jak se ridi v thajsku

Řízení a půjčení vozu v Thajsku aneb thajská doprava

Thajsko má dobře rozvinutou infrastrukturu silnic i rychlostních silnic po celém Thajsku. Některé úseky dálnic jsou zpoplatněné a to především na území Bangkoku popř. vedoucích z Bangkoku. V Thajsku se jezdí na opačné straně než v kontinentální Evropě, tj. na straně levé s řízením na pravé straně. Omezení rychlosti ve městech: Bangkok a Pattaya City 80 km/h, ostatní města 90 km/h. Omezení rychlosti silnice mimo město: 90 km/h. Omezení rychlosti dálnice a rychlostní silnice: 120 km/h. Pro řízení v Thajsku musí mít cizinci mezinárodní řidičský průkaz, který je platný pouze po předložení i s národním řidičským průkazem. Pro cizince žijících v Thajsku trvale a nebo po dobu překračující 90 dní doporučuji Thajský řidičský průkaz, který v takových případech ukládá i zákon. Jak si udělat Thajský řidičský průkaz včetně postupu a všech potřebných dokladů najdete v článku Jak získat Thajský řidičák.

V Thajsku je mnoho firem či jednotlivců, kteří se zabývají půjčováním aut. Zdaleka ne všechny půjčovny však mají auta pojištěná havarijním pojištěním a technický stav vozidel se také velmi liší. Pokud chcete mít záruku zánovního vozu v dobrém technickém stavu s havarijním pojištěním, pak doporučuji zvolit renomované půjčovny aut. Na tomto poli jsem dělal celkem detailní průzkum a výsledkem je vyhledávací formulář níže, který vám vyhledá nabídky většiny dobrých autopůjčoven v Thajsku online s tím, že si můžete vůz ihned rezervovat. Nalezené vozy jsou vždy s havarijním pojištěním, což vám v případě nehody může ušetřit značné peníze oproti nepojištěným vozům typických thajských půjčoven. Před převzetím vozidla si vždy pečlivě zkontrolujte vozidlo, případné poškození i obsah nádrže a trvejte na záznamu případných závad buď do protokolu o převzetí nebo přímo do smlouvy. Renomované půjčovny vám vždy dají oba doklady. Pořízení fotodokumentace například mobilním telefonem také není na škodu.

Čtěte také:  Ahoj z Thajska!

V Thajsku se do leva odbočuje i na červenou za předpokladu, že musíte dát přednost vozidlům z prava, která mají zelenou. Na některých místech může být značka „no turn on red“ – což znamená neodbočovat na červenou, což však je k vidění jen velmi zřídka. Thajsko je plné U-turnů a velmi často není možné z vedlejší silnice odbočit na hlavní doprava. Musíte tak odbočit vlevo a otočit se na nejbližším U-turnu, kterých je na silnicích spousty. Časté jsou také U-turn nadjezdy či podjezdy, a to obzvlášť na frekventovaných více proudových rychlostních silnicích. Thajci vůbec nedodržují tzv. rychlý pruh, který je v Thajsku ten v pravo. Takže se předjíždí jak z prava tak i z leva. Nečekejte, že vám Thajci sami uvolní cestu, jelikož Thajci když sednou za volant, zajímají se jen o sebe a neohlížejí se na druhé. A to ani, když jede ambulance či hasiči. Nedivte se, když vám z vedlejší silnice vjede do cesty auto nebo motorka bez podívání a nebo potkáte na dálnici auto či motorku jedoucí po krajnici v protisměru. V Thajsku je možné všechno a Thajci si s dodržováním nějakých pravidel moc hlavu nelámou. Často tu platí kdo je větší, ten jede. Za volantem buďte vždy velmi pozorní a trpělivý a nenechte se vyprovokovat Thajským stylem jízdy. Při řízení tu musíte myslet i za ty druhé. Mějte na paměti, že Thajci nepoužívají vůbec logické myšlení a pokud se dostanete do situace, kdy se na úzké cestě potkají dvě auta, budete to vy, kdo bude muset ustoupit – nečekejte, že protijedoucí auto udělá nějaký logický manévr, který by jste čekali v Čechách. Když si však na thajský styl jízdy a řízení zvyknete, uvidíte, že to zase tak hrozné není 🙂

Čtěte také:  Vývoz z Thajska

dětské autosedačky v thajskuDětské autosedačky tu povinné nejsou a sami Thajci pomalu neví co to je. Zrovna tak se tu neřeší kolik osob v autě jede a není neobvyklé, že v autě pro 5 lidí jich jede 8 i více, malé děti sedí s maminkou na přední sedačce vedle řidiče či je auto plné lidí jak uvnitř tak i na korbě pickupu. Policie tyto věci vůbec neřeší. Bezpečnostní pásy jsou v Thajsku povinné minimálně na předních sedadlech.

V Thajsku funguje dobře mobilní navigace od Googlu nebo navigace Sygic. Je tu hustá síť čerpacích stanic, kde vám vždy natankuje obsluha dle vašeho výběru. Zaplatíte rovněž obsluze, aniž by jste museli opustit vůz. V Thajsku je kromě běžných benzínových paliv a nafty k dispozici i plyn LPG a NGV. Některé čerpací stanice jsou pouze NGV, kde benzín či naftu nenatankujete.

Půjčení a transport po Thajsku v osobním autě může být ze začátku poněkud dobrodružné, nicméně si myslím, že za tu svobodu pohybu kamkoliv a kdykoliv dle vlastního přání a momentální nálady to určitě stojí.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *