Pistalkova revoluce Thajsko

Píšťalková Revoluce

Mnohá západní mainstreamová média líčí obraz thajských demonstrantů velmi nepřesně a záměrně negativním způsobem. Pokud by situaci lépe zkoumali a dělali svou novinářskou práci pořádně (místo sledování lobistů Wall Streetu), pak by se dozvěděli pravdu a pravdivě by i psali. I česká média stále informují lživě a píší o násilí, které páchají demonstranti. Přitom demonstranti se žádného násilí nedopouštějí a naopak jsou pod útokem zaplacených provokatérů, kteří se velmi snaží násilí u demonstrantů vyprovokovat. Hází mezi ně granáty a bomby a střílejí do demonstrantů ze střech, oken budov atd. Poznejte tedy pravou tvář thajských demonstrantů prostřednictvím tohoto videa.

Suthep Thaugsuban, vůdce Lidového demokratického výboru pro reformu (PDRC), měl v noci 17. ledna 2014 emotivní projev se slzami v očích. A to poté, co byla vhozena bomba mezi naprosto pokojné demonstranty pochodující po ulici Bunthatthong v Bangkoku. Bomba zavinila ztrátu jednoho života a dalších 39 zraněných. Video vám ukáže „Píšťalkové demonstranty“, kteří jsou nejpočetnější a nejpokojnější protestující v celé thajské historii.

Když se demonstranti spojili a vykročili do ulic Bangkoku v historicky největším počtu několika milionů, byli nazváni „Velká masa lidí“. Lidé chtějí svojí vlast zbavit všudypřítomné korupce a nastolit zásadní reformy politického systému, aby bylo zajištěno, že příští volby budou skutečně demokratické a férové. Jedinými zbraněmi demonstrantů jsou píšťalky, visící jim na krku, jako symbol nástroje k vyhnání zkorumpované vlády. Proto se této občanské revoluci začala říkat „Píšťalková Revoluce“

Lidé říkají Suthepovi „Lung Kamnan“ nebo-li „strýček Kamnan“. Kamnan se v Thajsku říká člověku, který je zvolen šéfem obce a stará se o obec a její obyvatele.  Jakási obdoba českého starosty obce.

Vláda se velmi snažila a snaží zabránit zemědělcům, aby se přidali k demonstrantům v Bangkoku, jelikož jim vláda nezaplatila za jejich rýži, kterou zemědělci před 2-mi měsíci dodali do státních rýžových bank. Vláda se snaží zemědělce i ostatní demonstranty zastrašit vyhlášením tzv. „Vyjímečného stavu“. Přičemž celý proces vyhlášení „Vyjímečného stavu“ byl protizákonný a byl napaden u soudu. I tak tento tzv. „Vyjímečný stav“ nikoho moc netrápí. Lidé jsou stále v ulicích Bangkoku a pokračují v protestech. Což jen dokazuje, že současná vláda již zcela ztratila autoritu u svých občanů.

Čtěte také:  Demonstrace v Bangkoku: aktuálně 3.12.2013

2. února 2014 proběhly v Thajsku parlamentní volby, které měly historicky nejnižší účast voličů. Volební komisi chybělo ještě večer před volebním dnem 44.000 pracovníků volebních komisí z důvodu toho, že thajci neměli zájem se na těchto volbách podílet. Šéf volební komise prohlásil, že budou muset druhý den ráno přemlouvat první voliče, aby se ujali míst ve volebních komisích, které musely mít podle zákona 9 členů. Ve 28-mi volebních obvodech z 375 neměli žádné kandidáty, což znamená, že tak nebyla splněna 95% zákonná podmínka. Volby provázel skandál, kdy byla premiérka Jinglak přistižena, že jako šéfka vlády neumí ani právoplatně odvolit, když vhodila volební lístky do špatných volebních uren. V Thajsku se totiž volí na dvou volebních lístcích. Na jednom volebním lístku se volí přímo kandidát ze seznamu jmen (takto je zvoleno 400 poslanců) a na druhém se volí strana (zbylých 80 poslanců vyberou politické strany). Každý volební lístek se pak musí vhodit do příslušné, řádně označené volební urny. Premiérka volební lístky vhodila do uren opačně, což znamená, že její hlasy jsou správně neplatně. Okamžitě z její vlastní chyby obvinila pracovníky volební komise a šéf volební komise později prohlásil, že hlasy premiérky budou započítány (což zavání protekcí). Na thajském Facebooku to thajci okamžitě negativně komentovali a pokládali otázku: „Jak chce takový člověk vést dobře stát, když ani neumí správně a bezchybně odvolit?“. Na výsledky voleb si musí všichni počkat až do 23. února, kdy teprve údajně dorazí výsledky voleb ze zámoří a kdy proběhnou volby znovu ve volebních obvodech, kde voliči volit nemohli. Již nyní se opozice a odpůrci těchto voleb nechali slyšet, že ať budou výsledky jakékoliv, budou určitě napadeny u Ústavního soudu s cílem prohlásit je za neplatné. A dále chtějí současnou vládu učinit trestně zodpovědnou za zbytečné utracení 3,8 miliardy THB, což je částka, kterou letošní volby stály.

Čtěte také:  Thajské demonstrace: 4.12.2013

Jinglak chybne voli

Protesty v Bangkoku pokračují a nevypadá to na brzký konec, jelikož premiérka Jinglak a její vláda (kteří mají nyní úřednický a dočasný status) se drží svých židlí „zuby nehty“ a demonstranti pochopitelně v protestech neustanou dokud premiérka a vláda neodstoupí a neumožní tak zásadní změnu v systému. Vláda se i nadále snaží všemožnými způsoby demonstranty a ostatní občany zastrašit, avšak bez větších úspěchů. Zdá se, že různá silná prohlášení Jinglak a vládních ministrů již  dnes v Thajsku nikdo nebere vážně a nikdo si z nich nic nedělá.

Pokud si myslíte, že thajci demonstrují oprávněně, jste na jejich straně a chtěli by jste je podpořit, pak jim můžete pomoci podepsáním reformní petice pro OSN zde. Nechť v Thajsku zvítězí spravedlnost a demokracie bez korupce.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *