Vojensky prevrat Thajsko

22.5.2014: vojenský převrat – generál Prayuth se rozhodl ukončit nekonečnou politickou krizi v Thajsku

Ve čtvrtek 22.5.2014 přesně v 16:30 hodin thajského času, po dvou dnech trvání stanného práva, vyhlásil šéf thajské královské armády Generál Prayuth Chan Ocha (čti Prajut Džan Očá) vojenský převrat a převzetí moci v zemi armádou. Národ se o státním převratu dozvěděl prostřednictvím televize, kde vystoupil generál s prohlášením o vojenském převratu. Výkonou moc v zemi řídí armáda prostřednictvím organizace NPOMC – The National Peace and Order Maintaining Council – Národní rada pro udržení míru a pořádku, jejímž ředitelem je právě Generál Prayuth. Tato organizace vzešla ze zrušené vládní organizace CAPO, kterou řídil místopředseda vlády Chalerm.

cervene kosile UDDK vyhlášení vojenského převratu došlo bezprostředně poté, co skončilo neúspěchem společné jednání všech aktivních účastníků současné thajské politické krize, kterému generál Prayuth předsedal jako mediátor v armádním klubu. Jednání se zůčastnili zástupci vládnoucí strany Pheu Thai a vlády, předáci extremistické organizace červených košil UDD, vedení protivládní PDRC, vedení Demokratické strany, zástupci ze senátu a členové volební komise. Současný úřednický premiér Niwattumrong Boonsongpaisan se jednání nezůčastnil a poslal za sebe zástupce v osobě Ministra spravedlnosti Chaikasem Nitisiri. První jednání se uskutečnilo ve středu 21.5.2014, ale bohužel nikam nevedlo. Všechny zůčastněné strany si vedli svou a nikdo nehodlal ze svých postojů ustoupit. Ve čtvrtek 22.5.2014 se jednání ubíralo stejným směrem a generál všem přítomným na jednání řekl: „Pokud nedokončíte rozhovory, nemůžete jít domů“, zatímco nikdo nemohl z místnosti odejít, jelikož byla hlídána velkým počtem ozbrojených vojaků. Každému v Thajsku již v tuto chvíli bylo jasné, že zásadní reformy jsou k ukončení krize nutné a pod současnou vládou, byť tzv. úřednickou, k nim nikdy nedojde. Rezignace vlády byla tak ústředním tématem čtvrtečního jednání v army klubu. Generál Prayuth se, po několika dílčích rozhovorech mezi účastníky za zavřenými dveřmi, během jednání zeptal zástupce vlády – ministra spravedlnosti – znovu a důrazně, zda vláda odstoupí  a umožní tak nutné reformy a stabilizaci země. Ministr spravedlnosti Chaikasem rezolutně odpověděl, že ne a že vláda zůstane u moci až do nových voleb. Po těchto slovech generál Prayuth řekl: „V tom případě jsem se právě rozhodl, že se moci ujímá armáda“ a další jednání ukončil. Poté propustil členy senátu a volební komise a zbylých 20 představitelů vlády a politických stran a hnutí bylo zadrženo a umístěno do zadržovací vazby v budovách 1. divize Královské gardy. Mezi zadrženými byli mimo jiných i předseda Demokratické strany Abhisit Vejjajiva, šéf protivládní PDRC Suthep Thaugsuban a předák extremistické UDD  Jatuporn Prompan. V souladu se zákonem o stanném právu může armáda zadržet osoby bez důvodu na dobu 7 dnů.

Reporteri zadrzovani vojskemPo ukončení jednání generál Prayuth vystoupil na všech televizních kanálech s prohlášením o vojenském převratu a své spoluobčany informoval o tom, že výkonné moci se s okamžitou platností ujímá armáda. Od té chvíle museli všechny televizní i rozhlasové stanice ukončit své běžné vysílání a předat ho k dispozici armádě. Na všech TV kanálech je tak vysílána jen tradiční hudba, přerušovaná tiskovými prohlášeními armády a výkonné vojenské junty NPOMC.

O několik chvil později po vyhlášení vojenského převratu byl zaveden zákaz vycházení mezi 22:00 hodinou večer a 5:00 hodinou ráno. A veřejná doprava v Bangkoku jako je Skytrain BTS či metro MRT musela posunout dobu ukončení provozu z půlnoci na 21:00 hodin. Také všechny obchody, restaurace, bary a ostatní zařízení včetně obchodů 7-Eleven, které jsou jinak otevřeny nonstop, uzavřeli své provozovny nejpozději s půl desátou hodinou večer.

Čtěte také:  Demonstrace v Thajsku 2013

Luang Pu Buddha IssaraVyhlášení státního převratu a převzetí moci  armádou nechalo většinu thajských občanů v klidu, nic moc si z této události nedělali a pokud na tento fakt vůbec nějak reagovali, tak vesměs pozitivně. S trochou nadsázky lze konstatovat, že pravděpodobně jediné co na celé události thajcům v tu chvíli vadilo, byl fakt, že nemohli sledovat své oblíbené večerní seriály. Armádní řešení politické krize většina thajců uvítala mimo jiné i proto, že to znamená větší bezpečnost v zemi a ukončení nekonečných protestů na ulicích především Bangkoku. A téma bezpečnosti začalo být v těchto dnech velmi aktuální, neboť po vyhlášení stanného práva nejen že protivládní demonstranti neopustili ulice Bangkoku, ale navíc červení extremisti z UDD posílili své pozice a tábory uprostřed Bangkoku a bylo u nich armádou nalezeno velké množství zbraní a munice. Pravděpodobně se UDD chystali udělat něco nepěkného a armáda jim v tom naštěstí vojenským převratem zabránila. Toto „šikování“ sil proti protivládním demonstrantům, zajištění bezpečnosti a zabránění zbytečným dalším úmrtím a zraněním byl druhý hlavní důvod, proč generál Prayuth rozhodl o vojenském převratu.

Pojďme se ve zkratce a v bodech podívat na hlavní události a nejdůležitější informace, které od vyhlášení vojenského převratu nastaly:

 • vyhlášení zákazu vycházení – pro děti a mladistvé do 18-ti let od 20:00 h do 5:00 h, pro dospělé od 22:00 h do 5:00 h.
 • všechna letiště jsou v provozu, pasažéři nočních letů jsou bez problému přepravováni z letiště i na letiště i v době od 22:00 h do 5:00 h kdy platí zákaz vycházení. Na letišti Suvarnabhumi byl přítomen i šéf TAT – Tourist Association of Thailand – aby osobně koordinoval přílet turistů do země a jejich další přepravu během noci. V případě cesty z letiště nebo na letiště v noci v době zákazu vycházení je nutné se příslušníkům armády prokázat buď letenkou či palubní vstupenkou. Pak nikomu nebude bráněno v přesunu do cílového hotelu či ubytovacího zařízení.
 • během zákazu vycházení bude také umožněno dokončit svojí cestu všem cestujícím, kteří jsou na cestě buď do nebo z Thajského království.
 • vyjímka ze zákazu vycházení se také týká všech osob, kteří potřebují lékařskou pomoc a musí nutně cestovat do zdravotnického zařízení a také humanitárních pracovníků. Lidé, kteří se v takové situaci ocitnou mají kontaktovat nejbližší armádní hlídku, od které obdrží povolení.
 • veřejné dopravě v Bangkoku – především SkyTrain BTS a metru MRT, byl nařízen posun ukončení provozu z půlnoci na 21:00 hodin do odvolání.
 • obchody, restaurace, bary a další služby musí ukončit svůj provoz nejpozději ve 22:00 hodin, resp. o něco dříve tak, aby se i zaměstnanci mohli před zákazem vycházení vrátit do svých domovů. Týká se to i obchodů s nepřetržitým provozem jako je např. Tesco Express, 7-Eleven, Family Mart atd. Platí do odvolání.
 • školy a univerzity s okamžitou platností uzavřeny minimálně do 25.5.2014. O případném prodloužení uzavření škol a vzdělávacích zařízení bude rozhodnuto později.
 • mezi lidmi se hovoří o možném dočasném omezení provozu sociálních médií, mobilní komunikace a internetu. K ničemu takovému zatím nedošlo i když armáda důrazně upozornila, že nebude tolerovat negativní příspěvky či kritiku vojenského převratu na sociálních médiích a webových stránkách a pokud to situace bude vyžadovat, zamezí k sociálním médiím i internetu přístup. Umožňuje jí to zákon o stanném právu.
 • všichni protivládní demonstranti byli armádou ve čtvrtek v noci vyzváni k opuštění jejich stanovišť a k návratu domů. Demonstranti armádu uposlechli a za asistence armády, která pomáhala s organizací autobusů se všichni vrátili do svých domovů. Důležité osoby činné v organizaci protestů byli zadrženy.
 • ve čtvrtek v noci armáda násilně obsadila i stanoviště provládních extremních aktivistů UDD (červené košile), kdy všem nařídila zalehnout s obličejem k zemi a postupně všechny příslušníky UDD odvedla z jejich stanovišť buď do zadržovacích cel či domů.
 • prakticky tak včerejší nocí armáda ukončila více než půl roku trvající demonstrace a politickou krizi. Ulice Bangkoku, které do včerejška okupovali protivládní i provládní demonstranti se tak vrátili občanům.
 • armáda zrušila platnost thajské Ústavy téměř ve všech jejích bodech. Jediná část Ústavy, která i nadále zůstává v platnosti je sekce č. 2, která uvádí: „Thajsko uplatňuje režim demokratické vlády s Králem jako Hlavou státu.“ Vzhledem k tomu, že Ústava již není v platnosti, úřednická vláda pozbyla svého mandátu a ukončila svojí činnost.
 • nezávislé státní organizace a kontrolní orgány včetně soudů a ústavního soudu mohou i nadále vykonávat svojí činnost bez omezení.
 • byl uplatněn zákaz shromažďování politických skupin v počtu více než 5 osob pod hrozbou odnětí svobody na dobu jednoho roku a pokuty ve výši až 20.000 THB.
 • 18-ti členům vládního kabinetu bylo přikázáno, aby se osobně a dobrovolně dostavili do sídla vojenské juty NPOMC bez zbytečného odkladu.
 • odvolané premiérce Yingluck Shinawatra a dalším 9-ti odvolaným členům vlády ústavním soudem bylo nařízeno, aby se také osobně a dobrovolně dostavili do sídla vojenské juty NPOMC. Stejné nařízení bylo vydáno i dalším osobám politiky, kteří se podíleli na současné politické krizi. Mezi nimi je i mnoho osob příbuzensky i jinak spřízněných s expremiérem v exilu Thaksinem Shinawatrou. Celkem se jedná o 155 osob. Těmto osobám byl také vysloven zákaz opustit Thajsko. Všichni kdo neuposlechnou nařízení a nedostaví se neprodleně do sídla NPOMC, budou zatčeni a souzeni.
 • ředitel vojenské junty NPOMC a šéf armády Generál Prayuth Chan Ocha se prohlásil prozatímním premiérem do té doby, než se podaří najít jiného nezávislého kandidáta, který provede novou úřednickou vládu nutnými reformami až k novým volbám. Generál Prayuth bude vykonávat funkci premiéra především kvůli administrativním záležitostem.
 • pro každé ministerstvo byli jmenováni zástupci, kteří budou dočasně vykonávat funkce ministrů, a to do té doby, než bude ustavena nová úřednická vláda.
 • na všechna média byla uplatněna cenzura, týkající se kritiky či negativního hodnocení vojenského převratu. Také bylo médiím zakázáno provádět rozhovory s bývalými členy vlády, akademiky, soudci a dalšími členy nezávislých státních organizací způsobem, který by mohl vytvořit konflikt či desinformaci veřejnosti, pod hrozbou uplatnění úplné cenzury a zákazu činnosti všech médií na základě zákona o stanném právu.
 • generál Prayuth svolal na pátek odpoledne schůzku zástupců všech velvyslanectví a mezinárodních organizací, na které chce všem vysvětlit a objasnit současnou situaci v zemi. Chce tak nadále udržovat dobré vztahy se zahraničím.
 • v pátek v 15:30 hodin odpoledne vojenská juta NPOMC povolila televizním kanálům 3, 5, 7, 9 a 11 zahájit normální večerní vysílání. Ostatní televizní a rádiové stanice vysílat i nadále nemohou.
 • zástupci thajského turistického průmyslu požádali NPOMC o zvážení zrušení zákazu nočního vycházení pro vybrané turistické oblasti, aby se eliminoval negativní dopad na turistický průmysl.
Čtěte také:  Demonstrace v Thajsku pokračují

Bangkok v pohybuByť samozřejmě existují odpůrci řešení politické krize současnou formou vojenského převratu, zdá se, že většina thajské veřejnosti s tímto řešením nakonec souhlasí, jako s jedinou možnou cestou ven z nekonečného sporu o blaho země. Faktem je, že letošní vojenský převrat se obešel bez jakéhokoliv násilí, lidé absolutně nepociťují žádné nebezpečí a naopak by se dalo říci, že thajská veřejnost si spíše ulevila a cítí se bezpečněji. Mnohem větší hrozbu pro bezpečnost občanů thajska totiž představovalo zaktivizované hnutí červených extremistů UDD, kterým tímto armáda udělala tzv. „čáru přes rozpočet“ a uchránila tak lidi dalšího násilí a zranění.

Zatím se zdá, že Generál Prayuth to opravdu myslí s Thajskem dobře a že mu skutečně jde jen o rychlé vyvedení země z politické a bezpečnostní krize. Nejbližším záměrem armády je nyní sestavení řádné nezávislé úřednické vlády, která by provedla nutné reformy, změnu ústavy a volebního zákona a celou zemi tak dovedla do řádných a skutečně nezávislých voleb. Této vládě pak armáda předá zpět moc nad Thajským královstvím.

Na závěr pro české a slovenské turisty cestující do Thajska – nenechte se odradit našimi mainstreamovými médii a jejich zprávami a informacemi, které jsou plné nesmyslů a polopravd. Zprávy našich médií jsou záměrně cenzurované a upravené tak, aby vzbudili negativní reakce a strach. V Thajsku i vojenský převrat probíhá jinak než by si mnozí mohli představovat a není mi známo, že by ze současné situace měl strach jediný v Thajsku trvale žijící Čech či Slovák. Nebudu daleko pravdy, pokud prohlásím, že se tu cítíme velmi bezpečně, a možná i bezpečněji než doma v rodné vlasti.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

25 komentáře

 1. Miroslav Petránek přes Facebook

  Horší to bude až budou vystěhovávat farangy ven 555555

 2. Ahoj, plánujeme tak za mesic a pul cestu domu z Australie a chtěli jsme se cestou podivat po Thajsku. Mame to přehodnotit nebo ne? Děkuji za radu. Tereza

 3. Pavle odkud čerpáte pro svoje články. Jsou fakt dobre. Diky

 4. Tereza Suchá: v tuto chvili nevidim zvlastni duvod proc by jste to meli prehodnotit….

 5. Marian Skonecki: diky 🙂 tech zdroju je hodne a vetsina jsou thajske informacni kanaly v Thajstine, proto mi vzdycky tak dlouho trva nez to dam pak dohromady do souvisleho clanku v cestine 🙂

 6. Myslel sem si to, je to znát. Je vidět ze jste Thajsko uz nasál..

 7. Pattaya: je večer 22:20

  Město je plné turistů, všichni se nerušeně baví. Bary jsou otevřeny a plné lidí !!!

  Nic nenasvědčuje, že by zábava měla končit.

  Nikde ani policie ani vojáček.

 8. Nong Plalai přes Facebook

  Pattaya: je večer 22:20

  Město je plné turistů, všichni se nerušeně baví. Bary jsou otevřeny a plné lidí !!!

  Nic nenasvědčuje, že by zábava měla končit.

  Nikde ani policie ani vojáček.

 9. (Y) ….. aneb stanné právo a vojenský převrat po thajsku hahaha 😉

 10. Marie Seidlicová přes Facebook

  Pavle,moc děkuji za Tvé články ! Jsme moc rádi za objektivní zpravodajství z našeho druhého domova 🙂

 11. Jeste ted na jednom thajskem zpravodajskem serveru vyslo jak probihalo zakulisi jednani pred vyhlasenim vojenskeho prevratu. Tak to asi jeste prelozim a dam k dispozici behem zitrka.

 12. Vsetko je v pohode , ubezpecil ma aj thajsky kolega v praci… a ak niekto ma este strach tak nech si da tento recept na schladenie)) https://www.youtube.com/watch?v=ltE9ufnrA-g&feature=youtu.be

 13. Velmi si vážím tohoto objektivního a zasvěceho informování o aktuálním stav. Úctyhodńá a záslužná práce.

 14. Moc dekuji Petr Šulc, takove hodnoceni od nejvetsi kapacity na Thajsko pro mne hodne znamena. Uprimne!!

 15. Aleš Václav Hromádko: tezko odhadovat, ale v podstate i kdyby tato situace trvala i treba nekolik mesicu, tak by to cizincum nemelo nijak zvlast vadit. Stanne pravo je podle meho nazoru otazka par tydnu, reseni urednicke vlady to same a nove volby tak 6 – 12 mesicu. Ale opravdu odhadovat v Thajsku lze velmi tezko.

 16. Aleš Václav Hromádko přes Facebook

  Někam se mi ztratila má otázka. Já se ptal na situaci né jako turista, ale jako člověk co se chce usadit v thajsku. Píšu si z thajkou,a ta mi říkala, že není jednoduché teď najít práci. Tak proto jsem se ptal.

 17. Aleš Václav Hromádko přes Facebook

  Každopádně moc děkuju za postřehy.

 18. Aleš Václav Hromádko: ja jsem vam odpovidal nejen z hlediska turisty ale z hlediska cizince vseobecne. Vite i kdyz tu budete zit treba 30 let porad tu budete „jen“ cizinec – vetrelec. A bude vam to neustale davano na jevo bez ohledu na to, kolik dobra by jste pro Thajsko i thajce udelal. Cizinci v Thajsku jsou a vzdy budou vydani na milost a ochotu thajcu je v Thajsku trpet. S tim se musi smirit kazdy cizinec, ktery tu chce zit. Necekejte ze tu budete mit nejaka prava ci ze budete moci do neceho mluvit. Necekejte narok na nejake thajske obcanstvi, trvaly pobyt a podobne veci. Najit v Thajsku praci pro cizince neni jednoduche ted a nebylo to jednoduche ani pred tim. V teto veci se vubec nic nezmenilo a politicka krize na to nema zasadnejsi vliv. Duvody proc to tak je jsou zcela jine a dlouho trvajici.

 19. George Georges: V Thajsku nikdy neuvidis ferovy boj jeden na jednoho. A uz nikdy takovy boj nevyhraje cizinec. Jednak Thajci maji radi nasili a boj a velmi radi si bouchnou kdykoliv maji prilezitost. Pokud se strhne bitka mezi cizincem a thajcem vzdycky prijde thajcovi na pomoc velka skupina lidi a vetsinou to dopadne tak, ze 10 az 20 thajcu mlati jednoho cizince. Velmi casto to konci i smrti cizince. V te chvili jsou thajci jako smyslu zbaveni a nemysli na nasledky. Stejne se vsak chovani i v boji proti vlastnim lidem. Vetsinou je to nerovny boj jeden proti 20. Velmi casto takovy boj zacina rozbitim lahve o hlavu. Thajci jsou rasisti vuci cizincum ve stejne mire jako jsou cesi rasisti vuci cikanum. V Thajsku se fyzicke konfrontaci vyhnete za kazdou cenu i kdyby to melo znamenat ztratu hrdosti, penez ci cehokoliv jineho. Jelikoz pokud k boji dojde, cizinec je predem ztracen na cele care. Je tu velmi dobre znam jeden pripad, kdy do Phuketu prijel na dovolenou jeden britsky boxer ovladajici thajsky box. Byl to jeden z nejlepsich britskych boxeru a byl i nekolikanasobny mistr VB. Byl to mladej chlap v plne sile, s obrovskou fyzickou, telo samy sval a meril temer dva metry plus navic ovladal bojove umeni. V jednom baru se dostal do krizku s jednim thajcem. A skoncilo to bitkou. Ve finale proti tomuto boxerovi stalo asi 15 malych thajcu, kteri ho zbili a zkopali k smrti a boxer se z Thajska bohuzel vratil v rakvi.

 20. hahaha no dobre jim tak, ze se jim to vratilo. George, thajci jsou asi nejvetsi pokrytci a sobci pod sluncem. Na jednu stranu jsou Buddhisti, a rikaji, ze kazdemu se vse zle vrati, na druhou stranu nemaji problem udelat cokoliv spatneho, pokud jim z toho kouka nejaky prospech. Navic v techto pripadech se jim do toho jeste plete jejich rasismus a nacionalismus. Je to cele na dlouhy clanek, ktery mozna napisu. Ale zatim se tomu branim, protoze ten clanek pro thajce asi nevyzni moc dobre. Za vsim vsak je potreba hledat nejake duvody a i thajci maji historicke duvody proc jsou takovy jaci jsou. Uvedom si jeste jednu vec, neni to tak dlouho co byly fyzicke tresty ucitele na zaky na skole obvyklou a kazdodenni praxi a velmi casto i nespravedlive. Thajci proste radi pouzivaji fyzicke tresty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *