thajske vizum pro duchodce

Thajské vízum pro důchodce aneb Retirement Visa Non-immigrant O-A

Pro cizince, kteří dosáhnou věku 50-ti let je jedním ze způsobů dlouhodobého pobytu v Thajsku vízum pro důchodce respektive Retirement Visa, které spadá do kategorie Non-immigrant O-A. Držitel tohoto typu thajského víza může být v Thajsku po dobu 1 roku, přičemž pracovní činnost v Thajsku je striktně zakázána. O vízum lze požádat u Konzulárního oddělení Královského Velvyslanectví Thajského království v Praze na adrese Romaina Rollanda 3/481 v Praze 6 – Bubenči. Konzulární oddělení je otevřeno pro veřejnost každý pracovní den od 9:00 do 12:00 hodin. Udělení Retirement Visa a pobyt v Thajsku je dle Královského Velvyslanectví Thajského království v Praze samozřejmě regulován podmínkami.

Žadatel musí pro tento typ víza splnit následující podmínky:

☆ věk žadatele musí být minimálně 50 let
☆ žadateli nesmí být zakázán vstup do Thajska
☆ žadatel nesmí mít záznam v rejstříku trestů v Thajsku a ve své zemi
☆ žadatel musí o vízum požádat v zemi svého trvalého pobytu či národnosti
☆ žadatel nesmí trpět žádnou ze zakázaných nemocí (lepra, tuberkulóza, závislost na drogách, třetí fáze syfilis, elefantiáza – pachydermie) dle ministerské vyhlášky
☆ žadatel musí prokázat příjem v minimální výši ekvivalentu 800.000 THB

Dokumenty ke schválení žádosti

☆ Cestovní pas platný alespoň 18 měsíců od příjezdu do Thajska
☆ Kopii pasu
☆ Vyplněnou žádost v angličtině 3x (ke stažení zde)
☆ 3x aktuální pasovou fotografii žadatele
☆ Vyplněný osobní dotazník ambasády (ke stažení zde)
☆ Prokázání finančních prostředků ve výši minimálně ekvivalent 800.000 Báhtů předložením kopie bankovního výpisu, nebo originál potvrzení o příjmech v minimální výši ekvivalentu 65.000 Báhtů / měsíc. Může být i kombinace úspor a pravidelného příjmu (důchod, výplata atd.) Doklad nesmí být starší než 30 dní.
☆ Originál výpisu z rejstříku trestů ČR, přeložený do angličtiny a ověřený Ministerstvem zahraničí ČR. Nesmí být starší 3 měsíců
Lékařské potvrzení o tom, že žadatel netrpí žádnou ze zakázaných nemocí, přeložený do angličtiny a ověřený Ministerstvem zahraničí ČR. Nesmí být starší 3 měsíců. (formulář potvrzení ke stažení zde)
☆ Potvrzení o ubytování v Thajsku (například nájemní smlouva či potvrzení od majitele domu či bytu) buď v angličtině či thajštině.
☆ Kopii letenky či rezervace
☆ 3.500 Kč v hotovosti na poplatek za vícevstupní vízum

Čtěte také:  Video: Thajské království

Délka pobytu respektive platnost víza je omezena na 1 rok. V případě, že doprovázející manžel či manželka (cizinec) žadatele o vízum Non-immigrant A-O nesplňuje podmínky pro kategorii Non-immigrant A-O, může pobývat v Thajsku pod kategorií víza Non-immigrant O. V takovém případě musí předložit tyto doklady:

☆ Cestovní pas platný alespoň 18 měsíců od příjezdu do Thajska
☆ Kopii pasu
☆ Vyplněnou žádost v angličtině (ke stažení zde)
☆ Jednu aktuální pasovou fotografii žadatele
☆ Prokázání finančních prostředků ve výši 20.000 Báhtů za osobu i v cizí měně. Je možné předložit origimál výpisu z bankovního účtu, nebo výpis z účtu vytištěný z elektronického / internetového bankovnictví, který musí obsahovat jméno majitele účtu, zůstatek a datum. Doklad nesmí být starší než 30 dní.
☆ Kopii zpáteční letenky a nebo rezervaci letenky (do Thajska a zpět)
☆ Kopii oddacího listu přeloženou do angličtiny a ověřenou Ministerstvem zahraničí ČR
☆ 3.500 Kč v hotovosti na poplatek za vícevstupní vízum

V obou případech doporučuji žádat o vícevstupní vízum – Multiple Entry, které vám umožní bez problému kdykoliv cestovat z Thajska a zpět v případě potřeby.

Držitelé víza Non-immigrant A-O a Non-immigrant O jsou při pobytu v Thajsku povinni se každých 90 dní hlásit na úřadu thajské cizinecké policie – Immigration Office, které jsou ve všech provinčních městech a některých okresních městech. Pokud v místě bydliště držitele tohoto víza není Immigration office, pak se může nahlásit s potřebnými doklady na místní služebně Policie. Další možností je hlášení poštou zasláním dokladů na adresu: Immigration Division 1, 120 Moo 3, Government Center B, Chaengwattana Soi 7, Laksi, Bangkok 10210. V takovém případě musí být obálka s potřebnými doklady zaslána 7 dní před koncem 90-ti denního období a kromě všech dokladů musí obsahovat i ofrankovanou a nadepsanou obálku se zpáteční adresou pro zaslání potvrzení o nahlášení zpět držiteli víza. Držitel víza musí pro hlášení (report) předložit tyto doklady:

Čtěte také:  Co se stane, když řídíte pod vlivem alkoholu a chytí vás policie v thajském městě Pattaya

Formulář hlášení TM 47 (Tó Mó sísipdžet) – (ke stažení zde)
☆ Kopii cestovního pasu tj. hlavní stranu s fotografií, stranu s razítkem při vstupu do Thajska, stranu s vízem a kopii arrival card
☆ Kopii potvrzení předchozího hlášení na Immigration Office

Těsně před uplynutím platnosti víza Non-immigrant A-O může držitel požádat v Thajsku na cizinecké policii o prodloužení (visa extension) o další rok. V takovém případě musí opět prokázat příjmy, které musel prokazovat při podání žádosti o vízum.

Další možností jak získat Retirement visa – Non-immigrant A-O je změna víza z již existujícího víza např. turistického víza, nebo studentského víza. Pokud jste tedy již v Thajsku a jste držiteli turistického nebo jiného víza, můžete požádat o změnu víza na cizinecké policii (Immigration Office). O změnu víza však musíte požádat nejméně 21 dní před skončením povolení pobytu (razítko v pasu). V takovém případě obdržíte nové vízum Non-immigrant A-O na 90 dní, které si pak před skončením platnosti prodloužíte opět na immigration na 1 rok. Postupy na jednotlivých úřadech cizinecké policie se liší a nejsou všude stejné. Někde vám dají vízum na 90 dní plus prodloužení najednou, někde vám dají nejdříve vízum na 90 dní a pro prodloužení musíte přijít znovu později. Liší se i požadavky na předložení dokladů. V každém případě budete muset prokázat příjem nebo úspory ve výši 800.000 THB. Někde mohou požadovat i zdravotní vyšetření a další doklady, jinde však ne. Doporučuji tedy dojít na pro vás nejvhodnější cizineckou policii a zjistit jaké doklady a splnění podmínek přesně požadují. Za změnu víza je účtován poplatek 2.000 THB a za prodloužení 1.900 THB.

Pro život v Thajsku je třeba se připravit na fakt, že se budete potýkat s thajskou byrokracií, která se řídí mottem:  „čím více papíru tím lépe“, thajské úřady a banky milují papíry. Na druhou stranu je třeba říci, že jakmile má člověk pohromadě všechny požadované doklady, pak jde většinou vše hladce, rychle, s úsměvem a bez problému.

Čtěte také:  Situace v Thajsku po smrti Krále Bhumibhola

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

2 komentáře

 1. Dobrý den, Pavle.

  Chtěl bych se zeptat.
  Non-immigrant visa O-A pro důchodce stále platí,
  nebo je to po 13.11.2015 změněno a tedy již není udělováno?

  Děkuji moc za odpověď.Posílám mnoho pozdravů do JV Asie.

  Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *