Demonstrace v Thajsku 2013

22.12.2013: Několik milionů demonstrujících v Bangkoku

Včera 22.12.2013 došlo k zatím největší protivládní demonstraci v Thajsku za téměř dva měsíce letošních demonstrací. Zatímco zahraniční i thajská oficiální média tvrdí, že se nedělní demonstrace zůčastnilo něco kolem 150.000 thajských občanů, zprávy z thajského satelitního kanálu Blue Sky Channel (za kterým stojí Demokratická strana) a z mnoha dalších alternativních médií mluví o 3,5 – 5 milionech lidí.  Všechny thajské národní televizní stanice nevěnovali během dne probíhajícím demonstracím žádnou větší pozornost a v hlavních večerních zprávách se o tomto tématu zmínili jen velmi okrajově příspěvky trvajícími několik desítek vteřin. Je evidentní, že se oficiální média snaží situaci zlehčovat a vytvořit dojem, že vlastně ani o nic nejde.  Přitom do Bangkoku včera odjeli protestovat masy lidí ze všech provincií v jížním, středním a východním Thajsku, přijeli autobusy i ze severních provincií  a dokonce dorazili i lidé z chudého Isánu, který je tradiční mekou současné vlády.

Ať už jsou požadavky demonstrujících lidí a jejich lídra Suthepa označovány za jakkoliv nedemokratické či protiústavní, je nesporné, že v Thajsku je dnes vidět obrovské hnutí lidí, které spokojeno není a požaduje radikální změnu systému. Těm, kdo tyto demonstrace odsuzují jako nedemokratické, by bylo dobré připomenout, že veřejné vyjádření nesouhlasu s něčím a svobodný veřejný projev jsou základní principy demokracie a že to jsou jediné demokratické možnosti obyvatel, kteří nejsou spokojeni s výsledkem práce a plnění volebního programu někoho, koho si původně zvolili. V opravdovém demokratickém systému by měli být politici odvolatelní v případě, že neplní to co slíbili. A těm, kdo říkají, že jsou požadavky vůdců demonstrantů protiústavní, by se mělo připomenout, že současná vláda a premiérka se také chovali protiústavně, když nerespektovali a odmítli akceptovat právoplatné rozhodnutí thajského Ústavního soudu, který jejich konkrétní činy označil jako protiústavní. Pokud již má někdo plná ústa ústavy a demokracie, pak by měla platit pro všechny stejně. Nicméně se zdá, že demokracie a ústava platí podle toho jak se komu zrovna hodí. A to bohužel neplatí jen o Thajsku, ale i o celé Evropě a v poslední době hlavně o USA, které se samozvali za „policajta zeměkoule“. Dalším základním principem demokracie je právo na pravdivé a objektivní informace, které je momentálně v případě Thajska nejvíce pošlapáno.

Čtěte také:  Demonstrace: shrnutí 9.-11.12.2013
Mapa demonstraci
Mapa protivládní demonstrace 22.12.2013

Je opravdu těžké říci, kolik přesně bylo včera v centru Bangkoku protestujících, ale z fotografií a výpočtů je jasné, že to bylo rozhodně mnohem více lidí než oficiálních 150.000 občanů Thajska. Podívejme se na výpočet, který zveřejnila nejen satelitní stanice Blue Sky Channel.

Místo Plocha v m2 Počet lidí / m2 Celkem lidí
Silom Road 41.961 3,0 125.883
Rama 4 142.612 3,0 427.836
Socha Rama 6 21.827 7,0 152.789
Rachadamri   Road 52.290 6,0 313.740
Payathai Road 88.833 4,0 355.332
Rama 1 Road 47.752 6,5 310.388
Ploenchit Road 17.191 7,5 128.933
Sukhumvit Road 1 52.256 7,5 391.920
Asoke – Thong Loe 46.693 3,0 140.079
Petchaburi   Road 54.391 3,0 163.173
Ratchaprarob   Road 30.075 3,0 90.225
Ratchaviti a   Victory Monument 54.196 7,0 379.372
Celkem 650.077 2.979.670

Některé výpočty k tomuto číslu ještě připočítávají lidi na chodnících a bočních uličkách v počtu 40 – 60% a tak se dostávají k číslu kolem 5 milionu lidí. Sám Suthep tvrdí, že vypočítali účast na 3,5 milionu Thajců. Samozřejmě je jasné, že tak jako vláda a oficiální místa se snaží čísla bagatelizovat a snižovat, tak na druhou stranu vůdci protestů se je zase snaží maximalizovat a upravovat směrem nahoru. Nicméně pomineme-li na kolik procent může být tato metodika výpočtu přesná, je jasné, že všechna tato místa byla plná lidí. Vezmeme-li v úvahu střízlivý odhad 3 osoby na metr čtvereční, pak se dostaneme k číslu něco kolem 2 milionů lidí a to je téměř 10x více než uvádí oficiální média. Posuďte sami z následujících fotografií ze včerejšího dne.

Demonstrace Thajsko 2 Demonstrace Thajsko 3 Demonstrace Thajsko 4 Demonstrace Thajsko 5 Demonstrace TH Demonstrace TH 1 Demonstrace Bangkok 10 Demonstrace TH Demonstrace TH 7 Demonstrace TH 4 Demonstrace TH 3 Demonstrace TH 2Co požadují demonstranti je stále stejné: žádají odstoupení premiérky a vlády, chtějí Králem jmenovaného nezávislého premiéra a vládu a místo parlamentu Lidovou Radu. Tato rada je již ustavena a říkají jí People's Democratic Reform Committee (PDRC) – Lidová Rada Demokratické Reformy. Její generální sekretář Suthep Thaugsuban říká, že reformy budou trvat 5-18 měsíců a až budou dokončeny, pak bude možné uskutečnit nové demokratické a nezkorumpované volby.  A dokud nedosáhnou demonstranti svého, budou prý v demonstracích pokračovat.

Čtěte také:  Demonstrace v Thajsku pokračují

Aktuálně plánované volby, které jsou stanoveny na 2.2.2014, se Demokratická strana včera oficiálně rozhodla bojkotovat a demonstranti brání politickým kandidátům v registraci u Volební Komise, která si za místo registrace zvolila thajsko-japonský sportovní stadion v Din Daeng. Sám předseda volební komise pan Puchong Nutrawong řekl, že proti demonstrantům zasahovat zatím nebude, neboť se demonstranti nedopouštějí evidentního násilí.

Během demonstrací se děje mnohé, probíhají setkání, různí politici, akademici, kulturní osobnosti, studenti, policie atd. vydávají různá prohlášení, probíhají diskuzní fóra, UDD – červená trička vyhrožují násilím atd. a thajská společnost je rozdělena na několik částí. Nicméně i přes probíhající demonstrace musí jít život dál a lidé chodit do práce a starat se o sebe a svoje rodiny. Jak to celé dopadne je velká otázka, nicméně Thajsko má nyní velmi zajímavou šanci reformy provést a pohnout se kupředu.

Co se turistů týče, tak opět opakuji, že cizincům v Thajsku žádné evidentní nebezpečí nehrozí a ve svých dovolenkových thajských destinacích žádné demonstrace či politické napětí nepocítí.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

9 komentáře

 1. rezak miroslav

  Chcel by som vediet akoo to je na Pattay?dakujem.

 2. bartos frantisek

  právě před chvílí jsme dostali oznámení od CK, že nám ruší pondělní (13.1.) prohlídku Chrámy Bangkoku z důvodu plánovaných demonstrací ?? tak kde je pravda ?

  • Ano, to je mozne, nebot na pondeli 13.1. je planovana tzv. uzavirka Bangkoku demonstranty. Bude to zrejme dosud nejvetsi demonstrace, ktera ma za ucel zcela zablokovat dopravu a velmi zkomplikovat zivot v Bangkoku. Demonstranti pritvrzuji, jelikoz vlada stale nechce odstoupit. CK vam zrejme prohlidku chramu v Bangkoku zrusila z preventivnich duvodu, jelikoz je vic nez pravdepodobne, ze bude problem se k chramum minibusem ci autobusem dostat. Nicmene to neznamena, ze je tam pro cizince nejak nebezpecno. Mnoho lidi se boji toho, ze je to v Bangkoku nebezpecne a ze budou zraneni. I tak je vetsina turistu mimo Bangkok a mimo Bangkok nijak zvlast demonstrace turiste nepociti. V Bangkoku vsak ano, a proto i pisi, ze je lepsi se Bangkoku v techto dnech vyhnout, protoze to komplikuje dopravu a zivot v Bangkoku. Mimo Bangkok muzete delat vsechny turisticke aktivity v podstate bez omezeni.

   • Bartos Frantisek

    Velmi děkuji za Vaši rychlou a vyčerpávající odpověď !! Máme nabídku místo Bangkoku (kde máme dle harmonogramu z dřívějška strávit 2 noci) navštívit starobylou Ayutthayu, nebude problém s dopravou, když jak píšete, se chystá blokace dopravy v Bangkoku a náš Hotel Ecotel není vyloženě na okraji Bangkoku ??

    • Ayuthaya bude urcite dobra alternativa. Ale je tezke v tuto chvili rici, jak rozsahla uzavirka bude. V nejhorsim je vas hotel cca 20 minut chuze od mestske rychlovlakove stanice Chidlom station BTS Skytrainu – coz je vysuta mestska draha, odkud by jste se mohli priblizit na misto, ktere jiz bude dopravne pristupne a odkud by jste mohli jet do Ayuthayi. Doporucoval bych vam se domluvit primo s kancelari, ktera vam vylet zarizuje, jelikoz budou mit zcela jiste plan jak vas hotel dopravne obslouzit.

     • Bartos Frantisek

      Děkuji za Vaše aktuální informace a přeji krásný den !!

 3. Bartos Frantisek

  tak nakonec není ani Ayuthaya, CK nebyla schopna zabezpečit dopravu, všichni řidiči se bojí kolapsu dopravy….. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *