Thajská politická krize 2013/2014 aneb demokratická diktatura

Thajská politická krize 2013/2014 aneb demokratická diktatura

Sdružení Network Of Thais Overseas – Síť thajců v zámoří, v reakci na současnou politickou situaci v Thajsku, vyprodukovali video, které se jmenuje What Is Democracy – Co je Demokracie.  Video velmi dobře a jednoznačně popisuje základní principy demokracie, jak má vypadat demokratická vláda a současný stav v Thajsku označuje jako Demokratickou diktaturu. Video podává jasná fakta, odkud problém pramení, kde vznikl a kam až se rozvinul. Popisuje proč se vlastně v Thajsku demonstruje.

Pravdou je, že současná vláda se již několik měsíců ohání demokracií a ústavou a přitom se sama chová a chovala nedemokraticky a protiústavně. Samotného mne velmi překvapuje kritika ze západního světa a i od samotných cizinců, kteří v Thajsku žijí, kteří mají také plná ústa demokracie, demokratických voleb, legitimity vlády a dost tvrdě kritizují demonstranty a označují jejich postup za nedemokratický. Přitom  svoboda slova, demonstrace a protesty a důvodná občanská neposlušnost je jedním ze základních pilířů demokracie a demokratických práv občanů a na to, se zdá, že všechnz, tak zvané, demokratické západní země zapomněli. Zřejmě je to proto, že opravdová demokracie již dnes ve světě v podstatě neexistuje, všichni o ní zasvěceně hovoří, ale nikdo pořádně neví co to vlastně je. Sami můžeme být dnes svědky, jak se postupně během několika mála let největší a nejrespektovanější demokracie na světě – USA – proměnili v policejní stát a pomalu se z nich stává také Demokratická diktatura – diktatura prezidenta.

Na video, které jsem opatřil českými titulky, se podívejte níže. Určitě ho všem doporučuji shlédnout, neboť se v něm dozvíte fakta, která se od českých médií nikdy nedozvíte.

Thajsko má nyní velkou šanci něco změnit, a ne jen vyměnit volbami, zkorumpovanou garnituru za jinou, ještě zkorumpovanější, tak jako se tomu děje například v Čechách. Mají výhodu ve svém zřízení monarchie a ve svém Králi, který se po celou dobu svého kralování o zemi velmi pečlivě staral a dělal pro ní to nejlepší, co bylo jeho v silách a možnostech.  Nyní tuto možnost chtějí lidé využít a svěřit výběr dočasné vlády a premiéra do rukou svého milovaného Krále a parlament dočasně nahradit Lidovou radou. Je to zajímavá alternativa, která by se rozhodně měla vyzkoušet. Dokud totiž lidé zůstanou u stále stejných nefunkčních voleb, pak se v zemi nikdy nic nezmění a nikam to nepovede. A to nemluvím jen o Thajsku, ale o minimálně polovině Evropy, ne-li Evropě celé.

Čtěte také:  Thajské demonstrace: 4.12.2013

Momentálně probíhá v Bangkoku tzv. Uzavírka Bangkoku nebo-li „Bangkok Shutdown“ a demonstranti nepřetržitě okupují důležitá místa v centru Bangkoku a kolem vládních budov. Osobní doprava je velmi komplikovaná a nejlepší je v těchto dnech využívat veřejnou dopravu, kterou demonstranti pouštějí. Touto uzavírkou demonstranti zvyšují nátlak na současnou vládu a chtějí odstoupení celé vlády, včetně její premiérky. Ta však nehodlá zatím ustoupit. Lze předpokládat, že demonstranti svůj nátlak zvýší a budou se snažit všemi dostupnými prostředky odstoupení vlády docílit. Nové volby jsou stanovené na 2.2.2014, ale je docela otázka, zda se budou konat, neboť v 28 volebních okrscích nejsou registrováni žádní kandidáti, což je celkem zákonný problém. I přesto, že se i vláda již sešla s volební komisí ohledně případného posunu termínu voleb, momentálně v televizi probíhá reklamní kampaň některých stran, kterou doprovází již tradičně billboardy při silnici a agitační jednotky.

Do více méně poklidných demonstrantů útočí neznámí útočníci třetí strany, kteří na demonstranty hází granáty, s jasným úmyslem vyprovokovat demonstranty k násilí, aby mohla zasáhnout vláda represivně s policejními těžkooděnci. Zatím se jim to nedaří a doufám, že demonstranti se vyprovokovat nenechají a že vše dotáhnou do konce.

Pokud máte, z důvodu probíhajících demonstrací, obavy cestovat do Thajska, pak se raději vyhněte především Bangkoku a pokračujte do své cílové destinace v Thajsku.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *