Thajsky Kral

5. prosinec: narozeniny Jeho Veličenstva Krále Rámy IX.

Dnes 5.12.2013 slaví své 86-té narozeniny Jeho Veličenstvo Král Bhumibol Adulyadej (čti Phúmiphon Adunjadéd, thajsky ภูมิพลอดุลยเดช) – Ráma IX. Král se narodil přesně 5.12.1927 v USA ve městě Cambridge ve státě Massachusetts, kde jeho otec v té době studoval medicínu. Od roku 1933 žil ve Švýcarsku, kde také dokončil studium University v Lausanne v roce 1951. Na thajský trůn usedl 9. června 1946 a je momentálně nejdéle vládnoucím panovníkem na světě a současně i v thajské historii. Jeho plný titul zní: Velký král Siamu, velký ochránce, znamenitá síla země, moc nemající sobě rovnou, nejvěhlasnější z rodiny Mahidol, útočiště lidu.

Po dokončení studií ve Švýcarsku se v roce 1950 vrátil domů do Thajska, kde se 28. dubna 1950 oženil s Mom Chao Rajawongse Sirikit Kitiyakara, které se říká Její Veličenstvo Královna Sirikit. Král s Královnou spolu mají 4 děti: princeznu Ubol Ratana Rajakanya, korunního Prince Maha Vajiralongkorn, princeznu Maha Chakri Sirindhorn a princeznu Chulabhorn Valayalaksana.

Král Ráma IX. je obdivuhodný, nadaný a velmi moudrý muž, který je svým národem upřímně milován. Je zárukou stability a prosperity země. Zasloužil se o rozvoj mnohého ve své zemi a o svůj thajský lid a království se vždy velmi dobře staral. Je mimo jiné i vášnivým fotografem, hudebním skladatelem a hudebníkem a ve světě hudebních umělců si vysloužil přezdívku Král Jazzu.

Jeho Veličenstvo Král Ráma IX. své letošní narozeniny slaví v prázdninovém letovisku Hua Hin, kde má již dlouho své druhé sídlo a kam se přestěhoval po propuštění z dlouhého pobytu v nemocnici letos v srpnu. Celé město Hua Hin bylo zahaleno do slavnostního hávu již před několika dny a tisíce lidí z celého Thajska, kteří přijeli oslavit s Králem jeho narozeniny již od večera 4. prosince čekali v ulicích města. Od půlnoci již v Hua Hin probíhal slavnostní program na počest Krále. Od 10:00 hodin dopoledne bylo trpělivě očekáváno, že Jeho Veličenstvo Král Ráma IX. promluví ke svému milujícímu lidu. Velké oslavy samozřejmě probíhají po celém Thajsku, lidé se letos oblékli opět zejména do žlutých, triček, aby tak prokázali svou lásku a sounáležitost ke Králi.

Čtěte také:  Thajská Sedmdesátibátová Bankovka

Ve svém projevu Jeho Veličenstvo Král Ráma IX. doporučil Thajskému lidu, aby náležitě plnil svá poslání a povinnosti, které vyžaduje jejich práce, v zájmu  stability a bezpečnosti země. Řekl, že Thajsko bylo po mnoho let pokojnou zemí a jeho lid soudržný a navzájem se podporující pro ochranu národního zájmu. „Všichni Thajští občané by si tento fakt měli dobře uvědomit a jednat a vykonávat své povinnosti v zájmu naší veřejnosti, stability a bezpečnosti našeho Thajského národa“ řekl Jeho Veličenstvo. A kromě díků, také vyjádřil své přání, aby všichni Thajští občané byli šťastní.

Slavnostní ceremoniál se konal v Pavilónu Rajpracha Samakhom, kterého se zůčastnili také členové královské rodiny, ale Její Veličenstvo Královna Sirikit se nedostavila.

Před projevem Krále Rámy IX.  mu k jeho narozeninám gratuloval Jeho Královská Milost Korunní Princ Maha Vajiralongkorn, premiérka Yingluck Shinawatra a předseda parlamentu Somsak Kiatsuranont. JKM Korunní Princ Maha Vajiralongkorn řekl, že Thajský lid je velmi vděčný za život během vlády Jeho Veličenstva a řekl: „Přísaháme, že se budeme dobře chovat, následujíce tak skvělého příkladu Jeho Veličenstva“.

Já za sebe a za Thajský Ráj se samozřejmě připojuji k oslavám a ke gratulaci a přeji Jeho Veličenstvu Králi jen to nejlepší, pevné zdraví a dlouhý život.

AŤ  ŽIJE JEHO VELIČENSTVO KRÁL RÁMA IX.!!!

Jeho Veličenstvo Král Ráma IX.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *