Thajský řidičák

Thajský řidičský průkaz – prodloužení řidičáku

O thajském řidičském průkazu a jak ho získat jsme se již zmiňoval v článku Jak získat thajský řidičák. Pokud jste ho četli, pak víte, že první řidičák platí pouze 1 rok a po uplynutí jednoho roku je třeba ho prodloužit. No a to byl tentokrát přesně i můj případ. Řidičák mi tak nějak skončil platnost již v únoru a máme červen, tak už bylo přece jen na čase, si ho nechat prodloužit. Řidičák si můžete prodloužit na kterémkoliv provinčním úřadě pro pozemní dopravu, respektive v angličtině “The Department of Land Transport”, či v Thajštině “Grom Gán Khon Song Tháng Bok”. V mém případě jsem zvolil provniční město Chantaburi (čti Džantabury). Jednak je to skvělé město s velmi příjemnými lidmi, od Koh Changu to není daleko, pod Chantaburi spadá město Khlung odkud pochází moje Gáj a mám zde hlášenou adresu a v neposlední řadě na všech místních úřadech se mnou jednali vždy velice dobře a nikdy nebyl nic problém.

Co tedy budete pro prodloužení řidičáku potřebovat:

☆ potvrzení o adrese „Certificate of Residence“ z cizinecké policie – „Immigration Police“
☆ kopii cestovního pasu – hlavní strana s fotkou, strana s vízem a strana s arrival card
☆ váš “temporary driving licence” thajský řidičák
☆ lékařské potvrzení

Potvrzení o adrese a lékařské potvrzení nesmí být starší než 30 dní.

Nejdříve jsme tedy v Khlungu vyrazili pro lékařské potvrzení za jedním  místním „obvoďákem“. Předložil jsem cestovní pas, doktor se na nic neptal, podíval se na mně, vypsal potvrzení a společně s pasem mi vše předal proti zaplacení 50 Báhtů a bylo vyřízeno. Zde chci upozornit na to, že je zbytečné si pro potvrzení chodit do některé z nemocnic nebo dokonce soukromých nemocnic, kde za stejné potvrzení zaplatíte zbytečně i 500 Báhtů. Vyhledejte některého místního lékaře a za potvrzení zaplatíte 50 – 100 Báhtů.

Čtěte také:  Chápou lidé proč žijeme v Thajsku?

Pak jsme se vydali na imigrační policii do Chantaburi. Na zdejším imigračním jsou opravdu velmi vstřícní a příjemní, imigrační úředníci se snaží vždy vše dobře vysvětlit a když to jen trochu jde tak pomůžou. A co je největší výhoda, nikdy jsem zde nezažil nějaké velké fronty. Vše je možné vyřídit velmi rychle. Nejdéle co jsme kdy čekali bylo asi tak 1 hodinu. Zde tedy Gáj musela vyplnit formulář, kde potvrdila, že bydlím u nich doma a k formuláři jsme museli přiložit kopii jejího Ta Bijan Bán (Ta Bian Bahn – modrá knížka). V Chantaburi nevyžadují potvrzení formuláře od vlastníka nemovitosti, stačí podpis toho kdo je v Ta Bian Bahn zapsaný jako spolubydlící. Upozorňuji však, že toto nemusí platit o všech imigračních úřadech a někde mohou trvat na tom, že formulář musí vyplnit a potvrdit vlastník nemovitosti. Dále jsem musel předložit dvě pasové fotografie a samozřejmě můj cestovní pas a také jeho kopii, respektive kopii hlavní strany s fotkou, stranu s vízem, stranu s razítkem a stranu s arrival card. Podotýkám, že jsem kopie pasu neměl a neměli jsme sebou ani kopii Ta Bian Bahn Gáj. Paní úřednice mi řekla ať si vše ofotím sám na jejich kopírce a nechtěla za to žádné peníze. Toto však také není samozřejmostí a raději mějte již příslušné kopie sebou – každý úřad je jiný (například imigrační v Tratu je naprosto strašný a snaží si tam ušetřit práci jak jen můžou. A že by vám něco nechali u nich okopírovat, absolutně nepřipadá v úvahu).  Po cca 15-ti minutách čekání mi vrátili pas a vydali potvrzení – Certificate of Residence. Za potvrzení chtěli zaplatit poplatek 500 Báhtů. Co se týče poplatku, byl jsem zde cca před 2-mi měsíci pro stejné potvrzení a tehdy za potvrzení nechtěli žádný poplatek 🙂

Čtěte také:  Rado II. Sbírka, příběh který ještě neskončil...

Jelikož jsme měli tedy lékařské potvrzení i potvrzení o adrese, mohli jsme konečně zajet na samotný úřad  “The Department of Land Transport”, kde vydávají řidičské průkazy. Na úřad jsme dorazily kolem půl dvanácté a byl jsem zvědav, jestli nám ještě řidičák udělají a nebo řeknou, že musíme přijít ráno. Přišli jsme k přepážce a vysvětlili paní co chceme, paní se usmála a byla velice milá. Zkontrolovala všechny doklady  a na fakt, že mi řidičák propadnul již před 4-mi měsíci neřekla ani slovo. Dala nám pořadové číslo a řekla ať se posadíme. Čekali jsme asi 5 minut, když jsme přisli na řadu. Přišli jsme k další úřednici, předložili znovu doklady, paní zapsala vše včetně nové adresy do počítače (na prvním řidičáku jsme měl jinou adresu) a poslala mne do testovací místnosti. To byla docela sranda. Seděla zde paní s ukazovátkem. V místnosti byl malý semafor a židle. Před židlí byly na zemi připevněné pedály plynu a brzdy a velká bedna s dvěmi světli. Test spočíval v tom, že jsem musel sešlápnout pedál plynu a tím se rozsvítilo zelené světlo na bedně. Paní pak nechala světlo nějakou dobu svítit a pak to světlo přepnula na červené, v tom momentě jsem musel sešlápnout brzdu jak nejrychleji jsem uměl. Byl to test na rychlost reakce. Musel jsem se smát. Testem jsem tedy prošel se smíchem, což pobavilo i paní s ukazovátkem. Pak paní ukázala na semafor a začala na něm přepínat barvy. Červená, žlutá, zelená, barvy paní střídala na různých místech a já musel říkat správnou barvu. Barvy v Thajštině umím a tak jsem odpovídal Thajsky, to sklidilo obrovský potlesk a plácání po zádech. Paní začala volat na ostatní úřednice v místnosti, že je tady Farang, který říká barvy Thajsky a ostatní úřednice vyjadřovali svůj obdiv. Byl jsem za hvězdu 🙂 To je prostě Thajsko, kde jinde budete za hvězdu na úřadě 🙂 Paní s ukazovátkem něco zapsala do dokladů, předala mi je zpět a poslala mně k přepážce k zaplacení poplatku – celkem jsem zaplatil 555 Báhtů. Poplatek se skládal z tří poplatků – Poplatek za žádost 5 Báhtů, poplatek za změnu adresy 50 Báhtů, poplatek za vystavení nového řidičáku 500 Báhtů. S potvrzením jsem byl poslán ke stolu, kde seděla další úřednice u počítače s kamerou. Zde čekali další tři Thajci. Nicméně, protože jsem byl za hvězdu 🙂 paní mně vzala přednostně. Posadila mne na židli před kameru – three, two, one, go a byl jsem vyfocený. V tiskárně vedle počítače to zarachotilo a během 20-ti sekund z ní vypadnul můj nový řidičák. „Lep lój léau“ (vše je již hotovo) řekla paní, podala mi řidičák a byl jsem vyřízený.

Čtěte také:  Hadi v Thajsku a Kambodži IV. Mořští Hadi

Druhý řidičák již není „Temporary“ – tedy dočasný, ale již normální řidičák a má platnost 6 let. A výhody mít Thajský řidičák jsou velké. Pro cizince v Thajsku velmi důležitý a dalo by se říci i nezbytný doklad, který vám může ušetřit spoustu peněz. A nejen to, s ním si můžete otevřít účet v bance a mnoho dalších věcí. Proto všem, kteří v Thajsku chtějí pobývat déle rozhodně doporučuji, si Thajský řidičák udělat.

Na závěr bych jen doplnil, že tato historka na „Thajském dopravním inspektorátu“  opět potvrzuje co říkám neustále – je dobré se naučit alespoň trochu Thajsky, lidé to velmi ocení.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *