Ostrovy Koh Surin

Ostrovy Koh Surin – perla Andamanu

Pojďme se podívat detailněji na ostrovy, které nejsou turistům až tak známé – ostrovy Koh Surin. Souostroví Koh Surin leží v provincii Phang Nga a to přibližně 60 km od západního pobřeží Thajska v Andamanském moři. Tvoří ho dva hlavní ostrovy Koh Surin Nua (Severní Ostrov Surin) a Koh Surin Tai (Jižní Ostrov Surin) plus další tři satelitní ostrovy  Khai, Pajoompa a Ree. Nejbližší město těmto ostrovům na pevnině je město Khuraburi, ze kterého na ostrovy jezdí každý den ráno lodě. Khuraburi je od Bangkoku vzdáleno cca 550 km  a Phuket cca 160 km. Khuraburi je typické Thajské pobřežní město s vytíženým přístavem, skvělým místním trhem a příjemnou lenivou atmosférou. Turistická historie Khuraburi je velmi mladá a tak ve městě najdete jen pár malých resortů a několik zanedbaných cestovních kanceláří, což místu dodává na jeho šarmu. Naprostá většina lodí, které jezdí na ostrovy Koh Surin vyplouvají právě z Khuraburi. Ještě je možné se na ostrovy dostat z Khao Lak, které je vzdálené cca 100 km, ale je to už dost daleko.

Mapa ostrovu Koh SurinDo Khuraburi se můžete dostat několika způsoby. Asi nejrychlejší je letět z Bangkoku buď na Phuket nebo Krabi. Nejlevnější letecká společnost pro tento případ je Air Asia. Z Phuketu nebo Krabi si pak můžete vzít buď taxi a nebo můžete jet autobusem či minibusem. Státní modro bílé autobusy Bor Khor Sor do Khuraburi jezdí jak z Phuketu tak z Krabi. Například z Krabi jezdí dva autobusy denně – v 8:00 a ve 12:00 h – je to linka do města Ranong, která v Khuraburi staví. Cesta trvá cca 4 hodiny a stojí kolem 160 THB.  Z Krabi můžete jet i v jiných časech, ale musíte pak přestoupit v provinčním městě Phang Nga. Z Phuketu do Khuraburi je mnohem více spojů, jelikož Khuraburi leží na hlavní silnici, která spojuje Phuket s Bangkokem. Cesta z Phuketu trvá 3 hodiny a státní autobusová linka Bor Khor Sor stojí kolem 140 THB. Některé dopravní společnosti provozující minibusy do Khuraburi také jezdí a nebo si můžete najmout vlastní taxi nebo soukromé auto. Dále můžete z Bangkoku do Khuraburi využít autobusové spojení z jižního autobusového nádraží. Z Bangkoku jezdí buď 24 sedadlové VIP autobusy za cenu kolem 650 THB a nebo 32 sedadlové VIP autobusy za cca 500 THB. Cesta trvá kolem 10ti hodin. Vzhledem k tomu, že všechny lodě z Khuraburi na ostrovy Koh Surin vyplouvají ráno, můžete jet nočním autobusem kolem 20:00 hodin z Bangkoku a do Khuraburi přijet brzo ráno před odjezdem lodí. V jiném případě budete muset přespat v Khuraburi. Můžete například pár dní zůstat v zajímavém resortu Kuraburi Greenview Resort.  A nebo v Boon Piya Resort.

Čtěte také:  Jak se dostat z Thajska do Sihanoukville

Narodni Park Koh SurinUbytování na ostrovech Surin je výhradně v režii Správy Národního Parku – The National Park Authority of Thailand, aby byl zachován místní přírodní ráz, takže možnosti ubytování jsou omezené. Jsou zde v provozu dva kempy, kde si můžete buď postavit váš vlastní stan za 80 THB a nebo si můžete pronajmout jeden z velkých stanů Správy Národního Parku Surin za 400 THB. K dispozici jsou i lůžkoviny za 40 THB na osobu v případě potřeby. Další možností je ubytování v bungalovech, po kterých je však velká poptávka a tak se doporučuje rezervovat ubytování v bungalovech předem. Bungalovy jsou dvoulůžkové a jsou vybaveny  jen ventilátorem za cenu 2.000 THB za noc. Ubytování si můžete rezervovat na oficiálním webu správy národního parku zde. Z nabídky „National park“ vyberte „Mu Ko Surin National Park“.

Další možností ubytování pro ostrovy Surin je na ostrově Koh Phra Thong, odkud můžete ostrovy Koh Surin navštěvovat. Ubytovat se můžete například v Phrathong Nature Resort nebo v Golden Buddha Beach Resort či Mr. Chuoi´s Beach Huts.

Co se týče jídla na ostrovech Surin, můžete využít příjemnou restauraci nacházející se na ředitelství Správy Národního Parku. Hlavní jídla jsou k dispozici za vcelku příznivé ceny – od 80 THB do 200 THB. Můžete si zde zakoupit i různé drobnosti, nápoje či další občerstvení za ceny mírně vyšší než na pevnině.

Vylet na Koh SurinPočet návštěvníků ostrovů Koh Surin je regulován Správou Národního Parku, což je pro ochranu a zachování původní přírody velmi dobrá věc. Na druhou stranu toto omezení může některé turisty nepříjemně překvapit. Proto by jste měli návštěvu těchto ostrovů naplánovat a rezervovat předem, aby jste se případným nepříjemným překvapením vyhnuli. Velmi důležitý pro návštěvníky ostrovů je fakt, že Národní Park Surin je od června do konce října zavřený a otevírá se od listopadu do května. Což je z důvodu průběhu teplého monzunu v oblasti a poněkud nebezpečného moře v této době.

Čtěte také:  Úžasné Thajsko - další filmový pohled turisty v Thajsku

Hlavním lákadlem těchto ostrovů je nedotčená příroda a podmořský život. Je to úžasné místo na potápění, kde je možné spatřit mimo jiné Žraloka Obrovského a rejnoka Mantu Obrovskou. Jedno z velmi oblíbených míst pro potápění nedaleko ostrovů Surin je Richelieu Rock. Pokud chcete pomoci s potápěním v této oblasti pak můžete vyzkoušet třeba Blue Guru Diving.

Moken vesniceNa jižním ostrově – Koh Surin Tai – stále žije 59 rodin tzv. mořských cikánů. Říkají si Moken a Thajci jim také říkají  ชาวเล – Čáo Lé – mořští lidé popřípadě ještě Čáo Nám – vodní lidé. Jsou to fascinující lidé, žijící zcela v souladu s okolní přírodou a mořem. Vše potřebné k životu získávají především z moře. Jezdí na svých lodích „kabang“, což jsou tradiční dřevěné lodě vyrobené z jednoho kusu dřeva. Mluví vlastním jazykem, který spadá do skupiny Austroasijských jazyků. Mokenové na sebe upoutali velkou pozornost v roce 2004/2005 v době tsunami v Andamanském moři, kdy velká část z nich (zvlášť ti žijící na ostrovech) o přicházející tsunami věděla a dokázala se tak na příchod vlny připravit a ochránit své životy.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

5 komentáře

  1. Richelieu rock je SUPER na potápění!!! Doporučuji….

  2. Dobrý den.
    Nevíte jak rezervovat bungalov v národním parku přes internet?
    Děkuji Tom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *