Víza Thajsko

Víza do Thajska

AKTUALIZACE provedena 30.11.2015.

S platností od roku 2011 je možné pro občany České republiky i Slovenska přicestovat do Thajska za turistickým účelem bez víza na základě vyjímky z vízové povinnosti tzv. Visa Exemption. V takovém případě obdrží občan ČR jednorázové vstupní razítko při vstupu do země od imigračního úřadu a to na dobu 30 dní při překročení hranice na mezinárodním letišti a na dobu 15 dní při překročení hranice mimo letiště (hranice s Kambodžou, Laosem, Myanmarem nebo Malaysií). Při vstupu bez víza je možné požádat o prodloužení pobytu o dalších 30 dní na kterémkoliv imigračním úřadu za poplatek 1.900 THB. Po uplynutí této doby je nutné území Thajska opustit. U tohoto typu pobytu je nutné zmínit, že na vyjímku z vízové povinnosti, tedy vstupní razítko, je možné v Thajsku pobývat kumulovaně po dobu maximálně 90-ti dní během 6-ti měsíců. Tento zákonný předpis je thajskými úřady od srpna 2014 striktně vyžadován. Toto omezení však není platné u plnohodnotného turistického víza. Vstup na vyjímku z vízové povinnosti do Thajska prosím nezaměňovat za tzv. „VISA ON ARRIVAL„, které se českých a slovenských občanů netýká. VISA ON ARRIVAL se týká pouze národů, které nemají s Thajskem podepsanou dohodu o vyjímce z vízové povinnosti.

Pokud plánujete pobyt delší než 30 resp. 15 dní a nebo pokud si nejste délkou pobytu v Thajsku jisti, pak lze využít možnosti žádosti o některé z několika typů víz o které lze požádat na kterémkoliv Královském Velvyslatectví Thajska po celém světě, tedy samozřejmě i v Praze. I když se vízová politika Thajska velmi pomalu a postupně uvolňuje, stále platí, že Thajsko si své uzemí a občany velmi chrání a vízová politika a předpisy jsou poměrně přísné a administrativně poněkud náročné. Níže je seznam možných víz podle účelu pobytu v Thajsku.

Čtěte také:  Uzavření sňatku v Thajsku - český občan s českým občanem

Turistické vízum má platnost 90 respektive 180 dní od jeho vystavení. Turistické vízum je vystaveno buď s jedním vstupem (single entry) a nebo s neomezeným počtem vstupů jako vízum vícevstupní (multiple entry). Vízum s jedním vstupem má platnost 90 dní. Vízum s neomezeným počtem vstupů má platnost 180 dní. Platnost víza nemá žádnou souvislost s povolenou dobou pobytu, jelikož určuje pouze nejzazší možné datum vstupu do Thajska. Při vstupu na turistické vízum obržíte do pasu povolení k pobytu po dobu 60-ti dní. Tento pobyt lze na místní cizinecké policii tzv. „Immigration office“ prodloužit o dalších 30 dní za poplatek 1.900 Bahtů. Po 90-ti dnech je pak nutné území Thajska opustit. V takovém případě je možné vycestovat do některé ze sousedních zemí (nejčastěji je to Laos, Kambodža nebo Malaysie) a následně opět do země vstoupit. Což může být v případě vícevstupního turistického víza ihned po výstupu ze země.

V případě turistického víza je pracovní činost výslovně zakázána!

Více informací o turistickém vízu zde.

Podrobněji o tomto typu víza si můžete přečíst zde.  Velmi důležité je zmínit, že v případě tohoto víza je zaměstnavatel (ať už je to vlastní firma či jiná) povinnen zaměstnat na jednoho cizince 4 thajské zaměstnance a mít registrované základní jmění 1.000.000 Báhtů na každého takového cizince. (v případě 5-ti zaměstnaných cizinců tedy musí zaměstnavatel zaměstnat dalších 20 Thajců a mít registrované základní jmění 5.000.000 Báhtů). Pobyt je v tomto případě povolen na 12 měsíců s tím, že je nutné se hlásit každých 90 dní na cizinecké policii a pobyt je nutné každých 12 měsíců prodloužit o dalších 12 měsíců. Pro možnost vykonávání samotné práce je pak ještě nutné získat pracovní povolení tzv. Work Permit, které však nelze získat bez příslušného víza.

Čtěte také:  90-ti denní hlášení na imigrační úřad on-line

Více informací o vízu Non Immigrant B zde.

Thajsko nabízí speciální víza pro důchodce. Podmínkou získání tohoto víza je věk minimálně 50 let a finance ve výši 800.000 Báhtů v bance popř. adekvátní stálý příjem potvrzený od příslušné ambasády země odkud žadatel pochází a nebo kombinace obojího. V případě tohoto víza je možné nepřetržitě pobývat na území Thajska po dobu 12 měsíců s podmínkou pravidelného hlášení na místní cizinecké policii (Imigration Office) každých 90 dní. Pobyt je následně nutné každých 12 měsíců prodloužit o dalších 12 měsíců. Pracovní činnost je výslovně zakázána!

Více informací o vízu Non Immigrant OA zde.

Pokud jste uzavřeli sňatek s občanem Thajska pak máte nárok na tento typ víza. Pracovní činnost není výslovně zakázána a je možné s tímto vízem žádat o pracovní povolení. Následně je pak, ale v takovém případě, důvod pobytu změněn na Non Immigrant B, což je provedeno již v Thajsku a nikoliv na ambasádě. Každých 90 dní je nutné se buď hlásit na cizinecké policii společně s manželkou/manželem a nebo vycestovat a ihned znovu přicestovat (tzv. VISA RUN). Po ukončení platnosti a povoleného pobytu je nutné další pobyt prodloužit o dalších 12 měsíců tzv. EXTENSION OF STAY za splnění mnoha podmínek a předložení celé řady dokladů. Toto vízum je vydáváno také v případě, že má cizinec v Thajsku děti, které jsou thajskými občany, nebo pokud je manželem či manželkou cizince, který má v Thajsku přiznaný dlouhodobý pobyt (např. pracovní vízum nebo vízum pro důchodce).

Více informací o vízu Non Immigrant O zde.

  • Non Immigrant ED (pro studenty)

Alternativa, která je často využívána k dlouhodobému pobytu v Thajsku. Je však nutné se přihlásit k placenému studiu na některé jazykové nebo jiné škole a plnit minimální docházku. Toto vízum pak zařídí škola za vás. Toto vízum je bohužel k dlouhodobému pobytu v Thajsku hojně zneužíváno a proto v roce 2014 imigrační policie výrazně zpřísnila kontrolu cizinců, kteří jsou držitelem tohoto víza a zpřísnila podmínky pro délku a prodlužování pobytu na toto vízum.

  • Non Immigrant IM (investorská víza)
  • Další víza jako např. Sportovní víza, diplomatická víza, Víza posádky letadla, tranzitní a další specializovaná víza (např. pro vědce či misionáře)
Čtěte také:  Další imigrační novinky v Thajsku a fomuláře ke stažení

O všechny druhy víza je možné požádat prostřednictvím univerzálního formuláře společně s příslušnými dokumenty na Velvyslanectví Thajského Království v Praze.

AKTUALIZACE provedena 30.11.2015.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *