Thajsky vegetariansky pust

Tesagan Kin Dže 2013 – Thajský vegetariánský půst

I letošní rok jsme se ženou drželi Thajský vegetariánský půst Tesagan Kin Dže. O tomto festivalu a jeho historii a kořenech, který se letos slavil od 4. do 14.10., jsem již podrobně psal v článku Tesagan Gin Dže – Slavnost vegetariánského půstu. Během tohoto Buddhistického svátku, který má původ v Číně, se musí lidé postit od všech pozemských „hříchů“ jako je alkohol, sex, dotyky a objímání, kouření, vulgární mluva atd. Co se jídla týče nejedná se o úplný půst v pravém smyslu. Lidé mohou jíst, ale musí se zdržet veškerého jídla živočišného původu, tj. masa, mléka, vajec, jogurtů, některých cukrovinek atd. Navíc správně by se měli lidé stravovat výhradně jídlem, které má označení „เจ“ – Dže. Jídlo s tímto označením nejen že neobsahuje jakékoliv živočišné složky, ale je připraveno výhradně v „požehnané“ kuchyni a během přípravy je pak i samotné jídlo požehnáno a posvěceno pomocí speciálních rituálů. Každý rok tato slavnost trvá 10 dní a odehrává se po celém Thajsku. Nicméně každá oblast má jiné zvyky a poněkud odlišné rituály. Festival Tesagan Kin Dže probíhá jinak na Phuketu a jinak v Chantaburi. Slavnost na Phuketu je proslavená průvodem svobodných mladých mužů a žen bez rodiny –  Má Song. Tito Má Song propůjčují svá těla Čínským duchům, kteří je pak ovládnou. Má Song si následně během rituálu propichují různé části těla – často např. obličej, různými předměty (meči, kopí, jehlicemi, noži atd.). Mluví a píší Čínsky aniž by Čínštinu jakkoliv ovládali. Když si pak předměty z těla vytáhnou, neteče žádná krev a po vpichu není ani památky. Například ve zmíněné provincii Chantaburi by jste však Má Song hledali marně.

Cinsky chram v ThajskuLetos jsme svátek Tesagan Kin Dže slavili v rodném městě mojí manželky v Khlungu v provincii Chantaburi. Během 10-ti dní probíhaly v místním Čínském chrámu od večera do pozdních nočních hodin obřady. Obřady se konaly zhruba obden a bylo takových večerů celkem pět. Těchto obřadních večerů se účastnili stovky místních obyvatel oděni v bílém. Bílá barva symbolizuje čistotu. Před účastí na obřadu je nutné se vysprchovat, umýt vlasy, vyčistit zuby a obléknout se do čistého bílého oděvu a bílých bot. Každý obřadní večer je zahájen průvodem na nádvoří chrámu. V průvodu jdou ženy a muži zvlášť ve dvojicích. V sepjatých rukou v modlitbě drží zapálenou svíčku a velkou vonnou tyčinku, které jsou nezbytnou součástí jakýchkoliv Buddhistických obřadů, rituálů a modliteb v Thajsku. Lidé v průvodu zpívají stále dokola Čínskou modlitbu, kterou za doprovodu originálních strunných nástrojů předzpívá posvátný sbor. Průvod se proplétá na nádvoří chrámu pomalou chůzí, prochází i chrámem a klaní se Buddhistickým zobrazením v chrámu. V čele průvodu jdou dva muži, kteří na začátku večera pomocí rituálu nechají do svých těl vstoupit Čínské duchy, kteří jim tak propůjčí nadpřirozené schopnosti. Tito dva muži pak během večera z každého z účastníků několikrát odhání zlo a negativní energie a přínáší dobro a štěstí. Účastníci jsou během celého večera zkrápěni svěcenou vodou. Jednotlivé večery se po skončení cca dvouhodinového průvodu mírně liší. Jeden večer například tito dva muži posvěcují zvláštní kresbou červenou barvou motorky a auta, která za tím účelem přivezou účastníci obřadů. Tento rituál a kresba je pak chrání před nehodami a problémy. Další večer se zase vypouští na blízkou říčku Krathongy, se kterými odplouvá vše špatné a negativní, podobně jako se to děje během slavnosti Loy Krathong. Z dalšího takového večera si lidé odnášejí lahve svěcené vody, které se přisuzují zvlášť silné pozitivní a ochranné účinky. Celá tato slavnost je nejen duchovní Buddhistická slavnost, ale samozřejmě je to i společenská událost, kde se lidé mají možnost setkat, pohovořit a společně povečeřet jídlo připravené v chrámové kuchyni zdarma.

Čtěte také:  Krmení ryb - Thajský dobrý skutek IV.

Níže se již podívejte na video, které vám přiblíží atmosféru této úžasné Buddhistické události.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *