Cesta k velkemu kameni - Khao Kitchakut

Cesta k velkému kameni – Khao Phrabat

Každý rok otevírají mniši cestu džunglí k velkému posvátnému kameni Khao Phrabath (čti Khau Phrabát) v Khao Kitchakut (čti Khau Kičakůt). Každý rok je to v jiném období. V roce 2013 se cesta otevřela 11.2.2013 a to přesně na 2 měsíce do 11.4.2013. Khao Phrabat se nachází v národním parku Khao Khitchakut, který je věčně zelený, nedaleko města Chantaburi (čti Džantaburi) v provincii Chantaburi. Ve zdejší džungli se nachází Agarové stromy, léčivé byliny a divoké orchideje. Džungle je plná zvířat a mimo jiné, zde žijí i nebezpečné šelmy, jako je tygr či medvěd. Říká se, že mniši však zvláštními magickými modlitbami otevřou cestu tak, že se šelmy drží od cesty dál a lidem neublíží. Nevěříte? Je to na každém jednotlivci zda věří či ne, každopádně mimo oficiální otevření je vstup do parku jen na vlastní nebezpečí a během roku se tam odváží jen mniši či duchovně silní jedinci. V parku jsou tři vodopády Namtok Krathing, Namtok Khlong Chang Se a Namtok Khlong Krasan. A kromě kamenu Khao Phrabat jsou zde další kameny připomínající např. velkého slona nebo želvu. Je zde také poustevnická jeskyně, otisk tlapy obřího tygra a další geologické fenomény odkazující na další buddhistické legendy.

Luang Pho Khian

Velký kámen proslavil mnich Luang Pho Khian (čti Lůang Phó Khíjan), který v porostech parku Kitchakut sbíral léčivé byliny. Mnich Khian byl bylinkář, léčitel a ovládal přírodní magii. A on byl ten, kdo svojí magickou modlitbou otevíral každý rok cestu džunglí pro veřejnost a držel tak divoké šelmy v bezpečné vzdálenosti od návštěvníků. Sám chodil po lese v doprovodu velkého medvěda. Do přírodní magie zasvětil i další mnichy z chrámu Wat Phluang, aby mohli v jeho konání pokračovat. Mnich Luang Pho Khian zemřel ve věku 82 let v dubnu 2012.

Čtěte také:  Slavnost Loy Krathong (Lój Gra Thong)

Narodni park Khao Kitchakut

Cesta ke kameni Khao Phra Bath je velká Budhistická událost, za kterou přijíždějí poutníci z celého Thajska. Začíná se v chrámu Wat Phluang. Celá poutní cesta má 9 částí. Prvních 5 zastavení je hned v chrámu Wat Phluang, kde je 5 posvátných buddhistických zobrazení. Další 3 jsou po cestě k vlastnímu cíli duchovní pouti, kameni Khao Phra Bath, který je zároveň posvátným zastavením posledním, devátým. Na všech posvátných místech je třeba vyslovit své „modlitby“, požádat o odpuštění, poděkovat, přidat svíčku s vonnými tyčinkami a květinou a něco málo peněz na pomoc chrámu a mnichům. O kameni se říká, že ho můžete požádat o jedno jediné přání, které vám však kámen určitě splní.

Pick up Khao Kitchakut

Jakmile je dokončeno všech 5 zastavení v chrámu Wat Phluang, a zakoupení svíček, vonných tyčinek a žlutých květů, je možno pokračovat dále po 9,2 km dlouhé cestě, která vede nejdříve po silnici až k přehradě, kde přechází v prašnou cestu, která je však dobře upravena a udržována. Vydat se po této cestě pěšky je jen pro hodně fyzicky zdatné jedince a tak je možno využít kyvadlové dopravy, kterou zajišťuje několik stovek teréních pickupů 4×4 s lavicemi k sezení. Nikdy v životě jsem tolik teréních aut pohromadě neviděl a cesta na pickupu nahoru i dolů je velký zážitek. Řidiči se s tím vůbec „nepářou“ a nahoru i dolů se doslova řítí jeden za druhým, jedouc v obou směrech po obou stranách. Někdy jsem sám netušil jak vědí, jestli mají jet vlevo nebo vpravo a jak je možné, že se nesrazí. Cesta pickupem nahoru (a pak i dolů) je rozdělena na dvě čtyřkilometrové poloviny. Každá stojí 50 báhtů za dospělého, děti neplatí nic. Po první polovině a vystoupení z pickupu následuje 6. zastavení u dalších posvátných buddhistických zobrazení. Pak následuje stejně divoká jízda dalším pickupem až pod vstupní bránu k nejnáročnějšímu, 1,2 km dlouhému pěšímu výstupu k samotnému kameni Khao Phrabat. Během výstupu následuje 7. a 8. zastavení. Místy je stezka lemována buddhistickými zvony, na které se zvoní mincí 1 báhtu, který se pak hodí do kasičky na konci. Říká se, že zde, na tomto posledním, výhradně pěším, úseku se ukáže, zda je vám souzeno kámen požádat o splnění přání, které vám kámen splní. Slyšel jsem mnoho vyprávění o lidech, kteří, byť v plném zdraví a dobré fyzické kondici, najednou nejsou schopni poslední úsek vyjít, nebo se jim něco přihodí, co jim cestu dokončit znemožní. Ale asi musí být moc kamene opravdu velká, když tu během těch dvou měsíců dnem i nocí proudí tisíce a tisíce lidí. Viděl jsem jít nahoru bosou stařenku, která vypadala minimálně na 90 let a byla ohnuta v pase o 90 stupňů, v očích měla obrovské odhodlání kopec vyjít a u kamene si konečně něco přát.

Čtěte také:  Víza do Thajska

Velky kamen Khao Phrabat

A tak jsme i my, po divoké jízdě na pickupech stoupali nocí po stezce nahoru. Bylo o poznání chladněji a podél cesty se linul opar mlhy. 1,2 km dlouhá cesta nám trvala přesně hodinu. Ke kameni jsme došli přesně v 1 hodinu v noci. Všude davy poutníků a kámen nádherně osvětlen. V desetiminutových intervalech odříkaval mnich modlitbu v jazyce Pálí, kterou jsme v kleče s rukama sepjatýma před kamenem opakovali. Pak nás mnich vyzval k vyslovení našeho přání, po kterém jsme vložili poslední svíčky, vonné tyčinky a žluté květy na připravené místo pod kamenem, kde jsme ještě jednou požádali, aby se naše přání opravdu splnilo. Vzduch byl naplněn velkou energií a zvláštní atmosférou a rozhodně to za celé to úsilí stálo. Na tomto přírodním místě bylo skutečně něco velmi magického. A tak jsem zvědav, jestli se nám naše přání nakonec vyplní….

Aktualizace 29.3.2016 včetně nových aktuálních fotografií.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

2 komentáře

  1. Dobrý den, prosím, netušíte, kdy bude cesta otevřena letos? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *