Demonstrace v Thajsku 2013

Demonstrace v Thajsku 2013

Minulý týden jsem brouzdal českým internetem ve snaze najít nějaké zprávy o demonstracích, které se odehrávají v Bangkoku a k mému překvapení jsem o tom nenašel ani slovo. Již tři týdny se v Thajsku masově demonstruje a česká média – alespoň ta internetová – o tom mlčela. Dnes jsem se díval na český internet znovu, ze zájmu, zda alespoň o té včerejší nedělní obrovské dvoumilionové demonstraci novináři z české kotliny něco napsali. Nalezl jsem a nestačil se divit, co se to dozvídám za nesmysly. O demonstracích napsali například idnes.cz, lidovky.cz, pravo.cz, novinky.cz atd. A všichni do jednoho papouškovali jeden převzatý nesmysl za druhým. Všechna tato média píšou o desítkách tisíc demonstrantů, o tom jak demonstrace trvají 2 dny, premiérce říkají Šinavatrová atd. Přitom v neděli 24.11.2013 do ulic Bangkoku vyrazilo více než 2 miliony demonstrujících občanů a to i přes to, že premiérka Yingluck Shinawatra (čti Jinglak Šinawat) se postarala o to, aby se do centra Bangkoku nemohli demonstranti dostat taxi loděmi po řece a na silnicích do Bangkoku byly najednou hojně rozsypány hřeby propichující pneumatiky a další záhadné zátarasy. Navíc demonstrace již trvají přes 3 týdny. Jelikož tedy nejsou česká internetová média schopna zajistit si z Thajska pravdivé informace a papouškují oficiální svodky nejasného původu, musí opět zasáhnout Thajský Ráj 🙂 a dezinformace o situaci v Thajsku napravit.

Jinglak Šinavatra
Yingluck Shinawatra

Demonstrovat se začalo asi před třemi týdny poté, co současná premiérka Yingluck Shinawatra (čti Jinglak Šinawat) – sestra kontroverzního expremiéra Thaksina Shinawatry (čti Thaksin Šinawat), předložila parlamentu ke schválení amnestii, skládající se ze 6-ti amnestijních titulů. Tato amnestie se mimo jiné týkala i politických trestných činů. Bratr premiérky – Thaksin –  je v Thajsku odsouzen k trestu odnětí svobody na 2 roky a již 5 let žije v exilu v Dubaji. A právě tato amnestie by Thaksina očistila a umožnila by mu beztrestný návrat do Thajska. Proto ji lze pokládat za čistě účelovou. Premiérce se v tichosti povedlo tuto amnestii nechat schválit parlamentem, odkud putovala k projednání a schválení senátem. Jenže to už se nepodařilo před veřejností „ututlat“, a informace o amnestii a o možném beztrestném návratu Thaksina do země se začala šířit po Thajském Království. Amnestie během krátké chvíle vyvolala velký odpor lidí, kteří s ní nesouhlasili a lidé začali proti amnestii protestovat. Nejdříve se protestovalo v Bangkoku a pak se přidali k protestům i další thajská města. Na nátlak thajských občanů pak senát amnestii neschválil. Následně premiérka veřejně vystoupila a vyzvala thajské občany, aby demonstrace ukončili, že amnestie nebyla schválena a je od ní upuštěno. Jenže to lidem nestačilo a v protestech pokračovali. Tentokrát již ne proti amnestii, ale proti vlastní premiérce a její vládě. Lidé nechtěli, aby zemi vládl někdo, kdo měl v úmyslu očistit odsouzené kriminálníky. Navíc tím, že amnestie nebyla senátem schválena ještě neznamená, že je zažehnána zcela, neboť se podle thajského zákona může po 180 dnech opět vrátit k projednávání parlamentem a senátem. A lidé se tedy i obávají, že se na ní „zapomene“ a pak se v tichosti nechá znovu schválit.

Čtěte také:  20.5.2014 - vyhlášeno stanné právo

Zdá se, že převážná část thajských občanů Thaksina zpět nechce, neboť kromě toho, že je právoplatně odsouzený za zpronevěru a korupci, se povyšoval nad Krále a nad samotného Buddhu. A údajně připravoval svržení Krále a zrušení monarchie. V té době však zasáhla Královská armáda, která má za hlavní úkol ochránit Krále a monarchii. Nicméně stále v Thajsku zůstává celkem početná skupina lidí tzv. „Red shirts“ – červených triček, kteří Thaksina uctívají a chtějí ho zpět do čela Thajska. Thaksinovi však nelze upřít, že za jeho vlády se například podařilo velmi zmodernizovat státní aparát, bylo zavedeno tzv. 30-ti Báhtové zdravotnictví, téměř zcela vymítil ze země drogy (ty se však po jeho útěku  zase do Thajska vrátili – což je také poněkud podezřelé) atd.

Suthep Thaugsuban
Suthep Thaugsuban

Režijní taktovky probíhajících demonstrací se ujal exposlanec za Surat Thani, pan Suthep Thaugsuban – člen Demokratické strany. A za pomoci své strany začal organizovat každodenní demonstrace u Monumentu Demokracie v Bangkoku.  Suthep prohlašuje, že: „amnestie je pouze špička ďábla Thaksinova režimu“ a že: „jediný způsob, jak ukončit tento problém, je zcela vykořenit Thaksinův režim“. Všech 146 poslanců Demokratické strany také podepsalo petici za odstoupení premiérky a několika ministrů, obviňujíce je ze selhání řízení země, sledování a upřednostňování vlastních zájmů před zájmy lidu a prosperity Thajského Království,  a dále z porušení zákona, korupce a způsobení společenské nestability. Počty demonstrantů u Monumentu demokracie se každý den zvyšovali z několika desítek tisíc na stovky tisíc protestujících, přičemž hlavní demonstrace proti současné premiérce a její vládě byla svolána na neděli 24.11.2013 do Bangkoku.

Demonstrace v ThajskuNa tento den bylo očekáváno na jeden milion demonstrantů z celé země. Nakonec však skutečnost předčila očekávání a do centra Bangkoku v neděli dorazilo přes 2 miliony lidí! A to i přesto, že blíže nespecifikovaná místa, se velmi snažila demonstrujícím přepravu do Bangkoku a na místo protestů znemožnit. Na silnicích byly najednou různé zátarasy a hřeby propichující pneumatiky, které měli demonstranty jedoucích z jiných měst do Bangkoku zastavit. Každý z demonstrantů po příchodu na místo obdržel samolepku s pořadovým číslem pro snadnější doložení vůle lidu. Bylo připraveno 1,5 milionu samolepek, které velmi rychle došli a protestující lidé stále přibývali.

Čtěte také:  Demonstrace: shrnutí 9.-11.12.2013

Naproti tomu „červená trička“ podporující Thaksina a premiérku, si pronajala sportovní stadion, kam přivezla velmi organizovaně něco málo přes 100 autobusů „červených triček“. Tito se pak na poloprázdném stadionu (velmi dobře to bylo vidět v televizních zprávách) sešli na podporu premiérky a její vlády. Česká média však uvádí, že se jich tam sešlo 40.000, což je údaj zcela „mimo mísu“. Lidí tam bylo maximálně něco přes 5 tisíc, takže prezentovaný údaj je uměle upraven tak, aby to vypadalo, že proti vládě demonstrovalo jen o něco málo lidí než pro vládu a že síly si jsou vlastně rovny. Jenže omyl vážení novináři. Poměr nebyl jak uvádí média 100.000 : 40.000, ale 2.000.000 : 5.000 lidí a to je velmi zásadní rozdíl! A další podstatný rozdíl je v tom, že 2 miliony demonstrujících lidí se do centra Bangkoku dostavily sami a bez finančních odměn, ale těch 5 tisíc provládních „červených triček“ tam přivezli v zaplacených organizovaných autobusech a ještě za finanční odměnu.

Demonstrace v BangkokuKorunu všemu nasadila premiérka Yingluck Shinawatra v pondělí, kdy přerušila vysílání jednoho z nejsledovanějších thajských seriálů svým čteným projevem. Na tento projev prakticky okamžitě reagovalo tisíce Thajců na Facebooku negativními komentáří na její osobu a vystupovaní. Kritika směřovala k tomu, že nejenže není schopna mluvit sama bez předem připraveného napsaného proslovu, ale ani tento proslov neumí správně přečíst. Ve svém projevu mimo jiné řekla: „Vyzývám Thajský lid, aby okamžitě ukončil protesty, které způsobují škody. Od této chvíle kdokoliv bude demonstrovat a svým chováním způsobí škody, bude zatčen policií“. Což si myslím, že v podstatě může být zneužito, v případě potřeby, proti komukoliv.

Demonstrace v ThajskuDemonstrace pokračují i nadále. Protestující se snaží dostat i do vládních a státních budov a docílit i tímto způsobem odstoupení premiérky a její vlády. Všude tam je policie a těžkooděnci. Premiérka prohlašuje, že odstoupit nehodlá. Během protestů se odehrává mnohé. Probíhají petice, setkávají se senátoři, poslanci, ministři, probíhají interpelace atd. atd. atd. Vše tu nemohu detailně popsat nejen proto, že je to na dalších 20 článků, ale i pro to, že o všem co probíhá nemám ověřené informace. Není to ani v mých silách ani v mých úmyslech. Smyslem tohoto článku není hodnotit, zda je premiérka a její vláda dobrá či není a zda má či nemá odstoupit. Je to věc thajských občanů a i když v Thajsku trvale již několik let žiji, jsem toho názoru, že mi nijak nepřísluší se vměšovat do věcí, které jsou jen a jen věcí Thajců. Smyslem tohoto článku je objektivně, pravdivě a stručně informovat o tom, co se momentálně v Thajsku děje a uvést na pravou a pravdivou míru dezinformační články českých internetových médií, která by se za svou práci v této konkrétní věci měla přinejmenším stydět.

Čtěte také:  Aktuální situace - demonstrace v Thajsku 2013

Lidem, kteří momentálně míří do Thajska ať z jakýchkoliv důvodů, si myslím, nic závažného nehrozí. Demonstrace samozřejmě komplikují již tak složitou dopravní situaci v Bangkoku a to zvlášť v centru města, v okolí Kaosan Road. Takže doporučuji, se centru Bangkoku spíše vyhnout. Nicméně mimo Bangkok je situace normální a není zatím žádný závažný důvod, proč do Thajska nejezdit. Osobně si myslím, že by se situace mohla uklidnit kolem 5.12., kdy má narozeniny pan Král, který se těší velké úctě a respektu a upřímné lásce obyvatel Thajského Království. Během Královských projevů často nabádá Thajský lid k lásce k bližnímu a k vlasti, což by mohlo situaci uklidnit, neboť Thajci Krále oprávněně velmi respektují.

Pokud potřebujete zajistit neplánovaně ubytování mimo Bangkok, pak doporučuji ubytování zajistit zde.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

6 komentáře

 1. Lidem, kteří momentálně míří do Thajska ať z jakýchkoliv důvodů, si myslím nic závažného nehrozí….Potvrdzujem.Aspoň zatiaľ, pokiaľ by sa premiérka nerozhodla použiť silu a pokiaľ by turista úplnou náhodou sa nepriplietol do nejakého budúceho možného ataku od silových zložiek.Aj v tomto prípade by ale turista mohol byť cielom iba úplnou náhodou, nakoľko samotní thajci si turistov veľmi vážia a chcú ich v krajine kvôli cestovnému ruchu. Ja som v čase keď začínali súčasné demonštrácie bol doslova pár metrov v bočnej úličke ubytovaný v Bangkoku v hoteli. Demonštrácie sa ma nijako nedotkli, thajci vyjadrovali svoj protest cez megafóny a zhromaždenia. Po skončení demonštráciu ulica bola opäť úplne volná. Samotné Thajsko robí dosť vela pre bezpečnosť turistov. Nedávno v Pattaya došlo k nehode, kde zahynuli ruskí turisti. Thajské úrady následne ( pre väčšiu bezpečnosť ruských turistov) začalo sprevádzať ruské autobusy policajným autom a robiť im bezpečnejšiu cestu.Iný prípad,pred 3 dňami bol napadnutý taliansky turista bejzbalkou dvomi thajskými teenagermi v Pran Buri , ktorí ho obrali o peniaze a veci.Talian skončil v bezvedomí dobitý na ulici. Dotyčný talian si ale za toto mohol vo veľkej miere sám, pretože pred útokom spoločne popíjali alkohol! a následne mladíci ho išli „odprevadiť“ na hotel.Talian bol prevezený do nemocnice v Hua Hin. Riaditeľ pre turistiku v tejto oblasti následne vyjaril velké polutovanie a obavu, že tento incident poškodí turistiku v tomto regióne.Ale ako píšem, dotyčný talian si za tento incident mohol aj sám, pretože je samozrejme nesprávne isť piť alkohol s dvoma neznámymi, navyše mladistvými, a ešte súhlasiť potom s cestou na hotel… Pre turistu je ale celkovo v Thajsku bezpečne.Ja sa cítim ovela bezpečnečie ak sám idem v noci po ulici v meste v Thajsku než sám v noci po Bratislave napríklad..Je jasné, že ale treba dodržovať základné bezpečné pravidlá..to platí ale na celom svete, nielen v Thajsku,aj doma. Spomínané mesto Hua Hin je napríklad známe svojou bezpečnosťou a nízkou kriminalitou.Je to dané aj tým, že v tomto meste nie sú klasické gogo bary, iba menšia štvrť kde sú beer bary,mesto má skôr rodinnejšiu atmosféru..Navyše je mesto pravidelne pod policajnou kontrolou – mne sa stalo, že priamo so mnou podebatoval (podla výložiek) zrejme najvyšší policajný šef tejto oblasti ( ktorého sprevádzalo asi 15 policajtov) a ktorý bol na večernej inšpekcii mesta.Navyše,v Hua Hin žije v súčasnosti Thajský král, ktorého si tu veľmi vážia a ktorého portréty sú na každom kroku. Podobné napadnutie, aké sa stalo talianovi je veľmi zriedkavé pre túto oblasť. To skôr sa môže niečo prihodiť turistovi v neslavne známej Pattaya, ktorá ale podľa veľa ludí už ani nepredstavuje to, čo Thajsko je. V samotnej Pattaya sa pritom dá dobre bývať aj lacno stravovať, ovšem mimo centra, ktoré slúži vyslovene na zábavu.

 2. No super, zítra ráno letíme 🙁

  • Myslím, že se nemáte moc čeho bát. Jen je komplikovaná doprava v Bangkoku, kvůli demonstracím. Ale turistům nehrozí žádné velké nebezpečí v tuto chvíli.

   • Thajská priemérka dala vyhlásenie, že neuvažuje o použití sily proti demonštrantom. Ako píše Pavel, momentálne pocítite demonštrácie v niektorých častiach Bangkoku pri presune, inak nie. Všetko funguje normálne. Doplním, prečo som písal, že spomínaný talian si z veľkej časti mohol za útok na seba sám: doma by ste išli, do krčmy, zoznámili sa s dvomi neznámymi ľudmi, pili s nimi a potom ešte súhlasili že pôjdu s Vami domov? určite nie.. z toho pozerajú iba nejaké problémy.Samozrejme neospravedlnujem dotyčných agresívnych mladíkov. V Thajsku je ale pre turistu relatívne bezpečne, ja osobne sa cítim bezpečnejšie v noci tu, ako u mna doma, ked z pubov sa rozliezajú všelijaké indivíduá. Hlavné mesto Filipín Manila – to je už iná situácia, Manila je na rozdiel od Bangkoku nebezpečnejšia. V Thajsku je cítiť, že thajčania turistov chcú kvôli cestovnému ruchu, taktiež budhizmus zohráva svoju úlohu, je to mierumilovné náboženstvo. Druhá vec je, že na turistoch sa snažia dobre zarobiť 🙂

 3. 17.2. letíme na dvacet dní do Thajska. Přistáváme v Bangkoku a pak jedeme na ostrovy/na vlastní triko/. Budeme tam mít klid nebo se máme obávat? Za odpověď předem děkuji
  PetrMuta@seznam.cz

  • Petře myslím, že není potřeba se něčeho obávat. Záleží také na jaké jedete ostrovy. Pokud by jste jeli například na Koh Chang, Koh Kood, Koh Mak atd. tak se můžete Bangkoku vyhnout zcela. Jak jsem psal, turistů se ty demonstrace netýkají, Thajci si turisty jako nějaké rukojmí neberou a naopak se snaží, aby to turisté pocítili co nejméně. Samozřejmě, když jsou dny, kdy demonstruje mnoho lidí, tak to komplikuje dopravu v Bangkoku, hlavně v centru, nicméně to je asi tak všechno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *