. Az bude v CR, tak tu letenku zruste a letecka spolecnost vam vrati penize. Ja jsem takto kupoval letenku od Fly Dubai cca za 9.000 Kc a pak jsem to zrusil za storno poplatek asi 100 EUR tusim. Ale musite si peclive prostudovat nebo se zeptat na podminky zruseni te ktere letenky. Ne vsechny letenky jdou zrusit a ne vzdy vam vrati vetsinu zpet. Je to celkem alchymie. Ale je to v kazdem pripade lepsi, nez mit nervy a i riskovat, ze neodletite kvuli tomu.

 12. JAROSLAV HEŘMÁNEK

  Ahoj Pavle. Moje manželka dostala vízum bez problému. Narazil jsem na velvyslanectví na další dva čechy, kteří měli stejné problémy viz články nahoře. Tedy sedl jsem a napsal toto velvyslanci a uvidíme jaká bude odezva :
  Jeho Excelence Ing. Marek LIBŘICKÝ
  Velvyslanec ČR
  v Thajském království

  71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd.

  Lumpini, Pathumwan

  10330 Bangkok

  Vážený pane velvyslanče,

  dovolte mi, prosím, abych se s Vámi podělil o některé zkušenosti které přináší manželství občana ČR s občanem Thajského království a především Vás požádal o pomoc při řešení drobných problémů s tím vznikajících.
  Při žádosti našich manželek o vízum za účelem rodinným postupuje vždy ambasáda v souladu se všemi platnými zákony a předpisy. Český stát se snaží umožnit manželům společné soužití nejen v Thajsku, ale i v České republice. Všichni manželé si pochvalují profesionální a vstřícné jednání pracovníků konzulárního a vízového oddělení.
  Problém však nastává v tom, že po udělení víza pro sloučení rodiny je leteckými společnostmi důsledně požadována od našich manželek naprosto nesmyslně zpáteční letenka do Thajského království. Údajně na základě žádosti České ambasády, jiný zdroj uvádí na základě nařízení EU aj. Jsem však přesvědčen, že za vším se skrývá možné nepochopení některých smluv a dohod o slučování rodin ze strany thajských úřadů a zaměstnanců leteckých společností. V našich zákonech týkajících vydávání víza do schengenského prostoru k účelu rodinnému není na oficiálních www stránkách Ministerstva zahraničí a Ministerstva vnitra žádná zmínka o nutnosti vlastnictví zpátečních letenkách pro naše thajské manželky. Naopak na základě implementace Evropských zákonů a předpisů může naše manželka požádat na území ČR o přechodný pobyt, dlouhodobý pobyt a dlouhodobé vízum .
  Celkově tento problém přináší komunitě českých občanů (manželů) poměrně stresující situace, kdy musí po zjištění tohoto problému pro svoji manželku kupovat na poslední chvíli na letišti zpáteční letenku. Popřípadě si letenky obstarávat preventivně předem. Tyto letenky jsou pochopitelně po návratu do ČR s finanční ztrátou stornovány.
  Prosím o radu jak se zachovat a jak postupovat, když naše manželka splnila veškeré náležitosti pro udělení schengenského víza, vízum ji bylo uděleno a rodině je znepříjemňováno vycestování z Thajského království dalšími požadavky nad rámec platných smluv.
  Berte prosím můj dopis Vám jako výraz žádosti pro jakékoliv rozumné a lidské řešení a snahu nalézt optimální řešení tohoto malého , ale nepříjemného problému.

  • Zdravím Jaroslave , pak se poděl co ti napsaly ,co já si pamatuji tak tenkrát při odletu obklopily moji manželku tři thajští imigrační úředníci a že pokud jim neukáže zpáteční letenku tak ji neodbaví , že je to na příkaz české ambasády , nejlépe jak ji budeš mít tady tak zažádej o přechodný nebo dlouhodobý pobyt . u nás v ČR to proběhlo celkem v pohodě akorát si počkáte .

 13. Jaroslav Heřmánek

  Zdravím Pavle a spol. Pochopitelně pan velvyslanec my ještě neodpověděl na můj dopis. Jsem již i se svou manželkou v ČR a jsem přesvědčen o tom, že onen požadavek na zpáteční letenku pro manželku zřejmě vychází od thajských úřadů. Vede mě k tomu moje zkušenost s internetovým odbavením. Já jsem check-in 47 hod před odletem udělal pro sebe bez problémů, moji manželku se my nepodařilo odbavil ani na 10 pokusů. Stále my to opakovalo, že zadávám špatná data, ač jsem vše detailně kontroloval. Po mém telefonickém dotazu se mě slečna na přepážce zeptala zda je moje manželka Thajka a že zítra mě odbaví bez problémů, že letenky máme v pořádku. Při vlastním odbavení jsem byl odbaven ihned a první otázka slečny na přepážce na moji ženu zněla, zda má žena vlastní zpáteční letenku!!!!!. Byl jsem však na ně připraven a podhodil jsem jim rezervaci letenky přes CK i číslem rezervace a jménem. Po důsledné kontrole čísla rezervace v systému Amadeus jsme byly odbaveni. ( V ČR jsem ihned zrušil rezervaci bez poplatků) Na pasové kontrole jsme dostaly razítka již bez žádného dotazu. Budu však pokračovat v tom, aby byl tento nesystémový a zbytečný požadavek vysvětlen a uveden do stavu, který je v souladu se zákony ČR a nařízeními EU. Použiji při tom všechny možnosti, které my dává náš právní řád, včetně interpelací poslanců na ministra zahraničí.

  • Jaroslav Heřmánek

   Zdravím všechny. Dnes jsem zažil malý šok. Naše české úřady – MV OAIP vydaly “Rozhodnutí” ve kterém se zamítá žádost mé manželky o přechodný pobyt, neboť se jako účastnice řízení dopustila obcházení zákona s cílem získat povolení k přechodnému pobytu na území ČR účelovým uzavřením manželství. Tedy to nemůžu rozdýchat včetně typicky českého úřednického zdůvodnění např. manželé uváděli rozdílné informace protože z výpovědi žadatelky je zřejmé, že nemá informace o nákladech na bydlení které jsou základní položkou společného rozpočtu. Správní orgán ma za to, že v manželství bezesporu zahrnující trvalé spotřební společenství by tato informace měla být známa. Vzletnější pitomost jsem na papíře již dlouho neviděl a spoustu jiných DALEKO BLBĚJŠÍCH perel. Tedy zaplať pambůh že jedu 25.10 na 6 měsíců do Thajska a 25.10 je poslední den na výjezd manželky z ČR. Když to takto v ČR půjde dál má vůbec cenu se do ní vracet ?

   • Diky za vase komentare. Pokud bych vam mohl radit, tak bych se rozhodne odvolal. Podle mne i behem odvolani muzete nechat prerusit rizeni z duvodu cesty do zahranici, vasi manzelce vylepi do pasu vizum, aby se mohla pak zase vratit do CR. Pak muzete odjet do Thajska a po navratu zase rizeni obnovit. Nevim to na 100% zda ji pusti ven i v dobe odvolani, ale melo by to tak byt. Na odvolani by vam to meli dat. Pokud se neodvolate, tak to muze byt dalsi duvod pro ne, aby meli pochybnosti – neco ve stylu: “tak to zkusili, nevyslo jim to, tak se na to vykaslali”. Ano, urady, ktere se zabyvaji agendou cizincu a povolovani pobytu jsou skutecne jen pro silne natury. Take jsme si tim prosli a bylo to nechutne. Ale mohu vas ujistit, ze v Nemecku ci Velke Britanii jsou tyto urady jeste mnohem horsi, a proti jinym zemim je to v CR jeste stale jeste celkem dobre. Manzelku napriklad do Nemecka nepusti, pokud nemluvi Nemecky a dokud se to nenauci tak ji pobyt ani vizum nedaji, a do Britanie zase ji nepusti, pokud jeji manzel vydelava mene nez tusim 80.000 liber rocne. To tady zatim v CR neresi nejaky prijem nebo rec. A o Thajsku neco rikat, tak to je uplna katastrofa. Vy jako jeji manzel nemate v Thajsku narok vubec na nic na rozdil od vasi manzelky v Cechach. Vase manzelka tu muze pracovat bez pracovniho povoleni, ma narok na ceske zdravotni pojisteni a zdravotni peci zdarma, jeji deti tu mohou zdarma chodit do skoly, muze tu podnikat jako fyzicka osoba, muze si kupovat auta, nemovitosti, pozemky atd. atd. a po ziskani trvaleho pobytu ma v podstate stejna prava jako kazdy jiny obcan EU a uz ji odsud nikdo nemuze vyhodit, muze si pozadat i o ceske obcanstvi. Naopak vy jako jeji manzel v Thajsku nemate narok na nic. Nemate narok ani na to pobyvat v Thajsku. Nemate narok na zadny trvaly ani prechodny pobyt, natoz na nejake zdravotnicke sluzby ci skoly pro vase pripadne deti zdarma. Musite kazdy rok prokazovat vase finance a to ze mate na ucte minimalne 2 mesice 400.000 THB, nesmite pracovat bez pracovniho povoleni, spousta profesi je pro vas zakazanych, nesmite si koupit pozemek, nesmite podnikat jako fyzicka osoba na obdobu zivnostenskeho listu (pouze s dalsimi 2mi spolecniky jako firma), kazdy rok musite podstoupit nehoraznou buzeraci ze strany imigracnich uredniku, kteri vam castou i lezou domu (a to kazdy rok) a vyptavaji se sousedu na spoustu veci, musite predkladat spolecne fotky, planky domacnosti atd. atd. Kdyz to absolovujete tak vas tam milostive nechaji dalsi 1 rok a musite se kazde tri mesice hlasit na imigracnim uradu (to vase manzelka v CR nemusi). Mohu vas ujistit, ze imigrace vasi zeny do CR je v porovnani s mnoha jinymi zememi jeste velmi snadna. Mnoho jinych zemi je na tom podstatne hur. Nerikam, ze to je prochazka ruzovou zahradou, to rozhodne neni, ale da se to celkem bez vetsich problemu podstoupit s pozitivnim vysledkem. Byt vami tak se odvolam a treba se i poradim s nejakym advokatem, ktery se na imigraci do CR specializuje. Pokud je vase manzelstvi skutecne, pak nevidim jediny duvod proc by vam to nemeli dat. Drzim vam palce a preji hodne zdaru!

 14. Jaroslav Heřmánek

  Zdravím všechny. Zažil jsem dnes malý šok s českými úřady. Dostal jsem” Rozhodnutí” od MV OAMP se sdělením, že se žádost mé manželky o přechodný pobyt zamítá, neboť se jako účastnice řízení dopustila obcházení zákona s cílem získat povolení k přechodnému pobytu na území, protože účelově uzavřela manželství.
  To už je síla i na mě. Ve zdůvodnění se píše, že manželé uváděli ve výpovědích rozdílné informace např. že má žena nemá absolutně přehled o společných nákladech na bydlení, což je údajně základní položkou společného rozpočtu. Další perly např. že správní orgán má pochybnosti o vedení společné domácnosti, vypadá to že asi žiji s někým jiným než se svou ženou. Odvolávat se asi nebudeme neb 25 října odjíždíme z ČR a to je přesně 30 dnů do kterých musí opustit území ČR. Nevím co si o tom mám myslet a jak se zachovat ke svému státu za který jsem nasazoval krk na Balkáně a v Iráku. Opět my vzaly další iluzi o právu a spravedlnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *