Non immigrant B viza

Non-immigrant B – Pracovní vízum do Thajska

Pokud chcete v Thajsku pracovat, budete potřebovat vízum Non-immigrant B, kde písmeno „B“ znamená „Business“. Stejné vízum můžete získat i v případě, že v Thajsku budete podnikat, dlouhodobě tu zastupovat českou firmu a vést obchodní jednání s thajskými dodavateli či odběrateli nebo budete investovat do nějaké firmy. Pro všechny tyto případy je vízum Non-immigrant B. Aby jste mohli v Thajsku pracovat, budete kromě víza Non-immigrant B potřebovat ještě pracovní povolení – „Work Permit“. Pracovní povolení vám však thajské Ministerstvo práce bez správného víza nevydá. Takže nejdříve si musíte zařídit vízum.

O vízum Non-immigrant B si můžete požádat na kterémkoliv Královském Velvyslanectví Thajského Království. Při žádosti si nezapomeňte vždy žádat o vícevstupé vízum tzv. Multiple entry visa, pro případ, že by jste chtěli během roku cestovat i mimo Thajsko. Pokud by jste vícevstupé vízum neměli a měli jen tzv. Single entry visa, pak by jste, v případě cesty mimo Thajsko, museli před odjezdem na immigration office požádat o vystavení Re-entry Permit, která má omezenou platnost. Non-immigrant B vízum se vydává buď na 3 měsíce nebo na 1 rok. Obě víza lze v Thajsku na immigration office prodloužit tj. Visa Extention za poplatek 1.900 THB. K vyřízení víza Non-immigrant B za účelem pracovní činnosti v Thajsku, budete potřebovat následující:

Standartní doklady nutné ke každému Non-immigrant vízu

 • cestovní pas s minimální platností 18 měsíců od příjezdu do Thajska (pro roční vízum)
 • kopii cestovního pasu
 • vyplněnou žádost o vízumke stažení zde
 • jednu pasovou fotografii
 • zpáteční letenku či rezervaci zpáteční letenky
 • doložení finančních prostředků ve výši minimálně 20.000 Kč za žadatele nebo 40.000 Kč za rodinu. Doložit můžete originálním výpisem z účtu za posledních 30 dní nebo vytištěným výpisem z elektronického bankovnictví.
 • poplatek za vízum – 1.400 Kč za Single entry vízum a 3.500 Kč za Multiple entry vízum
Čtěte také:  Další imigrační novinky v Thajsku a fomuláře ke stažení

Další specifické doklady nutné k žádosti o vízum Non-immigrant B pro práci

 • Originál dopisu od Thajského zaměstnavatele na hlavičkovém papíru s originál podpisem oprávněného jednatele firmy (nejlépe i s razítkem), ve kterém bude uveden účel návštěvy a záměr žadatele o vízum zaměstnat do pracovního poměru. (Kopie dopisu či dopis ve formě emailu není ambasádou akceptován.)
 • Kopii pracovní smlouvy s uvedením údajů o žadateli, výši jeho mzdy, pracovní pozici a kvalifikaci. Pracovní smlouva musí být opět podepsána oprávněným jednatelem firmy.
 • Doklad o korespondenci s obchodními partnery v Thajsku. (Emailová korespondence)
 • Souhlasný dopis (Letter of approval) od thajského Ministerstva práce (Ministry of Labour). K získání tohoto dopisu od Ministerstva práce musí zaměstnavatel vyplnit a předat žádost na formuláři WP3 u Office of Foreign Workers Administration, Department of Employment, Ministry of Labour, tel. 02-2452745, 02-2453209 a nebo u jednoho z provinčních úřadů Ministerstva práce tj. Provincial Employment Office v provincii dle sídla zaměstnavatele v případě, že zaměstnavatel sídlí mimo Bangkok. Seznam provinčních kanceláří naleznete zde.
 • Kopii pracovního povolení (Work Permit) od Ministerstva práce v případě, že jste již v Thajsku dříve pracovali.
 • Kopie firemních dokladů thajského zaměstnavatele, které musí být opatřeny podpisy představenstva (Board of Directors) zaměstnavatele a firemním razítkem, konkrétně:- Seznam společníků (list of shareholders)
  – Obchodní registraci firmy a obchodní licence (business registration and license)
  – Firemní profil (company profile)
  – Podrobnosti o činnosti firmy (details of business operation)
  – Seznam zahraničních zaměstnanců vč. jmen, národností a pracovních pozic
  – Mapu ukazující přesnou polohu firmy
  – Účetní rozvahu a Výsledovku za poslední zdaňovací období – rok (Balance sheet, Statement of Income Tax and Business Tax) – formuláře Por Ngor Dor 50 a Por Ngor Dor 30
  – Přiznání k dani z příjmu cizinců (Alien Income Tax Return) – formulář Por Ngor Dor 91
  – Registraci plátce DPH (VAT registration) – formulář Por Ngor Dor 20
 • Životopis žadatele (v angličtině)
Čtěte také:  24 způsobů jak cizinci vydělávají peníze v Thajsku

Specifické doklady nutné k žádosti o vízum Non-immigrant B pro práci učitele

 • Originál dopisu přijetí žadatele na pracovní pozici učitele od thajské vzdělávací instituce či školy.
 • Souhlasný dopis od příslušných vládních kontrolních agentur jako například Office of the Private Education Commission nebo Office of the Basic Education Commission.
 • Doložení příslušné kvalifikace jako jsou diplomy, certifikáty, učitelská oprávnění atd.
 • Licenci školy nebo obchodní registraci školy. V případě soukromé školy či university musí být legalizováno – ověřeno Ministerstvem školství (Ministry of Education)
 • Seznam společníků
 • Profil školy či vzdělávací instituce
 • Životopis žadatele v angličtině
 • Výpis z rejstříku trestů v ČR, opatřený úředním překladem do angličtiny a ověřený Ministerstvem zahraničí České republiky.

Po udělení víza Non-immigrant B a vstupu do Thajska je nutné požádat s příslušnou dokumentací o pracovní povolení – Work Permit na Ministerstvu práce. Práce cizinců bez pracovního povolení je v Thajsku trestným činem a kromě pokuty a vězení hrozí i vyhoštění ze země. Immigrační policie pracující cizince i často kontroluje. Proto práci bez pracovního povolení v Thajsku rozhodně nelze doporučit. S vyřízením pracovního povolení vám pomůže zaměstnavatel, popřípadě vám ho může zajistit i advokát.

thajske pracovni povoleni

Rodinní příslušníci cizince (manžel, manželka, děti, rodiče atd.), kterému bylo uděleno vízum Non-immigrant B, jsou oprávněni požádat o vízum Non-immigrant O, na základě kterého mohou v Thajsku pobývat po dobu 1 roku. Více o vízu Non-immigrant O se dočtete zde.

Thajský immigrační zákon také umožňuje získat vízum Non-immigrant B změnou z již uděleného turistického víza „Tourist Visa TR“ nebo tranzitního víza „Transit Visa TS“ a to na území Thajska. Změnu z turistického či tranzitního víza na Non-immigrant B vízum lze provést buď v hlavním úřadu immigrační policie – Office of the Immigration Bureau Office se sídlem v Government Center B, Chaengwattana Soi 7, Laksi, Bangkok 10210, Tel. 0-2141-9889, www.immigration.go.th a nebo v provinčních kancelářích Immigration Bureau Office. Ke změně víza jsou potřebné stejné doklady jako v případě žádosti o vízum na Královském Velvyslanectví Thajského Království v ČR.

Čtěte také:  90-ti denní hlášení na imigrační úřad on-line

Vízum Non-immigrant B, pracovní povolení a práce pro Thajskou firmu má také jednu důležitou výhodu pro život v Thajsku a tou je fakt, že jako thajský zaměstnanec tu platíte daně a sociální pojištění a tím máte nárok na zdravotní péči zdarma ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. O pracovním povolení zase někdy jindy 🙂

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

8 komentáře

 1. Mám přesně opačnou zkušenost, business vízum mi bylo vydáno až na základě získaného pracovního povolení.

  • Tak to je zajímavý případ René, jelikož správně, by ti Ministerstvo práce nemělo pracovní povolení bez již uděleného víza non-immigrant B, vůbec vydat. Oficiální podmínkou Ministerstva práce k udělení pracovního povolení je totiž již udělené a platné vízum non-immigrant B. Což však zase jen potvrzuje, že v Thajsku na úřadech vůbec nic neplatí 100% a jakékoliv návody mohou sloužit jen jako orientační a každý případ se může lišit, podle jednotlivých úřadů a nejen úřadů, ale i úředníků. Tento článek vychází nejen z osobní zkušenosti, ale i z oficiálních podkladů dodaných Velvyslanectvím Thajského království v Praze.

   • Velvyslanectví Thajského království v Praze je stát ve státě. Právní kancelář – thajská mi zajišťovala veškeré podklady a to ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí Thajského království a Ministerstvem práce TK. Probíhalo to klopotně, ale nakonec jsem obdržel x dokumentů, na základě kterých se víza běžně vydávají. Velvyslanectví v Praze to samozřejmě nestačilo a chtěli další. Když jsem jim ukázal seznam požadavků a dokladů plus postup nutný v dané proceduře vydaný Ministerstvem zahraničních věcí plus požadavky Ministerstva práce a vše bylo splněné, vytáhli vlastní seznam – poněkud odlišný a mé doklady neuznali. Mimochodem ty papíry, co na mne vytáhli byly navíc odlišné i od požadavků, které byly umístěné na web stránkách thajské ambasády v Praze tj. odlišné i od toho, co oficiálně velvyslanectví požaduje. . Byl by to kabaret, kdyby mě to nestálo spoustu nervů a čas. Nakonec jsem byl do Thajska vpuštěn a to nikoliv díky splnění stanovených podmínek – které si mimochodem občas i odporovaly, ale díky tomu, že jsem měl už založenou a několik měsíců fungující firmu, která navíc vlastnila nemovitosti. Vše se pak dořešilo za pomoci další právní firmy na místě tj. v Pattayi.

 2. Dobrý den,
  obchodní víza mám momentálně v řešení na thajské ambasádě a myslím, že by se dalo souhlasit s oběma názory.
  Budoucí thajský zaměstnavatel Vás musí přihlásit na uřadu práce v Thajsku. Následně je Vám vystaven tzv. dokument WP3, který už sám o sobě je „předběžné pracovní povolení“. S originálem tohoto dokumentu a dalšími X dokumenty můžete jít zažádat o obchodní víza. Nicméně oficiální WP získáte až pak.
  Článek je naprosto přesný, jen bych rád dodal, že pokud Vás posílá Váš zaměstnavatel (zde v ČR) na pobočku v Thajsku (jako v mém případě), tak budete potřebovat ještě výpis z OR místní firmy, vysílací dopis podepsaný jednatelem uvedeným v OR a kopii OP tohoto jednatele. Na internetových stránkách to uvedené nemají, ale opravdu to v tomto případě vyžadují. Děkuji. Ondra

  • Diky za dobre doplneni clanku co se tyce dalsich dokladu v pripade vyslani ceskou firmou na thajskou pobocku. V Thajsku vsichni urednici doslova miluji papir a cim vic papiru si muzou scvaknout a zalozit do sanonu tim lip 😉 Archivarsky servis pro uredniky je jiste jedna z nejjistejsich skvelych podnikatelskych aktivit 😉

 3. A jak je to s vízem v případě, že bych měla hloupý nápad, začít v thajsku podnikat?
  Tím myslím, sem tam něco vyvézt, podnikat víceméně přes eshop. Žádná velká firma se zaměstnanci, či nemovitostmi. Mohu na takové podnikání, čistě sama na sebe, dostat business vízum, nebo se bez dokladů o spolupráci s konkrétní místní firmou nikam nepohnu?
  Předem díky za odpověď.

  • V takovém případě si budete muset založit svojí Thajskou firmu, která musí mít tři společníky. A jeden z nich musí být thajec a bude mít 51% firmy. Pak máte nárok na Non-immigrant B víza. Bohužel cizinci v Thajsku nemohou mít thajskou obdobu „živnostenského oprávnění“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *