Demonstrace Bangkok

Thajské demonstrace: 4.12.2013

Pojďme se ve zkratce podívat na aktuální dění v Bangkoku 4. prosince 2013. Dnes se situace v Bangkoku zcela uklidnila a to z důvodu narozenin Jeho Veličenstva Krále, které slaví 5. prosince. Dokonce v prostoru stadionu a univerzity Rám Kham Héng je situace vyřešena – Červená trička opustila stadion a studenti pak univerzitu. Ulice byly uklizeny, aby bylo na Královské narozeniny všude hezky čisto.

Suthep„Vůdce“ demonstrantů pan Suthep Thaugsaban (čti Suthép Thuaksuwan) je i přes policejní zatykač stále na svobodě a požaduje zřízení tzv. Lidové Rady, která by řídila stát. Je to poněkud zvláštní, když vláda stále mluví o tom, že Suthep musí být zatčen a postaven před soud za své „trestné“ činy, ale i přes to, že soudní zatykač je vystaven již 10 dní, Suthep je stále na svobodě a policie si s ním místo zatčení podává ruce. Vícepremiér pan Surapong Tovichakchaikul  (čti Surapong Tovidžakčajkun) dnes řekl, že dialog vlády s panem Suthepem není možný z toho důvodu, že by představitelé vlády takovým rozhovorem porušili odstavec 114 trestního zákona a hrozilo by jim od 3 do 15 let vězení. A dále prohlásil, že „Návrhy a požadavky pana Suthepa jsou výplodem jeho bujné fantazie“ a dodal „Pan Suthep je nemocný a měl by navštívit lékaře. Pravděpodobně je v moc velkém stresu ze zatykače a z jeho zatčení, což mu zřejmě způsobuje nenormální myšlení“. A na závěr pan Surapong řekl: „Rádi si vyslechneme návrhy pana Suthepa ohledně odstavců 3 a 7, pokud jsou v souladu s ústavou a demokracií“.  Odstavec 3 říká, že  svrchovaná moc patří Thajskému lidu, a Král jako hlava státu tuto moc zajišťuje prostřednictvím parlamentu, kabinetu ministrů a soudů v souladu s články ústavy. Zda je Lidová rada ústavní či nikoliv v tuto chvíli zřejmě neví s jistotou nikdo a bude zajímavé sledovat jak bude ústavnost Lidové rady nakonec posouzena a jak by vlastně takové sestavení a vládnutí Lidové rady mělo vypadat.

Čtěte také:  Demonstrace v Thajsku 2013

Jinglak ŠinawatPremiérka Yingluck Shinawatra (čti Jinglak Šinawat) dnes řekla, že odstoupí ze své funkce v případě, že Lidová rada bude mít oporu v ústavě, což dle premiérky nemá. S tou Thajskou ústavností je to mimochodem velmi zajímavé a zdá se, že na ústavu současná vláda hledí, jen když se jí to hodí. Premiérce se podařilo v době, kdy přišla s amnestií, zajistit změnu článku 190 Thajské ústavy. Tato změna jí umožňuje, aby podepisovala smlouvy bez schválení parlamentem, což zahrnuje mimo jiné i nepopulární dohody o volném obchodu, které v Thajsku dosud celé roky neprocházely. Tuto změnu však 20.11.2013 prohlásil Ústavní soud za protiústavní a za neplatnou. To dle mého chápání znamená, že vláda se ohání v případě demonstrantů požadujících její odstoupení ústavou, přičemž sama dělá kroky, které následně Ústavní soud shledal také protiústavními.

Vícepremiér Surapong se dnes také dostavil ke Královské policii, ohledně trestního stíhání osob a firem, které podporovali a podporují Suthepa, jimž dle jeho slov hrozí trest vězení na dobu 3 až 15ti let.

Nechci být ani na té či oné straně a chci přinášet pouze pravdivá fakta, ale jak to tak sleduji, tak tu něco skutečně není v pořádku. Na Suthepa je vydán zatykač, ale nikdo ho zatknout nechce, Lidová rada po které volá opozice je pro vládu protiústavní, ale sama dělá kroky, které pak ústavní soud protiústavními shledá. Sami posuďte co z toho pro vás vyplývá.

Byť jsou tedy momentálně demonstrace přerušeny a situace zcela normální, očekává se, že po oslavách narozenin Jeho Veličenstva Krále budou demonstrace obnoveny a bude se pokračovat dokud nebude dosaženo požadavků protestujících Thajských občanů. Obnovení demonstrací je pravděpodobné od 6.12.2013.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

4 komentáře

  1. No, musim rict, ze teda nic moc. Jsme aktualne taky na Ko Changu a zvazujem, zda tu zustat az do odletu a nebo to v nedeli risknout a stravit noc v BGK. S pamatkama asi budeme mit utrum, co?

    • Demonstrace pokračují dnes jen u monumentu demokracie a demonstranti jsou u vládních budov na Chaeng Wattana Road, ale vše je v klidu. Jestli chcete jet do Bangkoku v neděli na památky, tak myslím, že klidně můžete.

      • V Bangkoku budeme 25.2.-28.2.Ubytování máme na Rambuttri.Myslíte.že v té době už bude klid,nebo máme změnit hotel.

        • To je tři měsíce daleko. Za tu dobu se může stát cokoliv. Myslím, že zatím je na nějaké změny ještě dost času. Nikdo tu nechce aby se situace nějak zvrhla v násilí a tak se budou snažit tomu předejít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *