Thajska tvar

Ztráta tváře – základní princip thajské společnosti

Cizinci, kteří navštíví Thajsko nebo se zde rozhodnou žít, dříve či později narazí na sociální a kulturní odlišnosti, které vytvářejí četná nedorozumnění a konflikty. V takových případech se cizinci mnohdy cítí podvedeni a vytvoří si o Thajsku a jeho obyvatelích falešné názory. A to pak nedorozumnění jen více prohlubuje. Pokud chcete v Thajsku šťastně pobývat, pak je nutné, aby jste pochopili základní rozdíl mezi Evropským a Thajským konceptem způsobu myšlení, života a posuzování druhých. Problém je v tom, že my Thajce posuzujeme podle našich měřítek, která se nám hluboko zaryla pod kůži a Thajci nás posuzují dle jejich měřítek. Tato „měřítka“ jsou však od sebe velmi vzdálena a tak zákonitě vznikají problémy a nedorozumnění. Aby například bylo soužití Evropsko-Thajského páru úspěšné, musí Evropská polovička pochopit a přijmout Thajský koncept a naopak Thajská polovička musí pochopit a přijmout Evropský koncept. Toto se bohužel v mnoha případech neděje, obě „polovičky“ si tvrdě stojí za tím, co znají a prosazují to svoje. Těchto rozdílů existuje samozřejmě více, ale my se nyní podíváme na jeden z rozdílů největších a nejpodstatnějších. A to je Evropský koncept pravdy a Thajský koncept tváře.

Nejdříve je však potřeba lépe vysvětlit, co to vlastně znamená „tvář“ v Thajském pojetí. „Tvář“ se rovná v této souvislosti slovům respekt, čest, uznání a váženost člověka. Lidem tu záleží na tom, co si o nich ostatní myslí. A tak se veškeré Thajské sociální interakce točí okolo „získání tváře“ a „ztráty tváře“ – tedy získávání respektu ostatních a ztráty respektu ostatních. Ztráta tváře tu končí ostudou a ztrátou respektu ostatních lidí.

Evropský koncept pravdy

V Evropě si lidé velmi zakládají na objektivní pravdě, na přiznání chyby člověka, na otevřené kritice. V Evropě je na každé negativum okamžitě upozorněno a je podrobeno kritice, což však nutně nemusí vést k vyřešení problému. Lidé bojují o to, aby jim byla přiznána pravda – že oni měli pravdu. A lež je obecně vnímána jako absolutně nepřijatelná věc. V Čechách se například říká: „Kdo lže, ten krade“, upozorňujíce tak na fakt, že lhát a krást je pro společnost totéž – tedy velmi špatné a nepřijatelné. Pokud je někdo přistižen a usvědčen ze lži a ještě k tomu veřejně, pak je to pro takovou osobu velká ostuda a společenská degradace. Na pravdě se velmi bazíruje, bohužel často pokrytecky. V Evropě ten kdo umí přiznat svou chybu, i když tím v podstatě ztratí svou tvář, je oceněn a respektován. U nás lidé často říkají, že jim nezáleží na tom, co si o nich myslí ostatní. A nezáleží na tom, pokud svou pravdou způsobí třeba újmu jinému. Hlavní je pravda. Prezident Václav Havel je známí svým heslem: „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Pravda prostě v Evropské kultuře vítězí ať je jakkoliv krutá.

Čtěte také:  Kódy pro thajské předplacené SIM karty a zvýhodněné volání

Thajský koncept tváře

Úplně hlavní charakteristikou pro Thajskou společnost je šťastný a snadno plynoucí život bez komplikací. A snadnému a nerušenému plynutí života, událostí a sociální harmonie se podrobuje v Thajsku vše a pokud možno za každou cenu. Jak jsem již zmiňoval, pro Thajské jednotlivce je důležité, co si o nich ostatní myslí a jaké mají postavení ve společnosti. Je pro ně důležitý respekt ostatních lidí vůči nim, což se rovná jejich „tváři“, kterou si před ostatními zachovávají a pěstují. Pokud lidem v Thajsku někdo způsobí ztrátu tváře, pak je to pro ně stejná ostuda, jako když je v evropě někdo usvědčen ze lži. Thajci tedy své chování přizpůsobují tomu, aby tvář (respekt ostatních) získávali a aby se vyhnuli její ztrátě. Zachování a získávání tváře napomáhá udržovat zmíněnou sociální harmonii a snadné a nerušené plynutí šťastného života Thajské společnosti. Napomáhá udržovat sociální vztahy mezi lidmi zdvořilé a příjemné, bez negativních emocí. Lidé zde přehlížejí věci, které by mohli zahájit negativní reakce či spory. Thajci se tolik nestarají o objektivní pravdu, pokud by pravda nějakým způsobem narušila tuto harmonii a plynulý chod života….iluzi kompaktnosti a soudržnosti. Nechtějí měnit obecné štěstí, které je prostoupeno společností. V Thajsku se lidé vyhýbají otevřené konfrontaci. Vidí konfrontaci jako hrozbu sociální harmonie. Vše v Thajském životě musí plynout tzv. „jako po másle“. Za každé situace musí být všichni zůčastnění spokojení a šťastní s úsměvem na rtech. A v rámci zachování této společenské harmonie, není pravda tak důležitá. Pokud si má Thajec v určité situaci vybrat zda říci pravdu, či zalhat, ale udržet si tak svou tvář, pak bez mrknutí oka zalže.

Byť v Thajsku nefunguje přesný třídní systém jako například v Indii, přesto jsou jednotliví lidé vnímáni s různým – vyšším či nižším – postavením ve společnosti. A pro výše postavené jedince je pak daleko jednodušší a rychlejší ztratit tvář a mít ostudu. Proto je třeba být při setkávání s výše postavenými lidmi zvlášť opatrný. Často když se v Thajsku setkají dvě strany (osoby či firmy), než je zahájeno další jednání či sociální interakce, je nutné zjistit konverzací jak vysoké mají zůčastnění postavení ve společnosti, aby tomu mohlo být pak jednání i jazyk přizpůsoben. V této souvislosti v Thajsku bohužel také platí, že ten kdo má víc peněz, ten má ve společnosti vyšší a váženější postavení a naopak. Peníze tak v Thajské společnosti hrají mnohem důležitější úlohu než v Evropě. A Thajci si dávají velký pozor, aby nezpůsobili jakoukoliv újmu „tváře“ člověku, který má vysoké postavení.

Čtěte také:  Thajská Sedmdesátibátová Bankovka

Během dne je v Thajsku mnoho příležitostí jak ztratit či získat tvář. To co člověk udělá či naopak neudělá má přímý vliv na budování „tváře“ či chcete-li respektu ve společnosti. Pokud jste schopni přehlédnout chyby ostatních, pak získáváte tvář. Pokud umíte být příjemní, chápaví a usměvavý místo toho, aby jste v některých situacích ukazovali druhým hněv a zlobu a negativní emoce, také získáváte tvář a respekt. Pokud ztratíte nervy a začnete na někoho řvát, zlobit se a kritizovat, pak si tím způsobíte velkou ztrátu tváře. Pokud však místo toho svůj hněv ovládnete a zůstanete v klidu, pak ve stejné situaci tvář v očích zůčastněných získáte a můžete z toho těžit do budoucna.

ztrata tvareThajská společnost je také zahraničními turisty velmi kritizována za to, že je v Thajsku často problém se domluvit anglicky, a že i přes to, že je Thajsko turistickou velmocí, Thajci se anglicky mluvit dostatečně nenaučili. Mnoho turistů Thajce obviňuje z toho, že jsou líní mluvit anglicky, či že jsou moc arogantní na to, aby se „snížili“ k angličtině. Jenže nic z toho není pravda. Angličtina je téměř ve všech Thajských školách vyučována jako povinný jazyk a Thajské školy se velmi snaží studium angličtiny dětem co nejvíce přiblížit. Proč však Thajci mluví anglicky tedy velmi málo? Odpověď je velmi jednoduchá. Je to často právě z důvodu Thajského konceptu ztráty tváře. Mnoho Thajců se totiž stydí anglicky promluvit, protože ví, že budou dělat chyby a že tak ztratí tvář. A často se bojí, že ztratí tvář před cizinci a tak raději dělají, že neumí vůbec. Thajci většinou nevědí, že turistům na nějaké ztrátě tváře absolutně nezáleží a Thajci se nechtějí sami před turistou degradovat.

Pro ještě lepší objasnění Thajského konceptu tváře a plynulého chodu života použiji jeden celkem známý a jednoduchý příklad: Jedete někam autem a ztratíte se a nemůžete najít správnou cestu. Samozřejmě v Thajsku. Zastavíte tedy a nejbližšího kolemjdoucího Thajce se zeptáte na cestu. A předpokládejme, že se s tímto kolemjdoucím dokážete domluvit (anglicky či thajsky). Tento Thajec vám okamžitě vysvětlí cestu kam máte jet. A udělá to i tehdy, když on sám nemá ani tušení kudy se tam, kam vy potřebujete, jede. On by totiž v jeho očích ztratil před vámi tvář pokud by přiznal, že neví. Což je pro něj nepřijatelné. A tak si raději něco vymyslí a někam vás pošle i když je to špatně. On si tak zachová svou tvář a vy dostanete v tu chvíli uspokojivou odpověď na vaší otázku. Hladký průběh situace a tvář jsou tak zachovány. Co na tom, že vy se tak k cíli nedostanete a budete se muset ptát znovu? 🙂

Čtěte také:  Video: Úžasné Thajsko - timelaps

Pokud tedy pojedete do Thajska na dovolenou a nebo se rozhodnete v Thajsku žít, pokuste se tento velký rozdíl mezi Thajskou a Evropskou společností pochopit. Naše kritéria a hodnoty jsou od Thajských zcela odlišné a není možné za to Thajskou společnost odsuzovat. Tímto způsobem zde život plyne již stovky let, stejně jako život plyne zcela odlišným způsobem stovky let v Evropě.

Pokud se v Thajsku dostanete do situace, která se vám nelíbí – v hotelu, restauraci atd., neřešte to stejným způsobem, jako by jste to řešili doma. Nerozčilujte se, nikoho neobviňujte, nenadávejte a nesnažte se dosáhnout „své pravdy“. Místo toho se snažte situaci vyřešit tak, aby byly všechny strany spokojeny a aby pokud možno nikdo – včetně vás – neztratil tvář. Vaše tvář je totiž pro váš pohodlný pobyt v Thajsku také velmi důležitá. A tím, že získáte před ostatními tvář a že nezpůsobíte ztrátu tváře jiným, pro sebe do budoucna můžete získat značná privilegia či speciální zacházení a váš život a pobyt v Thajsku tak může být mnohem jednodušší. Pokud se touto radou ale řídit nebudete, pak se nedivte, že s vámi budou podle toho zacházet, že se vám pomoci spíše nedostane a že se z vás každý bude snažit dostat jen peníze.

Pokud máte Thajského partnera, pak se snažte pochopit tento Thajský koncept, a zároveň ale se pokuste partnerovi / partnerce vysvětlit náš Evropský koncept pravdy, tak aby ho pochopil / pochopila. K úspěšnému vztahu se totiž musíte setkat někde uprostřed.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

20 komentáře

 1. Super clanok. O Thajcoch co to uz viem, ale tento clanok mi dal do pozornosti kopec novych zaujimavych skutocnosti. Dik 😉

 2. Je to sice poučný článek ale lež , blábol, mazání medu kolem huby či jiné vylepšováky mi nepomůžou najít cestu z bodu a do bodu b či telefoní budku nebo hotel. Že si thajec hojí svoji tvář na tom abych já bloudil je bezohlednost a pokrytectví. Pravda je univerzální jako je lež, to platí po celé planetě.

 3. Jo…a ještě malý dodatek, či spíše vysvětlení od někoho povalaného. Nějak se mi neslučuje thajský budhismus na kterém si tak zakládají, že svoje děti skoro povině posílají do klášterů aspoň na nějakej ten pátek a jejich úplně mamonářskou láskou k penězům, to je v těch klášterech vyučují či co?

  • Mamonarska laska Thajcu k penezum (s timto popisem souhlasim) je motivovana prave konceptem „tvar“ a socialnim postavenim ve spolecnosti. Cim vice penez, tim vyssi spolecenske postaveni, tim vice ziskane tvare a tim vice respektu ostatnich, ktery je tu dulezity. Cim mene penez tim vetsi lidsky „odpad“ pro spolecnost. Bohuzel. Budhisticke klastery tuto „nauku“ nevyucuji samozrejme. Je to prostoupeno celou Thajskou spolecnosti. Deti v tomto prostredi od narozeni vyrustaji. Budhismus obsahuje 5 hrichu – tyto jsou: zabiti, nevera, kradez, lez a piti alkoholu. Zcela tam chybi prave obzerstvi, ktere vyjadruje i financni nenazranost. Byt je tam lez, Thajci v zajmu zachovani tvare klidne zalzou, pokud to je nezbytne. Neda se rict, ze jsou Thajci prolhany narod, nicmene pokud se v urcite situaci dostane na misky vah pravda a tvar, pak tvar vzdy vyhraje na ukor pravdy. V Thajsku doporucuji jezdit podle navigace 😉

 4. Díky za dodatečné „dosvětlení“….tak už vím kde soudruh Budha udělal chybu, což mě však je platný jako mrtvýmu zimník když mi kvůi thajský tváři uletí letadlo nebo se stane ještě něco horšího. Není to nic než pokryteckej zlozvyk ve kterým se rochněj stovky generací a určitě ho kvůli turistům nezměněj.

  • Hlavní pro nás evropany je mít tento velký rozdíl na paměti, počítat s ním a chovat se podle toho. Pak by člověk neměl mít zásadnější problém. Faktem je, že někteří Thajci či Thajské firmy, kteří jsou zvyklý jednat s turisty a s cizinci, jim své chování umí přizpůsobit. Navíc Thajci ostatním lidem umí a jsou ochotni pomoci více než jsou lidé v evropě.

 5. Ahoj Pavel, veľmi dobrý článok. Určite uvítame, ak napíšeš aj o daľších odlišnostiach medzi Thajskom a Európu. Mám otázku: Pokiaľ Thajec natiahne faranga na cene, alebo iným spôsobom ho oklame o peniaze ( mne sa stalo, že v zmenárni mi Thajec vydal zámerne menej ako mal) , má Thajec nejaké výčitky? Je si vedomý toho, že to čo urobil je klamstvo a krádež pre európana? Zabávajú sa Thajci medzi sebou na tom, že okradli farangov? Že v Thajsku ( tak ako všade) sú rôzni, mi dala pocítiť thajka, tiež v zmenárni. Po prvej skúsenosti ( ked ma v zmenárni oklamali) som pri druhej výmene začal prepočítavať peniaze hned pred okienkom pri vydávaní.. thajka, ktorá mi menila peniaze sa na mňa vyčítavo pozrela pohľadom na ktorý nezabudnem: ja nie som zlodejka, prečo ma ponižujete tým že mi dávate najavo či som Vás neokradla? Takže aj medzi Thajcami sú zrejme rozdiely.

  • Díky Juraj. Předně Thajci jsou Budhisti a i Budhismus má „přikázání“ neboli vyjmenované hříchy. Má pět hříchů, které jsou pro lidi špatné a měli by se jich vyvarovat – alkohol, krádež, nevěra, zabití a lež. Krádež je v Thajsku vnímána celkem špatně, stejně tak podvod. A Thajci tomu říkají Bap Gam – tedy když něco takového udělají přinese jim to špatnou karmu do budoucího života – nejen toho současného, ale i příštích životů ve které Thajci věří. Nicméně i v Thajsku, jako všude jinde na světě jsou dobří a normální lidé a jsou špatní lidé. Všude jsou podvodníci a kriminálníci a Thajsko není vyjímkou. I tak je však v Thajsku kriminalita stále jedna z nejnižších na světě a je to právě hlavně díky Budhismu. Thajsko má tu smůlu, že kromě jejich vlastních podvodníků z Thajska se jim sem stahuje ještě spousta podvodníků a hajzlů z ciziny. Faktem je, že za velkým podílem podvodů v Thajsku stojí cizinci, kteří tyto podvody vymýšlejí a realizují je. Obětmi podvodů nejsou jen cizinci, ale i Thajci. Pokud tě nějaký pracovník ve směnárně záměrně obral, pak to s klidem udělá nejen cizincům, ale i Thajcům – je to prostě hajzl. Za to, že Thajci cizincům někdy účtují více, tak za to si z velké části mohou cizinci sami. Protože když se v Thajsku rozmohl turistický ruch a nějaký cizinec něco někde koupil začal vykřikovat a strašně se divit jak moc je to levné a kolik by to stálo v jeho zemi a často pak dal peníze navíc za to jak dobře nakoupil. Thajci si to vyložili tak, že cizinci mají spousty peněz a že si tedy mohou dovolit platit více a že jim to vlastně ani nevadí. A tak začali účtovat cizincům vyšší ceny, aniž by to dělali z důvodu, že by chtěli cizince okrást. Dělají to s vědomím, že cizinci si to mohou dovolit a že jsou velmi bohatí a že jim to tedy vůbec nevadí, kdežto jim a jejich rodinám to pomůže. Oni to dělají pro rodinu. V 99% případů žije z platu jednoho Thajce nejen jeho žena a děti, ale i rodiče a další příbuzní. Není to jako v evropě. Thajci to neberou tak, že nad cizincem vyzráli, že ho natáhli, že ho vzali na hůl a nesmějí se tomu. Když se jim nějaký takový „dobrý obchod“ podaří, pak to spíše oslaví. Thajci absolutně nechápou jak se žije v evropě. Nechápou jak tvrdě a v jakém stresu lidi v evropě musí pracovat. Nechápou, že sice platy jsou v evropě větší než tady, ale náklady na život jsou také mnohem vyšší. Když se pak někdo z nich náhodou do evropy dostanou, tak jsou velmi překvapeni.

 6. Moc se mi ten článek líbí, a dokonce mám pocit, že se tak trochu vztahuje na více asijských zemí, na asijskou mentalitu obecně. Moje zkušenosti jsou z Nepálu, a to pracovní, a vesměs stejné. Díky za přesný popis rozdílu a hlavně upozornění na nezměrnou evropskou kritičnost a požadavky „pravdy“.

  • Dekuji 😉 Je to pravda. Koncept tvare funguje i v dalsich Asijskych zemich jako je Cina, Japonsko atd. I kdyz bych rekl, ze v Thajsku je to asi citit nejvic. V evrope se moc lidi schovava za pravdu a kaze pravdu, pritom ve skutecnosti je hodne z nich lharu. Nejsem priznivec lhani, ale zaroven neverim, ze existuje byt jeden clovek na svete, ktery vzdy a za kazdych okolnosti mluvi jen absolutni pravdu. 😉

  • No o tý tváři to platí pro celou Asii. Na Filipínách je to to samý ikdyž jsou zatvrzelí křesťani a pokrytečtí katolíci ale tenhle zlozvyk jim zůstal z časů snad primátů. Tam lžou všichni a nejvíc na úřadech a s úsměvem. Armáda byrokratů bez ostychu vymáhá úplatky aby se věci urychlili nebo zmizeli za světa, má to jednu výhodu, kdo má prachy tak to sice stojí ale je zařízíno, kdo nemá tak stojí na fleku.

 7. veľmi zaujímavý spôsob správania, podľa mňa sú na oveľa vyššej úrovni ako tu v europe alebo v amerike

  • A proč si to Amando myslíš? Byla si tam někdy nebo jenom z toho co tady čteš?

  • Já nevím jestli je to lepší nebo horší způsob. Je prostě úplně jiný. Mně osobně moc koncept tváře nevyhovuje. Jsem vychovaný v jiných poměrech. Máme v krvi zakořeněné jiný způsob a je těžké si zvyknout na koncept tváře. I přesto, že jsem v Thajsku trvale, všem lidem kolem mne zdůrazňuji, že koncept tváře pro mne nic neznamená, ale pravda pro mne znamená mnoho. Respektuji samozřejmě tento Thajský koncept, nicméně moji nejbližší zase respektují, že co se mně týče, musí se mluvit pravda nehledě na tvář. Vyhovuje mi Thajské pomalé tempo a Thajská snaha o pohodu za každých okolností. Líbí se mi Thajský způsob snahy vyřešit problém bez křiku a ke spokojenosti všech za pokud možno pohodových okolností. Líbí se mi respekt ke starším lidem či k někomu co něco dokázal nebo něco znamená. Tento respekt nám v ČR velmi chybí. Nelíbí se mi ale Thajská posedlost penězi a uctívání lidí stejným respektem jen proto, že mají peníze. Aniž by prokázali jiné kvality. Je tu mnoho kontrastů. Něco je příjemná změna a něco jen fakt co mi nezbývá než respektovat pokud tu chci žít. Každopádně nenadávám Thajcům za to co tu mají a nechci je měnit na mnohdy prohnilý západní způsob. Toto je jejich země a já jsem rád, že jí s nimi mohu sdílet a že mne tu nechají žít. Proto jejich velmi různorodé kulturní rozdíly respektuji.

   • Dobře napsané, ano je to jejich země a krásná a mají právo si tam dělat co se jim zlíbí. I tak jsou tolerantní když se to tak veme tak jim tam celej svět jezdí šukat jejich krásný holky a oni to tolerují, no samozřejmě za slušnej peníz.
    Není to ani 20 let co pro cizince i u nás platili jiné ceny než pro domorodce tak tam bych se taky nerozčiloval, kdo se trochu vyzná tak ho nenatáhnou.
    Každej v životě lže a nějaký v angličtině se tomu říká „white lies“ něco jako nevinné lži se dají tolerovat ale je fakt na palici že místo říct „nevím kde je nádraží“, tak vás thajec pošle někam do nikam jen aby nevypadal blbě, to je na léčbu v Bohnicích a nikdo mi to nevymluví.

 8. skvely priklad na pochopeni z tou otazkou na cestu. ked budem v thajsku tak sa schvalne spytam thajca na cestu na neexistujucu ulicu 😀

 9. Skvělý článek, to je sranda, si pamatuju, jak jsme byli v Bangkoku a ptali jsme se policajtů na cestu (už nevím kam přesně) a jak se tam dostaneme pěšky, tak oni místo toho aby nám řekli, kudy máme jít, tak celou dobu se strašně smáli a nemohli pochopit, že tam chceme jít pěšky 😀 a pořád si tam cosik žvatlali a pořád se chlamali a my jsme se smáli taky, sice jsme nevěděli čemu 😀 Ve finále jsme se samozřejmě nic nedověděli, ale přežili jsme to 🙂 určitě lepší se takhle smát než se dívat na nabubřelé rusáky, kteří se pořád jenom xichtí na všechny a nakazili tím celou Pattayu, doufám, že se tenhle rusácký virus nebude dále šířit, je velice nakažlivý… bacha na něj!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *