Palmy
Palmy

14 skladeb Thajské popmusic aneb Thajská hudební scéna

Jakmile člověk začne trávit delší dobu v Thajsku, zákonitě se mu musí dostat pod kůži Thajské songy – dříve či později. Thajská populace nemá anglickou či americkou popmusic moc v oblibě a dalo by se říci, že je to v Thajsku spíše okrajová záležitost. Gramotnost průměrného Thajce s ohledem na západní hudební scénu je prakticky nulová. Většina lidí tu nezná ani takové legendy jako Beatles, Queen, Rolling Stones, Elvis Presley atd. Zato Thajský hudební průmysl je obrovský a Thajci milují svojí vlastní moderní hudební scénu a jsou na ní náležitě pyšní. Je pravda, že v Thajsku najdete mnoho skvělých hudebníků, zpěváků, zpěvaček a hudebních skupin různého druhu a stylu. Nicméně ten nejoblíbenější je, asi jako všude jinde na světě, pop – Thajský pop. Thajci hudbu a zpěv milují a to tak, že velmi. Nejoblíbenější masovou zábavou je Karaoke a zpívá naprosto každý. Thajci se co se zpěvu týče absolutně nestydí a i ten nejhorší zpěvák z „lidu“ nemá vůbec problém kdykoliv spustit do mikrofonu svůj oblíbený song před spoustou lidí. Absolutně nevadí, že se to nedá poslouchat, že to zní jako když kočku tahají za ocas, a že ten člověk nemá mnohdy absolutně žádný hudební sluch a zpívá falešně stejně jako padělaná dolarová bankovka. Zpívá se s láskou a od srdce pro zábavu a toto je vlastní celému Thajskému národu. V každém městě či vesnici, i v té největší díře jsou karaoke bary, po Thajsku jezdí karaoke autobusy, karaoke je nedílnou součástí svatby či pohřbu, prostě karaoke a zpěv najdete v Thajsku prakticky všude. V televizi je spousta různých soutěží ve zpěvu a to nejen světově známé formáty typu Thajsko má talent, X-Factor či Superstar, ale hlavně jde o soutěže tuzemské výroby. A Thajci zpívají a soutěží rádi, zvlášť když se můžou předvést na veřejnosti a nebo v televizi a získat tolik důležitou „tvář“.

Čtěte také:  Koh Chang - filmová pohlednice
BlueBerry
BlueBerry

Musím říct, že i já jsem si Thajskou hudební scénu oblíbil a jsem si téměř jistý, že si jí musí oblíbit každý, kdo v Thajsku žije či zde dlouhodobě pobývá. Dneska se dá říci, že tak 50% hudby, kterou poslouchám pravidelně je ta Thajská. Navíc mimochodem, Thajské songy jsou další výbornou metodou jak se naučit Thajsky a nebo Thajštinu trénovat. U většiny video klipů v televizi či na internetu jsou samozřejmostí i titulky s textem písně, a často je používána i anglická transkripce, takže i vy si můžete Thajský song zazpívat.

Thajské hudební scéně vévodí jména jako Palmy, Loso, Bird, Singto, Vespa, Knom Jean, Endorphin, 3.2.1 Kamikaze, Clash, Flame, Jeasmine, K-Otic, Labanoon, Potato, Thaitanium, Bodyslam a mnoho dalších. A jedná se o skutečné místní uznávané Superstar se vším všudy. Ale dost slov. Pojďme se podívat na některé z oblíbených Thajských hitů, které se líbí mně osobně a chtěl bych se o ně podělit. První je vždy jméno interpreta a druhé jméno skladby. Určitě doporučuji si je pustit všechny! Doufám, že se vám můj výběr bude líbit a budu rád, když mi napíšete do komentářů zda se líbilo či nelíbilo a jaký máte názor na Thajskou moderní hudbu.

Kamikaze (3.2.1) | My Boo

Palmy feat. Paradox | Cry Cry Cry

Lula | Mea Mai Kao Jai

Paradox | Plaj Saj Rung

Vespa | Faen Khrai Tho Ma

Blue Berry | Chimi

Prick Thai | Tirak

Palmy | Kit Mak

Aj Nahm | Khon Rak

Sek Loso | Sud Jai

Palmy | Na Li Ka Rean Gao

Labanoon | Padi Thin

Sek Loso | Som Sahn

Labanoon | Saj Nahm

 

Pozn.: Tento výběr se neskládá z aktuálních nejžhavějších Thajských hitů. Je to výběr skladeb, které jsou stále v Thajsku populární už nějakou dobu a stále se líbí.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Jeden komentář

  1. Super článek-gratuluji:-) Jsem ráda, že nejsme samy (já a sestra) kdo si v Thajsku oblíbil jejich hudbu… Nám se to stalo hned druhý den v Bangkoku v roce 1994! Je to náš p´BIRD proč se hlavně do Thajska stále vracíme (no jasně, nejenom:) a jeho koncerty jsou prostě zážitek. V thajské pop-music jsem už taky pamětnice, moje nejmilejší zpěvačka je Maleewan Jameena. Obdivuji také Amp Saowalak, Mai Charoenpura, Pipan, Khob Songsit..vím, to už je ta starší generace..Z tohoto výběru se mi moc líbí Sek Loso (SomSarn) a Palmy je dobrá. Zde je můj tip: nádherná balada mladé zpěvačky Rose „GaunHinGaunNun“ – je to asi tak 7let starý hit.
    https://www.youtube.com/watch?v=Jfhx60r59QQ
    (omlouvám se, zvykla jsem si používat na přepis thajštiny anglický(nebo také karaoke) systém, vím že v češtině je to někdy přesnější)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *