demonstrace v thajsku

Aktuální situace – demonstrace v Thajsku 2013

Když vidím, co za nesmysly neustále publikují česká média o situaci v Thajsku a dezinformují tak českou veřejnost, tak musím opět napsat pár objektivních a pravdivých informací. Nejdříve se však ještě vrátím k osobě premiérky Yingluck Shinawatra (čti Jinglak Šinawat) a jejího bratra Thaksina Shinawatry (čti Thaksin Šinawat).

Volební slogan Phua Thaj
Volební slogan Phua Thaj

Zahraniční i česká mainstreamová média všude uvádějí, že opozice premiérky jí obviňuje z toho, že je jen loutkou a výkonou rukou svého bratra a že Thajsko v podstatě řídí stále Thaksin ze svého exilu v Dubaji. To zní, jako kdyby to bylo nějaké křivé obvinění a nebo dohady. Přitom je to holý fakt, ke kterému se premiérka Yingluck a její strana Phua Thaj minimálně během volební kampaně a voleb, na které se nyní premiérka tak důrazně odvolává, hrdě hlásili. Slogan volební kampaně Yingluck a její strany Phua Thaj, který byl ve formě červených plakátů vylepen po celém Thajsku totiž doslova zněl: „Thaksin Khid…..Phua Thaj Tham….“ což v čestině znamená „Thaksin vymyslí…..Phua Thaj udělá…..“. Čili zde máme jasný důkaz o tom, jaká jsou ve skutečnosti fakta a dala nám je přímo na zlatém podnose sama premiérka a její strana. Dále, premiérka stále odkazuje na výsledky voleb a na to, že vzešla z demokratických voleb. Jenže zde je také celkem velký problém. Premiérka a její strana volby vyhrála hlavně díky kupování hlasů chudých a málo vzdělaných Thajců z provincií Isánu na severovýchodě Thajska. Provincie Isánu jsou nejen nejchudší, ale také nejpočetnější a největší oblastí Thajska. V Isánu je taková chudoba, že většinu dětí posílají rodiče do školy jen do prvních pěti tříd základní školy a pak již musí pomáhat rodičům na poli či na farmě a buď již na školu nemají čas a nebo peníze. Základní školu dokončí jen celkem malá část dětí a o středních školách či univerzitách ani nemluvě. Situace se sice pomalu zlepšuje, ale momentální právoplatní voliči  ještě pamatují zmíněné schéma. Takové voliče pak není problém populisticky zmanipulovat a uplatit. Po celém Thajsku je veřejně známo, že za hlas se platilo průměrně 2.000 THB. Samotné vyhlášení výsledků voleb a sestavení vlády pak provázely velké problémy. Další problém je v tom, že když obsadila Yingluck Shinawatra své premiérské křeslo, veřejně deklarovala, že nepodnikne kroky k tomu, aby byla schválena amnestie, která by očistila jejího bratra Thaksina a umožnila mu tak beztrestný návrat do země a případně k moci. Uplynuly dva roky a premiérka si hezky v tichosti takovou amnestii připravila a povedlo se jí amnestii schválit parlamentem. Na toto všechno však zřejmě zahraniční média zapomněla a nepíší o tom.

Čtěte také:  22.12.2013: Několik milionů demonstrujících v Bangkoku
zatykac na suthepa
Zatykac na Suthepa

Další věc o které média v ČR informovala až dnes jako o velké novině, je zatykač na člena Demokratické Strany Suthepa Thaugsubana, který je označován za vůdce demonstrantů. Přitom zatykač na něj byl vystaven již 27. listopadu (kopii zatykače jsem dával ihned ten samý den na Facebook). Nyní je zřejmé, že zatykač byl spíš na politickou objednávku a měl sloužit na zastrašení jak Suthepa tak i demonstrantů, což však nějak nezabralo.  O  Suthepa tu zřejmě vůbec nejde. Pokud by šlo, pak by byl okamžitě zatčen. Místo toho je ale Suthep stále na svobodě a je neustále přítomen na veřejných místech v bezprostřední blízkosti policie. Dnes večer u Monumentu Demokracie prohlásil, že půjde na policii sám, neboť nemá špatné svědomí a necítí se vinen z žádného porušení zákona a je připraven na spravedlivé posouzení či soud. A policie si pro něj stále evidentně nejde.  Také je třeba zmínit, že Suthep již několikrát deklaroval i přísahal při Buddhovi (což je v Thajsku velmi závažný a důvěryhodný akt), že se v budoucnu nestane případným premiérem, ani svými činy nesleduje finanční prospěchy.  Však Suthep již jednou byl vícepremiérem a měl příležitost si vlády užít.

Pak média píší o tom, jak jsou demonstranti nepokojní, jak se dav chová kriminálně a násilně, jak násilně obsazuje budovy, bije policisty, a demoluje Bangkok. Nic z toho ovšem není pravda. Kdo z Čechů měl možnost být v posledních dnech v centru Bangkoku, pak může potvrdit, že demonstrace v centru Bangkoku jsou poklidné a nenásilné. Samozřejmě tam vládne velmi nabitá atmosféra, lidé pískají na píšťalky, skandují, tleskají, jásají a poslouchají různé představitele politické opozice, kultury, vědy atd. Nicméně vše probíhá v duchu míru a nenásilí a je tam celkem bezpečno. Jediný kdo se chová násilně je policie a červená trička. Média se ani nezmiňují o tom, že všechny veřejné kamery byly na „něčí“ příkaz zakryty černými plastovými pytli, aby nebyly důkazy na zásahy policie a chování demonstrujícího davu. Pokud by totiž přikryty nebyly, pak by byly důkazy o tom, že demonstranti se chovají nenásilně, ale policie naopak.

V Bangkoku však krveprolití je, ale zcela na jiném místě – cca 20 km od Monumentu Demokracie v okolí areálu univerzity Rám Kham Héng. Univerzita Rám Kham Héng je totiž v bezprostřední blízkosti velkého stadionu, který si pronajala červená trička – přívrženci premiérky a Thaksina. Na stadion červená trička verbují své „příznivce“ tím, že jim za každý den platí 2.000 THB na ruku a vozí je na stadion v červených zaplacených autobusech. I tak je stadion poloprázdný. A to je velký rozdíl mezi hlavní demonstrací, kde jsou statisíce lidí dobrovolně a zdarma a mezi stadionem červených triček, kde je jen několik stovek až tisíců (podle části dne) červených triček a za peníze. Problém nastal cca před týdnem mezi studenty a červenými tričky, kdy  si studenti „dovolili“ požádat červená trička o klid. Červená trička totiž na stadionu ve dne, v noci vyřvávala svá extremistická hesla, což studenty rušilo od klidného studia. Vůdce červených triček mimo jiné neustále vyvolává, mimo jiné, že je třeba svrhnout Krále a oslovuje ho nepřípustným titulem „pan“ místo „Jeho Veličenstvo“, což je typický případ zneuctění Královského majestátu – v Thajsku trestný čin, za který hrozí i vězení. Výsledkem toho pak bylo, že červená trička studenty násilně zabarikádovala uvnitř areálu univerzity, oblíčili je a pod pohrůžkou násilí je nechtějí pustit domů. Situace pak gradovala, až to skončilo krveprolitím a vraždami studentů. Ke dnešnímu dni byli červenými tričky za asistence policie zavražděni 4 studenti univerzity Rám Kham Héng:

Čtěte také:  Demonstrace v Bangkoku: aktuálně 3.12.2013

pobet demonstraci v thajskuan Thawísak Phókeau – 20 let
pan Čatčaj Damphrasong – 22 let
pan Sané Džangt – 33 let
pan Džíraphong Khónčátrý – 25 let

Dalších více než 120 studentů bylo zraněno. Policie na bezbranné studenty útočí plynem a stříká na ně chemikálie, které, dle studentů, způsobují horkost.

Velmi zajímavá situace nastala po zavraždění prvního studenta, kdy v noci studentům v tichosti přispěchala na pomoc početná skupina Královské Gardy. Studenti byli velmi překvapeni a není jasné, zda to byla iniciativa samotné Královské Gardy či tam byla vyslána přímo Králem. Jeho Veličenstvo Král se totiž k momentální situaci tradičně nevyjadřuje a ani do řešení nijak nezasahuje. Jeho Veličenstvo Král slaví tento týden ve čtvrtek 5.12. své 86-té narozeniny a bylo ohlášeno, že bude mít v 10:00 hodin celostátní projev ze svého sídla v Hua Hin. Všichni jsou v očekávání, jaký bude mít projev Jeho Veličenstva na celou situaci vliv a zda vůbec bude do situace zasahovat. Pokud by vyzval Thajský národ k ukončení demonstrací, pak je téměř stoprocentní, že by Thajci milující svého Krále, poslechli.

Červená trička se momentálně chovají jako extrémistická skupina teroristů. Do hlavního demonstrujícího davu u Monumentu Demokracie posílají své provokatéry, kteří mají za úkol strhnout demonstrující davy lidí k násilí, což by se hodilo premiérce k násilnému ukončení demonstrací. Naše média o tom však píší tak, že násilníci jsou z řad demonstrujících. Dále červená trička stále drží studenty v areálu univerzity Rám Kham Héng a probíhá tam stále krveprolití. Červená trička operují i na pár dalších náhodných místech po Bangkoku a chovají se násilně, dělají hluk, jsou ozbrojení a vždy když se objeví, tak po policii není ani památky.  Podpalují budovy, auta, autobusy a média to pak prezentují tak, že demonstrující odpůrci páchají násilí a škody na majetku. Přitom za tím stojí zaplacená červená trička. Naštěstí žijeme v době chytrých mobilních telefonů a tak je na to dostatek video důkazů.

Čtěte také:  Thajská politická krize 2013/2014 aneb demokratická diktatura

Toto se tedy momentálně děje v Bangkoku. Pokud se podíváme mimo Bangkok, pak je situace v podstatě bez problémů.  Demonstranti jsou i mimo Bangkok, především v provinčních městech, ale vše je velmi poklidné a bez násilí. Pokud se podíváme na hlavní turistické destinace po celém Thajsku, pak tam není po nějakých demonstracích ani památky. Thajci moc dobře vědí, jak je pro ně turistický ruch důležitý a turisty do svých národních problémů zatím nezatahují. Mnoho lidí se mne každý den ptá, zda je v Thajsku bezpečno. Na to momentálně mohu odpovědět tak, že ano, v Thajsku je nyní stále bezpečno a turistům žádné zvláštní nebezpečí v tuto chvíli nehrozí. Osobně bych doporučoval se Bangkoku spíše vyhnout, hlavně i proto, že doprava v centru Bangkoku, která je složitá i bez demonstrací, je již měsíc značně komplikovaná a čeká tam turisty jen zdržení. Pokud cestujete do Thajska a neplánovaně potřebujete zajistit ubytování mimo Bangkok, pak doporučuji zajistit ubytování zde.

Svými články o současné situaci v Thajsku nesleduji žádné politické postoje pro či proti vládě premiérky. Vše co je výše uvedeno jsou holá, nezpochybnitelná, objektivní a pravdivá fakta, na která existuje celá řada důkazů a nechť si každý vytvoří svůj vlastní názor.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *