Preprava z letiste v Bangkoku

Airport Rail Link v Bangkoku aneb nejlepší způsob jak se dostat z letiště do centra Bangkoku a naopak

Levný a nejrychlejší způsob, jak se přepravit mezi mezinárodním letištěm Suvarnabhumi v Bangkoku a centrem města Bangkok, je využití nadzemní dráhy na trase, která se jmenuje Airport Rail Link  (Thajsky รถไฟฟ้าเชื่อมท่าอากาศยานสุวรรณภูมิ – Rot Faj Fá Čhuam Thá Ágád Siján Suvarnaphům). Trasa začíná ve stanici Phaya Thai Station, pokračuje přes stanici Makkasan a končí podzemní stanicí na letišti Suvarnabhumi Airport. Výstavba této trasy začala v Červenci 2005 konsorciem B Grimm, STECON a Siemens, které ji postavilo za bezmála 26 miliard Báhtů,  a otevřena byla v Dubnu 2010. Provozují jí Thajské státní dráhy tj. State Railway Of Thailand (SRT). Původní plánovaný termín dokončení trasy byl v roce 2006, ale výstavbu dráhy provázelo několik vleklých sporů o pozemky,  a především spory s firmou Hopewell. Firma Hopewell měla v Bangkoku vybudovat dopravní projekt, který se jmenoval Bangkok Elevated Road and Train System nebo-li BERTS, který byl nakonec v roce 1997  zastaven, a dokončeno bylo pouhých 10% plánované infrastruktury. A trasa Airport Rail Link z velké části vede přesně místy, kde měl být původně BERTS. Trase tak na několika místech stály v cestě betonové pilíře nedokončeného projektu. Byla zahájena jednání s firmou Hopewell o využití těchto pilířů pro novou trasu Airport Link a finančním vyrovnání. Bohužel tato jednání byla velmi zdlouhavá i neúspěšná. Nakonec SRT rozhodla o zbourání již postavených pilířů a vybudování nových. Do budoucna je plánováno s prodloužením trasy ze stanice Phaya Thai do Bang Sue a dále se počítá i s prodloužením na staré letiště Don Mueang. Dnes je dráha dlouhá 28,6 km a je čtvrtou rychlo drahou v Bangkoku – vedle 2 tras BTS a 1 trasy MRT.

Na trase Airport Rail Link jezdí celkem dvě na sobě nezávislé linky – jedna rychlá linka a jedna pomalá. Obě linky vyjíždějí každý den v 6:00 hodin ráno a poslední vlak jede o půlnoci.

Čtěte také:  Přijeďte do Thajska a to kdykoliv v roce!!!

Rychlá linka se jmenuje Suvarnabhumi Airport Express Line. Jezdí každou hodinu ze stanice Phaya Thai a kromě stanice Makkasan nikde jinde nestaví a jede rovnou na letiště. Cesta trvá 18 minut ze stanice Phaya Thai a 15 minut ze stanice Makkasan. Cena platná do konce roku 2013 je 90 Báhtů za jednu cestu a 150 Báhtů za zpáteční jízdenku.

Pomalá linka se jmenuje Suvarnabhumi Airport City Line. Jezdí každých 15 minut ze stanice Phaya Thai a staví ve stanicích Ratchaprarop, Makkasan, Ramkhamhaeng, Hua Mak, Ban Thap Chang, Lat Krabang a končí v podzemní stanici Suvarnabhumi Airpot.  Cesta trvá 27 minut ze stanice Phaya Thai. Cena platná do konce roku 2013 je 15 – 45 Báhtů.

Bangkok City Air Terminal check in

Ve stanici Makkahan byl v lednu 2011 zřízen tzv. City Air Terminal, kde je možné se odbavit a předat zavazadla a dál až na letiště můžete pokračovat pohodlně bez zavazadel a odbavení. Bohužel ale jen pokud cestujete s leteckou společností Thai Airways. Další letecká společnost, která tuto službu v City Air Terminálu nabízela byla Bangkok Airways, která však provoz této služby dne 13.6.2011 ukončila. Důvodem je fakt, že službu využívá celkově velmi málo pasažérů – během dne je to 20 a méně lidí. Pokud by jste však cestovali s Thai Airways a chtěli tento servis využít, pak je nutné se k přepážce ve stanici Makkasan dostavit minimálně 3 hodiny před odletem, maximálně však 12 hodin před odletem. Zájemci o tuto službu si musí zakoupit jízdenku na Airport Express Line.

Na obou linkách zatím jezdí celkem 9 elektrických vlakových klimatizovaných souprav Siemens Desiro Class 360/2, které jezdí například i ve Velké Británii. Z tohoto počtu souprav jezdí 5 třívagonových souprav na City Line  a 4 čtyřvagonové soupravy na Express Line, kdy je čtvrtý vagon určen na přepravu odbavených zavazadel. Vlaky mohou jezdit maximální rychlostí 160 km/h.

Čtěte také:  Podvod v thajské cestovce

Ve stanicích Makkasan a Suvarnabhumi mají obě linky oddělené nástupiště a vlastní koleje. Co se týče přestupu z ostatních tras nadzemní dráhy v Bangkoku na trasu Airport Rail Link, tak přestoupit můžete z trasy BTS Sukhumvit Line ve stanici Phaya Thai a z trasy Bangkok Metro Blue Line ve stanici Phetchaburi – následný nástup na Airport Link ve stanici Makkasan.

Plánované prodloužení o dalších 21,8 km dráhy již částečně probíhá. Bude zahrnovat dalších 5 stanic Chitladda Palace, Bang Sue Intercity Terminal, Bang Khen, Laksi a Don Mueang Airport. Dokončení je v plánu v roce 2015 a bude stát dalších 27 miliard Báhtů.

Stanice Suvarbabhumi

Na závěr bych chtěl jen uvést, aby jste „neskákali na lep“  Thajkám a Thajcům, kteří vám v příletové hale budou nabízet TAXI do centra Bangkoku. Je to 10x i víckrát předražené, než normální taxi. Raději využijte Airport Rail Link za 15 – 90 Báhtů na osobu a pokud chcete přece jen jet autem v soukromí, pak využijte služeb normálních taxi. Ty najdete úplně v nejnižším podlaží letištní haly, kde mají své stanoviště pro přílety a nebo můžete sehnat taxi naopak v nejvyšším patře (4.), které příváží pasažéry k odletu. V obou případech tak za taxi do centra zaplatíte kolem 150 Báhtů. Při jízdě v Taxi VŽDY trvejte na zapnutí taxametru, a pokud řidič nesouhlasí, tak si vemte jiné taxi. Bez taxametru zaplatíte v každém případě 3x-4x víc než s taxametrem.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

13 komentáře

 1. Děkuji za užitečné články 🙂
  Mohl bych se ještě zeptat, jak se nejlevněji a úspěšně přepravit mezi dvěma letišti v Bangkoku?
  Díky 🙂 Kamil

 2. Dobry den, prosim o radu jak se nejlepe a nejrychleji dostat z TRATu (Koh Chang) na Ko Samui.

  • Nejrychleji minibusem na letiste Trat, s Bangkok Air do Bangkoku a z Bangkoku na Koh Samui take s Bangkok Air. Bude to ale stat odhadem tak 8.000 THB za jednu osobu ne-li vic. Dalsi varianta a levnejsi je letecky s Bangkok Air z Tratu do Bangkoku pak presun na stare letiste Don Muang a odtud s Air Asia na Samui pres letiste v Surat Thani. Sice to bude asi o 4 hodiny delsi cesta ale o vic jak polovinu levnejsi. A nejlevnejsi varianta a zaroven ale i primerena casove je minibusem do Bangkoku na letiste Suvarnabhumi za nejakych 600 THB pak presun autobusem zdarma na Don Muang a odtud s Air Asia na Samui pres Surat Thani. Letenky zasadne online: Bangkok Airways http://www.bangkokair.com a Air Asia http://www.airasia.com. Pred dvema lety letali Bangkok Airways primy let z Trat na Samui, ale ten let bohuzel uz zrusili. Jeste letaji z letiste u Pattaya na Samui, kam se sa jet minibusem nebo taxi. To letiste se jmenuje U-Tapao. Letaji odtamtud cca za 4.000 THB za cestu.

 3. Dobrý den,

  mohu poprosit o aktuální stav a cenu airport rail link? A poradíte mi prosím kam tímto vlakem jet, když máme ubytování zajištěné Erawan House, blízko od Khao San Rd.?

  Díky moc za odpověď 🙂

 4. dobrý den, můžete mi doporučit jak se dostat z letiště Don Muang kam přiletime v 8.h rano na Ko Kut. Děkuji za odpověď

 5. Dobrý den. V 01/2018 přiletíme na Suvarnabhumi ve 3:55 a v 6:50 máme odlet z Don Mueang. Musíme tam být tedy nejpozději 5:45 na odbavení. Je to reálné stihnout taxíkem? Případně je už Airport Rail Link protažený až na letiště Don Mueang?

  • Dobrý den, pokud vše proběhne hladce, tak to stihnete. Vzhledem k tomu že přiletíte v noci, tak se dá předpokládat minimální provoz jak na letišti Suvarnabhumi, tak na dálnici. Zkusme si to spočítat.
   Přílet musí být přesně, letadlo nesmí mít zpoždění
   Přílet 3:55 – normálně trvá než se z letadla dostanete k taxíku jednu hodinu, v noci počítejme 45 minut
   Taxik 4:40 – cesta trvá běžně hodinu, v noci to záleží na řidiči. Je to 50km po dálnici. Takže počítejme 40 minut
   Don Mueang 5:25 – než najdete přepážku 10 minut
   5:35 by jste měli být u přepážky ale je to dost dobrodružné, stihnout se to dá, ale nedoporučuji.
   w.

  • Mate to strasne na krev. Budou to pro vas dostihy a pocitejte s tim, ze to nemusite stihnout. Na prepazkach na letisti Don Muang byvaji dost silene fronty a jsem toho nazoru, ze vam hodina pred odletem stacit nebude, pokud mate zavazadla. Pokud by jste meli jen prirucni zavazadla, pak by jste se mohli odbavit v automatu a jit rovnou na RTG a k letadlu. Pokud budete mit zavazadla, pak se i tak muzete odbavit v automatu, ale musite podat zavazadla, takze frontu k prepazkam musite vystat tak jako tak. Na vnitrostatni lety je nezbytne 2 hodiny pred odletem byt na letisti. Na mezinarodni je lepsi dokonce 3 hodiny. Obe letiste v Bangkoku jsou vytizena a vsude jsou dost fronty. Z letiste Suvarnabhumi na Don Muang muzete v tomto pripade jen taxikem a musite mu rict, at na to slapne, ze spechate. Airport Link na Don Muang protazeny neni, draha je ve vystavbe.

 6. Dobrý den, poradíte nám, kdy a kde si zakoupit lístky na vlak z Ayutthaya do Bang Sue Junction? Máme už vybraný spoj 318, který odjíždí z Ayutthaya v 7:11. Tak jestli nám stačí, když si zakoupíme lístky na nádraží v Ayutthaya den předem (8.2.2018) nebo si je máme koupit někde na netu? Aby spoj nebyl vyprodaný.

  Děkuji za radu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *