Pláže známého prázdninového ostrova Koh Samet, který mají v oblibě převážně obyvatelé Bangkoku, před týdnem zčernaly ropou. Nejenže jde o velkou ekologickou katastrofu a zátěž, ale tato událost sebou přináší i velké obavy z budoucnosti turismu a rybářského průmyslu. Do postižené oblasti byli okamžitě nasazeni vojáci, kterým pomáhají armády dobrovolníků, aby se podařilo dostat ropnou skvrnu pod kontrolu a všichni se snaží o velmi težký úkol vyčištění moře i pobřeží. V neděli 28. července společnost PTT (Thajská národní rafinérská společnost a nejvetší dodavatel pohonných hmot na Thajský trh) přečerpávala ropu z tankeru do potrubí jejich rafinérie. Během tohoto přesunu ropy z tankeru došlo k úniku cca 50.000 litrů do moře, zhruba 20 km od pobřeží. Zdejší lidé tuto katastrofu komentují slovy: “Místní příroda se právě tragicky změnila na mnoho let. Byla to nádherná pláž, jsme v šoku“. Předsedkyně Obchodní komory provincie Rayong, paní Anuchida Chinsiraprapa prohlásila: „Myslím, že trvalo příliš dlouho tuto situaci dostat pod kontrolu. Mělo to obrovský dopad na místní turismus. Pokud nadále nebudeme reagovat a řešit celou situaci rychle, pak místní turistický průmysl bude velmi strádat.
Nejhůře na tom jsou pláže Ao Prao nebo Coconut Bay. Nicméně turisté, ať byli na ostrově kdekoliv, Koh Samet opustili. Pláže byly prohlášeny za „katastrofální zónu“. Zaměstnanec plošiny firmy PTT Global Chemical, kde k úniku ropy došlo, se v prohlášení omluvil a uvedl, že únik byl okamžitě izolován a ropa z moře vyčištěna z 80-ti procent. Na toto vyjádření PTT ekologické skupiny reagovali pobouřeně. A například Greenpeace prohlásila: „To co se stalo je daleko vážnější než uvedla firma PTT první den katastrofy. Můžeme očekávat velký dopad na rybářský průmysl a chemickou kontaminaci potravního řetězce“.
Firma PTT Global Chemical uvedla, že sice došlo k úniku 50,000 litrů ropy do moře, ale strach pozorovatelů je nadsazený. Thajské námořnictvo v úterý uvedlo, že poměrně tlustá skvrna ropy může ohrozit i pobřeží Thajska, jelikož se tím směrem dále pohybuje. A dále že potrvá více než týden tuto skvrnu a její pohyb dostat zcela pod kontrolu. Aby ropná skvrna nedorazila až k hlavnímu Thajskému pobřeží se velmi obává i Thajská vláda a nasadila na likvidaci této katastrofy všechny možné síly a prostředky.
Nicméně v tuto chvíli již je jasné, že Thajský ostrov Koh Samet přišel na dlouhou dobu o většinu svých turistů, protože se z této ekologické pohromy, která je v Thajsku již čtvrtou v pořadí, bude několik let vzpamatovávat.
Zajímavé je, že další dceřiná společnost Thajského národního koncernu PTT, firma PTT Exploration and Production, byla zodpovědná za jednu z nejhorších Australských mořských težebních nehod v roce 2009, kdy do Australského moře uniklo tisíce galonů ropy, poté co se poškozený ropný vrt roztrhl. Ropná skvrna v té době dosáhla do vod Indonésie. Australská vláda obvinila z tohoto incidentu PTT a jejich nedokonalý systém težby a bezpečnostních opatření.
Ti z vás, kteří se chystali ostrov Koh Samet v blízké době navštívit tedy budou zklamáni, neboť krásné bílé pláže a modré moře jsou zde bohužel momentálně již minulostí. Jako vhodnou alternativu lze však nabídnout ostrov Koh Chang, který je od Bangkoku vzdálen cca 320 km stejným směrem. Je sice od Bangkoku vzdálen o něco více než Koh Samet, ale rozdíl není zas tak strašný – cca 80 km. A Koh Chang rozhodně stojí za to navštívit. Ubytování na Koh Changu si rezervujte zde.