Dum k pronajmu

Náklady na život v Thajsku – 2013 Chiang Mai

Právě jsme se vrátili z návštěvy v Čechách a dost mně šokovalo jak moc je tam dnes draho. Nevím čím to je, jestli se vše opravdu tak radikálně zdražilo nebo jsem za ty roky v Thajsku až moc přivykl místním cenám. Pravděpodobně to bude oboje. A tak teď mohu ještě zodpovědněji prohlásit, že život v Thajsku je jednoznačně levnější než v Čechách a jsem tím víc rád, že jsem tady. Pokusím se tedy znovu zmapovat jak nákladný život v Thajsku je. Již dopředu však musím prohlásit, že uvedené náklady na život by měli sloužit jako orientační, jsou platné v době kdy tento článek píšu a pro průměrný životní styl. Nároky každého člověka jsou jiné a zatímco jeden může žít velice skromně, druhý potřebuje ke spokojenému životu daleko více. Někomu stačí žít v domě slušného standartu, jiný však vyžaduje určitý luxus. Nicméně lze říci, že i luxusní bydlení, doprava, jídlo atd. jsou v Thajsku levnější než v Evropě. Když si vezmeme například koupi mobilního telefonu Samsung S4, což je něco co nepotřebuje k životu každý, tak v Čechách momentálně stál v obchodě 17.000 Kč, v Thajsku stojí v obchodě kolem 13.000 Kč. Dále je potřeba říci, že se ceny liší i dle lokality, jiné jsou ceny v Bangkoku a jiné v Khon Kaenu. Celkově je Bangkok na bydlení, jídlo i dopravu dražší než zbytek Thajska.

Chiang MaiPodívejme se tentokrát, jaké jsou průměrné náklady v hlavním městě severního Thajska Chiang Mai (čti Čijang Maj). Chiang Mai má kolem 150.000 obyvatel a pro život v Thajsku ho lze rozhodně doporučit. Je to moderní univerzitní město s bohatou kulturou, rozvinutou infrastrukturou a krásnou přírodou kolem. Žije zde také rozsáhlá komunita cizinců z různých zemí ve všech věkových kategoriích.  Je to zároveň jedno z nejlevnějších velkých měst v Thajsku. Inflace zapříčinila růst cen zvláště u vajec a masa a i když se následně stabilizovala a dokonce i snížila, většina potravinových obchodů již zvýšené ceny ponechala. Kde jste se v roce 2011 mohli najíst za 25 Báhtů, tam letos zaplatíte o 10 báhtů víc  za teplé jídlo. Nicméně to je stále mnohem méně než v Čechách, i když musíte poněkud slevit z nároků na vzhled prostředí  takové Thajské „jídelny“. Jak jsem již řekl, je nemožné stanovit přesná čísla toho kolik vás bude život v Chiang Mai stát, protože každý má jiný životní styl a nároky. Vše záleží na tom jak žijete a za co potřebujete peníze utratit. Někteří potřebují chodit do baru každý večer, zatímco jiní preferují zůstat doma, a tento rozdíl má velký dopad na konečné měsíční náklady. Níže tedy naleznete přibližné ceny průměrného života v Chiang Mai. Nezapomeňte, že ceny jsou uvedeny v Thajských Bahtech a ne v Českých korunách. Dnešní orientační kurz je 0,64 Báhtů za 1 Kč. Za 1 EUR je to pak cca 42 Báhtů.

Čtěte také:  Thajská reklama

Měsíční náklady na život v Thajsku – Chiang Mai

Ubytování 4.500฿ (byt   cca 30m2 poblíž centra města s klimatizací)
Energie 2.300฿ (Voda, Elektřina)
Jídlo 5.500฿ (Stravování výhradně Thajským jídlem)
Ostatní výdaje 1.500฿ (Drogerie, pytle na odpadky atd.)
Přeprava 4.000฿ (Zahrnuje náklady na půjčení motorky nebo leasing motorky +   benzín)
Telefon & Internet 1.500฿
Zábava 10.000฿ (bary, kino, kluby, pivo, holky, Karaoke atd.)
Víza 2.000฿ (Odhadované roční náklady na vízum a víza runy rozdělené do   měsíců)
Komerční zdravotní pojištění 900฿ (Placeno ročně, rozděleno do měsíců)
Celkem 32.200฿ (cca 20.600 CZK, cca 770 EUR)

Někomu se může zdát skoro 21.000 Kč na život hodně peněz, ale zkuste si to porovnat s náklady v ČR. Garsonku těžko pořídíte za méně než 5.000 Kč + energie, které budou minimálně 2.000 Kč. Za částku, kterou utratíte za jídlo v Thajsku, pořídíte v Čechách tak maximálně obědy. O dopravě a chození za zábavou ani nemluvím.  A jak vidíte uvedené náklady zahrnují hodně zábavy – je počítáno tak 4x týdně. Z těchto nákladů lze dost ušetřit. Srovnatelný životní styl, který za tyto peníze budete mít v Thajsku by vás v ČR stál určitě tak o 8.-10.000 Kč víc. Jediné co je v Thajsku dražší než u nás je alkohol. Pivo a víno je tu na naše České poměry dost drahé. Já sám jsem v podstatě abstinent, takže tuto částku utratím za mně i mojí ženu. Pojďme si ještě napsat něco více o jednotlivých položkách, protože dát dohromady nějaký univerzální rozpočet, který by platil pro většinu lidí, je opravdu velmi těžké.

Ubytování v Chiang Mai

Ceny se liší samozřejmě dle umístění, velikosti a kvality ubytování. Pokud je tam klimatizace či nikoliv, vybavení či nikoliv, atd. Byty ve starém městě a v blízkosti Chiang Mai University jsou typicky o něco dražší, takže kdekoliv jinde ubytování pořídíte levněji. Čtvrť Nimmanheiman v Chiang Mai patří k těm nejdražším místům ve městě, ale například pouhých 5 minut odtamtud se nachází rezidence Jet Yord, která má spoustu levných, ale prostorných pokojů s klimatizací za 3.000 Báhtů měsíčně. I když někdo by se nemusel cítit v takovém bytě komfortně. Není problém si trochu připlatit za svůj vlastní dvoupokojový byt, který lze průměrně pořídit od 4.500 do 6.000 Báhtů ve slušném standartu. Nebo takový byt můžete sdílet s někým dalším a pak se náklady rozdělí, což však není zrovna to co bych já osobně preferoval. Pokud si chcete dopřát komfort domu se zahradou, pak není problém sehnat kvalitní dům od 8.000 Báhtů do 15.000 Báhtů za středně velký dům. Samozřejmě když si ještě připlatíte např. 20.000 – 25.000 Báhtů, pak již můžete získat celkem luxusní rezidenci. Nabídka je opravdu velmi široká.

Čtěte také:  Paramotor video Koh Pangan

Ostatní náklady

Internet: Rychlost internetu v residenčních bytových komplexech se liší. Internet tam bývá většinou přes WIFI jako v hotelu a někdy může být pomalý v závislosti na denní či noční době. Náklady jsou obvykle mezi 300 a 500 Báhty za měsíc. Nebo si můžete zajistit vlastní ADSL linku, která vám zajistí stabilnější rychlost s cenou kolem 700 Báhtů za měsíc. Ještě lepší kvalitu připojení získáte přes firmu 3BB, kteří vás připojí kabelovým připojením bez potřeby instalace telefonní linky. 3BB internet je jedno z nejlepších připojení v Chiang Mai a v celém Thajsku vůbec, pokud ovšem v daném místě mají servis. Cena 690 Báhtů měsíčně. Pokud chcete využít internetové připojení přes mobilní síť pak je k dispozici 3G od většiny mobilních operátorů (nejlepší AIS či TrueMove) obvykle za cenu 799 – 899 Báhtů měsíčně za neomezené připojení.

Kabelová TV: Za 350 Báhtů měsíčně můžete mít WeTV, která nabízí cca 60 programů se 4-mi filmovými kanály. Nebo můžete využít velmi rozšířenou satelitní televizi TrueMove za 1.600 Báhtů. Jejich servis se dá přirovnat k UPC v ČR.

Elektřina: Standartní cena by měla být 4,1 Báhtu za KW, ale pronajímatelé často přidávají 1 Báht či více., aby si přivydělali. Mějte to na paměti při výběru ubytování a před podpisem smlouvy se vždy ptejte na cenu elektřiny za 1 KW (Thajsky se tato jednotka řekne Nůaj – ptejte se kolik stojí 1 Nůaj, což je Kw). Někteří pronajímatelé účtují i 8 Báhtů za KW, což vám náklady na ubytování může značně prodražit. Při takové ceně by vás stála 1 hodina provozu klimatizace 8 báhtů.

Telefon: Pro cizince není úplně jednoduché získat pevnou telefonní linku. A pokud tedy nepotřebujete telefonní linku i pro ADSL připojení k internetu, doporučuji se pevnou linkou vůbec nezabývat a k telefonování využít jen mobil. Předplacené SIM karty lze zakoupit v každém 7/11 za 50 Báhtů. Nejlepší společnosti jsou AIS neboli 12Call (nyní známá i pod novým jménem TELEWIZ), DTAC nebo TrueMove. Jedna minuta se dá pořídit za 1 – 2 bahty podle vybraného tarifu. Mobilní internet s neomezenými daty za 799 – 899 Báhtů dle operátora. Nejlevnější telefony lze pořídit od 700 Báhtů, v Thajsku jsou k dispozici všechny známé a populární mobilní telefony včetně BlackBerry, HTC, Samsungu či iPhonu za lepší ceny než v ČR. Telefon rozhodně doporučuji koupit v Thajsku.

Jídlo: Za jídlo pravděpodobně utratíte něco kolem 5.000 Báhtů, pokud budete jíst Thajské jídlo v místních Thajských „jídelnách“. Evropské jídlo je v Thajsku všude drahé, protože je vždy dováženo (nejčastěji z Austrálie) a vše co není součástí obvyklého Thajského jídelníčku je drahé. Pokud budete žít v Thajsku zjistíte, že z 95% nebudete potřebovat vařit vlastní jídlo. Kupovat již uvařené jídlo nebo jíst mimo domov je způsob života  v Chiang Mai (a nejen tam) a časem přijdete na to, že většina místních neví jak si uvařit. Jídlo v lepší restauraci je o něco dražší, nicméně v Thajských „jídelnách“ pořídíte například jídlo s nudlemi kolem 35 Báhtů a rýži s masem cca 40 Báhtů.  Jezte tam, kde jí mnoho Thajců. Thajci si na jídlo potrpí a vědí, kde se dobře vaří a je tam „žaludku bezpečno“. Najíst se můžete i v McDonaldu (Big Mac menu 145 Báhtů) či KFC (Zinger Menu 89 Báhtů).

Čtěte také:  Soukromý detektiv se v Thajsku může hodit

Zábava: Vstupenka do kina 120 Báhtů, 1 velké pivo (0,6l) Chang nebo Leo v 7/11 cca 45 Báhtů, většina klubů má vstup zdarma, pokud účtují vstupné jděte raději jinam. Pivo v baru nebo klubu cca 120 Báhtů, koktejl cca 150 Báhtů, láhev whiskey 100 Pipers 0,7l v klubu cca 400 Báhtů, Johny Walker Red Label 0,7l v klubu cca 900 báhtů, cena za mix soda/kola cca 20 báhtů, kyblík ledu v klubu 50 Báhtů, Karaoke bar s hosteskami 3 hodiny cca 1.400 Báhtů + hostesky 200 báhtů za hodinu + pití, „speciální masáž“ cca 1.000 Báhtů, Thajská tradiční nebo olejová masáž cca 150 Báhtů za hodinu, levná restaurace 50 Báhtů, hezká restaurace 280 Báhtů.

Doprava

Červený pick up/Song Theaw (čti Song Theu) 20 báhtů za osobu na většinu míst v Chiang Mai, Tuk Tuk během dne 60 Báhtů na většinu míst ve městě, po 19:00 hodině 80 Báhtů a po 22:00 hodině pak 100 Báhtů, půjčení skůtru například Honda Click 120ccm cca 2.500 Báhtů za měsíc na dlouhodobou smlouvu nebo 3.000 Báhtů za měsíc na krátkodobou smlouvu nebo 120 Báthů za den. Motorky s manuálním řazením jsou levnější cca o 20 Báhtů za den. Stejnou motorku si můžete i koupit na splátky za pomocí Thajského kamaráda, při platbě 10.000 báhtů při podpisu smlouvy pak platíte cca 2.500 Báhtů na 24 měsíců. Určitě si udělejte Thajský řidičák. Benzín (Natural 91) cca 40 Báhtů za litr.

Na závěr bych napsal asi tolik, že v Thajsku možná utratíte stejně jako nyní v Čechách, nicméně jsem přesvědčen o tom, že za stejné peníze pořídíte daleko lepší, pohodlnější a pestřejší život, který vás rozhodně uspokojí mnohem více. A pokud budete trávit více času doma než v barech, stejně tak jak tomu je pravděpodobně v Čechách, pak určitě ušetříte.

Život v Chiang Mai

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

43 komentáře

 1. je to hezký ale ty prachy tam nevyděláš a jestly jo tak porad a jedu hned :-))

  • 😉 ale i vyděláš, cizincům tu platí cca tak 3x víc než Thajcům (zřejmě proto že udělají 3x tolik práce), a i špatně placený job učitele angličtiny platí minimálně 30.000 báhtů a více. Jenže není úplně lehké vůbec práci pro cizince najít. Možnosti ale nějaké jsou. Takže úplně nejlepší je mít příjmy mimo Thajsko byť za pomoci Thajska třeba….

 2. pekne si to popisal, este by som pridal, ze ten neobmedzeny 3G internet je asi taky, ze je sice neobmedzeny na prve 2-3 GB (zalezi od programu neobmedzeneho internetu), potom znizia rychlost na Edge, cize to ide uplne naprd 🙂 Ale stale lepsie ako nic.

 3. nejdem do Thajska aby som mal 3G internet….:-))

 4. nejakej web s nabidkou tech nemovitosti nebo kde to pak hledat by nebl?? :p

 5. Právě jsme se vrátili z návštěvy v Čechách a dost mně šokovalo jak moc je tam dnes draho. Nevím čím to je, jestli se vše opravdu tak radikálně zdražilo nebo jsem za ty roky v Thajsku až moc přivykl místním cenám. ….

  Dovolím si nesúhlasiť. Je mi jasné, že autor týchto stránok podniká v cestovnom ruchu a snaží aby bolo všetko ružové.. ale ono to tak nie je. Pri mojich cestách do JV Ázie a špeciálne do Thajska som pekne videl ako sa postupne zvyšujú ceny. Thajsko už nie je to čo bolo ( podobne Kambodža atd). Ceny nehnuteľností idú každý rok hore a to pri kúpe aj pri prenájmoch. Hlavne ceny v turistických oblastiach pri mori. Ceny bežných vecí potrebných k životu = v Európe sa dajú dostať rovnaké , alebo kvalitnejšie za nižšie ceny. A to beriem ceny od nábytku ( trebárs manž.postele ) až po chladničky. Navyše, klasických velkých shopov tak ako ich máme pomaly v každom menšom mestečku je v Thajsku menej. Dominuje Tesco Lotus, kde naozaj ak človek porovná kvalitu tovaru ponúkaného thajským tescom,kvalita nie je nijako ohromujúca. Pokiaľ sa jedná o ceny potravín, tak európske potraviny sú tu drahšie ako v európe, pochopiteľne, nakoľko sa takmer všetok tento sortiment dováža. Takže ak je niekto zvyknutý na európsku stravu, musí rátať s tým že bude platiť výrazne viac za čokoľvek – od čokolády až po konzervy. Ceny áut sú o niečo nižšie, benzín stojí asi 1 euro, to je v Thajsku lepšie. Drahšie ale vychádza elektrika, ba aj telefonovanie je v Thajsku drahšie momentálne než v Európe. Posledný rok nástupom lacných neobmedzených paušálov vychádza mobilné telefonovanie lacnejšie pre mna v Európe než v Thajsku( ak porovnám preplatené neobmedzené paušály). lacnejšie je telefonovanie cez predplatené thajské karty než slovenské. Vrátim sa k jedlu, ak má niekto rád pizzu, ceny sú asi rovnaké ako Slovenské. Situácia sa mení ak porovnám že väčšina Slovákov chodí obedovať na menu za priemerne 3,50 €. Za túto cenu v Thajsku európsku stravu nedostanete, jedine thajskú. Lacno sa dá v Thajsku najesť ak sa stravujete na ulici s thajskou stravou. Ale stačí ísť do reštaurácie a ceny idú hore.Ako Pavel písal, k nákladom na život treba prirátať náklady na povolenie k pobytu, zdravotnú poistku . V prípade vážnej choroby treba rátať s návratom do Európy. Čo sa týka turistov, thajsko je preludnené, každý rok sa zvyšujú počty hlavne rusov.Kriminalita nie je vyššia ako v Európe, ale takisto je na vzostupe. Napríklad v chýrnej Pattaya sa objavujú gangy mladých na motorkách, samozrejme etablované v Thajsku sú zahraničné mafie, hlavne ruská, ktorá ovláda dosť podnikov s prostitúciou či barov. Thajská polícia je mafia sama o sebe, nie sú výnimkou prípady, ked turistovi je predaná droga aby vzápätí bol turista zatknutý skorumpovanou políciou ktorá následne vymáha na turistovi vysoké sumy. A je samozrejmosťou, že pri akýchkoľvek problémoch ( havária s druhým autom či iné) thajci držia pri sebe a vinník je vždy farang. A thajský úsmev = úsmev za ktorým sa skrýva snaha na Vás zarobiť alebo Vás inak natiahnuť. Je to žial aj oficiálna móda v Thajsku, si cudzinec, tak plať viac. Napríklad pri vstupe do niektorých pamiatok v Bangkoku Vás privítaju dvojaké ceny, jedny pre thajcov, vyššie pre Vás. Samozrejme nájdu sa aj slušní thajci, ale hlavne v turistických oblastiach platí, európan= chodiaci bankomat.Záverom, život v thajsku pre európana, hlavne pre priemerného Slováka vôbec nie je lacnejší než priemerné náklady na život na Slovensku. Jedine, ak budete bývať v nejakej spoločnej kutici a jesť to najlacnejšie čo sa dá.. tak ale asi bývať chcieť nebudete…

  • Dusane, je videt, ze jste muj clanek bude necetl cely, a nebo jste ho necetl poradne. Stejne tak je videt, ze jste necetl další clanky na mem webu. Protože, kdyby jste je cetl, tak by jste zjistil, ze o Thajsku pisu pravdive a v zadnem pripade ne, aby bylo všechno ruzove. Dále byt vlastním maly resort na ostrove Koh Chang, je mi uplne jedno jestli do Thajska Cesi a Slovaci prijedou nebo neprijedou. 99% mych zakazniku nejsou vůbec z Cech ani Slovenska. Nepodnikam v cestovnim ruchu jako cestovni kancelar, ani jako pruvodce, ci nevyrabim zajezdy, ani nijak jinak, jak jste se mylne domnival. Muj web vznikl a existuje hlavne proto, aby se lide dozvedeli o skutecnem zivote v Thajsku, aby vedeli jak tu pobývat dlouhodobe, aby vedeli na co si mají dat pozor, jak si mají zaridit ruzne věci například ridicak, jak je to v Thajsku ohledne práce atd. atd. V zadnem pripade jeho smyslem není to, aby lidi do Thajska lakal. Je mi to srdecne jedno, zda nekoho do Thajska nalaka ci nikoliv, protože ja z toho nemam zadny prospěch.

   Dále z toho co pisete, je videt, ze jste proste „jen“ turista, a pokud by jste tu zil stále, tak jako ja a spousta dalších, tak by jste vedel, ze spoustu toho co jste napsal, je polopravda a zavadejici. Proti takovym zavadejicim informacim prave muj web „bojuje“. Samozrejme ze v Thajsku ceny rostou, kdyby jste cetl poradne tak vite, ze to prave v tomto clanku zminuji. Rostou stejne tak, jako rostou všude jinde na svete, Slovensko a Cechy nevyjimaje. V CeskoSlovensku bylo před 20 lety levne a v Thajsku super levne. Dnes je v Cechach draho a v Thajsku však stále levneji. To je naprosto normalni. Ceny nemovitosti rostou pouze v Pattaye, na Phukete a na par Thajských ostrovech, které jsou pro dovolenkare. Tato mista jsou však nepatrnou casti Thajska, podle které absolutne nelze prohlásit, ze ceny nemovitosti každý rok rostou. Ceny nemovitosti na ostrovech jsou jiz mnoho let super premrstene a nezakladaji se absolutne na realnych hodnotách. Na těchto mistech však zije jen velmi malo Thajske populace. Navíc o Pattaye i Phukete lze jednoznacne prohlásit, ze to ani není Thajsko. Je to cokoliv jiného, jen ne Thajsko. Jsou to mista plna turistu a cizincu, kde vladnou umelohmotne a nethajske podmínky. Ceny beznych věci v evrope jsou v Thajsku mnohonasobne nižší a pokud to srovnam s CeskoSlovenskem, tak jsou o něco nižší. Benzin je tu znacne levnejsi, cigarety jsou tu levnejsi o 50%, mistni jidlo mnohem levnejsi, kosmetika, hygienicke potreby a drogisticke zbozi je tu také daleko levnejsi, služby jsou mnohem levnejsi, pronajmy jsou mnohem levnejsi – o 50% i vice, motorky jsou o dost levnejsi, auta jsou o něco levnejsi, atd. Jedine co je v Thajsku drahe je elektřina (mimo jiné zakladni cenu uvadim i v tomto clanku), alkohol, a zapadni nethajske jidlo. O evropskem ci zapadnim jidle pisi v tomto clanku, ze je drahe. Ale je to logicke. Musí se dovazet, Thajci ho nekupuji vůbec a jediny kdo ho kupuje jsou cizinci, kterym je uspusobena i cena. Proc by však clovek chtěl zit v Thajsku a jist evropske jidlo? To muze rovnou zustat v Evrope. Vsichni kdo tu ziji se stravuji prevazne Thajskym jídlem a to ani ne proto, ze je mnohem levnejsi, ale proto ze je vynikajici a cerstve, nikoliv plne hormonu a chemikalii jako v evrope a v CeskoSlovensku obzvlast, kam se vozi podradna kvalita ze zapadni evropy. Jidlo je tu celkove mnohem kvalitnejsi. A co v Cechach ci na Slovensku? Kolik tam stoji Thajske jidlo? Silene peníze. Thajske jidlo je tam strasne drahe a to same plati o evropskem jidle v Thajsku. Vetsina Thajcu chodi obedvat za cenu pod 1 EUR, za tuto cenu Thajskou stravu v Cechach neporidite ani nahodou, spise tak vytahnout 10 EUR i vice. Je to totiz stejny nesmyslny způsob porovnavani cen potravin. A nemuste se stravovat jen na ulici, můžete jit i do Thajske mistni restaurace, která je jen Thajska a ne pro cizince. Chladnicku Sharp jsem kupoval za 4.500 Kč, za tuto cenu stejnou chladnicku v Cechach nemate sanci koupit. Mobilni telefony, tablety jsou tu znatelne levnejsi – například zpominany Samsung Galaxy S4 stoji v Cechach 17.000 Kc, v Thajsku stoji 13.000 Kc. To je dost velky rozdil. Znackova a velmi kvalitni automaticka pracka na 12 kg pradla tu stoji něco kolem 7.000 Kc, za to v Cechach neporidite ani neznackovy sunt. Navíc takto velkou pracku v Cechach nekoupite vůbec. Ceny elektroniky i PC je také mensi. Rusove pribyvaji hlavne v Pattaye a Phukete, Thajsko je obrovska země a nevidel jsem zadny velky vyskyt Rusu v Khon Kaenu, Kanchanaburi, ci Chantaburi. Navíc Pattaya a Phuket je semenistem podvodniku, gauneru a mafianu z celého Thajska i z ciziny. A jsou to vyhradne mista pro turisty, nikoliv pro život v Thajsku.

   Co se tyce prodanych drog turistum, kteří jsou nasledne zatceni. Opet je videt, ze toho mnoho nevite. Stejne provokatery totiž nasazuje Thajska policie i na Thajce a to prevazne na Thajce. Zrovna nedavno se stal jeden navlas stejny pripad zamestnavateli me tchyne v malem meste Khlung v provincii Chantaburi, kdy jejimu zamestavateli prodal drogu prevleceny policista a o par hodin později jiz na nej cekala doma policie a putoval rovnou do vezeni. Drogy jsou totiž v Thajsku velky problém a to hlavne u Thajske populace. Uzivat, drzet a prodávat drogy v Thajsku je velmi zavazny trestny cin a tvrde se potira. To vi dnes každý. Proto dobře tak cizinci, který si koupi od kohokoliv v Thajsku drogy a pak je zatceny. Co takovy clovek ceka jiného? V zemi kde jsou drogy postavene zcela mimo zákon. Není pravdou, ze v pripade problemu, za vse muze cizinec. V pripade havarie pokud mate Thajsky ridicak je vse radne vysetreno a skutecny vinik je potrestan. Nikoliv automaticky cizinec. Jina věc je ta, pokud ridi jen s evropskym ridicakem, to je v Thajsku zákonem zakazane a tak se není co divit, ze to na nej hodi, muze si za to opet sam.

   A dvoji ceny? Nemusíme chodit vůbec daleko a zustat v CeskoSlovensku, kde plati dvoji ceny uplne stejne jako v Thajsku. Navíc další dulezita věc, kterou evidentne nevite, pokud totiž cizinec prokaze ze zije v Thajsku, pak plati stejnou cenu jako Thajci. Prokazat to lze bud tim ze mluvite Thajsky, a nebo ještě lepe tim, ze predlozite Thajsky ridicak, na který automaticky dostanete vstup za Thajskou cenu. Vyssi ceny jsou pouze pro turisty na dovolene. A nevidim na tom nic spatneho, turismus je velka část Thajske ekonomiky a není divu, ze se tohoto prumyslu snazi v Thajsku vyuzit. Cizinci tu také pachaji mnoho skod, tak proc si za to nenechat minimalne aspoň zaplatit. Je to stejne jako v Cechach ci na Slovensku, a to navlas. To stejne plati o cenách kdekoliv v turistických oblastech kde jsou cizinci. V lékárnách atd. Staci, aby jste promluvil Thajsky, a mate cenu jakou plati Thajec. Napsal jste to spatne, nejsou to ceny pro cizince, ale především pro turisty. Nicmene i o tom na svém webu pisu, jak se vyhnout dvojim cenam a jakym zpusobem se dostat k normalni Thajske cene. To jste ale evidentne necetl.

   Na zaver jsem prumerny Cech a ziji v Thajsku o dost levneji, nez jsem zil v Cechach. Bydlim stejne dobře jako jsem bydlel v Cechach a jim si ještě lepe nez v Cechach.

   • A dvoji ceny? Nemusíme chodit vůbec daleko a zustat v CeskoSlovensku, kde plati dvoji ceny uplne stejne jako v Thajsku.— Ak si dobre spominam smernica EU vyslovene zakazuje dvojite ceny. To uz davno nie je. Aj ked ja by som bol za. Napriklad pre Thajcov, kktori dojdu do Europu.V zmysle tvojej logiky na to maju tak preco nezaplatia viac. Ze ano 😉

    • Ano je to možné, že to EU zakázala a že už to dnes neplatí. Ale docela dobře si pamatuji, že to není zase tak dlouho co třeba na Karlštejně byl jiný vstup pro Čechy a jiný pro cizince. Nicméně cizinci si neustále stěžují, že jim taxikáří účtují víc atd. Nevím, nemohu posoudit, protože nejsem cizinec v Čechách a v Čechách už tři roky nejsem. No a moje logika – to není moje logika. To nejsou moje názory, to je to co si myslí Thajci. Mně se to také nelíbí, že to tak někde je. Já jsem jen popsal fakta a důvody proč to tak je. To ale neznamená, že s tím souhlasím, nebo že to obhajuji. To v žádném případě.

  • Ještě porovnani par cen pro vas, v Thajsku a v Cechach. Ceny jsou z Cech z Tesco Ceska republika, z Thajska z Tesco Lotus – tedy jedna firma a stejne produkty.

   Kureci prsa – v TH 84 Kc/kg, v CZ 180 Kc/kg
   Hovezi steak rostena – v TH 304 Kc/kg, v CZ 392 Kc/kg
   Hovezi svickova – v TH 496 Kc/kg, v CZ 702 Kc/kg
   Jogurt Activia bila – v TH 8 Kc, v CZ 10 Kc
   Ananas velky – v TH 15 Kc, v CZ 70 Kc
   Jablka Golden Delicious – v TH 29 Kc/kg, v CZ 35 Kc/kg
   Ryze – v TH 26 Kc/kg, v CZ 50 Kc/kg
   Nescafé Gold – v TH 218 Kc/200 g, v CZ 239 Kc/200 g
   Voda Nestle – v TH 4 Kc/litr, v CZ 9 Kc/Litr
   Plechovka Coca Cola – v TH 8 Kc/0,33L, v CZ 16 Kc/0,33L
   Coca Cola Lahev – v TH 15 Kc/1,5L, v CZ 30 Kc/1,5L
   Vlozky Carefree Plus – v TH 42 kc/40 ks, v CZ 75 Kc/40 ks
   Airwick Freshmatic vc. naplne – v TH 211 Kc, v CZ 315 Kc
   Usporna zarovka Panasonic 8 W – v TH 70 Kc, v CZ 95 Kc
   Praci Gel Unilever – v TH 74 Kc/litr, v CZ 110 Kc/litr
   Avivaz Comfort Unilever – v TH 10 Kc/650 ml, v CZ 40 Kc/650 ml
   Nivea Pure Naturals body lotion – v TH 154 Kc/400 ml, v CZ 170 Kc/400 ml
   Šampon Pantene Pro V – v TH 86 Kc/400 ml, v CZ 115 Kc/400 ml
   Pleťový krém Garnier Skin Naturals – v TH 77 Kc/50ml, v CZ 140 Kc/50ml
   Ústní voda Listerin – v TH 45 Kc/250 ml, v CZ 79 Kc/250ml
   Holící strojek Gilette Mach 3 – v TH 76 Kc/ks, v CZ 170 Kc/ks
   Náhradní žiletky Gilette Mach 3 – v TH 185 Kc/4 ks, v CZ 319 Kc/4 ks
   Toaletní papír Tesco Luxury Soft – v TH 4 Kc/1 role, v CZ 7 Kc/1 role
   Cigarety LM – v TH 42 Kc, v CZ 77 Kc,
   Cigarety Malrboro – v TH 58 Kc, v CZ 90 Kc

   A takto bych mohl pokracovat dal a dal. V Thajsku je bezne zboží nutne k zivotu levnejsi, to je fakt, at se vam to libi ci nelibi.

   • Pavel, dakujem za odpoved. V Thajsku sa pohybujem ako turista, to máte pravdu. Ale niektoré moje pobyty boli dosť dlhé, nie ako bežný turista. Váš blog je naozaj dobrý na informácie o Thajsku, o Thajcoch a živote v Thajsku. Určite poznáte Thajsko oveľa lepšie ako ja.Len sa mi trocha zdalo, že niektoré veci sú trocha inak. Ceny napríklad laptopov som pozeral vo veľkom obchode v Bangkoku, na SR tie isté kúpim lacnejšie – neplatí na všetok sortiment samozrejme. Ked som býval v apartmáne v thajsku, cena za elektriku a internet ma vyšla drahšie než doma. Jedlo – najesť za euro komplet menu, no budem rád ak mi poradíte slušný podnik, kde majú riadnu vodu, umývajú príbor riadne a nie vo vedre a kde sa dá slušne najesť , polievka + hlavné jedlo + minerálka za 1 euro. Ja som takú nenašiel. Aj v typickej -pouličnej reštaurácii , ak sa dá nazvať reštaurácia stoly pod plachtou či prístreškom ma napríklad chicken s ryžou a polievkou stáli min 80 bahtov, čo sú 2 eurá. Hygiena v takýchto reštauráciách je ale nízka. Ak hovorím o reštaurácii, myslím tým aspoň priemernú reštauráciu , tu sa ceny pohybovali okolo 100 -200 bahtov. Nedaleko ekamai som bol v nákupnom centre, cena priemerného jedla 200-300 bahtov,ceny zákuskov vyššie než na Slovensku.A to nešlo o nejaké drahé reštaurácie, ktoré sa nachádzali v tomto komplexe.Čo sa týka cien prenájmov, najlepšie sa cený dajú porovnať s realitou. Napríklad tu: http://www.bangkokcondofinder.com/ . Ceny nie sú malé. Samozrejme záleží od polohy a kvality. Vo všeobecnosti ale platí: ak chcete bývať blízko MRT,BTS, v dobrej lokalite blízko dopravy a obchodov, tak ceny sú vyššie. Ak zoberiem cenu 600 euro, za čo v BA nie je problém prenajať slušný 3izbový byt, tak ekvivalent v Bangkoku je condo za 24000 bahtov.. 3 izbové condo +kuchyna+balkon+kupelna v slušnom dome si sám pozrite koľko stojí v Bangkoku. Vy ste opísal ceny v Chiang-mai. Chiang mai je známy svojimi nízkymi cenami, je to vyhľadávaná lokalita ak chce cudzinec bývať lacno. Pokiaľ ale potrebujete robiť business, tak je treba ísť do Bangkoku, a tu sú ceny vyššie. Cez spomínaný condofinder som napríklad skúšobne dal vyhladať byty na prenájom blízko lumpini ( ak niekto chce byť blízko parku). Výsledok : 50m byty v cenách 24 – 50000 baht za mesiac bez elektriky, 100m a viac sa ceny blížia k 100.000 bahtov za mesiac. Pre porovnanie, v Bratislave za 600 euro (24000 bahtov) dostanete na prenájom 60m dvojizbový slušný byt, vrátane energií.
    Ceny spotrebných vecí ako ich píšete:
    nuž každý môže si kliknúť sem: http://shoponline.tescolotus.com/en-GB/
    a pozrieť si ceny Tesca v Thajsku.
    Neviem odkiaľ ste čerpali ceny v Čechách, možno ceny v Čechách sú výrazne vyššie než na SR ( o čom ale pochybujem).

    Cena jabĺk golden v slovenskom tescu 1 kg 1,5 eura.
    Cena jabĺk golden v thajskom tescu 35 baht/500g = 1kg 1,75 eura.
    http://shoponline.tescolotus.com/en-GB/ProductDetail/ProductDetail/6016047702

    Naozaj neviem odkiaľ ste čerpal ceny.., jogurt Activia thajské Tesco 14 bahtov, nie 8 ako píšete.
    Alebo, plechovka coca cola slovenské tesco 0,49c čo je 13 kč a nie 16kč ako píšete Vy.

    Gilette Mach 3 strojček stojí v slovenskom tescu 4,49 eurá čo je 115 českých korún a nie 170kč ako píšete Vy.

    Nivea Pure Naturals body lotion slovenské tesco 4,99 eura =128 kč a nie 170kč ako píšete Vy.
    a keď už sme pri nivea . Klasika najpoužívanejší nivea krem modrý gulaty 150 ml – thajské tesco 99 baht 2,4 eura , slovenské tesco nivea 150 ml 2,29 eura.
    a takto by sme mohli pokračovať dalej..

    Skrátka ak porovnám ceny slovenské tesco – thajské tesco, došlo k zaujímavému úkazu. Jednak niektoré ceny v thajskom tescu sú vyššie ako thajské ceny ktoré uvádzate Vy, jednak ceny v Európskom (slovenskom)tescu sú naopak nižšie, než aké uvádzate Vy v Čechách.
    🙂

    Známy, ktorý dlhodobo pracuje v Thajsku mi povedal nasledovné ( s čím súhlasím): Život v Thajsku ak chceš žiť na rovnakej úrovni ako na Slovensku ( v kvalite bývania,stravy,života atd) nie je lacnejší než na Slovensku. Je lacnejší, ak žiješ v horšom bývaní, stravuješ sa horšie . Ja osobne by som skôr videl Thajsko zaujímavé pre európana ak nájde niekde neprefláknutý kút, bez turistov na nejakom ostrove. Na ostrovoch v Thajsku sú ale ešte vyššie ceny než na pevnine, nakoľko sa všetko vozí lodou.
    Správanie Thajcov k európanom dobre popisuje na svojom blogu Markoff, ktorý aj tu prispieva do diskusií ako vidím,
    citujem Markoffa:
    co ma serie najviac na celom Thajsku je flakacska mentalita lenivych Thajcov kde ma este viac irituju ich falosne usmevy a snaha odrbat vas s usmevom pri velmi vela prilezitostiach a klamanim do tvare (co maju vyslovene v povahe to hajzlactvo a MFP pristup), preto ak som mal moznost vybrat si medzi thajskym Thajcom a cinskym Thajcom budem vzdy volit radsej poctivejsieho lepsieho cinskeho obchodnika v Thajsku (v Krabi maju pocetne zastupenie, ale aj na Ko Tao som dal radsej zarobit Cinanke v cestovke ako klamarskym Thajcom), tito ludia vedia pracovat narozdiel od obycajnych Thajcov. Taktiez cloveka naserie ze po desiatkach rokov brutalnemu turizmu a bezproblemovej existencie (ziadna kolonia ako MY, ziadni cerveni Kmeri, ziadna tajna vojna ako v Laose ci skutocna vojna ako vo Vietname, nevraviac uz o kulturnej revolucii na severe a vojenskych diktatoroch na zapade) nie su stale schopni naucit sa anglicky narozdiel od turisticky zaostalej a neznamej Malajzie ci Vietnamu, turisti za to proste Thajcom nestoja, ved naco ked na nich mozu ryzovat aj bez anglictiny, sprosti farangovia zaplatia aj tak.

    ako vidno, Markoff thajcov moc nemusí 🙂

    Posledné porovnanie dám cenu rekreačného tenisu: cena v thajsku za prenájom kurtu sa pohybuje 250 -400 baht za hodinu , na SR nemám problém za 4 eurá/ hod čo je asi 160 bahtov.
    Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok.Nie je mojim cielom nejako zhadzovať Thajsko, žije tam dosť milých ľudí.Len nie je všetko zlato čo sa blyští, v Thajsku toto platí 2x.

    • Ceny které jsem vám napsal byly z kameného obchodu Tesco v Mladé Boleslavi a z kameného obchodu Tesco Lotus v Chantaburi. Shodou okolností mám rozepsaný článek o porovnání cen v Thajsku a ČR. V Čechách jsme byli na návštěvě teď v srpnu. Před odjezdem jsme zajeli do Tesco Lotus v Chantaburi a udělali seznam zboží s cenami v Thajsku a to samé jsme pak udělali s tímto seznamem a tužkou v ruce v Tescu v Mladé Boleslavi. Vyšlo z toho to co z toho vyšlo a malý výtah jsem vám napsal. Ceny v Thajsku, které jsem psal v mé odpovědi jsou v Českých korunách nikoliv v Thajských Bátech a jsou přepočítané kurzem cca 0,64 Kč za 1 THB. Jogurt Activia Bílá stojí v Tesco Lotus v Chantaburi 12 THB tj. 8 Kč, v Tescu v Mladé Boleslavi 10 Kč. Nevím jaké jsou ceny na Slovensku, ale na vlastní oči jsem viděl ceny v Čechách a to jsem docela koukal. Za 3 tisíce jsme měli sotva na dně nákupního košíku, a za tu samou částku mám v Thajsku koš plný. V Tescu v MB stojí holící strojek Gilette Mach 3 přesně 169,90 Kč. A pokud tedy stojí na Slovensku 115 Kč, v Thajsku je to pořád o 35% levnější. A to je to nejmenší, když se podívám na ceny náplní, tak je ten rozdíl dost velký. Navíc v Thajsku lze koupit holicí strojek Schick Xtreme 3 za 95 Kč i s 2-mi náplněmi, který holí mnohem lépe než strojek od Gilettu a ten jsem bohužel v ČR nikde neobjevil. Náplně do něj stojí 112 Kč / 4 ks. Vy jste uvedl odkaz na Tesco Lotus internetový obchod, jenže problém je, že ten působí jen v Bangkoku a navíc ceny tam uvedené jsou rozdílné od kameného Tesca. Ceny se liší i dle jednotlivých provincíí stejně jako se ceny lyšší v jednotlivých městech v ČR.
     Ano tento článek je o cenách v Chiang Mai, což je jedno z levných velkých měst. A také to všude píšu, že ceny v Thajsku neplatí všude stejně. Například mám teď i rozepsaný podobný článek o cenách v Pattaye pro porovnání. Vy hodně píšete o Bangkoku, který já osobně nemám vůbec rád a vždy když tam nemusím, tak se mu vyhnu velkým obloukem. Bangkok je nejdražší město v Thajsku a je to stát ve státě se svými specifickými pravidly. Je mnoho dostatečně velkých, levných a příjemných Thajských měst jako například Khon Kaen (tam jsem rok bydlel), Udon Thani, Kanchanaburi, Siracha, Chantaburi atd., kde se dá žít velmi dobře a velmi levně.
     Vždy když jsem cokoliv kupoval, dělal jsem si porovnání s cenami v ČR, už jen ze zvědavosti pro zajímavost. A ať už jsem kupoval cokoliv – velkou televizi Samsung, lednici, pračku, notebook, tablet, sedačku, matrace, telefon, mikrovlnou troubu atd., tak to vždy bylo levnější než v ČR.
     Za vstup do Zoologické zahrady ve Dvoře Královém jsem dal já, manželka a moje dvě děti, 660 Kč. Za párek v rohlíku 40 Kč, za plechovku koly nebo Fanty 38 Kč. Vstupné do Zoo v Thajsku (byl jsem ve 3 Zoo a všude to bylo stejné), je 100 THB za dospělého a 60 THB za dítě. V ČR jsme šli na koupaliště v 16:00 h odpoledne kdy v 19:00 hodin zavírali. Vstupné pro 4-členou rodinu s 2-mi dětmi v tuto hodinu celkem – 320 Kč! Nehorázně drahé. Byly jsme tam 3 týdny a já nevěděl kam ty peníze mizí. Nejlevnější jídlo v obyčejné české hospodě z poledního menu hotových jídel bylo za 80 Kč, spíše 95. K tomu pití a byl jsem o 120 Kč lehčí. Tady u nás naproti resortu si zajdu do Thajské „jídelny“ na kuře s rýží a vývarem a i s pitím zaplatím 55 THB, tj. 35 Kč. Z Thajského jídla v Thajsku mi nikdy nebylo špatně. Vždy je potřeba se řídit tím, že tam kde jí plno Thajců tam je jídlo v pořádku. Jednou jedinkrát jsem měl otravu z jídla, z Italské drahé restaurace na Koh Samui. Z Thajského jídla nikdy.
     Porovnáváte ceny pronájmů v drahém Bangkoku z internetové stránky v angličtině. Předně vše co je na internetu v angličtině je drahé, a je to proto, že to je určeno pro cizince, kteří se nevyznají. Pokud chcete hledat pronájmy na internetu za Thajské ceny, pak musíte hledat v Thajštině a dostanete se na úplně jiné ceny. Zkuste si třeba http://www.dealfish.co.th a konkrétně nemovitosti najdete na http://www.dealfish.co.th/c2-realestate/. Dále uvádíte celkem žádané a lukrativní lokality v Bangkoku, zkuste si najít byt v porovnatelné lokalitě v Praze a dostanete se na ceny o 30% vyšší než v Bangkoku. Je potřeba srovnávat jablka s jablkama. Prostě to stejné. Když budete bydlet v žádané a lukrativní lokalitě v Praze, zaplatíte více než tady. Mám kamarády na Koh Samui, kteří tam bydlí ve velmi hezkých domech v dobrých lokalitách kolem 12.000 THB, tj. nějakých 7.700 Kč. V Mladé Boleslavi si dobrý dům pod 20.000 Kč nepronajmete. A když se podíváte po městech jako je Chantaburi, nebo Khon Kaen, dostanete se klidně i pod 10.000 THB. Elektřina je v Thajsku drahá, a to také uvádím. Vlastně když se člověk podívá po světě zjistí jednu zajímavou věc, čím chudší stát, tím dražší elektřina. Jenže jedna velmi důležitá věc v Thajsku je fakt, že tady nemusíte topit. Kdežto v evropě topit musíte. Průměrné náklady na vytápění a elektřinu moderního a dobře zatepleného domu se dnes pohybují kolem 60.000 Kč ročně, pokud bydlíte ve starém domě, tak i o dost více. V Thajsku topit nemusíte, ale dobře, berme, že evropané se musí v Thajském teple uvnitř domu chladit. Pokud tedy budete používat přes celou noc klimatizaci v porovnatelném domě, dostanete se s elektřinou někam kolem 50.000 THB ročně, tj. 32.000 Kč a jsme v Thajsku na polovině nákladů za vytápění/chlazení.

     No a co se Markoffa týče, tak nevím do jaké míry ho znáte, ale tomu člověku se muselo něco strašného přihodit, protože je naštvaný na celý svět. On cestuje po celém světě a nevím o zemi, kterou by od základu až po střechu totálně nezkritizoval. Na webu Hedvábná Stezka mu dali přezdívku „Brouk Pytlík“, asi proto, že všechno zná, všude byl a od všeho má klíče. Snaží se všude všechno sehnat za každou cenu co nejlevněji a smlouvá v Thajsku i o cenu kuřete na špejli co prodávají za 5 THB. Bydlí v nejlevnějších hotelech, kam bych nevkročil ani na záchod, atd. Markoff pro mě není ani trochu hodnověrný zdroj informací. Protože to není normální člověk. Pokud mu Thajci a Thajsko vadí, tak se mu divím, proč se mu nevyhne a proč sem jezdí. Já když se mi někde nelíbí, tak tam prostě nejedu. Z nějakého důvodu sem ale pořád jezdí. Proč asi?
     Jestli jsou v Thajsku lidé líní, tak ať si jsou. Je to jejich země a oni se nějakého naštvaného Čecha neprosili, aby jim sem strkal svůj nos. Oni mají možná mnohem nižší produktivitu práce, ale daleko více mají ze života. Co mají lidé v evropě ze života? Každý dělá práci za 5 lidí, je na hraně svých možností, všichni ve stresu, naštvaní, od rána do večera v práci a o víkendu se snaží dohnat to co nestihli za týden. Na jídlo nikdo nemá ani čas atd. Toto v Thajsku člověk nevidí, lidé neví co je to pravý evropský stres a vládne tu pohoda a pomalé životní tempo. A to je na Thajsku také to skvělé. Pokud by tu lidé importovali pracovní a životní styl z evropy, pak se z Thajska stane další peklo na zemi.

     Markoff absolutně nechápe Thajskou kulturu a Thajské jednání. Je to naprosto odlišný přístup jako máme my v evropě. V Thajsku vládne systém ztráty tváře, my v evropě bazírujeme na pravdě. To jsou naprosto zcela odlišné pohledy na jednání člověka. Dokud toto cizinec nepochopí a nepřizpůsobí se tomu, tak ho Thajci vždy budou iritovat. Ale to je na celý další článek.

     Na závěr, mně se v Thajsku žije daleko lépe, příjemněji, pohodlněji, levněji a mám daleko lepší životní styl, než jsem měl v Čechách. Čili nemohu souhlasit s vaším přítelem. Ale každý jsme jiný a každý máme o životě jiné představy. Je to silně individuální.

     • A ještě jsem zapomněl zmínit dopravu. Taxi v Praze 30 Kč / km. Taxi v Bangkoku 5 – 8 THB na km, tj. 3 – 5 Kč / km. Když už tedy porovnáváme.

     • Pavel,Vaše stránky o Thajsku sú veľmi dobré.Sú v nich informácie a rady , ktoré inde nie sú. To že máme na niektoré veci iný názor, ja nepovažujem za tragédiu.
      S jedným ale nebudem súhlasiť nikdy, ak prídete na Slovensko ako Thajec, vstup do Oravského hradu ( čo je najvychýrenejšia pamiatka) máte za rovnaký peniaz. Bojnického tiež.Či už hovoríte thajsky, alebo hovoríte slovensky.Pokiaľ si objednáte jazdu na pltiach po váhu, takisto budete platiť rovnakú cenu, či hovoríte thajsky,macedónsky, papuánsky alebo slovensky.A takto je to aj v daľších pamiatkach alebo službách. Pokiaľ ako ste Vy napísal, to považujete za normál – mať dvojaké ceny pre turistov a pre domácich- ja s takýmto niečím nemôžem súhlasiť. A toto vrhá na Thajsko veľmi negatívny image.Koniec koncov, často sa na to sťažujú na fórach zahraniční turisti, ktorí navštívili Thajsko.
      Markoffa nepoznám, iba som čítal jeho stránky, tak ako Vaše 🙂
      Že v Thajsku nie je všetko lacnejšie, je dobre vidno na príklade najpoužívanejšej gulatej modrej Nivey, ktorá vychádza lacnejšie v európe ( tak ako som to spomenul vyššie a pozrel aktuálne ceny).
      Samozrejme je veľa vecí, ktoré sú v Thajsku lacnejšie, ale sú veci, ktoré sú drahšie.
      Ja osobne ako najväčšie negatívum Thajska vnímam práve dvojaké ceny pre domácich a turistov.Veľmi časté, prakticky pravidelne vyššie ceny pre turistu sú naozaj veľkým nešvárom medzi thajcami, ktorí toto navyšovanie robia s úsmevom, keď Vás idú okradnúť oproti normálnej cene. Vy uvádzate, že tomuto sa dá vyhnúť ak človek žije v Thajsku, pozná reč a ceny. Drvivá väščina turistov ale thajčinu neovláda ani nepozná ceny. Ja osobne by som bol oveľa radšej, ak by krásy Thajska doplnali normálne nenavyšované ceny. To že sa Thajci takto pokazili, osobne vnímam že to je aj pod vplyvom masového rozvoja turizmu. Rád sa Vás spýtam, ako je to v provinciách, na miestach kde je málo turistov? Je to tam lepšie?

      Záverom zopakujem, Vaše stránky obsahujú naozaj informácie, ktoré inde nie sú, takže ja, ako aj mnohí daľší budeme len radi, ak budete pokračovať v písaní..pekný ( hezký) deň

     • Děkuji Dušane, těší mně to a v práci určitě budu pokračovat 🙂 A však, vše je v pořádku. Neberte to jako že se s vámi hádám, to nikoliv. Od toho jsou komentáře ke každému článku, aby každý mohl vyjádřit svůj názor, nesouhlas, souhlas, či rozdílnou zkušenost. Beru to jako diskuzi na dané téma. Já nemám patent na rozum a každý vnímá stejné věci jinak. Já se snažím vše o čem píšu popisovat zodpovědně, neutrálně, mnoho věcí si ověřím než o nich napíšu, abych nepsal nesmysly. Zakládám si na tom, že tento web není motivován získáním klientů pro cestovní či realitní kancelář, jako celá řada jiných webů. A už vůbec nepíšu s růžovými či naopak tmavými brýlemi na nose. Je pravda, že jsou webové stránky (převážně v angličtině), které píší o Thajsku s těmi růžovými brýlemi a jsou naopak webové stránky, které píší o Thajsku jen negativně. Ale nic není jen černé nebo bílé. A já se snažím o věcech psát tak jak jsou a jak je vnímám a zažívám já. Ale i tak, dva různí lidé mohou vnímat naprosto stejnou situaci rozdílně, tomu se nelze vyhnout. Například cestovatele a věčně naštvaného Markoffa nemám rád, protože to je člověk, který má nasazené právě ty černé brýle a to je prostě jen opačný extrém brýlí růžových. Nemám rád extrémy a extrémisty. Ale budiž, i oni mají právo napsat svůj názor. Komentáře na svém webu vždy zveřejním, pokud neobsahují vulgární slova, to je jediná podmínka. Takže jsou tu i komentáře Markoffa. Ať si každý na ty jeho negativní naštvané komentáře udělá názor sám. Pro mně je to zaujatý, na celý svět naštvaný extrémista.

      Co se týče těch dvojích cen v Thajsku. Chápu vás, že vám to vadí. I mně to do jisté míry vadí. Na Slovensku jsem bohužel byl delší dobu jen jednou, takže o tom nemohu vůbec mluvit. Nicméně dvojí ceny je v Čechách věc známá a praktikovaná. Například na hrad Karlštejn či zámek Hluboká platili svého času dvojí ceny. I na některé památky v Praze. Nevím však jestli se to během let změnilo. Každopádně to tak v minulosti bylo. Jedna věc je v Thajsku jistá. Celá Thajská populace žije v mylné představě, že cizinci disponují neomezeným zdrojem velkých peněz. Sám nevím, kde k tomu přišli, ale vypadá to jako by se to vyučovalo na základní škole. Myslí si to všichni. Jen ti, kteří měli možnost vycestovat mimo Thajsko – a takových je velmi málo – a poznat život v Evropě či USA, zjistí jak to vlastně je. A protože žijí v této představě, tak jim to vůbec nepřipadá nevhodné cizincům účtovat větší ceny. Oni si za to cizinci do jisté míry mohou sami. Má to totiž svou historii. V minulosti (a děje se to samozřejmě i dnes) když cizinci přijeli do Thajska a něco platili, tak vykřikovali jak moc je to levné. A pak sdělovali kolik by to stálo v evropě. Thajci si tedy řekli, hergot tak proč by jsme jim to měli dávat tak levno, když by byli ochotní platit o něco víc a pořád by to měli levnější než doma. A tak si začali říkat víc. A dále mnoho cizinců si v Thajsku hraje na boháče a rozhazuje penězi, Thajci si to pak vyloží po svém. A jelikož je většina Thajského národa chudých a těžce se jim získávají peníze, tak se chopí každé příležitosti. Thajci to začali brát tak, že cizinci jsou tu na dovolené, aby si užili a tak jim asi nevadí, když utrácí peníze. Vše má své důvody. Ještě se vrátím k těm dvojím cenám u vstupného. Můžete si všimnout, že vstupné pro Thajce je většinou velmi nízké a dle mého názoru neodpovídá realitě. Je to také proto, že by si vyšší vstupné mnoho Thajských rodin dovolit jednoduše nemohla. Jenže jednotlivé atrakce mají svoje jisté náklady, a tak se zavedlo dvojí vstupné, pro Thajce a pro cizince. Pro Thajce velmi nízké a pro cizince mnohem vyšší. Dražší vstupné pro cizince tak kompenzuje to velmi nízké vstupné pro Thajce. A Thajci jsou stále toho názoru, že si to cizinci mohou dovolit. Kdežto Thajci nikoliv. Pokud by Thajské vstupné zvýšili na reálnou úroveň a snížili vysoké vstupné pro cizince, bylo by to tak spravedlivé, jenže může nastat situace, že Thajské rodiny si to pak nebudou moci dovolit a budou si stěžovat, že Thajský stát neumožní chudým Thajským rodinám vstup do Zoo a na různé atrakce. Osobně si myslím, že se tato situace do budoucna změní, ale bude to určitě ještě několik let trvat. Až se ekonomická situace Thajských obyvatel výrazně zlepší.
      V provinciích či městech mimo turistické dění je levněji než v těch turistických místech a dvojí ceny tam nejsou tak rozšířené. A nemusíte být ani daleko. Například stačí si vzít malé město Khlung odkud pochází moje žena, které je vzdálené od turistického Koh Changu cca 60 km. Tam je pro místní lidi cizinec exotická rarita a když se procházím po ulici, každý na mně zírá. A většinu lidí ani nenapadne, aby mi účtoval vyšší cenu.
      Vrátím-li se k těm cenovým porovnáním, tak já netvrdím, že je vše levnější. Není to tak. V Thajsku je dražší alkohol, obzvlášť víno, elektřina, veškeré zahraniční potraviny a část zboží, která není vyrobena v Asii. Například evropská auta jsou tu dražší celkem o dost než v evropě, kvůli vysoké dani. Například obyčejný hermelín, který v Čechách stojí 40 Kč, v Thajsku stojí 205 THB. Otázka však je zda to k životu v Thajsku potřebujeme. Je to individuální. Já například jsem již několik let abstinent, takže mně fakt, že je tu alkohol dražší vůbec nevadí 🙂 Naopak u někoho to může dělat značnou část rozpočtu. A ještě jedna důležitá věc. Čechy i Slovensko jsou stále ještě považovány za východoevropské „postkomunistické země, kde je levně. Když však takový Angličan či Francouz přijede do Thajska, vše v Thajsku je mnohem mnohem levnější než u nich doma. Ty rozdíly v porovnání se západní Evropou či USA jsou daleko větší než rozdíly v cenách mezi ČeskoSlovenskem a Thajskem.
      Na závěr – v Thajsku hrají peníze daleko větší roli než u nás. V Thajské kultuře je hluboko zakořeněno, že se lidé navzájem posuzují podle toho kolik mají peněz a ne podle toho jaký kdo je, nebo co dokázal. Můžete být velmi dobrý a chytrý člověk, který za život vykonal mnoho záslužných věcí, ale pakliže nemáte peníze, budete ostatními považován stále za odpad. Naopak můžete být největší tupec a idiot na světě, ale když máte peníze, ostatní před vás budou padat na kolena a uctívat vás jako pánaboha. Takto to v Thajské společnosti bohužel funguje a také proto, je tu tolik korupce, dvojích cen a bůhví čeho ještě. Všichni se snaží si totiž vylepšit svůj image a v Thajsku je to jen o penězích.

     • ZDRAVIM mili Dusan ,riesis tu nepodstatne veci kvolim sa do Thajska iste nechodi …ci potrebujes si z Thajska priviest NIVEU????

     • Zaujala ma Vaša poznámka o diferencii kultúr medzi Thajskom a Európy, o strate tváre.Budem rád ak niektorý z Vašich daľších článkov sa tomuto bude venovať viac.Mňa osobne napríklad vytáčalo, ak sa v Ázii niečo dohodne,neznamená to že to aj platí.Thajec Vám povie áno, aj ked myslí nie.Thajec Vám povie spravím to takto, a spraví to inak.Nemá zmysel sa rozčulovať, krikom sa nič nevyrieši, aký máte Vy na toto názor a skúsenosti?… dík

     • Ano, článek o tomto kulturním rozdílu mám v plánu. Je to totiž asi nejdůležitější fakt, který musí člověk znát, pokud tu chce žít. V Thajské kultuře funguje koncept ztáty tváře. Pokud Thajec ztratí tvář je to pro něj stejná ostuda, jako když je v evropě někdo přistižen a usvědčen ze lži. A vše se točí okolo zabránění ztráty tváře a získávání tváře. Čím více peněz máte, tím víc tváře získáte a tím více máte respektu od ostatních. Thajci moc lpí na tom, co si o nich myslí ti druzí. Naopak když někdy někomu způsobíte velkou ztrátu tváře, pak v extrémních případech vás za to může i zabít. Evropanům je srdečně jedno jestli ztratí nebo získají tvář. Nicméně evropané vyznávají koncept pravdy. Naopak pravda je Thajcům úplně ukradená, a v zájmu zachování tváře nemají problém lhát, jen aby si zachovali svou tvář. Toto když člověk nepochopí, pak jeho život v Thajsku nebude lehký. Demonstrovat to mohu na takovém typickém příkladu, kdy se ztratíte a hledáte někam cestu, zastavíte a zeptáte se kolem jdoucího Thajce na cestu, on vám bez hnutí brvy ochotně řekne kam máte jet, jenže problém je, že vám to řekne i když nemá nejmenší tušení kudy se jede tam, kam vy potřebujete. Thajec vám neřekne – nezlobte se já nevím, protože pro něj by to znamenalo ztátu tváře, takže vám řekne že ví a něco si vymyslí. A vše je v pořádku, on si zachoval svou tvář a vy jste dostal radu kam máte jet, co na tom, že to je špatná cesta 🙂 Dále Thajská kultura je taková, že vše má plynout hladce a bez problémů, a vše se tomu přizpůsobuje. Když někdo ztratí nervy a začne řvát, pak pro ostatní ztratil tvář a je on ten, který může za vzniklou situaci. V Thajsku se nikdy nesmíte rozčílit, protože tím vůbec nic nezískáte. Musíte to řešit s úsměvem a to i tehdy, když uvnitř doutná atomová bomba. Pokud nervy ztratíte, pak bude situace jen horší.

     • A jeste jsem zapomnel na jednu vec. Markoff strasne kritizuje Thajce, ze neumi anglicky. A prave to je take spojene se ztratou tvare. Vsichni Thajci se anglicky uci ve skole, takze by teoreticky meli umet mluvit vsichni. Ale neni to pravda. Jak je znamo, kazdy jazyk se musi trenovat a to nejlepe konverzaci. A to je kamen urazu. Thajci se stydi anglicky promluvit, protoze vi, ze by neco rekli spatne. A tim padem se boji ze ztrati tvar. Thajci nevi, ze cizince ztrata tvare vubec nezajima. V jejich kulture je to dulezita vec a oni i cizince posuzuji podle vlastni kultury. Nic jineho totiz neznaji. Stejne tak jako my je posuzujeme podle nasich meritek. No a tak mnoho Thajcu diky tomu anglicky nikdy ani nepromluvi, aby neztratili tvar a tim padem nemaji sanci se cizi jazyk naucit. Jenze tohle Markoff samozrejme absolutne netusi, a tak Thajce pomeruje podle svych evropskych meritek, ktere v Thajsku nic neznamenaji.

     • Predsa ten záver našej „diskusie“ predĺžim, nedá mi to 🙂 Po prečítaní Vášho pos.komentu ma napadá otázka: Ak Thajci si vážia ludí podľa peniazov a zároveň muži čo majú thajku za ženu si ich chvália…má šancu u thajky normálny, nie bohatý ( na európske pomery) skôr chudobný muž? rozvediem to ešte viac.Má šancu u thajky a thajskej rodiny chlap, ktorý má srdce zo zlata, dobrú povahu ALE!!! nebazíruje na majetku, nenaháňa sa za peniazmi? Ktorý skrátka ku štastiu preferuje morálne hodnoty nad hromadením majetku a peniazov? Má takýto chlap šancu u thajky , u jej rodiny, v thajskej spoločnosti že si ho budú vážiť pre to aký je a dokáže s ním byť thajka štastná? chcela by ho vôbec “ bez penez“ ???

     • Ano, ale jen v případě, že jde o skutečnou lásku. A jedna věc je jak se na takového chudého cizince bude dívat jeho Thajka a její rodina a druhá věc jak se na něj budou dívat ostatní Thajci mimo rodinu. Pokud chlap (cizinec nebo Thajec, to je jedno) má peníze, je to pro Thajce známka i jeho kvalit. Znamená to pro ně, že se dokáže postarat o svou ženu a děti a o rodinu celkově. Znamená to, že jeho rodina přežije. Pokud jde o skutečnou lásku, pak je i v Thajsku jedno, zda má či nemá peníze. Nicméně v takovém případě bude pravděpodobně težší si získat na svojí stranu i rodiče takové partnerky. Proto, pokud chlap hledá v Thajsku skutečnou lásku, pak je lepší své peníze neukazovat a dělat chudého. Pokud se i o chudého má Thajka zájem, pak jde o lásku a ne o peníze. Thajka pokud miluje, většinou pak miluje oddaně. Nemusíme chodit zas tak daleko 🙂 Já se poslední rok nacházím v celkem špatné finanční situaci a nedá se momentálně o mně říci, že jsem pro Thajku dobrá partie. I přes to si mně moje současná žena vzala a oddaně se mnou sdílí dobré i špatné včetně její rodiny.

     • Tak toto je paráda!
      Komentáre lepšie ako blog.Dušan aj Pavel,klobúk dole,napriek pomerne rozdielnym názorom na Thajsko ste obaja zachovali úroveň(nestratili ste tvár).
      Pri takmer všetkých debatách,keď dvaja majú rozdielny pohľad na jednu vec,sa končí debata vzájomnými invektívami a urážkami,ale Vy dvaja ste predviedli ako by to malo byť aj keď dvaja majú rozdielny názor.Váš „súboj“ podľa mojich skúsenosti s Thajskom vyhral na body 65 ku 35 Pavel,ale niekto iný podľa jeho skúsenosti môže mať samozrejme iný názor.Ja si myslím,že vôbec nie je podstatné či je v Thajsku lacnejšia Activia alebo Nivea,ale fakt je jeden,že na lacné Thajsko s pred 7-8 rokov môžeme zabudnúť.Treba si uvedomiť,že ešte pred piatimi bolo za 1.-Euro skoro 50.-THB,benzín stál 23.-THB,cigarety a alkohol boli asi o tretinu lacnejšie,ale odvtedy už išli 2 krát hore spotrebné dane.Pred necelým rokom som dostal za Euro 37-38.-THB,dnes chvalabohu 42.-.Platy Thajčanov išli tiež hore,takže to zdražovanie mi príde ako celkom normálny vývoj.Čo sa týka zdražovanie ubytovania nemám dojem,že by išli ceny hore(neovládam ceny ubytovania v 28-poschodových hotelov v Pattayi).Prenájom domov si myslím,že vôbec nešiel hore z cenami,čo je asi dôsledok mohutnej výstavby v poslednej dobe a tým pádom aj väčšej ponuky. Na Koh Samui som bol v priebehu 7 rokov 3 krát,naposledy tento rok a tam ceny prenájmov dokonca mierne klesajú(môj dojem).Dom si vždy prenajímam cez internet aspoň pol roka vopred,1-2 spálne,zariadená kuchyňa,klíma,internet a bazén(väčšinou komunálny.Cena za 1 mesiac cca 25-38 000.-THB,čo sa mi zdá primerané za určitý nadštandard ktorý požadujem.Dom je väčšinou pár kilometrov od najbližšej pláže,takže hodiť tam manželku na aute alebo motorke je otázka pár minút.Samozrejme nájsť takéto ubytovanie mi trvá aj 2-3 týždne hľadania a dopisovania si.
      Pri prvej či druhej návšteve Thajska som bol aj ja z niektorých reakcií a veci trocha nervózny ale teraz som v pohode,stačí sa trocha vžiť do ich myslenia a na niektoré veci a situácie pozerať s nadhľadom.Raz sme boli mesiac v Khanome a pri túlačkach po okolí som zbadal pútač Waterfall 500 m,odbočil som a naozaj po 500 metroch cestička skončila,bol tam len jeden malý domček a pri ňom teta ktorej som zaplatil vstupné 10 alebo 20 Bahtov,povedala že parkovanie je zadarmo a ukázala mi cestičku k vodopádu,asi po 1 a pol km(čo je vzhľadom na môj vek a váhu mimoriadny výkon)som prišiel k vyhliadke na vodopád.Po asi 8-metrovej stene stekalo trocha vody a to bolo všetko.Keď som sa vrátil dole som tete povedel,že vodopád tam nie je,na čo mi teta povedala,že vodopád tam je ale teraz je suché obdobie,ale keď je obdobie dažďov je very big and nice.Na to sa jej pýtam(stále z úsmevom) že prečo mi to nepovedala, mi ona z ešte väčším úsmevom povedala,že veď som sa predsa na to nepýtal.Doma by som pri niečom podobnom asi vytiekol a dobre si zanadával,ale ja som tete pochválil domček,záhradku a malú ananásovu plantáž,ona mi pochválila môj pupok a motorku a rozlúčili sa.Už som sedel na naštartovanej motorke keď teta vybehla z domčeka s veľkým nožom v ruke a niečo na mňa volala,bol som už pripravený okamžite vyštartovať,ale teta vbehla na plantáž a s úsmevom mi doniesla asi ten najvčší ananás čo tam mala.Inokedy som sa vracal z výletu do Pattaye a nejakých 20 km pred Pattayou som sa zastavil na domácom trhu nakúpiť ovocie a zeleninu,cenovky na domácich trhoch bývajú len občas a to len pri jedlách, u jednej tety som si vybral 2 šalátové uhorky a keďže ceny už trocha ovládam,tete som podával 10 Bahtov ale ona krútila hlavou že nie a hovorila mi niečo čomu som vôbec nerozumel,ale uhorky som potreboval na večeru tak som pridal ešte 5 Bahtov ale teta stále krútila hlavou že nie a stále mi niečo vysvetľovala a keď sa ku nej pridali aj jej dve predávajúce susedky a stále sa na mňa škerili už som sa asi prestal usmievať a s poďakovaním som išiel preč keď za mnou jedna vybehla a názorne mi vysvetlila kde je problém.Tá teta predávala za 10 Bahtov 3 uhorky a nie 2 ako som chcel ja.Tým som chcel povedať len toľko,že niekedy stačí veľmi málo(v tomto prípade to bolo len 20 km) a človek má možnosť spoznať rozdiely medzi skutočným Thajskom a „turistickým“ Thajskom,v tomto prípade narážam na pláž v Pattayi,ktorá je už na obed plná ožratých Rusov(asi pred týždňom zmietlo takmer celú pláž po štvorhodinovom lejaku do mora).Nikdy som nemal nič proti žiadnemu národu,ale to ako sa prezentujú Rusi v Thajsku za posledné 2-3 roky je len na škodu thajskému turistickému priemyslu a hlavne na škodu ostatných turistov,najhoršie je,že na Rusov narazíte už aj všade mimo tradičných turistických destinácii.Ich arogantné,povýšenecké,hlučné chovanie kriví prístup Thajčanov,ktorí sa na nich pozerajú len cez peniaze,kazí zabehnuté ceny a skresľuje pohľad na tradičného faranga.Bol som svedkom vo výbornej reštaurácii na Naparat Thara Beach,bolo to v reštaurácii Krua Thara,ktorú asi vlastnia dve asi 90 cm vysoké sestry,kde sa za 40 Bahtov nenajete ale za 15 Eur pre dvoch si viete vybrať čerstvé a hlavne žijúce ryby a iné morské príšery,ktoré máte do 20 minút na taniery.Sedel tam ruský pár,ktorý toho spolu skonzumoval asi za 500-600 Bahtov a pri odchode bez úsmevu,poďakovania a pozdravu nechal na stole 1 000.-THB.

     • 🙂 Vlado moc diky za tvůj komentar. Od toho jsou presne komentare, protože nektere diskuze cele téma skvele doplni. V podstate k tomu co jsi napsal není co dodat. Krasne jsi popsal situaci s tetou u vodopadu i na trhu s okurkami. Je videt, ze jsi Thajsko pochopil a ze zemi i lidi zde respektujes a tak by to mělo i byt. Teta v podstate mela pravdu, ze jsi se neptal :-), ale ty jsi se zachoval skvele a ona plytvani tvého casu a energie pak kompenzovala nejlepe jak mohla. Historka s okurkami krasne dokazuje, ze ne všichni obchodnici se snazi sedrit faranga z kuze a ja mohu jen potvrdit, ze takových je v celem Thajsku většina. Bohuzel turisticka mista na sebe logicky jako magnet pritahuji lidi, kteří se snazi z toho vytriskat co nejvic a tak se na tato mista stahuji hajzlove z celého Thajska i celého světa. Za spoustou podvodu na turisty stoji paradoxne cizinci. To co jsi napsal o Rusech tak s tim mi nezbyva nez souhlasit. Je to opravdu strasne. Ja mam na ne uz uplnou alergii. A opet si krasne popsal situaci, která vysvětluje proc nakonec Thajci uctuji dvoje ceny. Ti Rusove svým chovanim zpusobuji, ze si pak Thajci mysli, ze pro Farangy nemaji peníze cenu a ze jim je uplne jedno, jestli zaplati o 400 THB vic nebo ne, coz jsou pro ne velke peníze. A tak to priste zkusi rict si vic a bud to vyjde a nebo nevyjde. Naprosta většina Thajcu za cely život nevytahne paty z Thajska, nejsou zcestovaly tak jako třeba evropani, kteří mimo svou zemi cestuji celkem často a vůbec nemaji poneti jaky je život na „zapade“. Vidi jen to co je v televizi a to jim jen dokresluje mylny obrazek toho, ze Farangove mají obrovske zdroje penez a ze jim je jedno, když zaplati jednou ci vickrat tolik nez je standartni cena. Mne se to taky nelibi, když se s tim nekdy setkam, ale turisti si tohle zpusobili v podstate sami. Pattaya je plna frajeru, kteří si hraji na prachace a hazeji prachama jako by to byl toaletni papir. Pritom se pak vrati třeba do sve rodne anglie a tam bouchaji na stavbe nebo na lince za par liber. Jenze to uz ty Thajci nevidi, oni vidi jen to co se deje tady a to je utvrzuje v jejich nazoru, ze cizinci mají spoustu penez a je jim to jedno kolik zaplati. Ano Thajsko uz bohužel není tou levnou zemi jako byla před temi 7 nebo vice lety. Od letošního ledna byla zvysena minimalni mzda v Thajsku na 300 THB tj. cca 9.000 THB mesicne. A je to proti zakonne platit zamestnancum pod pracovni smlouvou platit méně. Takze doby, kdy si Thajci vydelali 3.000 THB mesicne jsou uz také pryc. Je to ekonomicky vyvoj, kterym prochazi všechny země vcetne Ceska i Slovenska. Při kazde navsteve Cech je to znat jak se tam zdrazuje. Naposledy to byly brambory, které dnes stoji uz 17 Kc za kg. Pritom se v Thajsku daji koupit za nejakych 28 THB za kg a to jsou sem dovezene z Holandska. K tem cenam domu, je to tak jak pises. Ceny domu stagnuji a stejne tak i najmy. Nedavno jsem cetl nekde nejaky totalne nesmyslny clanek, který vybizel lidi k nakupu nemovitosti v Thajsku, ze je to skvela investice a ze ceny nemovitosti každý rok v Thajsku rostou o 20%. Vetsi nesmysl jsem nevidel. Tento tyden tu za mnou byl pan z Cech, který jiz 6 let zije v Pattaye. Před 6 ti lety tam koupil dům za 1,3 mil THB a dnes ho není schopen za 1,5 milionu v nejake rozumne době prodat. Takze za 6 let za nej chce jen o 300 tis THB vic a ještě to není jednoduche ho prodat. O 20% rocnim narustu si muze akorát tak nechat zdat 🙂

     • Pěkně napsáno.Uplně jsem na chvilku zapoměl na ten bordel tady v čr.

  • úplne si to vystihol z pohľadu turistu človek minie veľa aj keď to je naoko lacné
   dotyčný to píše z pohľadu europskeho utečenca čo nemá príjem a snaží sa vyžiť z minima
   Thajsko je úžasné len na dovolenku žiť tam nie je sranda a stále budeš len farang

   • Jsi úplně mimo mísu chlapče. Nevíš o mně vůbec nic a už vůbec nic nevíš o mých příjmech. A o životě v Thajsku nemáš ani to nejmenší ponětí. Ty vždycky zůstaneš jen turista, kterého si Thajci dají k snídani.

    • Ahoj Pavel,nejako sa mi nedarí reagovať priamo na Tvoju odpoveď,tak to píšem sem.Som rád,že Ťa moja reakcia potešila,mal by som toho ďaleko viac ale to by som musel písať do rána a bojím sa ,že by som prekročil môj limit na pohodový večer-t.j. sedmička dobrého červeného vína.Nedá mi nespomenúť ešte 2 zážitky,keď som bol z manželkou pred dvoma rokmi na Koh Changu.Túlal som sa na motorke okolo Tratu a keď som sa vracal do mesta som zistil,že mám na prednom kole defekt ale nejako som sa dostal k najbližšiemu motoservisu.Chlapec bol veľmi ochotný,defekt urobil raz-dva ale ukázal mi,že predná brzda je zadretá(mal som ten pocit už pár dní),jeho kolega brzdu zhodil dole,prečistil a spojazdnil.Defekt robili 6-8 minút,brzdu 20 minút.Nevedeli ani ceknúť po anglicky,ale pochopili,že sa pýtam na cenu opravy.Na to mi ukázal 3 prsty a nulu,čo som ja pochpil ako 300.-THB,nakoľko som mal už predtým nejaké defekty na motorke a vždy to bolo za stovku-dve.Mal som pri sebe päťstovku a stovku,tak som mu dal tú päťstovku a oni na mňa veľmi divne pozerali,päťstovku mi vrátil a zobral si stovku a vrátil mi 70 Bahtov,na čo som naznačil,že nech si ich nehá.Viem,že som asi urobil chybu,lebo keď som od nich odchádzal,pozerali na mňa nejako divno.Za pár dní sme išli cez Trat smerom do Kambodže,počítali sme s tým,že sa najeme po ceste,ale asi to poznáš,na tej ceste nie je veľa možností na na jedenie,tak sme sa asi 15 km pred hranicou zastavili pri úplne domácom prístrešku,kde jedli 2-3 Thajčania,samozrejme teta nevedela po anglicky ani trt,tak sme si po thajsky objednali 2x kura a ryžu,za 15 minút druhá teta doniesla jedlo a k tomu úžasný pikantný ovocný šalát.Jedlo nemalo chybu,tak som sa ešte opýtal či by pre ženu nebolo nung bíja,na čo domáci sadol na motorku a za pár minút doniesol vychladené pivo(asi z domu) a to všetko za stovku.
     Týmto som len chcel naznačiť niektorým „expertom“ na Thajsko,že keď chcú hodnotiť Thajsko a Thajčanov,stačí im tak ako doteraz navštíviť Gogo bary v Bangkoku,Walking street na Pattayi a Patong Beach na Phukete.
     Pavel,asi pred šiestimi rokmi som takmer kúpil domček za super cenu v Hua Hine,ale na poslednú chvíľu som sa zľakol,že by som bol viazaný na jedno miesto,a dnes som rád,že som sa tak rozhodol a vzhľadom na ceny prenájmov som mal možnosť poznať ozaj cele Thajsko.

   • Byl jsem v Thajsku nesčetněkrát, poprvé v 1979 kdy většina zde píšících lidí znala Thajsko jenom ze snění či cestováním prstem po mapě. To se v BKK stavěla nadzemka a nedalo se tam vůbec vegetovat jelikož všichni jezdili na dvoutaktních mopedech typu Babeta či Pionýr. Dole na Phuketu byly jenom dřevěný bungalovy 4×4 metry se sprchovým koutem a postelí s moskytierou, šmytec, nic víc, na pláži ale stánky s bezva jídlem a dokonce podnikavci měli generátor a byla tam i zmrzlina z mrázáku, když jste si objednával jídlo tak se holka automaticky zeptala co budete kouřit, většina si řekla o Thai stick, všechno stálo dolar, kromě hranolků, ty byly za dva. Od té doby Thajsko urazilo kus cesty, je to s Maljsií nejrozvinutější země Indočíny ale taky se hodně zmršilo, nebo spíše ho zmršili turisti a mamon, ten je thajcům vtloukán od narození. Je to krásná země ale dost rasistická, když skrytě. Thajci nám říkají water buffalo nebo třeba monitor lizards a považují nás za barbary, třeba nepochopěj jak můžou bílí platit holkám takový sumy, vždyť ženská má dávat prachy chlapovi, tak jsou vychovávaní ale prachy si rádi vemou. Ano, vždycky tam každej bílej bude jenom farang. Znám dva čechy co tam podnikají, jeden to má z ruky do huby a druhému se celkem daří ale říká, že to asi zabalí, je to tam prej rok od roku horší. Korupce je dost velká, ikdyž menší než v okolních zemích ale kšefty armády s drogama a policajtů z prostitucí budou v budoucnu semeništěm pro obrovskou rivalitu těchto složek, a můžou vyvolat i válku, hlavně až Bumibol kopne do kýble. Tak to vidím já.

    • Díky za zajímavý komentář. V roce 1979 mi byly tři roky, to jsem si sotva uvědomoval co se děje kolem v ČSSR 😉 Souhlasím, že hodně Thajců jsou skrytí rasisti, stejně jako většina Čechů. Míra rasismu nám je společná. To že nás mnoho Thajců nemá ráda, za to si můžou bílý sami. Turisti se tu chovají strašně, mnoho z nich bez jakéhokoliv respektu ke kultuře, která je jiná a kterou neznají. Mnoho cizinců zde žijících jsou odpad západní společnosti, utečenci před zákonem, podvodníci, kriminálníci. Není se co divit, že tu panují mezi Thajci špatné názory na cizince. Nemá nám kdo dělat dobrou vizitku. Ale ne všichni nám říkají Kváj (vodní buvol – považovaný za hloupé zvíře) Thajská nadávka = blbec, debil. Na druhou stranu cizinci nemluví o Thajcích také hezky – rasismus je vzájemný a rovnocenný – nemáme si co vyčítat. Nemyslím si, že v Thajsku hrozí válka. Na to nejsou Thajci tak hloupí. To dřív rozpoutá USA třetí světovou válku….

    • S tím podnikáním naprosto souhlasím. Podnikat v Thajsku na místním trhu je blbost. Bohužel. Nejlepší zajistit si příjmy mimo Thajsko za pomocí Thajska. To není až zas tak velký problém.

 6. ak ma clovek fajn job/napr.chef-60tis.bathov/mes/plus da do prenajmu svoj dom/500e/,my ho mame v irsku,v pohode moze zit v thajsku,napriklad koh samui:-)

 7. Ahoj, o přesunu do Chang mai nebo někam na pobřeží okolo chumphonu taky přemýšlíme od loňského roku. Není náhodou ten web dealfish v angličtině?

  Jinak ty náklady mě celkem překvapili, čekal sem tak je o polovinu nižší dle naší návštěvy v Chiang mai v loňském roce.

  • Dealfish bohuzel v anglictine neni, ale muzete si ho prelozit googlem s tim, ze adresu web stranky zkopirujete a zadate do pole pro slovo v prekladaci google. Preklad nebude mit moc dobrou kvalitu, ale pro zakladni porozumneni bude postacovat. Pokud se clovek vyhne alkoholu ci barum, pak se da dost usetrit a naklady muzou byt o dost nizsi. Je opravdu tezke sestavit univerzalni rozpocet, protoze kazdy clovek je odlisny s jinym zivotnim stylem.

 8. To je pravda a vy v Chiang mai bydlíte kde? My tedy přemýšlíme jen o 3 až 6 měsíci a pak zpět. Ale Chiang mai se nám líbil, sice tam není moře, ale má to něco do sebe 🙂

  • Ja v Chiang Mai nebydlim. Moje utociste je v Chantaburi a na ostrove Koh Chang. Nicmene Chiang Mai je stale muj favorit a mam tam mnoho pratel. Chiang Mai je jedno z nejlepsich mest pro zivot cizincu v Thajsku.

  • Ja som momentalne 3 mesiac v Chiang mai ak by ste nejake info potrebovali a vedel by som tak sem hodte spravy

 9. A tam kde žiješ sou asi jaký nájmy?

  • V Chantaburi jsou najmy dost podobne jako v Chiang Mai. Lze tu sehnat stredne velky dum za nejakych 10.000 – 12.000 THB mesicne. Jednopokojovy byt za cca 4.000 THB. Lze i levneji, ale na ukor kvality nemovitosti. Ceny, ktere pisu jsou slusny a dobry standard, ktery vyhovuje i cizincum.

   • Zdravim Vas Pavel. no tak zajtra odlietam na dlhsiu dobu do thajska, cital som ze vase utociste je v chanthaburi. tiez tam budem pobyvat dlhsiu dobu. hadam sa stretneme a vypijeme pivo. ivan

    • Diky Ivane. V Chanthaburi se vam bude libit. Az tam budete tak se ozvete. Zdravi, Pavel

     • Zdravim vas Pavel. ja som bol v chanthaburi nespocetnekrat, len teraz tu budem pobyvat dlhsie.uz som tu tyzden, a ja blbec, ze som sa neopytal vas na ubytovanie. spolahol som sa na mojho znameho, sice to nie je zle, ale skolsky internat je lepsi. zabudol som ze thajci maju ine predstavy o byvani. na jednej strane 3800 na mesiac ok, ale vsetko dokupit od vidlicky po stolcek, cez vankus, to som radsej mohol priplatit. neviem nevyznam sa.kupil som si kartu, ale este to vsetko musim doladit, dajako nefunguje.ak prifrci brat, tak mozno vybehneme na kon chang, ci ako sa to pise.potom vam poslem cislo thajske, a ak tu budete, mozme dat pivko,alebo kavu

 10. Ahoj, v Chiang Mai jsme byli pár měsíců s mojí přítelkyní jako digitální nomádi. O cenách a dalších zajímavostech krásného města Chiang Mai jsme také napsali příspěvek na náš blog http://www.digitalnimnomadem.cz/chiang-mai-15-duvodu-proc-je-hlavnim-mestem-digitalnich-nomadu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *