Pruvod demonstrantu Bangkok

Demonstrace: shrnutí 9.-11.12.2013

V pondělí 9.12.2013 demonstrace v Thajsku pokračovali. Mimo Bangkok byly hlášeny i tisíce demonstrantů v provinčních městech provincií Surat Thani, Trang, Chumphon, Nakhon Ratchasima, Pattani, Yala, Phitsanulok, Phayao, Chantaburi, Chon Buri a dalších. V Bangkoku se ten den sešlo několik set tisíc demonstrantů, kteří se vydali z různých míst v Bangkoku k úřadu premiérky Yingluck Shinawatra (Jinglak Šinawat). Procesí demonstrujících tak mělo utvořit pomyslnou „holubičku míru“ (viz obrázek). Od ministerských budov na Chaeng Wattana Road šel téměř 30-ti kilometrovou trasu k úřadu premiérky tří kilometrový průvod demonstrantů. Z provincií mimo Bangkok hlásili lidé, kteří chtěli demonstranty v Bangkoku podpořit, že jsou jízdenky na autobus a vlak i letenky do Bangkoku beznadějně vyprodány. Pod tímto tlakem následně premiérka vyhlásila rozpuštění parlamentu a požádala Jeho Veličenstvo Krále o podepsání výnosu o rozpuštění parlamentu. Král Ráma IX. tento výnos pak ve večerních hodinách téhož dne podepsal a stanovil datum nových voleb na 2.2.2014. Do té doby se ze současné vlády stala vláda uřednická, která má Thajsko do nových voleb řídit. Toto však demonstrantům pod vedením Suthepa nestačí a požadují odstoupení premiérky a celého kabinetu a zřízení Lidové Rady a jmenování vlády Jeho Veličenstvem Králem.

holubicka miru bangkokVe stejný den zamítl Trestní Soud žádost Thajské Královské Policie o vydání souhlasu na vystavení zatykačů na celkem 13 vůdců a podporujících protestů, jmenovitě se jednalo o: Sathit Wongnongtoey, Chumpol Julasai, Putthipong Punnakant, Issara Somchai, Witthaya Kaewparadai, Thaworn Senneam, Nathapol Teepsuwan, Akanat Prompan, Anchalee Paireerak, Nitithorn Lamlua, Uthai Yodmanee, Samdin Lertbut and Gen Preecha Iamsuphan. Zamítnutí souhlasu s vydáním zatykačů Trestní Soud zdůvodnil tím, že parlament byl rozpuštěn a situace se zlepšuje.

Suthep, který je i přes dávno vydaný zatykač stále na svobodě, nepřestává volat po „vykořenění Thaksinova korupčního režimu“ z celého území Thajska. Suthep v pondělí večer řekl, že od této chvíle je moc zpět v rukou Thajského lidu a premiérka a vláda má udělat cestu Králem jmenovanému premiérovi a Lidové Radě, která se postará o politické reformy v zemi. Na to říkají zástupci vlády, že Suthepovo požadavky jsou protizákonné.

Čtěte také:  Píšťalková Revoluce
Chalerm Yubamrung
Chalerm Yubamrung

V úterý 10.12. se nechal slyšet Ministr práce Chalerm Yubamrung, který po policejním šéfovi Bangkoku požaduje zatčení Suthepa do 48 hodin. A dále žádal demonstranty, aby odešli domů, neboť jejich požadavek na „vrácení moci“ Thajskému lidu byl splněn rozpuštěním parlamentu. Toto bylo značně komentováno na Thajském Facebooku připomenutím, že v garážích Ministra práce a jeho syna se nachází několik drahých a luxusních aut včetně sportovních aut Lamborgini a Ferrari, s tím, že domů má jít hlavně on sám, aby si ještě svého bohatství „pochybného původu“ užil, než bude potrestán za selhání v jeho hlavním úkolu, spočívajícím v umožnění beztrestného návratu Thaksina.

Na otázku novinárů v Thai Army Club ohledně požadavků demonstrantů, aby její rodina opustila Thajsko, reagovala premiérka emotivním prohlášením v slzách. „Nejsem bez citu. Slyšela jsem jejich volání. I to o mé rodině. Jsem také Thajka. Již zde pro mne nebude snad místo? To je to co se stane? Všichni jsme Thajci. Proč si musíme navzájem ubližovat? Již jsem ustoupila a nevím kam až mám ustoupit více. To chcete (protivládní demonstranti), abych již více nevkročila na Thajskou půdu? Žádám o slušné zacházení.“, řekla novinářům a poté v slzách a emocích od mikrofonu rychle odešla. Následně po vystoupení premiérky se na Thajském Facebooku a YouTube objevilo pokračování záznamu tohoto prohlášení, kde se 10 sekund poté premiérka usmívá na novináře s komentáři, že emoce a slzy premiérka jen hraje pro vzbuzení lítosti a sympatií Thajců, jako součást Thaksinovo strategie. Na emotivní řeč premiérky Suthep reagoval slovy: „Thaksin zemi opustil ne proto, že ho lidé vyhnali. On utekl. A lidé zde volali „odejděte“ ne proto, že chtějí, aby jste opustila zemi. Chtějí, aby jste opustila post premiérky. Tak nedělejte taková falešná obvinění“.

Čtěte také:  Demonstrace v Bangkoku: aktuálně 3.12.2013

http://youtu.be/WMeXEFriO_4

Ten samý den Suthep prohlásil, že není žádoucí, aby se volby konali 2.2.2014. Řekl, že je nejdříve nutné, aby se vlády ujal premiér jmenovaný Králem a Lidová Rada, která zásadními reformami vyčistí zemi od korupce, nekalých praktik a kupování volebních hlasů. Teprve poté se mohou konat další demokratické volby, které již skutečně budou výsledkem vůle lidu. A toto období Suthep odhaduje na 8 – 15 měsíců. Vláda, akademici a Advokátní komora na to říká, že je to mimo zákon a ústavu. A ministr zahraničí opakuje, že Suthep by měl navštívit lékaře – čili jinými slovy, že patří do blázince. Demonstranty okupující komplex ministerstev na Chaeng Wattana road zase ministr zahraničí obvinil z krádeží kancelářského vybavení, ipadů, mobilních telefonů, CCTV kamer, notebooků a poškození státního majetku.

V Asociaci Thajských žurnalistů vystoupil prominentní a respektovaný akademik Thirayuth Boonmee, který se postavil na stranu demonstrantů a řekl, že je přesvědčen, že lidé mohou dosáhnout revoluce.  A že Lidová Rada by mohla být schopná změnit ústavu ve prospěch Thajského lidu a země.

Nově zformovaná skupina akademiků, říkající si Shromáždění za ochranu demokracie – Assembly for the Defence of Democracy (AFDD) označila Lidovou Radu za čistý fašismus, vzpomínajíce na Musoliniho úpravu legislativy v roce 1928 v Itálii, která přivedla tehdejší Itálii pod totalitní diktátorský režim. Akademici říkají, že západní demokracie bojují s korupcí již celá desetiletí a tak proč by to mělo brát Thajsko zkratkou. A tak jako vláda a advokáti i akademici tvrdí, že Lidová Rada je protiústavní.

11.12.2013 vypršelo ultimátum lídra demonstrantů Suthepa k odstoupení premiérky a její vlády a řekl: „Počkejme další tři dny. Pokud to neskončí, členové rodiny Shinawatra nenajdou v jejich životech spokojenost.“ Suthep trvá na tom, že premiérka a její vládní kabinet ztratil legitimitu a setrvání u moci tím, že odmítli a neakceptovali rozhodnutí Ústavního soudu, který rozhodl o změně ústavy tak, aby byl senát plně voleným orgánem. „Různé kroky této vlády, řízené paní Yingluck záměrně porušili ústavu. Následkem toho je tato vláda nelegitimí.  Proto nemůže tuto zemi vést ani jako vláda úřednická. Tím je země ve vákuu, což umožňuje uplatnit článek 7 ústavy a zřídit prozatímní vládu k prosazení národních reforem“, řekl Suthep demonstrantům.

Čtěte také:  Thajské demonstrace: 4.12.2013
Yingluck Shinawatra
Yingluck Shinawatra

Strana premiérky Yingluck Shinawatra – Pheu Thai se připravuje na volby a bude podporovat kandidaturu Yingluck na předsedkyni vlády v nových volbách. Na meetingu strany požádali o členství v Pheu Thai někteří exposlanci jiných politických stran jako například Nantana Songpracha (ve sněmovně za Chai Nat za stranu Bhumjaithai), Chawornrat Chinthammit (ve sněmovně za Ratchaburi za stranu Bhumjaithai) a Pareena Pajariyangkura (ve sněmovně za Ratchaburi za stranu Chartthaipattana). O členství ve straně Pheu Thai také požádal bývalý senátor Ruangkrai Leekijwattana.

Suthep chce nyní uspořádat meeting s nejvyššími představiteli armády a policie, aby s nimi mohl prodiskutovat současnou politickou krizi a požadavky lidových mas na národní reformy.
Demonstranti BangkokZdá se, že Thajská společnost je po 1,5 měsící protivládních protestů rozdělena na několik částí a začíná být těžké se v situaci orientovat. Demonstrujících v Bangkoku je stále mnoho a stále okupují vládní komplex ministerstev na Chaeng Wattana Road a jsou v centru města. Uzavřené zůstavají ulice Rama V Road od křižovatky s Wat Benchamabophit po most Orathai Bridge, dále Ratchadamnoen Klang Avenue od křižovatky Khok Wua po Pom Mahakan Fort, pak Ratchadamnoen Nok Avenue od křižovatky s Phan Fa po křižovatku Suan Misakawan a Nakhon Sawan Road od křižovatky Nang Loeng po křižovatku Thevakam.

Turisté se stále nemusejí při jejich pobytu v Thajsku ničeho obávat, neboť jim ze současné politické krize nic závažného nehrozí. Jedná se o krizi výhradně na thajské politické scéně, která se týká výhradně thajského lidu a zdá se, že všechny zůčastněné strany nemají žádný zájem na použití násilí.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

2 komentáře

 1. Zdravím všechny krátce po návratu z takřka měsíčního pobytu v Thajsku. Přiletěli jsme tam 18. listopadu. Je pravda, že taxikář nás od samotného začátku zrazoval od pobytu na proslulé batůžkářské ulici Khao San. My jsme tvrdohlavě trvali na svém, aniž jsme tušili, že se nachází pár metrů od Monumentu demokracie, kde tepe srdce demonstrujících. Taxikář nás bral velkou oklikou, za což se neustále omlouval. Pak nás provedl přes všechny policejní zátarasy, které sloužily jedinému – aby se nějaký hloupý bílý farang, navíc mající třeba červené tričko, nepřipletl k nějaké nepříjemnosti.
  Na Khao San jsme se dva dny pomalu sžívali s vůněmi a chutěmi Thajska. Kulisou nám demonstranti byli, ale jen jako jakési vzdálené šumění moře. Z Bkk jsme se vydali do Kanchanaburi, pak do Ayutthayi, na sever do Lampangu, zpět přes fantastické Lopburi zpět do bkk. To vše, aniž tato města čímkoli dávala najevo, co v bkk vře, a žila si poklidným, turisticky vlídným životem.
  V bkk jsme jen přesedali na další vlak. Nádražím asi dvě minuty pochodovali demonstranti, ale připomínalo to spíše rozveselené fandy fotbalového klubu. V pohodě a na čas jsme odjeli do Chumphonu, Surat Thani a pak do Krabi. Tam jsme se bohužel ubytovali poblíže shromaždiště demonstrantů, takže ampliony přenášející pro nás dost až fašisticky znějící výkřiky vůdce demonstrantů nám trochu kazily večery, ale to je asi tak vše.
  Na Ko Lantě si vše žilo opět ospale a vlídně.
  Do bkk jsme už letěli – v pohodě, na čas. Můj slepý kamarád toužil v bkk po svezení skytrainem, což jsme absolvovali, a bums, nasedali jsme zrovna tam, kde se shromažďovali demonstranti. Pískali, křičeli, ovšem daleko více bylo smíchu a klábosení. Náš jediný kontakt s nimi byl ten, že sotva jsme nalezli do vlaku, ihned vyskočilo asi dvacet žlutých triček a nabízelo nám místa k sezení. V pohodě jsme se povozili skytrainem, tuktukem na hotel… a tři a půl týdne v Thajsku se smrsklo do stovek fotek, audio i video nahrávek.
  Kdo váháte kvůli nepokojům, neváhejte a jeďte, moje závist vás bude doprovázet :)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *