Sak Jan tetovani

สักยันต์ – Sak Jan – Thajské ochranné tetování

Když jsem začal žít v Thajsku, chtě nechtě jsem byl každý den ovlivňován thajským Buddhismem a vírou Thajců v magii, duchy a různé nadpřirozené jevy. V Thajsku jsou tyto věci na denním pořádku a je to stále běžná součást thajského života, byť v dnešním moderním Thajsku často pokryteckým způsobem. Tento fakt je pravděpodobně největší odlišností od ateistického Česka. Já osobně na rozdíl od většiny Čechů ateista nejsem a do Thajska jsem si sebou přivezl svou vlastní víru – víru ve vesmírnou či univerzální energii, v sílu myšlenky, v zákon příčiny a následku a víru v karmu a další životy. A to byl zřejmě hlavní důvod, proč pro mne nebyl žádný větší problém přijmout všudypřítomnou thajskou víru za svou a celkem rychle se aklimatizovat a začlenit do thajské společnosti. Tento rozdíl však může být celkem zásadní překážka či problém v evropsko-thajských partnerských vztazích, neboť jak jsem již napsal, thajská společnost svou víru bere velmi vážně a tato víra se může zdát evropanům až příliš nadpřirozená a neakceptovatelná. A právě jednou takovou nadpřirozenou součástí thajské víry je i ochranné tetování, kterému Thajci přisuzují velmi silné a nadpřirozené schopnosti. Tomuto tetování se v Thajsku říká สักยันต์ – Sak Jan.

Mnich s Sak Jan

Sak Jan – ochranné tetování nebylo praktikováno jen v Thajsku, ale v celé Jihovýchodní Asii včetně Kambodži, Laosu i Singapuru. สัก – Sak znamená  „tetování“ a ยันต์ – Jan pochází ze Sanskrtu a znamená „talisman“. Sak Jan tetování pochází původně z Kambodži a používá starodávný kmérský skript (typ písma). Za doby trvání Kmérské říše byli všichni kmérští bojovníci pokryti tímto ochranným tetováním doslova od hlavy až k patě, včetně jejich prsou, paží i prstů. Ochraný účinek tetování údajně vyzkoušel kmérský král Jayavarman VII na svém těle, do kterého si nechal vystřelit šípy, které se prý všechny od jeho prsou odrazily a nezpůsobily mu žádné zranění. V čínských kronikách je tetování thajských kultur jihozápadní Číny a severozápadního Vietnamu popsáno již před 2000 lety. A v průběhu staletí se tato tradice rozšířila na území, kde je dnes Thajsko, Laos, Kambodža a části Barmy. Dnes je tetování Sak Jan stále velmi populární jen v Thajsku, zatímco v Kambodže a Laosu se tradice ochranného tetování téměř zcela vytratila. Písmo použité pro design ochranného tetování se liší podle kulturních a geografických faktorů. V Kambodži a centrálním Thajsku se používá khmérský skript, zatímco v severním Thajsku je k vidění tetování spíše se skriptem Shan nebo Tai Lu a v Laosu zase skript Lao Tham. Písmem se vyjadřují zaklínací slabiky Pali. A různí Mistři v průběhu času do designů ochranného tetování přidali své vize, které viděli během svých meditací. Některé designy byly převzaty z předbuddhistického šamanismu a z víry ve zvířecí duchy, které byly začleněny do thajských tradic a kultur.

Čtěte také:  Buddha, Thajsko a Sex

Thajsky muz se Sak Jan tetovanim

Ochranným tetováním jsou přisuzovány velmi silné magické, nadpřirozené a ochranné schopnosti včetně síly přinášet trvalé životní štěstí. V Thajsku se tetování nejvíce používá k magické  osobní ochraně před zlem a utrpením. Kromě buddhistických mnichů, je také velmi populární mezi vojáky, jelikož se věří, že tetování je zárukou toho, že majiteli tetování není možné způsobit jakékoliv fyzické zranění, pokud dodržuje určitá pravidla. Sak Jan tetování většinou tetuje ปู่ฤาษี – Pů Rrh Sí – což je v podstatě thajský Mistr poustevník a nebo buddhističtí mniši. Tetuje se buď tradičně – dlouhou bambusovou hůlkou, které se thajsky říká Maj Sak – tetovací dřevo, a nebo dnes stále více i tetovacím strojkem, jelikož pak tetování vypadá lépe.

Designy ochranných tetování Sak Jan nejsou však používány jen na lidské tělo, ale jsou aplikovány i na jiná média jako například textil nebo kovy. Kresbou na textil či vyrytím do stříbra či zlata vznikne talisman buď pro štěstí, ochranu nebo za nějakým konkrétním účelem. Majitel talismanu ho může umístit třeba do svého domu, do auta nebo ho může nosit u sebe. Důvodů pro takový magický talisman mají lidé mnoho – od ochrany před zlem, přes ochranu před dopravní nehodou či před nemocí až po přivolání milence či partnera.

Typů a designů tetování Sak Jan je velmi mnoho, nicméně bychom si zde mohli vyjmenovat alespoň několik těch nejvíce známých a nejpopulárnějsích.

 • องค์พระ – Ongk Phra – Tělo Buddhy – nejčastější tetování vůbec, jehož účelem je dosažení osvícení.
 • ห้าแถว – Há Théau – Pět řad – každá z 5 řad má svůj vlastní účel. První řada ochraňuje před nespravedlivým trestem a události ovlivňuje ve váš prospěch, druhá řada chrání před smůlou a nepříznivými vlivy špatného postavení hvězd, třetí řada chrání před černou magií a kletbou, čtvrtá řada zesiluje a přitahuje štěstí a úspěch v životě, pátá řada pro majitele získává charisma a přitažlivost opačného pohlaví a zároveň umocňuje účinek čtvrté řady. Opakováním 5-ti Buddhových manter se posiluje moc tohoto tetování: Namo Putta Ya Na Metti, Mo Putta Ya Na Na Metti, Putta Ya Namo Na Metti, Ta Ya Namo Put Na Metti, Ya Namo Putta Na Metti
 • เก้ายอด – Káo Jód – Devět vrcholů – tetování ztělesňuje 9 posvátných vrcholů hory Mt. Meru a také zahrnuje celkem 9 zobrazení Buddhy. Moc tohoto tetování je podobná jako u tetování Pět řad a přináší majiteli ochranu před zlem a přitahuje štěstí a úspěch.
 • สี่ยอด – Sí Jód – Čtyři vrcholy – pozitivně ovlivňuje pocity a činy druhých vůči nositeli tetování a také nositele chrání před zlem.
 • แปดทิศ – Pét Thit – Osm bodů – představuje ochranu v osmi směrech vesmíru.
 • สิบทิศ – Sip Thit – Deset bodů – vyšší verze předešlého tetování Osm bodů. Místo osmi směrů představuje ochranu v deseti směrech vesmíru.
 • มหานิยม – Mahá Nyjom – Velká přednost – způsobuje přízeň a pomoc druhých vůči nositeli.
 • ยอดมงกุฎ – Jód Mongkut – Špičatá koruna – pro štěstí a ochranu v boji.
 • เสือ – Ssha – Tygr – nejčastěji je toto tetování ve formě dvojice stejných tygrů. Představuje moc a autoritu.
Čtěte také:  Rado I. Ředitel, který skončil v bezejmenném hrobě

Tetovani Sak Jan

Po vytetování Sak Jan musí čerstvý nositel podstoupit speciální obřad, kdy Mistr Sak Jan odříkává magické mantry a ochrannou moc tetování aktivuje. Často se stává, že nositelé tetování během tohoto obřadu upadnou do zvláštního transu, jehož průběh si však nepamatují. Ochranná moc tetování se postupem času oslabuje a může se i vytratit. Proto se doporučuje nejlépe jednou za rok navšívit svého Mistra a podstoupit obřad Waj Khru, během kterého Mistr opět moc tetování aktivuje a obnoví.

Jeden z nejznámějších chrámů, kde můžete získat své Sak Jan tetování je chrám Wat Bang Phra v Nakhon Chaysri v provincii Nakhon Pathom. Tento chrám je vyhlášený velmi působivými obnovujícími rituály Waj Khru. V tomto chrámu se také vyučil zřejmě nejznámější Mistr Sak Jan – Adžán Noo Kanpai. Dalším velmi známým chrámem je Wat Keam, který najdete v San Patong v provincii Chiang Mai. A nebo můžete navštívit Mistry Adžán Kob a Adžán Oh v Lum Phli v provincii Ayutthaya.

Já sám jsem magické síle ochranných tetování Sak Jan propadl poté, co jsem byl svědkem několika tetovacích a aktivačních obřadů a na vlastní oči jsem viděl, co tetování dokáže poskytnout za skutečnou ochranu. Což je však zkušenost, kterou je nutné zažít na vlastní kůži, aby člověk uvěřil. Dnes jsem majitelem již 6-ti ochranných tetování Sak Jan a jsem o jejich účinku a síle velmi pevně přesvědčen. Do budoucna k nim pravděpodobně ještě další přibydou 🙂

.

Odkazy:

Čtěte také:  Sak Yan – Thajské ochranné tetování IV.

 

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

24 komentáře

 1. Zdravím, kde přesně najdu Vámi zmiňované mistry z provincie Ayutthaya?? díky

  • Pavle, mistr Kob a jeho syn by měli být ve čtvrti Lum Phli na severu Ayutthaya. Přesná adresa: Ajarn Kob, 4/1 Moo 5 Klongsabou, Ayutthaya, Ayutthaya 13000. Tel.: 0815577958. Nevím ale, jestli ten telefon je stále aktuální.

 2. Dobrý den,nevíte jestli toto tetování dělá někdo i v Evropě,pochopitelně i s ritualem?

 3. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaký význam mají ,,spirálky“ nad každým znakem, řádkem, symbolem a podobně jestli je to pouze oddělující význam nebo se jejich použitím něco vyjadřuje. Děkuji

 4. Ahoj Pavel, dal si mi nový cieľ. Ďakujem! Ak v budúcnosti pôjdeš za pánom Kobom, veľmi rád by som sa pridal 😉

 5. Dobrý den, nevíte prosím, jestli tato tetování (i s rituálem samozřejmě) dělá někdo také přímo v Bangkoku?

  Děkuji

 6. zdravim a to ochrane tetovani nemuze delat klasickej tetovac napr.v Pattaya?
  a kde nejblize od Pattaya by bylo mozne si nejake ochrane tetovani udelat?
  diky

  • Klasicky tetovaci salon vam to tetovani neposveti – neaktivuje a tedy nebude mit zadny jiny nez esteticky vyznam a navic bude pravdepodobne mnohem drazsi nez od skutecneho mistra Sak Jan. Existuje moznost, ze by vam tetovani udelali v tetovacim salonu a pak by vam ho nejaky mistr nebo mnich mohl posvetit a aktivovat, nicmene to neni uplne to same, jako kdyz mate tetovani primo od mistra. Samotne tetovani a s tim spojeny obrad je duchovni zazitek a pokud ho dela sam mistr Sak Jant, tak ma i mnohem silnejsi funkci. Pokud nechcete toto tetovani z nejakych vyssich duchovnich duvodu, pak bych vam ho ani nedoporucoval. Clovek by pak mel dodrzovat jista pravidla. V lokalite Pattaya je znamy mistr Ajarn Anek, ktery pokracuje v tradici mistra Poodum – kontakt najdete na webu http://www.poodumtattoo.com/about-us/

 7. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s objednáním u mistra?? A hygienou?? Děkuji za odpověď

  • Nevím na co se přesně ptáte. Jak by to mělo být s objednáním? Prostě přijdete a buď bude mít čas hned, nebo se u něj objednáte na jiný termín. A nebo předem zavolat jestli kdy má volno. Co se týče hygieny, tak si myslím, že nemusíte mít obavy. Když se tetuje strojkem, pak vždy v rukavicích a se sterilními jehlami. Pokud se tetuje tyčí s jehlou – buď kovová tyč, nebo bambusová tyč, tak se jehly vyvařují a desinfikují. Bambusem bez jehly bych se vyhnul a tetování ani není tak hezké.

 8. Ahoj, myslíš, že bych sehnala nějakého mistra i na Bali? nevíš o někom?

 9. Dobrý den! chcela by som sa spýtat, či tetovanie len samostného tygra by sa dalo spravit v salóne aj u nás bez tých znakov a nápysov ?

 10. Krasny den.
  Po zkusenostech s tetovanim, kde to na Vas pusobylo nejspiritualneji, nejduchovnejsi, zkratka hlavne nejprirozeneni? U jakeho mistra? Jsem ochotna jet kamkoliv. Miluji buddhismus.
  Dekuji velice
  Klara

 11. Dobrý den,

  chtěl bych vysvětlit více symboliku thajských obrazců. Co symboly přesněji znamenají, například ty které máte vyobrazené v článku? Je popřípadě podrobnější literatura zaměřená přímo na symboliku?

  Děkuji,

  Petr

  • Nezlobte se Petre, ale cetl jste ten clanek pozorne? Protoze to tam je vse vysvetleno. Doporucuji precist pozorne tento clanek i jeho pokracovani. Jeste tedy jednou shrnu: tetovani Sak Jant pochazi z Kambodzi a neda se tedy o nem rici, ze jsou to thajske obrazce. Tetovani Sak Jant jsou predevsim mantry napsane v prastarem khmerskem skriptu, ktere vyjadruji zaklinaci slabiky v jazyce Pali (v tomto jazyce byli sepsany texty theravadoveho buddhismu). Tyto mantry pak muze, ale nemusi, jeste doprovazet vyobrazeni zvirete (napr. tygr, drak) nebo postavy (napr. poustevnik, Buddha). Ten jakysi „snehulak“ se spicatymi zakoncenimi vzdy predstavuje samotneho Buddhu (pozor Buddha neni jen Siddhartha Gautama, Buddha je bytost, ktera dosahla osviceni a muze se jim stat v podstate kdokoliv). Nejznamejsi tetovani Sak Jant je take v clanku vypsano i s jeho vyznamy – napriklad: องค์พระ – Ongk Phra – Telo Buddhy – nejcastejsi tetovani vubec, jehoz ucelem je dosazeni osviceni, nebo ห้าแถว – Ha Theau – Pet rad – kazda z 5 rad ma svuj vlastni ucel. Prvni rada ochranuje pred nespravedlivym trestem a udalosti ovlivnuje ve vas prospech, druha rada chrani pred smulou a nepriznivymi vlivy spatneho postaveni hvezd, treti rada chrani pred cernou magii a kletbou, ctvrta rada zesiluje a pritahuje stesti a uspech v zivote, pata rada pro majitele ziskává charisma a pritazlivost opacneho pohlavi a zaroven umocnuje ucinek ctvrte rady. Opakovanim 5-ti Buddhových manter se posiluje moc tohoto tetovaní: Namo Putta Ya Na Metti, Mo Putta Ya Na Na Metti, Putta Ya Namo Na Metti, Ta Ya Namo Put Na Metti, Ya Namo Putta Na Metti atd. Podrobneji jiz to napsat nelze a vse je uvedeno v tomto clanku, kde podrobne popisuji 9 konkretnich a nejcastejsich tetovani. Techto tetovani je velke mnozstvi a neni v mych silach je vsechna podrobne popsat. Pod clankem jsou fotky techto tetovani vcetne nazvu (musite mysi prejet pres obrazek, aby se vam nazev zobrazil) a nazvy a vysvetleni jsou nad tim v clanku. Literatura existuje, ale pokud je mi znamo, tak ne v ceskem jazyce, ale v anglictine nejakou urcite najdete. Snad jsem vam odpovedel k vasi spokojenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *