Dum k pronajmu

Nemovitosti v Thajsku – pronájem vs. koupě – věčné téma

O téma „nemovitosti v Thajsku“ je trvale velký zájem a tak se k tomuto tématu opět vracím tímto článkem. Česko – Slovenské realitní kanceláře v Thajsku, které se snaží nemovitosti v Thajsku krajanům i ostatním cizincům prodat (a jistě to není snadná práce), mne pravděpodobně za mé články o místních nemovitostech nebudou mít rády. Nicméně hanba by mne musela fackovat, pokud bych lidem tvrdil, že nejlepší co mohou udělat, je koupit nemovitost v Thajsku.

Je mnoho lidí, kteří mají zájem nemovitost v Thajsku koupit, ať už je to dům nebo byt. Já tvrdím, že lepší je nemovitost nekupovat, ale pronajmout si jí a mám k tomuto názoru několik důvodů:

1. důvod – Cena pronájem vs. koupě

Vzhledem k nízkým cenám pronájmů v Thajsku – obzvlášť v thajských městech kde je minimální přítomnost cizinců – se absolutně nemůže vyplatit si nemovitost kupovat do osobního vlastnictví. Dáme si takový malý příklad na konkrétní nemovitosti. Jedná se o přízemní dům o výměře cca 120 m2 s obývacím pokojem, dvěma ložnicemi, pracovnou, kuchyní s jídelnou, třemi koupelnami s WC a zastřešeným garážovým stáním na pozemku o výměře cca 500 m2. Dům se nachází ve velmi příjemné a klidné vilové čtvrti ve městě Chanthaburi v provincii Chanthaburi a je téměř celý zařízený – v době nastěhování chyběla jen televize, lednice a varná deska v kuchyni. Jeho cena za měsíční pronájem je 11.000 THB tj. cca 7.000 Kč resp. 245 EUR. Dle slov majitele domu, ho dům stál 1,5 mil. THB za pozemek, 1 mil. THB za výstavbu domu a cca 200.000 THB za zařízení domu. Tj. celkem za dům nějakých 2,7 mil. THB. Při ceně pronájmu 11.000 THB měsíčně tj. 132.000 THB ročně tak bude trvat téměř 21 let, než probydlíte formou pronájmu kupní cenu domu. A kdo ví co bude za 21 let?! V Thajsku navždy zůstanete cizinci. Thajci trpí jistou mírou rasismu vůči cizincům a jsou silně nacionálně založeni. Jsou až přehnaně hrdí na to, že jejich země nebyla nikdy kolonizována „bílým mužem“ a přistěhovalecké pokusy cizinců vnímají jako kolonizační hrozbu. Cizince tu jen „trpí“. Nikdy nevíte, co thajskou vládu napadne za opatření proti cizincům a nikde není psáno, že vás tu jen tak nechají bydlet jednou provždy. Vše se může změnit a toto riziko zde existuje. Navíc, pokud máte hotovost 2,7 mil. THB, pak jí můžete investovat, a tyto peníze vám mohou vydělávat další peníze, a mohou se tak stát vaším zdrojem příjmů na život v Thajsku. Je to rozhodně lepší nápad, než peníze „umrtvit“ do domu na 21 let.

2. důvod – Migrace po Thajsku

Nikdy nemáte jistotu, jestli se vám nepřestane na zvoleném místě líbit. V Thajsku je plno krásných míst i skvělých měst a cizincům se často stává, že je nějaké místo po nějaké době omrzí a zatouží po změně. Co pak s barákem, který se v tu chvíli stane koulí na noze? Musíte si uvědomit jednu věc. Tím, že jste opustili vlastní zemi a přestěhovali se do Thajska, tím jste se stali lidmi bez silných kořenů a již tolik nelpíte na konkrétním místě, kde budete žít. Již nemáte problém „zakořenění“, který má většina čechů – jsou někde zakořeněni a přestěhování do cizího města je pro ně nepředstavitelné. Nejste s žádným místem v Thajsku spjati tak, aby jste ho nechtěli v budoucnu opustit. V Thajsku jste nechodili v konkrétním městě nebo vesnici s dlouholetými kamarády do školy, neprožili dobrodružné příběhy na magických místech rodného města. Místo, které jste si nyní vybrali se vám možná líbí jen proto, že je nové a že ho jen neznáte. A až ho poznáte mnohem více, třeba zjistíte, že není o co stát a že jsou třeba lepší místa v Thajsku, která by vám vyhovovala mnohem víc. Thajsko je velká země a míst, kde se dá dobře žít je tu nepočítaně. Tak by byla velká škoda se někde uvázat koupí domu, který vám pak bude bránit v přestěhování se jinam, kde vám bude lépe. Tuto svobodu vám dá jen pronájem.

3. důvod – Zhodnocení nemovitosti

Propagační letáky developerů a realitních agentů hlásají cosi o tom, že každý rok vaše nemovitost zvýší cenu o 10 či 20 procent. Nevěřte tomu! Je to jen obchodní lež, využívající vaší neznalost místních poměrů, která se nezakládá na pravdě. Ten kdo tento nesmysl tvrdí, počítá s tím, že místní realitní trh bude kupující posuzovat podle jeho zkušeností ze své vlastní země. A ve většině západních zemích se konal realitní boom, kdy mnoho lidí na rostoucích cenách nemovitostí vydělalo. Jenže to má velký háček! V západních zemích je velmi početná střední vrstva obyvatel, která má peníze a nebo má přístup k penězům prostřednictvím úvěrů a díky tomu tak vlastně existuje realitní trh. V Thajsku je naopak nejpočetnější skupina ta, která je nejchudší a tedy nemá žádné peníze a má velmi omezený přístup k úvěrům. Střední vrstva tu i přesto, že zažívá velký nárůst, stále téměř neexistuje. A bohatí thajci, kterých je více než těch ze střední vrstvy, mají zase tolik peněz, že chtějí něco extra a rozhodně ne váš dům za 3 mil. THB. A díky této skutečnosti, tu realitní trh, tak jak ho známe my, v podstatě neexistuje. Není tu prostě dostatečně velká skupina středně movitých obyvatel, která by neustále nabízela a poptávala nemovitosti. A toto platí o většině území Thajska. Jakýsi realitní trh najdeme všude tam, kde je dostatečně velká skupina trvale žijících cizinců – např. Phuket, Hua Hin, Koh Samui, Pattaya, Bangkok, Chiang Mai, Udon Thani atd. Otázka ovšem je, zda člověk chce nebo nechce žít někde, kde je spousta cizinců. Je to věc osobní preference. Já například preferuji spíš místo, kde je cizinců méně a vládne tam typický thajský způsob života.

Například ve městě Pattaya se ceny průměrných nemovitostí za posledních 6 let nejen že vůbec nezvýšili, ale naopak mnoho nemovitostí svojí původní kupní cenu dokonce ztratilo. A to proto, že výstavba a nabídka novostaveb v Pattaya silně převyšuje poptávku. Konkurence je tak obrovská a developeři musí snižovat ceny, aby vůbec něco prodali. A do toho teď prodávejte svůj 6 let starý dům, který nikdo nechce, protože si může koupit modernější, hezčí a hlavně úplně nový za stejnou nebo možná i nižší cenu. Samozřejmě i v Thajsku najdeme několik lokalit, které jsou natolik lukrativní, že zde ceny rostou. Jako jeden z příkladů můžeme uvést ostrov Koh Samui, který je stále ve velkém a rušném rozvoji a kde je nabídka nemovitostí nižší než poptávka. Ale to neplatí samozřejmě o všech lokalitách na ostrově. A také doba, kdy skutečně rostli ceny nemovitostí ve specifických lokalitách (hlavně přímořských) v Thajsku, je již dávno pryč. Například před 20-ti lety nebyl nikdo, kdo by měl zájem o pozemky na plážích ostrova Koh Chang, které v té době byli doslova za pár Báhtů. Dnes se o tyto pozemky lidé a firmy perou i přesto, že jejich ceny dosahují doslova vesmírných a nesmyslných výšek. Za 1 rai (1.600 m2) pozemku na plážích ostrova zaplatíte v těchto dnech lehce 50 i 100 milionů THB. Je otázkou zda ještě vůbec podobné lokality v Thajsku jsou, kde se dá dnes levně koupit a za 10 let draze prodat. A jestli jsou, tak k tomu, aby měl člověk křištálovou kouli a věštecké schopnosti.

Čtěte také:  Reality v Thajsku 2 aneb www.thaivilla.sk

4. důvod – Prodej nemovitosti

V ČR i SR lidé do nemovitostí investují s tím, že v případě potřeby mohou nemovitost celkem snadno, a pokud je dobrá cena, i rychle prodat. Je to proto, že jsou u nás stále relativně dostupné hypoteční úvěry a početná střední sociální vrstva společnosti. V ČR po mnoha letech rozvoje a vývoje již dnes existuje celkem stabilní a kompaktní realitní trh, který se chová více méně všude podobně a dá se na něj, z větší části, spolehnout. Navíc ateistická česká společnost nemá žádné strachy z nadpřirozena. Nic z toho však neplatí v Thajsku, a proto, jakmile již jednou vložíte peníze do nemovitosti v Thajsku, pak věřte, že nebude lehké jí prodat v případě potřeby a už vůbec to nebude lehké jí prodat rychle, ledaže by cena byla nesmyslně nízká. A je to z mnoha důvodů. Jak jsem již psal kompaktní realitní trh, tak jak ho známe od nás, v Thajsku neexistuje. Existuje-li, tak pak jen velmi lokálně s odlišnými specifiky a v podstatě jen ve velkých městech a nejlépe ve městech, kde je komunita cizinců. A takových míst v Thajsku zase tolik není. V Thajsku je mnoho, na evropské poměry, velmi bohatých lidí, ještě více extrémně chudých lidí a velmi málo lidí, kteří jsou zařaditelní do tzv. střední sociální vrstvy. Lidé, kteří mají v Thajsku peníze, jich mají většinou mnoho a vyžadují ve všech ohledech to nejlepší dostupné. Tzn. drahý luxus. A takovou nemovitost, která by si našla kupce v těchto řadách, si bude moci v Thajsku dovolit jen málokterý cizinec. Naopak nejpočetnější sociální vrstva thajců nemá vůbec žádné peníze a těm nemáte šanci prodat ani nemovitost velmi mizerného standartu, protože zkrátka jsou rádi, že mají vůbec peníze na jídlo, natož na nějaký dům či byt. A většina z nich žije ve velmi jednoduchých a bůhvíjak postavených „obydlích“, do jakých by jste v Čechách nedali pomalu ani psa. K bankovním úvěrům pak nemají vůbec žádný přístup. Vaše cílová skupina thajců, která má stabilní a slušné příjmy, má jakýsi přístup k nějakému úvěru a teoreticky by si mohla dovolit koupit vaší nemovitost, je zase tak malá, že je velmi nepravděpodobné, že se najde zrovna někdo, kdo bude chtít koupit tu vaší nemovitost. Navíc nejvíc lidí z této sociální vrstvy žije v Bangkoku. A kdo by se chtěl v koupi nemovitosti omezovat jen na Bangkok? Je pár bohatých měst, kde jsou na tom lidé lépe než v ostatních částech Thajska, jako například Chiang Mai, Chanthaburi, Pattaya, Hua Hin, Rayong, ale těch je opravdu málo v porovnání s tím jak velká země Thajsko je. I přesto, že se střední vrstva v Thajsku rozšiřuje, stále je to velmi malé procento společnosti. Čili na potenciální kupce z řad thajců spíš zapomeňte.

Další důležitá věc, na kterou v Thajsku nesmíte zapomínat, je fakt, že Thajsko je buddhistická země, kde 98% obyvatel je silně věřících s tím, že neodmyslitelnou součástí thajského Buddhismu jsou duchové zemřelých a 99% thajců jsou značně pověrčiví. Je to něco, co v ČR neexistuje a vy s tím při koupi a prodeji nemovitosti musíte počítat a brát to v potaz. Například, pokud se nemovitost nachází na pozemku, kde se veřejně ví, že pozemek dříve sloužil k pohřebním účelům, nebo třeba na pozemku byla kdysi nemocnice, pak v takové nemovitosti průměrný thajec nestráví ani jednu noc z obavy z duchů. Nebo koupíte si dům a někomu se znelíbíte (to není pro cizince vůbec těžké, nějakého thajce dlouhodobě naštvat) a ten dotyčný o vašem domu pomalu, ale jistě rozhlásí, že váš dům je uhranutý a že tam jsou duchové. Pak si buďte na 100% jisti, že takový dům již nikdy thajcům neprodáte a neprodáte ho pravděpodobně ani cizincům, protože ti většinou mají thajskou manželku či přítelkyni, která v domě s takovou pověstí nebude chtít být. A když pojedete thajskou krajinou uvidíte, že opuštěné domy i velmi honosné residence, tu jsou celkem často k vidění, což je mnohdy z těchto důvodů.

Čtěte také:  Reality v Thajsku / dealfish.co.th

5. důvod – Vlastnictví pozemku a omezené vlastnictví bytů

V Thajsku můžete jako cizinci vlastnit byt i dům. Není pravda, co někteří lidé říkají, že v Thajsku cizinec nemůže dům vlastnit. Dům jako stavbu s číslem popisným cizinec vlastnit může. Ale bohužel cizinec tu nemůže vlastnit půdu – pozemek a to dělá z celého vlastnictví domu celkem problém. Bez užívacího práva k pozemku totiž můžete těžko užívat dům ve vašem vlastnictví. Tím se stává nákup domu do osobního vlastnictví v Thajsku pro cizince rizikovou záležitostí. Toto riziko lze minimalizovat několika způsoby, nicméně riziko je tam stále. A kdo chce vlastnit nemovitost, která sebou nese vlastnická rizika? Moc investorů to zřejmě nebude, neboť my evropané máme rádi jistoty a záruky, něco co v Thajsku moc běžné není a nebo jen omezeně.

Dum pronajem Chonburi

Jedním ze způsobů řešení užívacího práva k pozemku, a zřejmě nejčastějším, je dlouhodobý pronájem. V Thajsku je to zákonně doba 30-ti let. Nájemní smlouva na pozemek a s ní užívací právo na dobu 30-ti let se zaregistruje do katastru nemovitostí, kterému se v Thajsku říká „สำนักงานที่ดิน – samnak ngán tý dyn“ a nebo zkráceně „ที่ดิน – tý dyn“ a cizinec tak má k pozemku nevypověditelné užívací právo po dobu 30-ti let. Realitní kanceláře tvrdí, že se dá do smlouvy zakomponovat opce na prodloužení na dalších 30 let a dalších 30 let, celkem tedy i s první dobou 90 let, nicméně toto je velmi sporná věc a nemá oporu v Thajském zákoně. Navíc již Nejvyšší soud rozhodoval několik případů ve prospěch majitele pozemku, kdy cizinec měl nájemní smlouvu na 30 let s opcí na dalších 2×30 let, ale majitel pozemku se rozhodl nájemní smlouvu na další léta neprodloužit a majitel domu tak ztratil užívací právo na pozemek. Tato rozhodnutí jsou precedent, která se uplatní na další případná soudní rozhodnutí. Čili je zde riziko, že skutečný majitel pozemku změní za 30 let názor a nebo pozemek pod vaším domem prodá a vy máte tzv. „smolíka“. Dalším řešením je založit si thajskou firmu a pozemek koupit na firmu. Jenže to má také své problémy. Jednak thajská firma musí mít minimálně 3 společníky z nichž alespoň jeden musí být thajský občan, dále tento thajský občan musí mít minimálně podíl ve výši 51% a druhak thajské úřady již kontrolují thajské firmy, které vlastní nebo kupují pozemky, zda se nejedná o obcházení zákona o vlastnictví pozemku cizinci.

Čtěte také:  Reality v Thajsku / dealfish.co.th

U vlastnictví bytu, kterým se v Thajsku říká anglicky i thajsky Condominium nebo zkráceně Condo je třeba pamatovat na to, že v obytném domě s byty mohou cizinci vlastnit maximálně 49% všech bytů. Proto je před zaplacením kupní ceny nutné zkontrolovat (nejlépe za pomoci vašeho právníka, kterému důvěřujete), zda tato kvóta již není naplněna, což je problém především ve městech Pattaya a Phuket, kde je mnoho zahraničních vlastníků a není dost thajských vlastníků. Pokud by kvóta totiž již naplněná byla, pak není možné byt do osobního vlastnictví cizince v katastru nemovitostí zaregistrovat a vy by jste tak měli problém na řešení. A nečekejte, že to na vás thajské firmy nebudou zkoušet. Všichni se snaží vydělat peníze a prodat a snaží se za každou cenu. Thajské firmy ať už mají majitele z Thajska či z ciziny se vás budou snažit přesvědčit, že to není problém a že to do budoucna vyřeší, ale tomu nevěřte. Pokud uvěříte nebudete mít ani peníze, a ani na vás oficiálně registrovaný byt v osobním vlastnictví. A domáhat se svého práva budete velmi komplikovaně, což za to nestojí.

Výše uvedené důvody jsou tedy asi nejhlavnější, proč bych spíš radil dům či byt pronajmout než koupit. Pokud nemáte přebytečné hromady peněz, se kterými nevíte jak naložit, pak si nemovitost v Thajsku raději pronajměte. A pokud nějaký nevelký kapitál máte, raději ho investujte jinak a nebo ho investujte do nemovitosti u vás doma nebo v jiné zemi s lepšími podmínkami.

Dum Pattaya

Tyto řádky se týkají nemovitostí určených k individuálnímu soukromému bydlení. Investice do nemovitostí za účelem podnikání jsou jiné téma a pokud máte značnou částku peněz a chcete do nemovitosti v Thajsku investovat z podnikatelských důvodů, pak naopak je zase lepší nemovitost koupit než pronajmout, obzvlášť pokud se jedná o resort, hotel či restauraci. Nicméně v těchto případech si koupi velmi důkladně zvažte a udělejte si pořádný a spíše podhodnocený business plán, jelikož nic v Thajsku není tak jak to na první evropský pohled vypadá. A také velký pozor na to, o jaký typ vlastnického titulu k pozemku se jedná, jelikož v Thajsku je několik různých vlastnických titulů a ne všechny lze doporučit. V podstatě lze doporučit pouze tituly Chanot (čti Šanot) – jasný vlastník a hranice pozemku jsou vytyčeny GPS a nebo Nor Sor 3 (čti Nó Só Sám) – jasný vlastník a hranice pozemku jsou vytyčeny kolíky. Na vlastnický titul si musíte dát samozřejmě pozor i v případě, pokud kupujete dům pro individuální bydlení.

Byt Pattaya

I když celý tento článek věnuji důvodům, proč nemovitost v Thajsku nekupovat, ale pronajmout, možná existuje přece jen jeden případ, kdy bych investici do nemovitosti v Thajsku i vážně zvažoval. Ale stále jsem i zde na vážkách. Jedná se o koupi levného bytu resp. condominia do osobního vlastnictví ve městě Pattaya. Neboť momentálně je stále nabídka menších a levných bytů v moderních obytných domech či komplexech veliká a rozhodně převyšuje poptávku a byt se dá v Pattaya zhodnotit vyšším pronájmem turistům, kteří mají o toto město kupodivu stále velký zájem. Menší a velmi hezké byty v dobře vybavených komplexech s bazénem, hezkým výhledem a kompletním servisem se tak dají koupit i pod 1 mil. THB, tj. pod nějakých 600.000 Kč a reálně se stále takový byt dá pronajmout turistům za zajímavé nájemné. Takže návratnost investice je pak mnohem kratší – řekněme zhruba v rozmezí 6 – 10 let, což není úplně špatné. Nicméně, tuto konkrétní problematiku momentálně detailně studuji a chystám se o tom napsat další podrobný článek jen na toto téma.

Na závěr tohoto článku ještě několik internetových odkazů, kde najít nemovitost k pronájmu. Bohužel realitních serverů v Thajsku, které by pokrývali celé území Thajska a měli zároveň bohatou nabídku mnoho není. Níže tedy naleznete servery, o kterých si osobně myslím, že mají asi nejlepší nabídku.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

14 komentáře

 1. Lea Ničová přes Facebook

  Díky za zajímavé informace!

 2. Vlado Vladi Kohan přes Facebook

  Thajsko odporucam 🙂

 3. Andy Has přes Facebook

  Takhle si to predstavuju tak za 20 let:)

 4. Jiří Šafránek přes Facebook

  Díky za luxusní informace, ale trošku bych to doplnil, ono se to drobně liší provincie od provincie, my třeba preferujem jih konkrétně Koh Lanta Yai, kde máme spoustu přátel (thajců), vyhledáváme spíš klidnější místa a musím říci, že cokoliv jsme tam vyřizovali nikdy nebyl např. s úřadama a policií nejmenší problém (žili jsme tam cca 1 rok, víza co 3 měsíce from Penang – Malaysia), dům jsme měli v pronájmu, ale buhužel dnes, kdy se chceme vrátit na delší dobu je to s pronájmem čímdál horší, dům, za který jsme v roce 2010 platili 200 tisíc THB ma rok dnes stojí dvakrát tolik, takže neustále zvažujem možnosti co s tím …

 5. Jiří Šafránek: ano neda se to pausalizovat pro cele Thajsko. Proto i v clanku pisu, ze tu kompaktni realitni trh neexistuje. Zvysovani cen nemovitosti do nesmyslnych vysin je predevsim ukaz ostrovniho zivota. A je to predevsim proto, ze poptavka je vyssi nez nabidka. Napriklad na ostrove Koh Chang neni k dispozici zadny poradny dum na pronajem za rozumne penize, jako je treba na Koh Samui.

 6. Kto stavia, respektive vlastni vsetky tie domy na prenajom…?

  • To je uplne stejne jako u nas. Individualni stavebnici a majitele, developerske firmy, realitni firmy atd. V tom neni rozdil. V Pattaya, Phuket, Hua Hin, Bangkoku atd. je hodne developerskych projektu.

   • Vo fully served building security reception upratovanie Platim mesacne 15 eur vcetne kablu. Prva linia Od mora. Najomne 250 eur mes by som uz z 800 eurovej penzie citil.A je lahko prenajattelny k pobytom. Dokonca este stupol na cene. Ze veni vidi kupil. V

    • 15 EUR měsíčně platíte asi nějaký servisní poplatek tedy. 250 EUR za měsíc by jste cítil, ale pokud jste veni vidi kúpil, tak jste to asi nekúpil zadarmo, že? Jistě to stálo nějaké peníze. A teď by jste si měl spočítat kolik let by trvalo, než by jste tyto peníze, které jste za to kondo zaplatil, probydlel po 250 EUR. Bude to jistě hezkých pár let. 15 let? Nebo 20 let? A nebo třeba i víc? A teď je otázka, zda za tu dobu ještě budete v Thajsku a zda bude místní vláda stále ochotná připustit, že byt je váš. Poslední vývoj zrovna moc uspokojivý v tomto směru není. O tom, že je lehce pronajatelný k pobytům by se dalo úspěšně pochybovat. Nevím sice, kde je vaše kondo, ale pokud je na místech jako je např. Phuket nebo Pattaya, tak tam je takovýchto bytů v nabídce spousta a většina zeje prázdnotou, zvlášť v Pattaya. K tomu ještě připočítejme aktuální vehementní snahu současné vlády k úplnému zákazu portálu Airbnb v Thajsku a snahu o to, aby měl majitel bytu příslušné licence k pronájmu a aby platil daně jako hotel. Takové licence však cizinec nikdy nemůže získat, jelikož by musel mít k tomu účelu založenou firmu se vším všudy. Licenci na fyzickou osobu tu může získat jen thajský občan. Ano jistě můžete to zkoušet načerno, je však otázka jak dobře to půjde. Momentálně se armáda všemožnými způsoby snaží cizincům život v Thajsku znepříjemnit, čili lze předpokládat, že si posvítí i na tuto problematiku. No a že stoupl byt na ceně, to se skutečně dozvíte až v momentě, kdy se ho budete snažit prodat a ono to zas tak lehce nepůjde. V Thajsku neexistuje pořádný stabilní realitní trh, tak jak ho známe z Evropy, vzhledem k tomu, že střední třída thajské společnosti je stále velmi málo početná. A konkrétně třeba v Pattaya se byty prodávají velmi těžce a rozhodně ne se ziskem. Pokud vám to tvrdí realitní makléř, tak mu nevěřte. Za mně stále tedy veni vidi nekúpil.

 7. Ideál by bol – prenájom domu do cca 12000 baht( s potenciálom nezvyšovania nájomného v budúcnosti), blízko k vode a k pláži.Blízko k lacným reštauráciám – európske jedlo aj thajské. Blízko väčší market s potrebami pre domácnosť aj s potravinami. Málo ľudí na pláži. Blízko možnosť zábavy – kino, biliard,posedenie,možnosť športu,tenis atď. Nie veľmi navštevované miesto turistami. Milí domáci ľudia s úsmevom 🙂 . Blízko kvalitná nemocnica. Dobré spojenie do Bangkoku v prípade potreby. Náklady na život cenovo priemerné až nižšie ako priemer v Thajsku. V prípade slobodných mužov – častý výskyt múdrych, pekných ,slušných thajek 🙂 Pavel, kde sa takéto miesto v Thajsku nachádza ??? 🙂 🙂 🙂

 8. Dobrý den, proběhla prosím Vás od napsání Vašeho článku nějaká změna ohledně možnosti koupě pozemku v Thajsku cizincem? Resp. koupě domu vč. pozemku. Děkuji. V případě koupě domu s vytyčeným pozemkem (chanote), (pokud by bylo takto uvedeno ve smlouvě), by tedy pak s vlastnictvím problém být už neměl, nebo? A co se týče přístupových cest k nemovitosti existuje něco jako obecní cesty nebo jak se řeší tato problematika? Děkuji. Zajímá nás lokalita Koh Samui. Lucie

  • Ne, zadna zmena neprobehla a cizinci stale nesmi v Thajsku vlastnit pozemky. I kdyz bude dum na pozemku s titulem chanot, tak vam stale patrit nebude a stale reseni jeho vlastnictvi bude rizikove a problematicke. Co se tyce pristupovych cest, pak je to v Thajsku podobne jako vsude jinde na svete, tzn. musite mit k pozemku zajisten pristup bud po ceste ve vasem vlastnictvi nebo po obecni ceste, v jinem pripade se muze stat, ze se k pozemku nedostanete. Osobne vam zadny nakup nemovitosti v Thajsku nedoporucuji. Je to znazne rizikova investice obzvalst s prihlednutim k soucasnemu nedemokratickemu totalitnimu rezimu, ktery Thajsku jiz 3 roky vladne a neni v planu to v nejake dohledne dobe zmenit. Jiz bylo rozhodnuto o zabaveni vkladu v bankach, ktere jsou v bankach vice jak 10 let a neni s nimi manipulovano. Dalsim krokem totalitni chunty muze klidne byt zabaveni a znarodneni soukromeho majetku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *