Jidlo v thajsku

Uchovávání jídla v Thajsku aneb jídlo se tu nekazí!

Hodně lidí se mně ptá na uchovávání jídla v Thajsku – respektive mají strach konzumovat jídlo ze stánků na ulici, když vidí, že jídlo je vystavené několik hodin v horku a třeba i na slunci. Nebo často slýchávám třeba: „Prosím tě, my jsme viděli, jak tam ty vajíčka a kuřata mají celý den v tom vedru na slunci, to musí být asi pěkná „salmonela“ z toho pak co?“ atd. atd. Jenže faktem je, že ani kuřata, vajíčka či jiné potraviny vystavené několik hodin v thajském horku žádnou takovou předpokládanou újmu většinou neutrpí.

V každé thajské rodině když se uvaří jídlo a všechno se nesní, uloží se buď do kuchyňské větrané skříně (viz fotky z domova mé tchýně) a nebo se ponechá na stole a jen se přiklopí poklopem proti hmyzu, aby na něj nesedaly mouchy. A takto se nechá vystavené horku klidně do druhého dne nebo i déle. Vajíčka se téměř vždy také skladují ve větrané kuchyňské skříni. A světe div se, ale ani vajíčka, a ani uvařené jídlo nebo maso se prostě nezkazí! Kdyby se to samé udělalo v Čechách a nedalo se jídlo do ledničky, zcela jistě by už samo chodilo po stole. Ne tak v Thajsku.

Jednou mi moje žena udělala české kuřecí řízky. Upekla asi 4 a jedl jsem je jen já. Druhý den, co byly zbylé 2 nesnědené řízky skladované jak jinak než na talíři na stole v kuchyni, jsem na ně dostal chuť a chtěl jsem si je ohřát v mikrovlnce, dal jsem je tedy i s talířem do mikrovlnky. Jenže než jsem stačil zapnout ohřev, manželka na mně zavolala, že s něčím potřebuje pomoct a tak jsem na milé řízky zapomněl a už se k nim ten den nevrátil. O týden později jsem si chtěl v mikrovlnce něco ohřát a když jsem jí otevřel, našel jsem tam ty dva nebohé řízky, které jsem tam před týdnem zapomněl. Koukám na ně a říkám si, no ty asi budou vypadat, taková škoda. Vytáhl jsem je z mikrovlnky a chtěl je vyhodit. Když jsem je však nesl do koše, tak mi pod nosem krásně zavoněly. To mně dost udivilo, protože týden staré řízky nechané v horku by rozhodně neměli vonět. Měly by se zelenat a sami chodit po bytě. Podrobil jsem je tedy ze zvědavosti zevrubnému průzkumu. Řízky krásně voněly, neměly na sobě absolutně žádné známky plísně či jakékoliv zkaženosti a jediné čím se lišily od stavu, kdy byly čerstvě upečené bylo to, že byly lehce vysušené právě tím horkým vzduchem. No překvapení a zvědavost mi nedala a jeden řízeček jsem ochutnal. Výsledek? Vynikající řízečky a jen se po nich zaprášilo. Tak skvělé a úžasně sušené masíčko už jsem dlouho nejedl! 🙂

Čtěte také:  Potápníci – Smažení brouci VI.

Jidlo z ulice v ThajskuTahle zkušenost a spousta dalších – stejných potom jen dokazuje, že na Thajském vzduchu se prostě jídlo jen tak rychle nezkazí, tak jak je tomu v Evropě. Bohužel si to nedokážu vysvětlit, netuším čím to je, že se tu jídlo nekazí a do dnes je to pro mně taková malá záhada. Nicméně Thajci se tomu vůbec nediví a zcela samozřejmě s tím počítají. Naopak se moje žena velmi divila, když jsem jí v Čechách upozorňoval, že pokud ten hrnec s uvařeným jídlem nedá do lednice, tak se do druhého dne zkazí a nebudeme mít co jíst.

Je možné že je to vlhkostí vzduchu nebo jeho stálou vyšší teplotou či nějakým možná specifickým složením, že se jídlo nekazí tak rychle jako v Evropě. Každopádně jediné potraviny, které se na Thajském horkém vzduchu rychle kazí je ovoce.

Pokud by měl někdo odborné znalosti proč tomu tak je, pak uvítám komentář. Faktem ale je, že ačkoliv v Thajsku jíme na ulici či v thajských „vývařovnách“ velice často a pravidelně, nikdy jsem neměl z tohoto jídla žádné střevní či žaludeční problémy či nevolnosti. A pokud by jste v Thajsku přece jen měli nějaké střevní nebo žaludeční potíže, pak doporučuji v lékárně zakoupit rozpustný lék ve vodě „OREDA“ viz příspěvek na www.thajskyraj.com/forums/tema/zaludecni-strevni-potize/. U stravování v Thajsku na ulici nebo v thajských vývařovnách obecně platí jedno pravidlo: vždy je potřeba kontrolovat, zda tam jí místní lidé. Pokud se ve vámi vybraném místě stravuje mnoho místních lidí, pak je to záruka toho, že tam dobře vaří a že jídlo i hygiena je bez problémů. Pokud však místo zeje prázdnotou a nikdo tam nechodí, pak raději ruce a ústa pryč. Thajci jsou totiž na jídlo dost vybíraví a na hygienu lpí velmi, ač se to třeba na první pohled nemusí zdát. A pokud má nějaké stravovací místo problém s hygienou nebo není jídlo v pořádku, místní tam jednoduše přestanou chodit.

Čtěte také:  Reality v Thajsku / dealfish.co.th

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

3 komentáře

  1. Tak tohle mě taky mockrát napadlo, je to zvláštní jev. Dokonce i mléko které jsme nechali na terase na přímém slunci nezkyslo. O důvod víc proč Thajsko miluju 😀

  2. Na Facebooku jsem zachytil komentář, že tvrzení, že thajci si potrpí na hygienu není objektivní a že je to odvážné tvrzení. V této věci bych si dovolil doplnit, že to že si thajci potrpí na hygienu je holý fakt, který je bezpečně známý všem lidem, kteří v thajsku žijí trvale a mají třeba thajskou rodinu a jsou tak blíže skutečnému životu v Thajsku. Komenář pak dále komentoval, že mnoho provozoven v Thajsku je s hygienou na štíru, což mohu ale já také potvrdit. Thajci jsou velmi obezřetní na hygienu co se jejich vlastní osoby týče, čili takový majitel jídelny či restaurace, která má problém s hygienou, by takové jídlo nikdy nepozřel, ale nemá problém ho prodávat ostatním. Toto jsou fakta, která se však navzájem nevylučují. Proto tvrdím, že tam kde thajci pravidelně chodí hojně jíst, je většinou z hygienického pohledu bezpečno. A tam kam místní nechodí, je pravděpodobně s hygienou problém a nebo jídlo není dobré. Jinak co se hygieny týče, tak evropané jsou v porovnání s thajci čuňata a většina thajců o evropanech tvrdí, že smrdí. Thajci také téměř vůbec neprovozují orální sex, neboť to považují za silně nehygienické. Sprchují se minimálně 3x a víckrát denně, a z domu bez velmi zevrubné osobní hygieny nevytáhnou paty.

  3. Já se tedy do Thajska teprve chystám, ale na stáncích jde asi spíše o to, že po tom vystaveném jídle lezou různé mouchy a brouci? Někde jsem četl, že je lepší, pokud se kupuje jídlo na stáncích požádat aby bylo oflambováno na ohni než vám ho dají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *