Prace v Thajsku

Práce pro cizince v Thajsku a zakázané profese

Chodí mi celkem hodně dotazů ohledně práce a pracovních příležitostí v Thajsku. A tak se pokusím tuto problematiku zmapovat v tomto článku. Čili, obecně cizinci jsou oprávněni v Thajsku pracovat, pokud mají platná příslušná víza (nejčastěji Non-immigrant B), pracovní povolení (work permit) a jsou zaměstnáni v profesi, která není v rozporu s příslušným zákonem, konkrétně Alien Employment Act. Pokud tedy chcete pracovat v Thajsku, musíte splňovat podmínky této právní úpravy (Alien Employment Act), která vyžaduje mít pracovní povolení od Department of Employment na Thajském Ministerstvu Práce tj. Ministry of Labour, pokud profese nespadá do vyjímek, jmenovaných v tomto zákoně.

Dle Thajského zákona tedy cizinci v Thajsku pracovat mohou, nicméně jsou zohledněny faktory jako je národní bezpečnost a potřeba cizí pracovní síly pro rozvoj země. Proto je práce cizinců v Thajsku silně regulována a Thajští pracovníci samozřejmě upřednostňováni. Thajský zákon reguluje a zakazuje cizincům vykonávat 39 profesí, které jsou rezervovány pouze pro Thajské občany.

Níže je seznam cizincům zakázaných profesí:

Cizinci nesmí v Thajsku vykonávat manuální práce, mimo prací na rybářských lodích, specifikované v následujících kategoriích.

 • Zemědělství, chov zvířat, lesnictví, rybářství, mimo prací vyžadující zvláštní znalosti, jako je farmářský dohled, nebo manuální práce na rybářských lodích zvláště pak námořních
 • Pokládka cihel, podlahářství, či jiné konstrukční a stavební práce
 • Dřevořezbářství
 • Řízení motorových vozidel, či vozidel, které nejsou strojní či mechanická zařízení, mimo pilotů letadel na mezinárodních linkách, dále prodej v obchodech či práce v aukčních síních
 • Dohled, auditorská činnost, či účetní služby, mimo příležitostných interních auditů
 • Zpracování či leštění drahokamů a polodrahokamů
 • Stříhání vlasů, kadeřnické práce či práce v salónu krásy
 • Ruční tkaní textilie
 • Výroba z proutí
 • Ruční výroba rýžového papíru
 • Lakýrnické práce
 • Výroba Thajských hudebních nástrojů
 • Nielo výroba (výzdobná inkrustační (vykládací) technika)
 • Zlatnictví a výroba ze zlata, stříbra a mědi
 • Kamenické práce
 • Výroba Thajských panenek
 • Výroba matrací a přikrývek
 • Výroba milodarů
 • Ruční výroba produktů z hedvábí
 • Výroba zobrazení Budhy (sošky, amulety atd.)
 • Výroba nožů
 • Výroba papírových či textilních deštníků
 • Obuvnická výroba
 • Výroba klobouků, čepic a ostatních pokrývek hlavy
 • Makléřská či agenturní činnost mimo mezinárodního obchodování
 • Profesionální veřejná inženýrská činnost v oblasti designu a kalkulace, systematizace, analitiky, plánování, testování, stavebního dozoru, či konzultační služby, mimo prací vyžadující specializovaných technik
 • Profesionální práce architekta v oblasti designu, výkresů, tvorby kalkulací či konzultační služby
 • Výroba a ůdržba oděvů
 • Keramika
 • Ruční výroba cigaret
 • Průvodcovské služby
 • Podomní prodej zboží a ruční sazba Thajského písma
 • Ruční zpracování hedvábí
 • Úřednické či sekretářské práce
 • Poskytování právních služeb, kromě arbitráží
Čtěte také:  Víza do Thajska

Dále není dovoleno zaměstnávat cizince na pozicích lékaře a zdravotnického personálu ve státních nemocnicích a státních zdravotnických zařízeních. Přičemž zaměstnávání cizinců na těchto pozicích v soukromém sektoru dovoleno je.

Zde jsou uvedeny některé z povolených profesí, které cizinci nejčastěji vykonávají a které do zákazu nespadají:

Výuka Angličtiny a překladatelské služby

Thajske pracovni povoleniV Thajsku je obrovský nedostatek učitelů. Většina cizinců pracujících v Thajsku vyučuje Angličtinu. Minimální požadavky pro výuku anglického jazyka je ukončené Bakalářské vzdělání lingvistiky nebo angličtiny. Nicméně současná situace je taková, že školy z těchto požadavků často slevují a potřebné vzdělání mnohdy nevyžadují, nicméně v takovém případě je pak plat výrazně menší. Vzhledem k tomu, že angličtina je celosvětovým obchodním jazykem, je možné celkem snadno najít práci jako tlumočník a překladatel pro Thajské obchodní společnosti.

Počítače a informační technologie

Programátoři, webo designéři, IT specialisti. Po těchto profesích je v Thajsku velká poptávka. Zvláště pak, pokud máte zkušenosti a praxi v oboru.

Inženýring

Cizinci nejsou oprávněni vykonávat inženýrskou činnost ve veřejném sektoru. Nicméně po specializovaných inženýrech existuje nezanedbatelná poptávka.

Psaní a editorská činnost

Národní listy i další média najímají cizince na pozice redaktorů-editorů. Další možností jak si vydělat v Thajsku peníze je spisovatelská činnost a mnozí cizinci napsali a vydali v Thajsku již spoustu knih.

Hotel Management a kulinářství

Některé hotely najímají cizince na pozice public relation managerů, či zákaznických center, aby byli ve styku se zahraničními klienty a pomáhaly plnit jejich požadavky či řešit případné problémy.  Dále luxusní hotelové řetězce či restaurace zahraničních majitelů najímají i kuchaře a šéfkuchaře, specializující se na zahraniční kuchyni např. evropskou.

Hudba a zábava

V hudebním a zábavním průmyslu je velmi těžké prorazit v každé zemi a Thajsko není vyjímkou. I když je v Thajsku pár anglicky mluvících hudebníků a DJ, mnoho příležitostí v Thajsku není.  Nicméně je mnoho hotelů, které hledají talentované hudebníky, aby bavily jejich hosty v hotelových barech, restauracích či lobby.  Pokud jste tedy dobrý kytarista či klavírista, nebo zpěvák, máte šanci dostat smlouvu. Konkrétně v tomto oboru v Thajsku působí především muzikanti a baviči z Filipín.

Čtěte také:  Non-immigrant B - Pracovní vízum do Thajska

Specializované obory / schopnosti

Cizinci, kteří vynikají ve specializovaných oborech či specializovanými schopnostmi jsou v Thajsku žádáni. Mezi takové obory patří například již jmenovaní IT specialisté nebo piloti, lékaři, finanční experti atd.

Vlastní firma

Dalším z častých způsobů obživy v Thajsku pro cizince je založení vlastní firmy. Nicméně není to zdaleka tak jednoduché, jak by si člověk mohl myslet. A pokud se k tomuto kroku rozhodnete, vše řešte v klidu, s rozvahou, pomalu a hlavně za asistence dobrého právníka. Nejčastější variantou firmy je společnost s ručením omezeným, v Thajsku je to tedy Co. Ltd. – Company Limited. Taková firma musí mít v Thajsku minimálně 3 společníky, takže zde nastává první problém. Další problém je, že cizinec může vlastnit maximálně 49% podílu ve firmě, zbylých 51% musí být v Thajských rukou. A toto jsou hlavní důvody, proč by jste si měli takový krok opravdu pečlivě rozmyslet, zda vám to za to stojí. Následky neuváženého rozhodnutí a zapojení špatných lidí do firmy, mohou být pro vás katastrofální. Samotné založení firmy je otázka 2 – 3 týdnů a nějakých 20.000 báhtů za právníka a poplatky státu.

A poslední otázka zřejmě bude, kde tu práci najít. Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Nicméně kromě různých pracovních agentur, které můžete osobně navštívit a zjistit zda by pro vás něco vhodného neměli, se samozřejmě nabízí internet. Zde mohu dát následující tipy a odkazy:

Pro ty co hledají práci učitele, rozhodně doporučuji navštívit http://www.ajarn.com/, což je asi největší Thajský web pro učitele hledající práci v Thajsku.

Ostatním pak mohu doporučit nasledující pracovní weby:

http://th.jobsdb.com/th

http://www.jobstreet.co.th/en/

http://www.thailandjobs77.com/jobs

http://www.jobtopgun.com/main.jsp?locale=en_TH

A nebo pracujte on-line, možností je více, například tato – Paid Surveys

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

15 komentáře

 1. Dobrý den a jak je to s prací ve farmacii, tedy farmaceut či klinický farmaceut? Popřípadě práce v průmyslu či ve farmaceutické firmě?
  Děkuji za odpověď, Petra

  • Zákázané to není. Zda však v tomto oboru najdete v Thajsku uplatnění je otázka. Můžete se pokusit oslovit některé z mnoha thajských farmaceutických firem, zda by pro vás neměli práci.

   • Byla jsem na studijním pobytu v Chiang Mai a poté jsem odcestovala na Samui a tam jsem se ptala, zdali by mne, jako Evropanku, vzali do lékárny a sdělili mi, že po složení jejich zkoušek ano. Ale bylo mi od našich krajanů žijících v Thajsku řečeno, že to moc reálné není /i když nevím proč/ a že je lepší dělat v průmyslu. A ani nevím, jestli je reálné dělat klinického farmaceuta. Chtěla bych žít na Samui a tam bohužel pro farmaceutickou firmu asi moc pracovat nebudu, i když…?!
    Děkuji Vám za odpovědi! 🙂

    • Nevím proč by to nemělo být reálné. Zakázaná profese to není a pokud splníte místní podmínky pro výkon tohoto povolání a najde se zaměstnavatel, který vás bude chtít zaměstnat, tak nevidím problém. Vím například, že lékaři s diplomem mimo Thajsko tu nemohou vykonávat samostatnou lékařskou praxi a musí si buď udělat zkoušky, aby splňovali místní podmínky a nebo tuto činnost vykonávají jen pod dohledem thajského lékaře jako konzultant například. Podobné to bude i ve farmacii. Nároky např. na lékárníky jsou v Thajsku dost vysoké, protože je tu běžně zažité, že suplují ve velké míře roli lékařů. Můžete si třeba zkusit otevřít i vlastní lékárnu, pokud by jste na to měla finance. Vím o minimálně jednom cizinci, který má lékárnu na ostrově Koh Chang. Budete však muset splnit místní pravidla a podmínky, které budou jistě náročné a byrokratické. To je však v Thajsku normální. Není to ale nepřekonatelné a pokud si půjdete za svým, pak se vám to jistě podaří. Já jsem toho názoru, že šikovní lidé mají dveře otevřené všude. A thajští zaměstnavatelé si jsou moc dobře vědomi pracovních kvalit cizinců. Dokonce se mezi thajskými zaměstnavateli říká, že na práci, kterou zastane jeden cizinec je potřeba zaměstnat 3 až 4 Thajce 🙂

     • Super, velmi jste mne potěšil!!:-) Pokud by šlo mít vlastní lékárnu, bylo by to fajn.V Chiang Mai jsem se ptala na cenu kompletně vybavené lékárny a je to oproti Evropské levnější. Určitě bude těžké udělat zkoušky, ale jak píšete, ne nepřekonatelné. Díky studiu na farmacii v Chiang Mai jsem měla možnost pochopit systém zdravotnictví v Thajsku a hlavně co se týká role farmaceuta, je to dosti odlišné oproti ČR.Mám velmi kvalitní vzdělání a neměla jsem žádný problém porozumět učivu v Thajsku.A ještě co se týká jazyků, co bude to nejlepší? Vzhledem k tomu, že na Samui je hodně Rusů, tak by bylo fajn ovládat angličtinu, ruštinu a jak je to s thajštinou? 🙂

     • Jj lékárník je v Thajsku poloviční „doktor“ a Thajci se chodí se vším nejdřív léčit do lékárny a až teprve potom, když není léčba úspěšná, tak jdou s velkou nechutí k lékaři. Co se týče jazyků tak určitě doporučuji hlavně thajštinu a angličtinu. Bez thajštiny se dle mého názoru člověk v Thajsku neobejde, chce-li tu žít kvalitní a plnohodnotný život. Doporučuji https://www.thajskyraj.com/thajskyrychle Jen ať se ti rusáci pěkně naučí anglicky.

   • Děkuji Vám mnohokrát za cenné rady! Něco málo jsem ve škole thajsky pochytila, ale samozřejmě to je nic 🙂 Udělám pro to cokoliv, jen abych už mohla zpátky na Samui nebo klidně i v Chiang Mai, protože můj studijní pobyt mi totálně obrátil život a naprosto jsem změnila priority a pevně věřím v to, že se mi podaří se uchytit jako farmaceut, když už se člověk drbe se školou, tak ať to k něčemu i je 🙂

 2. Michala Mašková

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda po absolvování kurzu potápění mohu vyučovat potápění v Thajsku. Děkuji moc Míša

  • Michalo, pro vykon jakehokoliv zamestnani musite mit zamestnavatele, vizum Non-immigrant B a pracovni povoleni. Pracovni povoleni vam musi zajistit zamestnavatel. Praci bez pracovniho povoleni v zadnem pripade nedoporucuji, protoze budete drive ci pozdeji zadrzena a deportovana z Thajska. To zda bude vasemu potencialnimu zamestnavateli stacit takova kvalifikace jakou uvadite je vyhradne na zamestnavateli a nemohu se k tomu nejak blize vyjadrit. Jen si je treba uvedomit, ze vseobecne je o jakekoliv volne pozice pro cizince velky zajem a zpravidla ji dostane ten s co nejvetsi kvalifikaci a praxi.

 3. Nela Buchtová

  Dobry den,
  Co kdyz vycestuju do Thajska na 30 dni a behem nich se rozhodnu, ze tam zustanu pracovat…jak muzu pak nejlepe a nejjednoduseji postupovat? Dekuji moc za odpoved

  • Musite mit vsechny prislusne doklady od zamestnavatele potrebne pro zadost o vydani viza Non-immigrant B a s temito doklady pak musite do nektere z okolnich zemi (Laos, Kambodza, Malaysie) pro Non-immigrant B vizum. Nejcasteji lide jezdi do Vientianne v Laosu. Tam dostanete jednovstupni Non-immigrant B vizum a pri vstupu dostanete razitko s povolenim pobytu na 90 dni. Behem techto 90 dni pak zamestnavatel muze pokracovat ve vyrizovani pracovniho povoleni. Pracovat muzete az v momente, kdy dostanete pracovni povoleni. Po uplynuti 90ti dni pak musite na imigracni urad a pozadat o prodlouzeni pobytu o í mesicu. Po prodlouzeni pak musite kazde tri mesice podavat hlaseni (tzv. 90 days reporting) na imigracnim urade. Kazdy rok pak musite pobyt prodluzovat vcetne pracovniho povoleni.

 4. Dobrý den, v rámci zákazu práce v zemědělství si mám představit co? Respektive, je možné získat práci v rozvoji venkova či šlechtění rostlin atp? Děkuji za odpověď.

  • V ramci zakazu prace v zemedelstvi si predstavte to, ze v oboru zemedelstvi zkratka cizinec pracovat nesmi. Nesmi ani pracovat na poli, ani slechtit rostliny ani pracovat jako zoolog, chovatel zvirat atd. Nevim co si presne predstavujete v thajskem kontextu pod rozvojem venkova, a silne pochybuji, ze si pod timto pojmem dokazi v Thajsku neco realneho predstavit.

 5. Dobry den, chcel by som si otvorit malu pekaren. Zaujimalo by ma ci mozem byt prevadzkovatel bez thajcana, alebo je jednoduchsie si najst domaceho na ktoreho bude pekaren napisana. Co by som musel splnat na otvorenie takejto prevadzky?
  Dakujem Erik

  • Bez Thajcu v Thajsku nic delat nemuzete a ani bych vam to nedoporucoval. Pokud chcete v Thajsku uspesne podnikat, pak se musite drzet v pozadi a vepredu vzdy musi byt Thajci. To je zakladni predpoklad, jak muze byt cizinec v Thajsku uspesny, pokud mu to ovsem Thajsko umozni. Pokud chcete v Thajsku podnikat musite mit Thajskou firmu. Firma, kde je spolecnikem cizinec musi mit 2 miliony registrovaneho kapitalu. Thajska firma musi mit minimalne 3 spolecniky a cizinec popr. cizinci dohromady mohou vlastnit maximalne 49%. 51% firmy vzdy musi byt v thajskych rukach. Uz jen z tohoto duvodu je velmi tezke svoji vlastni firmu tedy plne ovladat a kontrolovat. Lze to zajistit jen jedinym zpusobem a tim je tzv. preferencni podil. Cili struktura by byla takova, ze vy muzete mit 39% normalni podil a 10% preferencni podil. Tim si zajistite to, ze vas legalne nebude moci nikdy Thajec ci Thajci s podilem 51% prehlasovat a vzdy budete mit jakousi kontrolu nad firmou. Nicmene ta kontrola nikdy nebude takova, jako kdyby jste byl jedinym spolecnikem firmy, coz vsak v Thajsku bohuzel neni mozne. Take mohu doporucit jako pojistku, aby vas Thajci meli co nejmensi moznost okrast, udelat s tim kdo bude drzet 51% smlouvu o pujcce, ktera se bude rovnat hodnote toho 51% podilu. Tim si muzete „ochranit“ 51% hodnoty vasi investice do firmy. Otazke je ovsem pak nasledna vymahatelnost, ktera v Thajsku neni buhvi jak vysoka. Nasledne muzete zustat jen spolecnikem a veskerou praci by delali Thajci. Nebo muzete byt jednatelem a reditelem firmy, pak ale musite mit pracovni povoleni. Na kazdeho cizince, ktery ma pracovni povoleni musi mit firma 1 milion registrovaneho kapitalu plus 4 thajske zamestnance. V kazdem pripade budete moci tak maximalne sedet v kancelari a firmu ridit. Na peceni nebo stani za pultem zapomente. I kdyz budete drzet 49% podilu ve firme, vzdy vas Thajec okrade, kdyz bude chtit a rozhodne se pro to a vy s tim nic neudelate. Pokud by jste to podnikani sveril nejakemu Thajcovi, ktery by to provozoval jako fyzicka osoba na thajskou obdobu zivnostenskeho listu, pak nad tim nebudete mit kontrolu absolutne zadnou a nebudete moct sedet ani v te kancelari jako sef. Thajec vas jako cizince zamestnat nebude moci a vy musite mit oficialni pracovni povoleni a zamestnavatele, aby jste mohl tu pekarnu alespon ridit. Touto cestou se vydat rozhodne nedoporucuji, ledaze by jste mel nejakeho Thajce za vlastniho bratra a bezmezne by jste mu duveroval. Thajci vam nikdy duverovat nebudou a neni duvod, proc by jste mel duverovat vy jim. Budovani duvery ve vztazich v Thajsku trva dlouha leta a casto staci malo a dlouho budovana duvera muze vzit za sve. Podnikat v Thajsku pro cizince rozhodne neni tak lehke a bezpecne jako podnikat v Evrope. At uz to zni jakkoliv prekvapive. Hodne stesti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *