Thajske hodiny

Thajský systém počítání času

Možná jste se již setkali s problematikou thajského počítání času, když jste v Thajsku komunikovali s místními o tom kolik je hodin.  A možná se vám již stalo, že vám thajci řekli v jedenáct hodin večer, že je pět hodin. Thajský systém počítání a sdělování času je totiž odlišný od evropského systému. V Čechách používáme buď jeden 24 hodinový cyklus a nebo dva 12-ti hodinové cykly. V Thajsku se do jisté míry používá také 24 hodinový cyklus například v oficiálních zprávách, ale v běžné mluvě se používá thajský systém. Thajský systém rozděluje den na čtyři 6-ti hodinové cykly. První od půlnoci do 6:00 hodin, druhý od 6:00 do 12:00, třetí od 12:00 do 18:00 a čtvrtý od 18:00 do 24:00 hodin. Takže thajský systém zjednonušeně řečeno zná pouze 1 – 6 hodin s příslušným přívlastkem. V praxi tedy například 7:00 hodin je  1 hodina,  11:00 hodin je 5 hodin, 20:00 jsou dvě hodiny a 22:00 jsou 4 hodiny s doplněním slov určujícího jednotlivé 4 cykly.

Tyto šestihodinové cykly mají svůj historický důvod. Dříve (řekněme před 200 – 300 lety) nebyly k dispozici v thajských domácnostech hodiny a tak čas oznamoval místní chrám či jiná místní autorita a to zvuky pomocí hudebních nástrojů. Přes den se používal gong a přes noc buben. Aby nebylo počítání zdlouhavé a náročné, byl den rozdělen na 4 šestihodinové úseky a při hlášení času se počítalo pohodlně a snadněji maximálně do šesti.

Níže se tedy podívejme jak se tyto 4 šestihodinové cykly rozlišují. V jednotlivých tabulkách uvedu vždy česky vyjádřený 24-hodinový čas, čas thajsky, českou transkripci thajštiny a český doslovný překlad.

Čas od 1:00 hodiny do 5:00 hodin ráno se vyjadřuje přidáním slova „ตี“ = Tý před číslovku. Slovo „ตี“ = Tý znamená „tlouci“ a také „rána“, to podle bubnu, který se v noci používal k oznámení času. Volně přeloženo do češtiny to tedy znamená kolik ran se na buben tlouklo. Hodiny v prvním cyklu se tedy řeknou takto:

Čtěte také:  Thajština aneb několik Thajských základních slovíček s Českou transkripcí
01:00 ตีหนึ่ง Tý Nnhng Jedna rána
02:00 ตีสอง Tý Sóng Dvě rány
03:00 ตีสาม Tý Sám Tři rány
04:00 ตีสี่ Tý Sý Čtyři rány
05:00 ตีห้า Tý Há Pět ran

Od 6:00 hodin do 11:00 hodin dopoledne se čas vyjadřuje přidáním slov „โมงเช้า“ = Móng Čáo před číslovku. Slovo „Móng“ znamená „hodina“ a slovo „Čáo“ znamená „ráno“. Ale slovo „โมง“ = Móng je také citoslovce pro zvuk gongu, na který se přes den oznamoval čas. Proto se používá slovo „Móng“ jen přes den. Hodiny v druhém cyklu se tedy řeknou:

06:00 หกโมงเช้า Hók Móng Čáo Šest gongů ráno
07:00 หนึ่งโมงเช้า Nnhng Móng Čáo Jeden gong ráno
08:00 สองโมงเช้า Sóng Móng Čáo Dva gongy ráno
09:00 สามโมงเช้า Sám Móng Čáo Tři hodiny gongy ráno
10:00 สี่โมงเช้า Sý Móng Čáo Čtyři gongy ráno
11:00 ห้าโมงเช้า Há Móng Čáo Pět gongů ráno

Toto je původní Thajský systém, který vede k docela bizarní situaci, kdy 6:00  tedy Hók Móng Čáo (šest gongů/hodin ráno), je sice číslem více, ale přesto je to časově méně než 11:00 hodin tedy Há Móng Čáo (pět gongů/hodin ráno). Jenže aby to nebylo pro cizince tak jednoduché, tak současné vlivy západních kultur samozřejmě také ovlivňují thajský jazyk. To má za následek i to, že zvlášt mladá generace a také v některých částech Thajska – především ve středním Thajsku (díky kosmopolitnímu Bangkoku), používají i druhou modernější variantu, kdy se po 6:00 hodině dále pokračuje v počítání tak jak ho známe my z Evropy tj. sedm, osm, devět, deset a jedenáct s přidáním slov „Móng Čáo“, místo tradičního thajského jeden, dva, tři, čtyři a pět. Tato moderní varianta dopoledního času tedy vypadá takto:

Čtěte také:  Thajská abeceda s českým přepisem aneb naučte se číst a psát Thajsky
06:00 หกโมงเช้า Hók Móng Čáo Šest hodin ráno
07:00 เจ็ดโมงเช้า Džet Móng Čáo Sedm hodin ráno
08:00 แปดโมงเช้า Pét Móng Čáo Osm hodin ráno
09:00 เก้าโมงเช้า Káo Móng Čáo Devět hodin ráno
10:00 สิบโมงเช้า Sib Móng Čáo Deset hodin ráno
11:00 สิบเอ็ดโมงเช้า Sib Ét Móng Čáo Jedenáct hodin ráno

U hodin od 13:00 do 18:00 se přidávají slova „บ่าย“ – „Báj“ = brzy odpoledne, před číslovku a „เย็น“ – „Jen“ = pozdě odpoledne/brzy večer za již známé slovo „โมง“ – „Móng“ = hodina či gong. Čas třetího cyklu tedy vypadá takto:

13:00 บ่ายโมง Báj Móng Brzy odpoledne jeden gong
14:00 บ่ายสองโมง Báj Song Móng Brzy odpoledne dva gongy
15:00 บ่ายสามโมง Báj Sám Móng Brzy odpoledne tři gongy
16:00 สี่โมงเย็น Sý Móng Jen Čtyři gongy pozdě odpoledne
17:00 ห้าโมงเย็น Há Móng Jen Pět gongů pozdě odpoledne
18:00 หกโมงเย็น Hók Móng Jen Šest gongů pozdě odpoledne

Hodiny od 19:00 do 23:00 jsou vyjádřeny přidáním slova „ทุ่ม“ – „Thum“ za číslovku 1 – 5. Slovo „ทุ่ม“ – „Thum“ je citoslovce bubnu, na který se v noci oznamoval čas.

19:00 หนึ่งทุ่ม Nnhng Thum Jedna rána bubnu
20:00 สองทุ่ม Song Thum Dvě rány bubnu
21:00 สามทุ่ม Sám Thum Tři rány bubnu
22:00 สี่ทุ่ม Sý Thum Čtyři rány bubnu
23:00 ห้าทุ่ม Há Thum Pět ran bubnu

Záměrně jsem výše vynechal hodiny 12:00 a 24:00, protože ty mají své vlastní výrazy, které do výše uvedených pravidel nezapadají. 12:00 se tedy řekne „เที่ยง“ – „Thýjang“ tedy poledne a 24:00 se řekne „เที่ยงคืน“ – „Thýjang Khhn“ tedy půlnoc. Někdy thajci použijí pro 24:00 hodin i „หกทุ่ม“ – „Hók Thum“, ale to spíše ojediněle.

Čtěte také:  E-kniha "Jak nadávat Thajsky" | Pavel Bergman

Co se týče minut, tak thajci je jednoduše přidají k dané hodině, takže například 5:50 hodin se řekne „ตีห้า ห้าสิบ“ – „Tý Há Há Sib“ = Pět ran padesát. Thajština nemá u hodin žádný ekvivalent ke slovům čtvrt a třičtvrtě, takže se používají čísla 15 a 45. Pro „půl“ je možné použít jak číslo 30, tak i thajské slovo pro polovinu tj. „ครึ่ง“ – „Khrrng“.

No a na závěr snad ještě jak se řekne thajsky „Kolik je hodin?“ = „กี่โมง แล้ว ครับ/ค่ะ“ – „Gý Móng Léau Khrab/Kha“

Learn Thai with ThaiPod101.com

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *