Monument demokracie

Demonstrace v Thajsku pokračují

5.12. se demonstrace u Democracy Monumentu proměnili v oslavu narozenin Jeho Veličenstva Krále Rámy IX. K monumentu se dostavilo opět desetitisíce Thajských občanů oblečených do žlutých triček, symbolizujících Krále, kdy celá Ratchadamnoen Avenue  a přilehlé ulice byly plné lidí. Kousek odtud v zahradě Sanan Luang probíhal tradiční oficiální obřad na oslavu Královo narozenin, který vedla premiérka Yingluck Shinawatra (čti Jinglak Šinawat) za účasti státních představitelů. Okolí, demonstranty obsazených, budov Úřadu vlády a ministerstev na Chaeng Wattana Road byla také plná lidí. Všechny národní kanály však ani davy u monumentu demokracie, ani na Chaeng Watana Road neukázaly a informovaly pouze o oficiálním obřadu v Sanan Luang. Jediný televizní kanál, který vysílal reportáže ze všech tří míst, byla satelitní televize Bluesky, kterou kontroluje Demokratická strana.

6.12. demonstrace pokračují u monumentu demokracie a v okolí vládních budov na Chaeng Wattana Road. U university Rám Kham Héng je klid a sousední stadion je prázdný. Demonstrace na obou místech v Bangkoku jsou poklidné a bezpečné. Ministr zahraničí Surapong Tovichakchaikul  (čti Surapong Tovidžakčajkun) dnes požádal policii a Oddělení speciálního vyšetřování, aby vydala zatykač na starostu města Bangkok Sukhumbhanda Paribatru, který se proti zákonu dle ministra provinil tím, že demonstrantům poskytl vodu a mobilní toalety. A dále zatykače na management satelitní TV stanice Bluesky pro podporování demonstrantů a jejich vůdce Suthepa. Na adresu demonstrantů pan ministr prohlásil, že proti nim nebudou použita represivní opatření, ale budou požádáni, aby odešli domů. A dále bylo zveřejněno, že vláda uvolnila Thajské Královské Policii nový fond ve výši 10 milionů THB na nákup dalšího slzného plynu, tentokrát však se silnější účinností.

Akademici Thajska během jejich semináře na universitě Kasetsart University kritizovali Suthepův plán zřízení Lidové Rady a prohlásili ho za utopický a nerealizovatelný. Velká otázka by byla, jakým způsobem by se taková Lidová Rada sestavovala a jakým konkrétním způsobem by pak vlastně stát řídila. Shodli se na tom, že jediná možná cesta řešení je rozpuštění sněmovny, odstoupení premiérky a jmenování úřednické vlády, která by měla zajistit národní reformy. Na semináři zaznělo, že v případě Lidové Rady si může Thajsko vzít příklad ze zemí Latinské Ameriky, kde byly Lidové Rady v minulosti zřízeny a jen posloužili jako prostředek k převzetí moci různým zájmovým skupinám a prosazování jejich konkrétních zájmů v jejich prospěch, nikoliv v prospěch země. Suthep a Demokratická strana by chtěli evokovat článek 7 ústavy a zajistit tak aristokratický vládní kabinet, který by jmenoval sám Král a uplatnění Královské moci na výkonné řízení státu. Takový plán již zazněl v roce 2006 a akademici na semináři vzpomněli na tehdejší reakci Jeho Veličenstva, který tento plán komentoval 25. dubna 2006 tak, že clánek 7 ústavy nedává monarchovi povolení dělat vše, co by chtěl. Konkrétně tehdy řekl: „Pokud bych tak učinil, řekli by pak, že Král koná nad rámec svých povinností a pravomocí. Já nikdy nepřekračuji své pravomoci.  Pokud bych je překročil, pak by to bylo nedemokratické“.

Čtěte také:  Demonstrace: shrnutí 9.-11.12.2013
Suthep a Abhisit
p. Suthep a p. Abhisit

Thajská Advokátní Komora reprezentovaná jejím předsedou Narinpongem Jinapakem předala Ústavnímu soudu petici za zastavení protivládních demonstrací a vyslovení zákazu Demokratické straně. Advokátní komora v petici žádá soud, aby zhodnotil, zda činy Suthepa, předsedy Demokratické strany Abhisita a celé Demokratické strany, nejsou protiústavním pokusem o převzetí moci. „Současná politická krize v Thajsku je způsobena panem Suthepem, panem Abhisitem a Demokratickou stranou, poté co jejich demonstranti okupují již měsíc různé státní úřady. V jejich činech vidíme porušení práv a svobod ostatních občanů. Žádáme Ústavní soud o vydání předběžného opatření proti jmenovaným, aby tak ukončil jejich protesty a neoprávněné vstupování a okupování soukromých a státních úřadů a přerušení provozu státních úřadů a dopravy.“, řekl předseda Advokátní Komory Thajska Niranpong Jinapak. Mezitím skupina studentů právních fakult vyzvala vládu i demonstranty k dialogu, přičemž uvedla, že rozpuštění parlamentu a vlády není demokratická cesta podložená ústavou.

Lze předpokládat, že demonstrace, pokud budou dál probíhat, budou klidnější, neboť Král, kterého naprostá většina Thajského lidu respektuje, se ve svém projevu vyjádřil jasně a vyzval Thajský lid, aby náležitě plnil svá poslání a povinnosti, které vyžaduje jejich práce, v zájmu  stability a bezpečnosti země. Řekl, že Thajsko bylo po mnoho let pokojnou zemí a jeho lid soudržný a navzájem se podporující pro ochranu národního zájmu. “Všichni Thajští občané by si tento fakt měli dobře uvědomit a jednat a vykonávat své povinnosti v zájmu naší veřejnosti, stability a bezpečnosti našeho Thajského národa” řekl Jeho Veličenstvo. Tato slova však mimo to, že by měly protesty skončit, znamenají, že vláda a všichni kdo se podílejí na řízení státu, by měli své funkce vykonávat náležitě a v zájmu Thajské veřejnosti, stability a bezpečnosti země. A nikoliv v zájmu uspokojení hlavně svých vlastních potřeb, kdy svým chováním způsobili protesty a ohrožení stability a bezpečnosti. Králova slova by si měli vzít k srdci jak demonstranti, tak ale především politici a současná vláda.

Čtěte také:  Aktuální situace - demonstrace v Thajsku 2013

Situace vypadá dost komplikovaná a nejasná a zdá se, že thajská společnost je nyní rozdělena na více než jen dva tábory. I tak však lze předpokládat, že do svých vnitřních problémů Thajci turisty nebudou zatahovat a budou se snažit, aby je tento současný problém Thajska neohrožoval, neboť všichni v Thajsku jsou si moc dobře vědomi důležitosti turistického průmyslu pro thajskou ekonomiku a blahobyt. Pro cizince žijící či pracující v Thajsku demonstrace a obsazení ministerstev na Chaeng Wattana Road znamená problém v případě potřeby ověření potřebných dokladů Ministerstvem zahraničí.

Nejlevnější letenky do Thajska si zajistěte zde.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *