Thajský řidičák

Jak získat Thajský řidičák

Pokud chcete pobývat v Thajsku dlouhodobě a budete řídit motorku či auto, pak rozhodně doporučuji pořídit si thajský řidičák. Když budete řídit se svým českým nebo slovenským řidičákem a zastaví vás policie, pak bude záležet na jednotlivém policajtovi, jak vás bude řešit. Některý se na něj podívá, poděkuje a nechá vás jet s tím, že je vše v pořádku, ale některý vám řekne, že váš řidičák v Thajsku neplatí  a že musíte mít buď thajský a nebo mezinárodní řidičák a dá vám pokutu cca kolem 200 Báhtů. Nicméně k tomu je ještě nutno dodat, že  je tu ještě thajský zákon a ten říká, že pokud cizinec v Thajsku pobývá déle než tři měsíce a chce řídit v Thajsku „motorové vozidlo“, pak musí mít thajský řidičský průkaz a mezinárodní nestačí. Dále říká, že pokud thajský řidičák nemáte a způsobíte dopravní nehodu, pak může být udělena pokuta  50.000 Báhtů. V případě, že se zůčastníte dopravní nehody a thajský řidičák mít nebudete, může se stát, že i když jste nehodu nezpůsobili, budete označeni i tak za viníka a zaplatíte úplně všechno včetně brutální pokuty.

Navíc s thajským řidičákem získáte další výhody, protože pro cizince funguje místní řidičák podobně jako občanka – ID card. Získáte tak například možnost si otevřít účet v thajské bance a nebo vám bude umožněno platit ceny platné pro místní Thajce na místech, kde je dvojí účtování vstupného – jiné pro Thajce a jiné pro cizince (obvykle mnohonásobně vyšší) a ušetřit tak hodně peněz. Pokud předložíte thajský řidičák, nemusíte platit ani vstupné do velkých chrámů, kde je od cizinců vstupné vybíráno atd.  Z těchto všech důvodů by jste si měli řidičák určitě zajistit.

Th

Thajský řidičský průkaz získáte proti předložení vašeho českého či slovenského řidičáku na příslušném dopravním úřadě, který je v každém provinčním hlavním městě. Thajci tento úřad nazývají Thajsky „Grom Gán Khon Song Tháng Bok“ a v angličtině se jmenuje „The Department of Land Transport“. V Bangkoku je celkem 5 úřadů rozmístěných po Bangkoku. A jak jsem již psal, mimo Bangkog úřad najdete v každé provincii v jejím hlavním městě.

Než vůbec vyrazíte o řidičák na úřad požádat, musíte si zajistit příslušné doklady.  Jak to již v Thajsku bývá, připravte se, že „naše lesy“ rozhodně šetřit nebudete a že byrokratický šiml v Thajsku má pořádný hlad na papír. Budete tedy potřebovat udělat následující úkony:

Čtěte také:  Potápníci – Smažení brouci VI.

1. Navštívit nějakého místního lékaře a požádat o lékařské potvrzení pro řidičský průkaz (rozhodně nechoďte do některé z nemocnic, tedy pokud nechcete platit za potvrzení 500 Báhtů!). V Thajštině se toto potvrzení jmenuje „Baj Rab Rong Phét“ (ใบรับรองแพทย์). Potvrzení vám vystaví na počkání a mělo by vás stát 80 – 100 Báhtů. Někdy před úřadem postávají různí „naháněči“ a „servis lidi“, kteří vám toto potvrzení vyřídí „někde za rohem“ aniž by jste museli kamkoliv chodit – stačí jim dát váš pas a 100 Báhtů a pár minut počkat až se vrátí s vaším pasem a hotovým potvrzením. To uvádím pro případ, že by jste na něj zapomněli a nacházeli jste se už před úřadem 🙂

2. Navštivte vašeho „pana domácího“ (pronajímatele vašeho domu či bytu nebo ubytovatele) a požádejte ho, aby vám vystavil „Letter of residence“ respektive potvrzení o tom, že jste v jeho nemovitosti ubytovaní. Pan domácí nebude pravděpodobně vědět co po něm chcete :-), tak ho požádejte, aby prostě na nějaký papír napsal potvrzení, že na této adrese žijete. Důležité je, aby na toto potvrzení napsal vaše celé jméno a celou adresu místa, kde žijete.

3. S tímto potvrzením (Letter of residence) musíte zajít na imigrační policii, která je v každém provinčním hlavním městě (mívají i malé pobočky i v okresních městech), a požádejte o „Certificate of Residence“. Budou se vás pravděpodobně ptát, proč to potřebujete a tak stačí říci, že na řidičský průkaz (driving licence). Budete potřebovat kopii vašeho pasu (hlavní stranu, stranu s vízem a stranu s arrival card), 2 fotografie a to potvrzení od „pana domácího“ (na některých imigračních úřadech vyžadují vidět i to potvrzení od lékaře, ale to není pravidlem). Potvrzení vám vystaví zdarma a na počkání. Pokud žijete v Chiang Mai, kde je imigrační policie velmi vytížená, pak tam jděte před 9:00 h ráno, bez čísla jděte na recepci, požádejte o Certificate of residence, vyplňte formulář a pro potvrzení si přijďte druhý den s vaším pasem.

U tohoto bodu existuje určité malé procento pravděpodobnosti, že vám potvrzení Certificate of Residence nebudou imigrační úředníci chtít vystavit na základě potvrzení od pana domácího. V takovém případě musíte vzít „pana domácího“ za ruku, říct mu ať si vezme ID card a Ta Bijan Bán (modrá kniha – něco jako potvrzení trvalého bydliště pro Thajce), naložit ho do auta a společně se vrátit na imigrační policii, kde on oficiálně nahlásí vás, že u něj bydlíte a že chcete o tom vystavit potvrzení. V tomto případě jsou imigrační úředníci povinni potvrzení vystavit, protože cizinec a majitel nemovitosti mají ze zákona povinost takový pobyt nahlásit na imigrační policii, pokud se zde cizinec zdržuje dlouhodobě.

Čtěte také:  Zdravotní pojištění a zdravotní péče v Thajsku

4. Pak si pořiďte další fotokopii vašeho pasu (hlavní strana, strana s vízem a strana s arrival card), fotokopii vašeho českého řidičáku, všechny strany podepište vaším jménem, přidejte lékařské potvrzení a potvrzení o adrese z imigrační policie a teprve pak vyražte na dopravní úřad požádat o řidičák.

V thajsku je zvlášť řidičák na auto a zvlášť na motorku, nejlepší je požádat o oba. Na úřadě vyplníte formulář žádosti (vezměte si sebou někoho kdo vám pomůže ho vyplnit, protože je v Thajštině) a předložíte všechny výše uvedené doklady. Potud je procedura stejná po celém Thajsku. Ale pak se může postup lišit. Například v provincii Khon Kaen nevyžadují žádné písemné testy, ani kurzy, ani testy řízení a vyzkouší vás jen jestli nejste barvoslepí (vezmou vás do místnosti, kde je tabule s barvami a paní s ukazovátkem, ta vám ukáže ukazovátkem na barvy a vy je anglicky řeknete – co na tom, že ta bába neumí anglicky ani slovo). Naproti tomu v Chiang Mai, vyžadují kromě testu barvosleposti i absolovování malého kurzu v angličtině (2-4 hodiny), písemného testu v angličtině a testu řízení.

Jakmile uděláte vše co po vás budou chtít – jak říkám požadavky se velmi liší od provincie k provincii – vyzvou vás k jedné z očíslovaných přepážek, kde se posadíte před kameru, vyfotí vás a zaplatíte poplatek – za vyfocení 100 Báhtů, za řidičák na motorku 55 Báhtů a na auto 105 Báhtů. Pak 2 minuty na to vám ze speciální tiskárny vytisknou váš fungl nový a voňavý Thajský řidičák, který je od té chvíle jen váš 🙂

První řidičák je jen na 1 rok a říkají mu TEMPORARY DRIVING LICENCE. Po roce si tento řidičák musíte prodloužit resp. vyměnit ho za další, tentokrát již normální DRIVING LICENCE, který má platnost 5 let.

Čtěte také:  Thajský řidičský průkaz - prodloužení řidičáku

Pro prodloužení řidičáku po prvním roce budete potřebovat následující doklady:

 • kopii cestovního pasu – hlavní strana s fotkou, strana s vízem a strana s arrival card
 • váš „temporary driving licence“ thajský řidičák
 • lékařské potvrzení

Pro prodloužený řidičák se již nedělají žádné testy, jen vás opět vyfotí a zaplatíte poplatek za nový řidičák a vyfocení, suma sumárum 205 Báhtů.

V případě, že budete mít tu „smůlu“ a budete řidičák dělat v Chiang Mai, pak se testů nebojte. Písemný test má 30 otázek a zodpovědět správně musíte minimálně 23 z nich a test můžete až dvakrát opakovat, pokud ho neuděláte napoprvé.  Test řízení je něco, co by zvládlo i 10-ti leté dítě. Musíte objet 3 kužely, takže to jsou 3 zatáčky s tím, že máte limit 7x změnit zařazenou rychlost (zpátky a vpřed), pokud vám limit nestačí, propadnete.

No a co se týče časové náročnosti celé „procedury“ – já jsem svůj první řidičák dělal v Khon Kaenu a trvalo to od příchodu až po vydání řidičáku 2 hodiny. V Chiang Mai to trvá celý den  a pokud tam děláte oba řidičáky jak na auto, tak i na motorku, pak to trvá dny dva, protože musíte test dělat dvakrát – zvlášť na auto a zvlášť na motorku.

A na závěr taková perlička. Autoškoly tak jak je my známe, v Thajsku neexistují. Thajci když chtějí řidičák, tak prostě jdou na úřad s občankou a potvrzením od lékaře a absolovují malý kurz, test barvosleposti, test písemný a test řízení 3 zatáček na dvoře a řidičák dostanou! Žádné 2 měsíce v autoškole jako u nás. Maximálně tady jsou jednotlivci, kteří si říkají „instruktoři řízení“ a ty si můžete najmout na to, aby vás naučili praktickému řízení v provozu. Podle toho ta doprava v Thajsku také vypadá a než jsem si na to zvyknul, prodělal jsem asi 10 infarktů. Řízení v Thajsku se totiž rovná dobrovolné sebevraždě a to obzvlášť v Bangkoku. Pokaždé když sednu za volant volám: „zlaté Čechy“ a provolávám slávu všem českým řidičům a spílám jim jak jsme u nás v porovnání s Thajskem ohleduplní. Dopravní značky Thajci neznají vůbec, pravidla silničního provozu taky ne a jediné pravidlo, které místní řidiči znají je kdo je větší ten jede 🙂 Takže hodně štěstí a nervů všem čechům a slovákům při řízení v Thajsku!

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

6 komentáře

 1. tak si asi coskoro spravim vodicak aj ja…ked uz mam tie marriage viza 🙂 Problem moze ale byt, ze som tu este na turistickych, totiz v pase som mal platne aj turisticke, aj marriage, a dal mi vstupnu peciatku na turisticke, tak to moze byt este celkom zaujmave, ze ano 🙂

  • No však, hodně se dá i ušetřit, protože pak budeš platit Thajské ceny všude kde jsou dvojí ceny pro Thajce a cizince. Si nevypisoval do Arrival Card číslo vísa? I tak by ti to měli opravit na immigration office, kam stejně budeš muset jít pro potvrzení adresy pro řidičák. 🙂

 2. Ahoj. Muzes mi poradit…Kdyz budu mit Nemce,ten si udela ridicak v Thajsku.Vymeni mu ho potom v Nemecku na nemecky,nebo v Cechach na cesky?Dekuju

  • Bohuzel nevymeni. Zakony CR a myslim i Nemecka umoznuji vymenit thajsky ridicak za evropsky ridicak CR nebo Nemecka pouze cizincum s thajskym obcanstvim. Pokud je clovek obcan EU pak si musi ridicsky prukaz udelat v EU.

 3. Zlavy na thajsky vodicak uz nikde nedostanete, to platilo niekedy, dnes uz nepochodite

  • To neni uplne pravda. Slevy uz nedostanete na vstupne v narodnich parcich. Ale na mnoha mistech slevy stale dostanete. Napriklad na vstupne na ruzne atrakce a zabavni parky, do Zoo, atd. Cili to co pisete je jen platne pro jednu konkretni organizaci a tou je Sprava narodnich parku. Sleva ale neplati automaticky vsude, nicmene je to velmi casta praxe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *