Velvyslanectvi thajskeho kralovstvi

Non-immigrant O víza do Thajska pro dlouhodobý pobyt

Jednou z možností, jak dlouhodobě pobývat v Thajsku je získání víza typu Non-immigrant O. Písmeno O v tomto případě znamená „Others“ a do této kategorie spadá mimo jiné i případ manželství s občanem Thajského království. Pokud tedy máte za manžela či manželku občana Thajska a vlastníte platný oddací list, pak jste oprávněni požádat o přidělení právě tohoto víza. Občanům České republiky i Slovenska doporučuji o víza požádat u Královského Velvyslanectví Thajska v Praze, neboť zde můžete požádat o jednoroční vícevstupé vízum, které je při splnění všech podmínek běžně uděleno. Pokud například požádáte o ten samý typ víza v Laosu, většinou dostanete jen vízum 3-měsíční, které si pak musíte v Thajsku složitě prodlužovat a navíc je jen jednovstupé. Přidělování víz se tak liší podle země a jednotlivých velvyslanectví.

Královské Velvyslanectví Thajska v Praze naleznete na adrese Romaina Rollanda 3/481 v Praze 6 – Bubenči. Konzulární oddělení, které má víza na starosti je otevřeno pro veřejnost každý pracovní den od 9:00 do 12:00 hodin a naleznete ho ve spodním patře budovy (vchod vpravo vzadu budovy). K žádosti o vízum Non-immigrant O budete potřebovat následující doklady:

  • Cestovní pas platný alespoň 18 měsíců od příjezdu do Thajska
  • Kopii pasu
  • Vyplněnou žádost v angličtině (ke stažení zde)
  • Jednu aktuální pasovou fotografii žadatele
  • Prokázání finančních prostředků ve výši 20.000 Báhtů za osobu i v cizí měně. Je možné předložit origimál výpisu z bankovního účtu, nebo výpis z účtu vytištěný z elektronického / internetového bankovnictví, který musí obsahovat jméno majitele účtu, zůstatek a datum. Doklad nesmí být starší než 30 dní.
  • Kopii zpáteční letenky a nebo rezervaci letenky (do Thajska a zpět)
  • Kopii Thajského oddacího listu. V případě Českého oddacího listu, musí být předložena ověřená kopie Českým Ministerstvem Zahraničí (popř. Slovenským) a oficiálně přeložena do angličtiny či Thajštiny.
  • Kopii ID Card (Thajská občanka) či pasu vaší Thajské manželky či manžela s jejím/jeho podpisem, datumem a prohlášením, že jste stále manželé (prohlášení musí být v Thajštině).
  • 3.500 Kč v hotovosti na poplatek za vícevstupní vízum
Čtěte také:  Imigrační šílenství aneb Konec cizinců v Thajsku?

Po podání žádosti obdržíte potvrzení s číslem, které musíte předložit při vyzvednutí pasu. Vydání víza obvykle trvá 3 – 5 dní.

Jakmile budete mít vízum Non-Immigrant O, pak můžete pobývat v Thajsku dlouhodobě, ale…. má to opět své podmínky. Při vstupu do Thajska (na jakékoliv hranici), obdržíte do pasu razítko s povolením pobytu na 90 dnů. Po uplynutí těchto 90-ti dnů musíte buď na jakoukoliv imigrační policii, kde vám do pasu dají razítko na dalších 90 dnů a nebo musíte opustit Thajsko a opět zase vstoupit, kdy opět dostanete 90 dnů. To můžete klidně udělat formou VISA RUN v jeden den. Pokud zvolíte variantu prodloužení na imigrační policii, pak sebou musíte vzít i vaší Thajskou manželku či manžela a další doklady, zejména váš pas a oddací list. Další případné doklady závisí na jednotlivém imigračním oddělení, kam půjdete, protože každé má podmínky jiné – jak už to v Thajsku bývá se vším, takže doporučuji s dostatečným předstihem ověřit.

V případě, že by jste se potřebovali zeptat Thajského Velvyslanectví na cokoliv, můžete tak učinit na email konzulárního oddělení na consular@thaiembassy.cz

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel