Imigracni urad thajsko

Imigrační šílenství aneb Konec cizinců v Thajsku?

Již přes dva měsíce sleduji téměř každý den v thajských médiích, na Facebooku i na několika internetových fórech hysterii kolem změn vynucování platného imigračního zákona a sám nevím, co si o tom všem mám myslet. Právě z tohoto důvodu jsem o tom zatím nenapsal vůbec nic, protože cokoliv bych během těch uplynulých dvou měsíců napsal, by bylo pravděpodobně neobjektivní a neplatné hned druhý den.

pracovnici z kambodziVšechno to začalo tím, že z Thajska začali hromadně utíkat především cizinci z Kambodži, Laosu a Barmy (Myanmar) – během prvního týdne této letošní imigrační hysterie opustilo Thajsko několik milionů (!) cizinců z výše uvedených zemí. Důvod byl ten, že thajské úřady vyhlásily „válku“ nelegálním pracovníkům z ciziny a dali cizincům ultimátum, že mohou Thajsko do 7-mi dnů opustit dobrovolně a beztrestně. Nejvíc před thajskými úřady uteklo zpět do své země kambodžanů. V Thajsku kambodžané (ale i lidé z Laosu či Barmy) pracovali často bez pracovního povolení a vykonávali špatně placené a nekvalifikované profese, které sami thajci nechtějí dělat – jako např. uklidové práce, stavební práce, pomocné síly v kuchyni, v hotelech atd. A nelegálně bez pracovního povolení pracovali hlavně proto, že thajské imigrační a pracovní předpisy jsou tak přísné a náročné (i časově), že je velmi těžké je vůbec splnit a pracovní povolení a vízum získat (firmy musí mít licenční kvóty na zaměstnávání cizinců, na jednoho cizince musí mít 4 thajce atd.). Hned následující týden se pánové úředníci ale škrábali na hlavě, co to vlastně provedli. On totiž najednou neměl v Thajsku kdo stavět, uklízet a vařit. A tak thajské ministerstvo zahraničí, ministerstvo práce a ministerstvo vnitra honem rychle přispěchalo se speciálním thajským „pracovním občanským průkazem“ pro kambodžany, který mohou kambodžané získat zjednodušeným způsobem. A tak se postupně kambodžané do Thajska zase vrátili, aby se zase hezky mohlo začít stavět, uklízet a vařit, i když už ne v tak velkém počtu.

Hned za cizinci ze sousedních zemí následovali cizinci z ostatních zemí, když si je do svého zorného pole vzal imigrační úřad. Tentokrát vyhlásil boj proti cizincům, kteří v Thajsku pobývají bez víza na tzv. visa exemption resp. bezvízový styk, který opravňuje cizince z vybraných zemí k pobytu v Thajsku po dobu 30-ti dní bez víza. V Thajsku tak bez víza žili tisíce cizinců (převážně Rusové a Korejci), kteří měsíc co měsíc dělali tzv. VISA RUN – což je cesta za hranice Thajska a hned zase zpět, aby mohli do svého pasu dostat dalších 15-30 dní pobytu. A imigrační úředníci to v podstatě ze dne na den zatrhli po dlouhých a dlouhých létech VISA RUNů. Ten kdo měl v pase evidentní minulý pobyt v Thajsku bez víza, se do Thajska již vrátit bez víza nemohl. Jenže thajští imigrační úředníci to opět zase vzali za trošku špatný konec a začali jednat v podstatě v rozporu se svým vlastním imigračním zákonem.

imigracni urad thajskoCentrála imigračního úřadu se rozhodla, že všechny své „imigrační pokusy na cizincích“ bude zkoušet a testovat na jižní hranici Thajska s Malaysií s tím, že celoplošně budou tyto praktiky uplatněny od 13.8.2014. Imigrační předpisy říkají, že cizinci z vybraných zemí mohou na území Thajska pobývat během 6-ti měsíců po dobu maximálně 90 dní kumulovaně. Tzn. že tyto předpisy umožňují cizincům navštívit Thajsko bez víza 3x (a nebo i víckrát pokud by byl pobyt kratší) během 6-ti měsíců a vždy tu strávit 30 dní. Jenže imigrační úředníci na jihu Thajska začali tvrdit např., že pro ně je cizinec turista jen na 30 dní a pokud tu chce být déle, tak už není turista a podobné nesmysly. A cizince, kteří měli v pase evidovaný byť jen jeden bezvízový pobyt 30 dní, již do Thajska bez víza nepustili. A jak čas plynul začala se situace vyhrocovat a imigrační úředníci na jižních hranicích Thajska si začali brát na mušku všechny cizince ať už bez víza, s turistickým vízem a nebo dokonce s dlouhodobým tzv. Non-immigrant vízem. Všichni cizinci začali mít problémy a mnoho jich do Thajska vpuštěno nebylo. Imigrační úřad to vše zdůvodnil tak, že cizinci v Thajsku pobývají bez řádného a správného víza, že tu také nelegálně pracují bez pracovního povolení a to že už thajské úřady prostě trpět nebudou a hotovo. Což o to, proti takovému argumentu těžko něco namítat. Jenže to by nesměli úředníci postupovat tak, jako tomu bylo třeba v následujícím případě:

Čtěte také:  Další imigrační novinky v Thajsku a fomuláře ke stažení

Thajský deník Phuket Gazette například popsal případ anglického učitele, který se vracel z Penangu a kterého nechtěli thajští imigrační úředníci pustit zpět do Thajska. Tento učitel byl držitelem víza Non-immigrant B (pracovní vízum), měl pracovní povolení, měl u sebe rodný list své 3 měsíční thajské dcery, měl u sebe „Ta Bian Bán“ (knížka, která slouží jako registrace adresy trvalého pobytu) se svým jménem zapsaným v knížce, měl u sebe svojí „bank book“ (obdoba sporožirové vkladní knížky) s dostatečným zůstatkem, vytiskl si i zůstatek svého thajského účtu z blízkého bankomatu a imigrační úředníci ho stále nechtěli pustit do Thajska. Vstup do země podmiňovali výhradně prokázáním hotovosti ve výši 40.000 THB (kde k té částce přišli nevím, protože v předpisech je uvedeno 20.000 THB když už). Učitel nakonec musel z bankomatu vybrat 40.000 THB a ukázat je úředníkovi, ten je vzal a postupně si zapsal čísla všech 40-ti bankovek. Prý proto, aby je nemohl půjčit někomu jinému….

Imigracni urad thajskoA podobných případů neopodstatněné a zbytečné „buzerace“ na jižní hranici s Malaysií bylo během uplynulých 2 měsíců popsáno skutečně mnoho. Nechci však tímto článkem vytvářet nějakou paniku nebo přispívat k rozvíjení již probíhající hysterie cizinců. Uvádím to jen jako příklad a popis událostí, které se v této věci v posledních týdnech staly. Jak čas plyne a úředníci postupně „sklízí plody“ své práce, imigrační úřad své postupy zjemňuje a upravuje. Evidentně to dělají způsobem „pokus – omyl“. Nejdříve vymyslí nějaký nekompromisní postup, co budou po cizincích chtít, a když po pár dnech narazí na to, že to je v praxi úplná „blbost“, tak z toho pomaličku vycouvají a hezky po thajsku se vymluví na nedorozumnění. Úředníci argumentují tím, že se nejedná o žádnou novinku a že je vše již dávno zakotveno v zákoně a předpisech, které se dosud jen plně neuplatňovali v praxi. Pojďme se tedy podívat co za tím vším stojí, proč se tak děje a co vás může v Thajsku nově čekat.

Vše je samozřejmě spojené s převzetím moci v Thajsku armádou a s vládou generála Prayutha. Generál Prayuth s vojenskou juntou totiž začali řešit mnoho palčivých problémů, které dlouhá léta nikdo neřešil nebo nechtěl řešit. S nástupem vlády vojenské junty a generála se najednou začala objasňovat a uzavírat mnohá policejní vyšetřování, která byla léta odložena pro „nedostatek důkazů“. Thajští farmáři dostali konečně zaplaceno za svou rýži a netrvalo to déle než měsíc. Osoby zodpovědné za mnoho problémů jsou konečně hnáni k zodpovědnosti. A mnoho platných zákonů a vyhlášek, které nikdy nebyly dodržovány, je nyní vojenskou juntou nekompromisně uplatňováno a vymáháno. Ulice jsou čištěny od pouličních stánků, které na určitých místech nemají legálně co dělat. Porušování dopravních předpisů je trestáno atd. Celkově lze vládu vojenské junty a generála Prayutha hodnotit kladně a je to po dlouhé době čerstvý vítr do plachet Thajského království. Ale je potřeba dávat pozor, aby to nebylo naopak kontraproduktivní a aby Thajsko nakonec nedopadlo jako celá slavná Evropská Unie, která je dnes tak šíleně svázána zákony, předpisy a zákazy, že se tam již pomalu nedá svobodně žít a dýchat. Thajsko bylo pro evropany rájem mimo jiné i proto, že byla v Thajsku „pohoda“, že se tu nikdy nic moc neřešilo a z ničeho se nedělala moc velká „věda“. Lidé tu jezdí na motorkách ve 3 a více lidech bez řidičáku a bez helmy, na korbách pick upů se vozí pasažéři, každý kdo chce si tu svobodně podniká jak chce a kde se mu líbí atd. Zkrátka a dobře odpovědnost a riziko je mnohem více na jednotlivých lidech a ne na regulaci a zákazech a příkazech jako je to v EU. Prostě je to v duchu „chceš-li se zabít na motorce bez helmy, tak se klidně zabij, je to tvůj život a je v tvých rukách“ a to je dle mého názoru mnohem lepší a svobodnější než přebujelá regulace v Evropě.

Čtěte také:  Turistické vízum do Thajska aneb velké změny

Cedulka na hranicichJedním z důležitých a platných zákonů, který se vojenská junta rozhodla nekompromisně uplatňovat v praxi je Imigrační zákon B.E. 2522 resp. Immigration Act, B.E. 2522. Zatím by tento zákon měli plně vymáhat imigrační úředníci na jižních hranicích Thajska s tím, že od 13.8.2014 bude údajně zákon vymáhán a uplatňován celoplošně na celém území Thajska. Tento zákon je platný od roku 1979 (thajský rok 2522) tzn. že je v platnosti 35 let. Letošní imigrační novinka tedy není legislativně nic nového. Co však nové je, je fakt, že imigrační úředníci teď při vstupu do země chtějí po cizincích věci, které od nich po celá dlouhá léta nechtěli a v tom je ta změna zásadní. Do teď to bylo tak, že jste na pasové kontrole imigračnímu úředníkovi předložili jen cestovní pas s vyplněnou „Arrival a Departure Card“, úředník si zkontroloval pas, zkontroloval vízum, udělal fotku, podle druhu víza dal do pasu razítko s datumem kdy musí cizinec opustit zemi a vyřízeno, cizinec mohl vstoupit. Imigrační úřad však nyní tvrdí, že tato jednoduchá procedura je minulostí a od 13.8.2014 to bude na všech hraničních přechodech do Thajska včetně mezinárodních letišť úplně jinak.

Naprosto zásadní jsou dvě fakta:

1. To, že cizinec od thajského velvyslanectví nebo konzulátu do svého pasu dostal thajské vízum ještě neznamená, že bude do Thajska imigračním úředníkem vpuštěn. Udělení víza cizinci nedává garanci vstupu do země.

2. Zda bude cizinec do Thajska vpuštěn a na jak dlouho je plně v kompetenci každého imigračního úředníka a nikdo jeho rozhodnutí nemůže změnit. Každý úředník může mít jiný názor a výklad zákona.

Vedení imigračního úřadu v Bangkoku nařídilo všem svým úředníkům od 13.8.2014 požadovat po všech cizincích při vstupu do země tyto doklady:

 • hotovost v EUR, USD či THB odpovídající 10.000 THB (cca 320 USD nebo 230 EUR) za osobu či dvojnásobek za rodinu v případě, že nemáte víza a využíváte bezvízový vstup do země tzv. Visa excemption
 • hotovost v EUR, USD či THB odpovídající 20.000 THB (cca 640 USD nebo 460 EUR) za osobu či dvojnásobek za rodinu v případě, že máte turistická či Non-immigrant víza.
 • potvrzení zajištění ubytování v Thajsku po celou dobu pobytu. To může být například doklad o rezervaci ubytování, voucher na ubytování či zájezd, nájemní smlouva, nebo potvrzení od někoho kdo vám ubytování poskytne (rodina, přátelé atd.).
 • letenku (buď zpáteční či do jiné země) či jízdenku ze země jako doklad, že Thajsko po uplynutí povoleného pobytu opustíte.
 • itenerář vašeho pobytu v Thajsku (zatím jen doporučeno)
Čtěte také:  Non-immigrant B - Pracovní vízum do Thajska

Doporučuji tedy všem, kteří si organizují cestu do Thajska ve vlastní režii, zajistit si ubytování předem a to na odkazech www.thajskyraj.com/thaihotel nebo www.thajskyraj.com/hotelbooking.

Alternativně mohou být finance prokázány aktuálním výtiskem zůstatku na vaší platební kartě v thajském bankomatu. Tam je však problém ten, že ne všechny bankomaty a ne vždy vám zůstatek vytisknou.

Pokud jste držiteli jakéhokoliv Non-immigrant víza, pak doporučuji mít sebou co největší množství dokladů, kterým by jste mohli prokázat důvod svého pobytu v Thajsku jako např. thajský oddací list, thajský rodný list dítěte, Ta Bian Bán, kopii Ta Bian Bán vaší manželky či manžela, kopii ID card vaší manželky či manžela, pracovní povolení, bank book, pracovní smlouvu, v případě že studujete v TH a máte ED vízum pak přesný název a adresu školy, kontaktní osobu ve škole, telefonní číslo na kontaktní osobu, doklady od školy atd. atd. Čím více dokladů budete moci úředníkům ukázat tím lépe.

Naopak lidem, kteří přijedou jen na turistické vízum, tak v žádném případě nedoporučuji ukazovat doklady o vlastnictví nemovitosti v Thajsku, o vlastnictví bankovního účtu, firmy, auta atd. Jelikož tím si situaci jen zhoršíte a budete zbytečně podezřelí z nelegálního pobytu a práce v Thajsku. Pokud máte turistické vízum, pak jste turista a přijel jste do země kvůli turismu. A turisté většinou nevlastní v zemi kam jedou nemovitosti, nemají tam bankovní účty, auta, motorky a podobné věci.

Pokud budete podrobeni nepříjemnému výslechu a „potížím“ imigračním úředníkem, pak za každou cenu zachovejte klid, jednejte pomalu, s rozvahou, bez emocí, s pokorou a uctivostí. Mějte na paměti, že jste v nevyváženém vztahu, kdy úředník je pán a vy jste pro něj jen problém. Nikdy v této situaci nejednejte v afektu a nerozčilujte se. Rozčilováním NIKDE (!) v Thajsku vůbec ničeho nedosáhnete! Spíš naopak, jediné čeho dosáhnete bude zhoršení vaší situace.

Pasová kontrola SuvarnabhumiJe velkou neznámou, jak přesně budou pasové kontroly od 13.8.2014 probíhat, jak dlouho se bude na „novou“ pasovou kontrolu čekat a jestli to thajským imigračním úředníkům skutečně vydrží a budou to tímto způsobem již dělat stále. Já osobně doufám, že jim to nevydrží a že postupně se zase vše vrátí do starých kolejí. Protože to bude mít velký vliv nejen na vývoj turistického průmyslu Thajska, který činní kolem 30% thajské ekonomiky, což je velmi významný podíl a může značným způsobem oslabit celou thajskou ekonomiku. Turisté nebudou ochotni podstupovat imigrační stresy a nepříjemnosti v Thajsku, nebudou ochotni se připravovat stohem papírů na thajskou byrokracii a raději pojedou utrácet své peníze jinam, kde je přivítají s otevřenou náručí bez všech těchto zbytečností. Bude to mít i vliv na případné zahraniční firmy, které v Thajsku otevřeli své pobočky a továrny a které cizince zaměstnávají a musejí zaměstnávat. Bude to mít vliv také na školství, kde je stále nedostatek učitelů angličtiny a dalších jazyků a odborných předmětů, které vyučují cizinci a imigrační komplikace tento nedostatek mohou jen zvětšit. Atd. atd.

Pokud to však imigračním úředníkům vydrží, pak je to začátek konce Thajska jako pohodové země a ráje. A je to obzvlášť nepochopitelné v dnešní době globalizace, otevírání hranic, zjednodušování pravidel, vytváření ekonomických, měnových a územních unií (ASEAN v případě Thajska), zjednodušování vízových povinností atd.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

71 komentáře

 1. Mam jen maly dotaz co pro imigracni uredniky bude verohodne potvrzeni ubytovani me rodiny u me v byte?:-D

 2. Tak po navsteve zpratelene zeme poslu jak to probihalo…. ps. Posli mi prosimte to jmeno toho marketu v Bangkoku na tu psi prepravku.
  A diky za vycerpavajici rady ktere jsi mi poskytl

 3. Nong Plalai přes Facebook

  Šílenství je nejenom v immigračních předpisech….

  Já sleduji s obavou šílenství cenové.

  Za posledních 12 měsíců se zdražilo o cca.50%. Tedy 50% inflace (!!!) u potravin.
  Navíc THB stoupá na hodnotě. Tedy za CZK či EURO dostávám méně a méně.

  Další novinkou je, že kdo nepředloží při kontrole pas, hrozí mu vězení na 2 roky.
  Wow 2 roky thajského vězení za to, že u sebe nemám pas…
  Sice už mluvčí immigrační policie tuto hrozbu částečně zmírnil, ale jestli to ví i všichni policajti pochybuji

 4. Díky za vyčerpávající info. Doufejme, že se celá situace záhy vytříbí a Thajci umoudří.

 5. celá slavná Evropská Unie, která je dnes tak šíleně svázána zákony, předpisy a zákazy, že se tam již pomalu nedá svobodně žít a dýchat

  Tahle veta je pekna volovina !!!

  • No když myslíte Jane. Pro mně to volovina není a cítím to přesně tak jak jsem to napsal. Tímto tempem práce úředníků v Bruselu si za chvíli nebudete moct zajít ani do lesa na houby, protože to bude zakázané. Dneska už si nemůžete v EU vypěstovat ani vlastní sazenice, protože to úřad EU zakázal a jen se nebojte, ještě bude zakazovat. Pokud je to volovina, tak proč mi sem jezdí jeden evropan za druhým a stežuje si jak se doma nemůže tohle a tamto a proč je tady jak utržený ze řetězu? V EU začíná být všechno přikázané nebo zakázané. Jeden z důvodů, proč jsem odtamtud utekl – já tam už totiž moc svobodně dýchat nemohl. Ale svůj názor vám nevnucuji, vždycky se najde dost lidí, kteří si budou myslet co si myslím já, ale i co si myslíte vy.

 6. Chaos. Dufam ze sa to vrati na to stare. Dakujeme za info, budem sledovat.

 7. Nong Plalai přes Facebook

  @Jana Preti
  při kontrolách ve vnitrozemí, které začnou
  Tedy policejní kontrola např. při jízdě autem, na motorce, v baru a podobně.

  Zveřejnily to noviny: The Nation

  Po panice, která ihned na internetových forech vypukla se snažilo immigrační trochu uklidnit a oznámilo, že při vnitrozemních kontrolách které nyní začnou musí cizinec prokázat svoji identitu minimálně v kopii pasu a originál pas poté přijít ukázat na policii v určené době.
  Sazba 2 roky vězení a/nebo 20.000 THB nebyla odvolána, tedy platí.

 8. Nong Plalai: jj taky jsem z toho na větvi a zachvátila mně asi pátá vlna mojí thajské krize. Proto se mi momentálně nepíše zrovna nejlíp, abych pořád udržel objektivitu a nedával do toho svou zaujatost, která je však silně subjektivní. Nicméně k tomu pasu, v tom článku The Nation se psalo, že to může být i thajský řidičák, který u sebe mám pořád. Spíš mi to teď připadá, jako že si Thajci hrají na písečku s lopatičkou a vždycky po farangovi tou lopatičkou hodí písek a sledují co farang na to. Když farang prská, že ten písek fakt už v těch očích pálí, tak Thajec trošku ustoupí, pofouká farangovi očička, aby ho to tolik nebolelo, ale vzápětí se už zase chystá na další dávku písku na faranga. Nevím, fakt nevím, co to má znamenat teďka. Jo a jen tak mimochodem při své nedávné návštěvě Kambodži a návratu zpět do Thajska jsem z úst imigračního úředníka na Hat Lek slyšel: „Tohle je naše země a my vás tu nechceme“. To už mi úplně zatrnulo……

 9. Díky. Já vozila řidičák a kopii pasu. Tak snad to bude OK. Ale začíná mě to celé trochu psychicky lézt na nervy, abych se přiznala. Ale na druhou stranu si též myslím, že vezmou rozum do hrsti.

 10. Jana Preti: Podle nejnovější zprávy od imigračního úřadu by měl stačit buď thajský řidičák a nebo i kopie pasu s tím, že na požádání by měl být cizinec schopný si pro ten pas někam dojet, kdyby ho přece jen policie nutně potřebovala vidět.

 11. Tomáš Krejcar: potvrzení musí napsat majitel bytu nebo domu, který je zapsaný v Ta Bian Ban. K potvrzení bych raději ještě připojil i kopii Ta Bian Ban, tim se nic nezkazi.

 12. No tak to je dobrá zpráva. Ale mám český mezinárodní řidičák…:)

 13. Mikšovský Tomáš přes Facebook

  Když jse rozhodnu strávit dva měsíce v zimě v Thajsku jako turista a prokáží příjem na letišťi budu mít problémy?

 14. Mikšovský Tomáš: Pokud chcete být v Thajsku dva měsíce, pak si vyřiďte v Praze normální turistické vízum a při vstupu do Thajska mějte u sebe ekvivalent 20.000 THB plus zpáteční letenku a potvrzení o ubytování a měl by jste být v pohodě. Co však bude v Thajsku v zimě ví teď jen Bůh 🙂

 15. Jana Preti: no o tom nic nepsali, ale ta kopie pasu by měla byt v pohodě a tim ridicakem nic nezkazite. V Thajsku vladne super byrokracie a urady tu primo zboznuji papir a dokumenty, takze cim vic papiru, tim lip….

 16. Môj otec,ktorý letí v januári do Bangkoku má na prestup na let na Koh Samui 1,15 hod. Čo sa bude diať ak kvôli kontrolám nestihne let? Letenku si kupoval ešte v máji a nevedel o tomto chaose,ktorý nastane .

 17. No Questions přes Facebook

  Diky vsem za info, pozorne sleduju vse co tu pisete. Mam uz od zacatku leta koupeny letenky do Thajska na listopad. 16 dni se chci pohybovat na Phuketu a na Krabi. Kdybych vedel co prijde, asi bych ted tuhle dovolenou prehodnotil. Nezbyva nez doufat ze se to behem tech 3 mesicu uklidni :/

 18. My jsme po Thajsku cestovali bez planovaneho ubytovani,to uz ted nebude mozne?? Diky

 19. Jana Vavrinská: zalezi jestli ma koupenou letenku az na Samui a nebo jestli ma koupenou letenku zvlast do Bangkoku a zvlast pak z Bangkoku na Samui. Pokud je to ten prvni pripad, ze ma letenku jednu az na Samui, pak se bude odbavovat na jine pasove kontrole v trazitu, kde neni tolik lidi a mohl by to stihnout a je i sance, ze kdyz je tam tak malo casu, tak ze ho doprovodi nejaky zamestnanec letiste expresne. Pokud je to ten druhy pripad, ze ma dve letenky, tak se obavam, ze to nema sanci stihnout a to ani v pripade, ze by tento chaos nebyl a bylo by to postaru. Protoze 1:15 h na vystoupeni z letadla, pasovou kontrolu, vyzvednuti zavazadel, premisteni se do odletove haly, odbaveni na prepazce Bangkok Airways, pruchod pres RTG kontrolu a presun k letadlu je nadlidsky vykon a na 95% nestihnutelny. Pokud je to ten druhy pripad, pak doporucuji zmenit letenku u Bangkok Airways, coz by melo byt mozne za poplatek kolem 500 THB.

 20. No Questions: nehazejte flintu do zita. Jen je potreba se na to pripravit a mit vsechny papiry a penize. Jak se rika, stesti preje pripravenym 😉

 21. Vďaka, jedná sa o prvý prípad . Má 75 rokov,dúfam,že to zvládne. Úplne som zdesená čo sa to tam začína diať. Chcela som ísť za ním na 3 týždne, ale teraz sa mi to prestáva páčiť , plus ten 50% nárast cien. Asi sa budeme musieť poobzerať po nejakej inej destinácii. A to sme sa s manželom tešili ,že až budeme v dôchodku že tam budeme môcť byť cez zimu aj 2 mesiace. Ja mám skrátka smolu.

 22. Jak tak koukám, tak jsem ráda, že jsme tu dovolenou letos stihli bez nějakých komplikací.. Doufejme, že se to dá co nejdřív do pořádku. 🙁

 23. Miroslav Petránek přes Facebook

  Tak kde začít 🙂 V první řadě poděkování za velmi pěkný a přehledný článek. Ano panika vypukla a s ohledem na česky řečeno bordel a neinformovanost a neustálé změny ze strany imigračních a oficiálních Thai úřadů v oblasti imigrační politiky se ani nedivím. (změny v jejich vyžadování nikoliv v předpisech). Co si budeme povídat a napsal si to dobře, v Thajsku vládla pohoda a nikdo se ničím až tak netrápil. Naprosto souhlasím. Druhý pohled na věc je, že řada farangů předpisy obcházela a nedělala si z nich nic. Řadě z nich to samozřejmě vyhovovalo a zneužívali to a to z nejrůznějších důvodů (závažných a méně závažných (kriminálních). Hodně z nich se také dokonce vysmívalo Thajsku jaký je zde bordel. A jak to tak bývá přišla změna a hned po Thajském stylu. Začalo se vyžadovat to, co je již dávno v předpisech a platí, jen si k tomu občas někdo něco přidá a je to hrozivé. Osobně sleduji celý blázinec také a je to docela „sranda“, ale jen do té doby, než jste v tváří tvář úředníkovi, jak jsi napsal v dost nerovném souboji (a dovolím si tvrdit a vím proč v Thajsku snad v dvojnásobné nevýhodě).Nemám problém s vyžadováním těchto předpisů, nic neobcházím a nejsem v Thajsku nelegálně, ale co mne začalo znepokojovat byla informace o kontrolách dokladů, vždy a všude, odběry moči (drogy neberu) a zpráva, že bude nutnost nosit svůj pas stále s sebou. To považuji docela jako buzeraci a je to minimálně nekomfortní, otravné a nebezpečné (ztráta dokladu a problémy s tím spojené). Jsem ochoten nosit kopii dokladu a kopii vstupního štemplu k prokázání pobytu. Zbytek jsem ochoten doložit, případně si to může úředník vyhledat v systémech (no moc na to nespoléhám ) 🙂 Dávám úředníkovi 3 měsíce (můj přílet 5555) a doufám, že se vše zklidní a humbuk vychladne, zejména s ohledem na plnou sezónu (pokud letos nějaká bude v Thajsku 🙂 🙂 Věřím, že naše milované Thajsko se ve vlastním zájmu srovná a uvědomí si, že takto by již s cestovním ruchem moc neuspělo, apropo dost cizinců je už nasr..ých a má toho dost a přesouvá se do okolních zemí. Omlouvám se za délku příspěvku, ale jinak to nešlo LOL 🙂

 24. Miroslav Petránek přes Facebook

  Ještě k nárůstu cen. Po „skvělém“ znehodnocení české koruny ČNB a jejich neustálých kecech (slovní intervence) (dnes euro ccs 27,8) to bolí dvojnásob. Thajce krize dosud nezajímala a dopad růstu cen na oslabení cestovního ruchu také ne, ale ….Thajsko už není levné a navíc kurz THB posiluje (alespoň tedy nyní cca 42,6/euro) a Thajec zdraží. 🙂 Thajec má málo zákazníků a zdraží. 🙂 Thajec má málo peněz, tak zdraží.:-) Někdy si říkám, že možná bude dobře, když Thajsko padne trochu v počtu turistů na ústa a snad si to někdo uvědomí. I ty nepokoje a politika tomu nepřidávají, ale všechno špatné pro něco dobré. Někteří ti normální Thajci už fňukají, že je málo turistů, ale když nějaký přijede, nebo přijde do jejich zařízení, tak ho natáhnou (pokud je neznalý) jak to jde. Zažil jsem Němce po ostříhání, které trvalo cca 10 minut, (no ostříhání spíše přistřižení) a Thajka si řekla 250 BHT 🙂 Smutné, když vás jinde ostříhají za 80 BHT. Kroutil hlavou a pohodil peníze. No uvidíme ….:-)

 25. Vzdycky si vybiram penize az v Thajsku na letisti, ale pochybuju, ze je nejaky bankomat uz pred emigracnim. Tzn., ze si mam bahty vzit uz sebou z CR?

 26. 🙁 nezbývá nic víc, než jen doufat, že se vše uklidní a vrátí aspoň trochu do starých kolejí..za těchto okolností se prohlížíme pro cestování po jiných zemí, což je škoda.. 🙁

 27. Nerozumim tomu prokazani penez u imigracniho. Vzdycky vybiram penize az z bankomatu na letisti. Pochybuju, ze nejaky najdu cestou ke kontrolam. To si opravdu budu muset vzit bahty uz z CR?

 28. Miroslav Petránek přes Facebook

  D.Džwigoň Bahty z ČR? Próč? Nemáte s sebou cash peníze v Eurech, nebo jiné měně? Jedete jen s platební kartou? Pokud jen s platební kartou budete muset mít pravděpodobně výpis z banky.

 29. bol som v th na prelome juna a jula, ziadne problemy. a to som si posledny junovy tyzden zobral taxika z Pattaye na hranicu kambodze, odtial do siem reap 5 dni v chramoch angkor .. a naspat letecky z siem reap do bangkoku, odtial bus do pattaye ..
  ABSOLUTNE NIKTO ODOMNA V THAJSKU NA HRANICIACH NIC NECHEL.. teda len okrem nenasytnych kambodzanov ..chcu za nizsiu kvalitu sluzieb viac penazi ako v thajsku-to je vrchol , mozu byt radi ze tam niekto ide, aj preto som z tade prchal letecky za 100usd ktore by som im aj tak musel rozdat po ceste,po rozheganych cestach a teple a neustupcivych cambov ked snimy jednate..su to uz komousi..bolo to citit ..

  Zlate thajsko. myslim ze mate viac info pavel, ale ja tiez nepoznam nikoho koho by lustrovali na hraniciach..mozno je to vsetko kvoli rusom,,nechcu aby sa im tam dotrepal puntin ako na kryme..)))

  podla mna zbytocna panika, ono sa to usadi..ako sa hovori..a v thajsku treba na to trocha viac casu..pohoda

  • Thore, musíte si lépe číst ten článek. Do Pattaye jste se dostal přes letiště v Bangkoku, kterého se tyto změny týkají až od 13.8.2014 a hranice s Kambodžou se to také týká až od 13.8.2014. Pokud by jste však jel přes hranice s Malajsií, kde se rozhodli tyto věci otestovat v praxi, pak by jste už i v té době, co jste tu byl, musel prokazovat všechno co jsem napsal. Například ta fotka zlaté cedulky v článku, tak to je úplně nová cedulka na thajsko-malajské hranici, která tam nikdy předtím nebyla. Kdo vstupoval během posledních 2 měsíců do Thajska přes jižní hranice měl značné problémy a mnoho cizinců se tamtudy do Thajska nedostalo vůbec. Dokonce i firmy, které se visa runy a zařizováním víz živily a měly své dobré kontakty na příslušných místech, již přes jižní hranici nedokázali dostat své klienty, tak jako tomu bylo doposud. A většina z nich visa run servis pro turisty přestala nabízet úplně a vozí už jen lidi s non-immigrant vízy. Kteří však také nejsou úplně bez problémů a musí prokazovat i finance. Pravda je, že za tento stav mohou z velké části rusové a korejci. Nicméně se to od 13.8.2014 bude týkat všech národů bez vyjímky a rusům za to můžeme opravdu vřele poděkovat. Tenhle článek, který jsem napsal je hodně při zemi a opírá se pouze o fakta, která oficiálně zvěřejnil imigrační úřad. Ale média v Thajsku jsou plná mnohem horších historek, ze kterých se všem cizincům dělá špatně od žaludku. Ale protože nechci nikoho zbytečně strašit, tak o tom raději nepíšu. Kéž by to byla zbytečná panika a vše se vrátilo hezky potichu do starých kolejí…..

 30. @Dariusz: no proste imigracni urednici si usmysleli, ze od ted sebou musite mit hotovost. A nejste zdaleka sam, kdo vybira penize az na miste v bankomatu. Takovych je vetsina protoze je to nejvyhodnejsi. Ale jak pisu v clanku, hotovost muzete mit v EUR, USD nebo THB. V clanku pisu i orientacni sumy v EUR i USD. Nemuzu si to ted vybavit uplne presne, ale jsem si temer jisty, ze bankomatu je na ceste k pasove kontrole nekolik, takze by jste mel byt schopen si vybrat vzapeti po vystupu z letadla. Alespon co se Bangkoku tyce. V Phuketu to nevim. Ale radeji bych na to moc nespolehal, protoze ty bankomaty muzou byt pid velkym naporem lidi a taky nemusi mit penize. Z CR Bahty rozhodne nedoporucuji, jelikoz to neni volne smenitelna mena tak ho bezne banky nenabizeji a maji ho vetsinou jen takove ty „no name“ smenarny a za naprosto sileny kurz.

 31. @Miroslav Petranek: no zkratka a dobre je to presne v tom duchu, jak se vyjadril ten jeden imigracni urednik na Hat Lek: „….tohle je nase zeme a my vas tu nechceme“. Thajcum se asi v krvi zblaznil rasismus nebo co…… Uz to prehaneji a sami padnou na hubu. Uz ted tady nejsou zadny lidi a to ani v Pattaye ani na Phuketu v porovnani s tim jak by to melo normalne byt. A Koh Chang jo? Tak ted klidne muzou zamknout na 10 zapadu a vubec nic se nestane, protoze tam neni ani noha.

 32. OK, proste vyberu na miste. Ja zadne Eura nemam a prijde mi zbytecne menit Koruny na Eura jen abych se s tim nekde prokazal.

 33. No pak ale pocitejte s tim, ze kdyz vam zadny bankomat penize neda, tak vas do Thajska s nejvetsi pravdepodobnosti nepusti. Teda pokud si to soudruzi na imigracnim nerozmysli do te doby nez prijedete. Pak vam nezbyde nez poprosit nejakou uklizecku aby vam sla na tu kartu vybrat do haly a doufat, ze vam nevybili konto 😉

 34. K tomu kurzu THB/€. V roku 2013 v marci sme dostavali okolo 36-37 THB za 1€. Tento rok v aprily THB oproti minulemu roku velmi oslabil a dostali sme az 45 THB za 1€. Samozrejme nas to velmi potesilo, pretoze dovolenka nam velmi zlacnela a boli sme naozaj v tej chvily radi, ze uz mame euro. Myslim, ze posilnenie THB na nejakych 42,50 za 1€ je uplne normalne a neznamena to nic mimoriadne. Este stale je to omnoho viac ako to bolo minuly rok. No a s tym, ze CZK oslabila uz thajci naozaj nemaju vobec nic 🙂 Je to len na zaklade zasahu Vasej narodnej banky. Ta nasa to uz chvalabohu urobit nemoze. Je to jedna z vyhod eura (samozrejme su aj nevyhody) ;-).

 35. Tak nič chceli sme minút 6000 eur s kamošom za tri mesiace ale ked je to tam takto tak radšej pôjdeme do kambodze aj tam je krásna krajina škoda

 36. Miroslav Petránek přes Facebook

  Igor Habán Pokud by jste četl můj příspěvek pozorně, tak by jste si mohl všimnout, že nikdo nevyčítal Thajcům, že CZK oslabila. Ano samozřejmě 42.5 za Euro není tragédie a horší kurz 38 za Euro už také byl, ale také bylo 50 BHT za Euro, takže vlastně 42.5 je kurz slušně řečeno žalostný 🙂

 37. เจริ ชะฟ์ราเนก přes Facebook

  Je to všechno co se teď děje dle mého názoru kontraproduktivní a špatné na tom je, že to zasáhne i opravdu běžné turisty, kteří si chtějí na dva, tři týdny zajet do TH na dovolenou, plno lidí to odradí, existuje plno cestovatelských fór kde si lidé vyměňují informace a tohle se hodně rychle rozkřikne, myslím že tím budou trpět především místní, kteří jsou z turistů léta živi, mají nabrané úvěry, auta na leasing a podobně a nemyslím si alespoň z mojí zkušenosti že by tam bílé nechtěli, Thajský úředník ze svého pohledu nemá z cizince vůbec nic, ale obyčejný thajec co např. chodí po pláži a prodává kdejaké cedky bude dost v háji a asi se půjde pást. Oni už si tak nějak přivykli tomu relativně lehčímu životu než měli dřív kdy turistů bylo velmi málo a jen v pár destinacích a ostatní se živili rybolovem a pěstováním různých plodin, dnes to vlastně ani nejde, protože tam kde před desti, patnácti lety bylo pole, nebo třeba platnáž stojí hotel. Z logiky věci by se mělo velmi brzy vše vrátit do starých kolejí, ale u thajců člověk nikdy neví, ale i pan generál by si měl uvědomit, že bez financí se mu jeho partička vojáčků nejdříve demoralizuje a pak rozprchne. Je sice fakt, že v TH žilo a asi ještě žije plno bílých parazitů, kriminálníků a různých jiných individují, ale ymslím, že právě tihle spíš přežijí tuhle šikanu a obyčejní farangové, kteří jen chtěli mít klid a utrácet své peníze ve svém „vytouženém ráji“ prostě změní destinaci a thajské HDP to brzy pocítí. On si to asi málokdo uvědomuje, ale na farangovi závisí především soukromé školství, soukromé zdravotnictví, plno velkých nadnárodních firem, investice atd. vlastně kam se člověk podívá skoro za vším je bílej.

 38. Nedal jsem na Thajsko nikdy dopustit, ted jsem pred asi trema tydny priletel s rodinou do ČR a v zari chtel letet na mesic zpatky a do roka jsem tam chtel uz zustat nejak uplne, pronajmout si dum atd, ale ted jen muzu doufat, ze padnou poradne na hubu a vse bude, jak bylo do ted. Pomalu zacinam premyslet o Filipinach, ale jsou pro me velkou neznamou. Co se tyce zdrazovani cen v Thajsku, ona to je i hlavne predevsim vychcanost Thajcu, vydelat a oskubat cizince za kazdou cenu, ale je problem v tom, ze hodne ruskych turistu nesmlouva a zaplati casku, kterou jim Thajec nadhodi. ( a ze tam tech rusaku je 😀 ) Pamatuji, jak jsem byl jednou v Pattay v obchodaku a meli tam tu hracku masinku Tomas, ktera u nas stoji asi 200kc a sel kolem stanku Rus s ditetem a to dite, ze ji chce a Thajka mu rika, ze chce 1500 THB a Rus vytahl penize a bez reci zaplatil 😀 Nebo v Krokodile farm za foceni u tygra chteli asi 80 THB s moznosti si pri vychodu koupit fotografii za 200 THB a i kdyz jsem jich chtel treba pet, tak nez by dal slevu, radeji je predemnou roztrhal. Ted chteji rovnou 300 THB za foceni a rovnou dostanu tu fotografii. A to nemluvim, ze vstupne berou dle vysky, tedy jedenactilete dite muze byt brano uz jako dospele ( asi to berou dle sebe 😀 ). By me zajimalo na kom budou delat podvody treba s pujcovanim vodnich skutru a dalsich veci, kdyz jim tam casem uz nepachne ani noha. Ale jeste se divim, kdyz jsem ted treba prochazel trznice v Pattay, tak tam melo plno stanku Turci. A to skoro kazdy treti stanek. Bych se ani nedivil s tim pobytem, kdyby zavedli, kdyz nebudes ubytovany, tam kde jsi mel byt, tak Ti napari dalsi pokutu, ze to treba budes mit nekde celou dobu zapsany a muzou Te nekde zkontrolovat. Myslim, ze pan general to trosku hodne vzal za spatny konec a hodne si to bude po tom 13.8 uvedomovat, az se mu sesype popel na hlavu, protoze obycejni Thajci, kteri jsou zavisli na turistech nebudou mit z ceho zit a zacnou delat dalsi nepokoje. A ja mu to z celeho srdce preji …

 39. Moje zena na tohle vsechno jen rekla: „tak to je vrchol, Thajec ktery prodava drogy dostane 3 mesice v kriminale, faranga ktery nic nikomu neudelal, zavrou na 2 roky“ …..

 40. @Petr Kalab: no s tim pokutovanim je to dost mozne, kdyz nebude farang bydlet tam kde se nahlasil pri prijezdu, protoze mimochodem s temito imigracnimi nesmysly prisel dalsi nesmysl (ale take dle zakona samozrejme), ktery udeluje resortum povinnost hlasit na pisemnem firmulari cizinecke policii kazdeho faranga nejpozdeji do 24 hodin. A zacali to ted tvrde vyzadovat pod hrozbou velkych sankci. Doted na to kaslali. Takze je i dost mozne ze si to budou nejak parovat. Ale to fakt nevim, to je spekulace trosku pritazena za vlasy….m

 41. 😀 Presne a vystizne 😀 Jednou jsem se na zpatecni ceste v letadle seznamil s divkou a rikala me, ze litaji uz s pritelem dlouho do Thajska a ze si nekde na ulici koupili sacek travy a jen dojeli k hotelu, uz je tam cekala policie a i kdyz stacili ten sacek, ktery koupili od volavky vyhodit, tak jejiho pritele zavreli a musela zaplatit tisic dolaru a musel podepsat nejake prohlaseni v Thajstine a musel tam zustat uz tedy venku a cekat na soud. Proste Thajec je Thajec a farang je farang a farangem uz na vzdy zustane.

 42. “ ktery udeluje resortum povinnost hlasit na pisemnem firmulari cizinecke policii kazdeho faranga nejpozdeji do 24 hodin.“ Tak to jim preji prijemnou zabavu 😀 No.., konec hrani her na recepcich na PC a trosku se zapoti 😀 Akorat, kdyz to ma byt na pisemnem formulari a asi to budou posilat faxem, nebo pres net, nebo objezdet resorty, hotely asi nebudou, by me zajimalo, jak to vsechno pri takovem mnozstvi turistu zvladnou 😀 A maji pro Thajce novou praci, od rybolovu k administraci 😀 Davam tomu max dva mesice.

 43. Pavle chci se jeste zeptat, je mozne cekat problem, kdyz jsem tam ted byl na 14 dnu Cerven/Cervenec a ted tam chci letet zase v zari na mesic, ze muzou delat problemy ?

 44. Miroslav Petránek přes Facebook

  P.Kaláb Z jakého důvodu? Časté návštěvy? Jste v bezvízovém styku při těchto návštěvách.

 45. เจริ ชะฟ์ราเนก přes Facebook

  Petr Kaláb : pečlivě bych vybíral imigračního ouředníka na letišti ke kterému půjdete, v dnešním zmatku se tak nějak dá počítat se vším, tohle by mohl vyřešit druhý pas 🙂

 46. No tak to byl jasny policejni provokater. Ale to delaji i na thajce. Asi pred rokem presne takhle zabreli sefovou moji tchyne. Taky si nekde koupila neco a kdyz s tim prijela domu tak uz tam na ni cekali policajti a rovnou do basy. S tim formularem, tak to je presny tiskopis od cizinecke policie ktery se musi rucne vypsat a nebo tem vetsim hotelum co maji nejaky software si to muzou do toho formulare vyexportovat. Ten formular je velice podrobny a musi se tam vypsat uplne vsechno, Jmeno, Prijmeni, datum narozeni, rodne cislo, trvale bydliste cela adresa, cislo pasu, kdy je pas vydany, kdy konci platnost, cislo arrival card atd. A ten formular se musi kazdy den v originale dorucit na imigracni nebo policejni stanici. Taky ze muze poslat faxem a original postou. Ale musi se splnit ta 24 hodinova lhuta. Tato povinnost byla i predtim, ale oni na to kaslali uplne a ani to nechteli. Jedinne co se muselo hlasit v zajmu i faranga bylo delsi pobyty nad 30 dni a na to ale byl zase uplne jiny formular. Od ted to prej budou vyzadovat. Prisel nam dopis s pokutama, vezeni pro odpovednou osobu za resort a zruseni licence.

 47. Petr Kalab: no teoreticky by problem delat nemeli, protoze to je evidentni ze to neni visa run, splnuje to zakonne narizeni tj. max 90 dni v prubehu 6ti mesicu. Osobne bych to i risknul. Ale radeji bych sel k zensky nez k chlapovi – myslim tim urednika 🙂 Urcite ale sebou 10.000 bahtu pokud na bezvizovy styk nebo 20.000 B za rodinu (musi byt zakona manzelka a vlastni deti – jen pritelkyne nebo druzka neni rodina) a vsechny ostatni doklady co ted chteji. Na druhou stranu ted vi fakt asi jenom buh…..

 48. Hmm tak uz i Al Jazeera o tom napsala clanek s nazvem „Holiday in Thailand could end for expats“

 49. Miroslav Petránek přes Facebook

  Já jsem fakt zvědavý, co se bude po datu za deset dní dít a jaké budou příběhy.

 50. Letim tam i s rodinou, tedy s manzelkou a tremi detmi a s kamaradem a je pravda, ze vzdy si vybiram urednika dle ksichtu a hlavne chodim k zenskym, usmev ve tvari a mala jako blondynka se tam vzdy kazde strasne libila, tak to slo vzdy uplne rychle a hladce 😀 Ale jak to byva … , muzu ted jit taky k zenske a treba se nam holka spatne vyspi a .. 😀 Penize nejsou problem, ted jsem mel sebou v hotovosti 10 tisic dolaru, ale nebudu jim ukazovat, ze mam tolik v hotovosti, jeste by si mysleli, ze tam jedu neco kupovat atd. Proste ukazu to co mam a vic je nemusi zajimat. Radeji jsem se zeptal, protoze ted opravdu clovek nevi, co tam muze treba zitra nekoho napadnout a zase muze byt vse jinak. Kdybych letel bez deti, tak klidne si prerezervuji na letisti let jinam a kaslu na ne. Ale stim tiskopisem, jak jsi psal, jsi me docela hodne pobavil, takovej treba vetsi hotel si opravdu uzije 😀 Myslim, ze tam zacnou ubyvat nejen turiste … Kdyz nebudou turiste, nebude ekonomika, budou krachovat hotely, bary a dalsi a dalsi …. No, myslim, jak jsme si mysleli, ze po vojenskem prevratu to bude pro cizince lepsi, tak jsme se hodne ….

 51. Honza Forman přes Facebook

  Thajský Ráj – Blog o životě v Thajsku Ja paradoxne odlitam 13. srpna na dovolenou do Cech a zpatky se vracim na konci srpna. Vizum mam do brezna 2015, zitra jdu na imigracni pro re-entry permit a vyplnit 90 days report. Tak se jich schvalne zkusim zeptat, ale pochybuju, ze bych se dozvedel neco novyho. I kdyz moje urednice, ke ktery pravidelne chodim, je celkem vstricna. Kazdopadne, letenky mam koupeny BKK – PHA a zpet. Takze jestli tomu vsemu dobre rozumim, tak si mam rovnou koupit dalsi letenku na brezen 2015, abych byl vubec vpusten do zeme? Asi se fakt zblaznili…

 52. Miroslav Petránek přes Facebook

  @Honza Forman. Každopádně hodně štěstí a co nejméně problémů a díky předem za každou informaci, byť i neoficiální. 🙂

 53. Ahoj všem,letíme tam v únoru poprvé a chtěla jsem se zeptat.Chceme tam zůstat tři týdny,pak navštívit na 14 dní Kambodžu,vrátit se do Thajska a za 10 dnů letět domů.Máme si vyřídit do Thajska vízum?Děkuji.

 54. Za podmínek jak to bylo doposud, bych vám řekl, že vůbec víza nepotřebujete a můžete klidně využít bezvízový styk. Být v Thajsku 3 týdny, pak jet do Kambodže na 2 tydny, a pak zase na bezvízovy styk na 10 dni do Thajska. Takto to fungovalo bez problemu cela leta. Pokud by jste prekracovali zpet do Thajska pozemni hranici, pak by jste dostali do pasu 15 dni povoleneho pobytu a to by vam stacilo. Jenze ted jsou tu nahlasene tyto zmeny a vubec nikdo nevi, jak to bude skutecne fungovat v praxi. Thajci casto neco reknou, ze neco nejak bude, a pak je to v praxi jinak. Vsichni by jsme chteli verit tomu, ze od tohoto prisneho zameru upusti a bude to zase tak jak to bylo doposud. A pak by jste viza nepotrebovali a navic budete v Kambodze 2 tydny, coz je dost dlouha doba na to, aby urednikum bylo jasne ze jste turiste. Nepojedete hned zpet a nemeli by jste byt podezreli. Unor je dost daleko a veci se do te doby mohou jeste nekolikrat zmenit. Proto bych vam doporucoval sledovat tuto Facebook stranku i web https://www.thajskyraj.com, kde se urcite dozvite nejaktualnejsi informace i na toto tema. Ja bych si troufnul dnes odhadnout, ze viza potrebovat nebudete. Ale mozna budete potrebovat ostatni doklady, tj. letenky, ubytovani, itenerar atd.

 55. Honza Forman: jj asi se zblaznili. Ale ja jsem ten samy pripad, take vzdycky litam BKK – PRG – BKK a letenku zpatky do CR nikdy nemam. Ja to budu resit pravdepodobne vlastni vyrobou letenky, pokud to fakt budou pozadovat 😉

 56. Děkuji,budeme Vás i nadále sledovat.:)

 57. Honza Forman přes Facebook

  Tak udajne se na me a na vsechny ostatni, co maji re entry permit, cela ta taskarice nevztahuje. Ptal jsem se tri uredniku a vsichni mi potvrdili, ze letenku nepotrebuju. Volal jsem i na ambasadu, tam ale aktualni informace a podrobnosti nemaji k takto specifickemu prikladu nemaji a odkazali me zpatky na imigracni. Takze to chapu nasledovne: kdyz ma clovek v pase re entry permit od imigracniho urednika kdekoliv z Thajska, tak ho na letisti musi jiny imigracni urednik pustit do zeme, at chce nebo nechce. Protoze to je jeden urad a nemuzou si navzajem rusit sva rozhodnuti. Zadne z dokumentu, tedy ani letenka, hotovost atd. nejsou potreba. Na druhe strane, pokud mate vizum napr. z ambasady v Praze a poprve vstoupite na thajskou pudu az na letisti v BKK, tak po vas budou vse vyse zminene pozadovat. No, uvidime…

 58. Tak jeste jednou diky za rady Laos probehl bez problemu …dostal jsem 2 vstupy take vse ok, kazdopadne nedoporucuji jit na konzulat v pondeli bylo tam 700 zadatelu ja mel cislo kolem 300 a od 8:20 se to protahlo az do ctvrte odoledne v utery bylo zadatelu pomalu …kompletni info

 59. Minimálně co se týká cen už Thajsko není takovej ráj jak se říká a po tom co se od zítřka má spustit, tak svou listopadovou cestu do bkk přehodnotím. Myslím, že dost lidí to už pochopilo, protože za 6 týdnů v Thajsku jsem nepotkal tolik Čechů a Slováků jako za týden v Kambodži. Ceny jídla a ubytování srovnatelné kvality jsou tam podstatně nižsí. Akorát ty přesuny po zemi jsou tak trochu na naštvání, ale to i v Thajsku si občas turisty přehazujou z busu na bus jako zboží a nikdy člověk neví kdy vlastně odjede a dojede.

 60. Aktualizace vstupu do Thajska:

  1. z letiste v Bangkoku lide v poslednich dnech hlasi, ze bez viza ci na turisticka je pruchod v podstate bez problemu, pokud nemaji v pasu spousty vstupnich razitek z posledni doby. Pokud maji non-immigrant viza, od nekoho chteli videt penize, nekoho pustili uplne bez problemu. V pripade non-immigrant ED viza maji tendenci vse proverovat a maji dotazy, chteji videt doklady ze skoly, pokud nekdo studuje jiz nejakou dobu thajstinu, pak zkousi jak dobre rozumi clovek thajsky.

  2. na jiznich prechodech s Malaysii chteji od vsech lidi bez ohledu na viza videt penize, cisla bankovek jiz nezapisuji.

  3. kdo vstupuje na re-entry permit je vse bez problemu.

  Nez bude k dispozici vetsi vzorek dat a informaci a uplyne alespon nekolik tydnu, urcite doporucuji mit u sebe minimalne penize a zpatecni letenku.

  Toto se tyka cechu, a slovaku a narodu EU popr. G7. Evidentne se imigracni urednici zameruji na rusy a korejce a pak „podezrele – problemove“ narody (napr. africke zeme atd.).

  Jinak co se tyce viza run, imigracni posuzuji kazdeho pripad od pripadu a byly jim dany instrukce vyjit lidem vstric a najit „vhodne“ reseni.

  Pokud mate pas, ktery ma hodne vstupnich razitek z nedavne minulosti, a mohl by vas tim uvrhnout v „podezreni“, doporucuji si udelat novy pas nebo druhy pas a vstoupit s timto novym pasem. Urcite je lepsi udelat preventivni opatreni a byt pripraven na „horsi“ pruchod, nez byt neprijemne prekvapen a ocitnout se v problematicke situaci.

  Muj osobni nazor je takovy, ze se postupne situace zcela uklidni a vse bude tak jak tomu bylo cela leta, a to zvlast s prihlednutim k planovanemu otevreni unie jihovychodni Asie – ASEAN v roce 2015.

 61. Nejake aktualne info? Ako to momentalne vyzera s visa run-mi?

  • No jako to bylo driv to uz bohuzel neni. Parkrat vam visa run udelat nechaji, ale nejde to delat porad, jako predtim. Na nekterych hranicich vam reknou, ze se muzete vratit az druhy den a musite v sousedni zemi prespat. A navic to ted posuzuji strasne individualne a neda se to vubec generalizovat. Navic se ted zameruji na lidi co maji ED visa a zkousi je z Thajstiny atd.

 62. Mohu se zeptat, jak vypadá aktuální situace v roce 2016? Chtěli bychom udělat „visa run“ letecky do Kuala Lumpur a zpět, a po třetí v řadě vstoupit bez víza, ovšem již s předem zakoupenou letenkou domů po uplynutí 30 dnů… Tzn. s dodržením pobytu max 90 dnů v 6 měsících. Dodržují imigrační úředníci tuto směrnici? Jak pravděpodobné je, že budeme/nebudeme vpuštěni?

  • Je to velmi zavisle na konkretnim urednikovi. Znam lidi, ktere jiz na potreti bez viza do Thajska nepustili i kdyz je podle zakona pustil meli, znam lidi ktere do Thajska bez problemu pustili. Lepsi maji urednici pristup na mezinarodnich letistich, kde je i mnohem vetsi naval a urednici tam nemaji cas vymyslet nesmysli, pokud clovek vylozene neni nejaky zvlastni pripad. Pokud vsak do Kuala Lumpur nezbytne nemusite, tak bych spis zvolil variantu prodlouzeni pobytu o dalsich 30 dni na kteremkoliv imigracnim urade za poplatek 1.900 THB. Vyjde to levneji nez zpatecni letenka na visa run a nemusite resit zda vas do Thajska znovu pusti. Podle zakona by vas pustit meli na 100%.

   • Moc děkuju za odpověď! 🙂 Lze prodloužit na imigračním o 30 dnů za těch 1.900 THB, i pokud jsme zde na bezvízový styk, tzn. žádné turistické vízum dosud nemáme? Prodluží to automaticky a „na počkání“, nebo jak to funguje? Co k tomu potřebujeme? Lze to provést na imigračním na Koh Samui? Omlouvám se za tolik otázek, moc mi tyto info pomůžou… (pošlu pak pro Thajský Ráj na účet nějaký ten příspěvek :))

    • Ano, prodlouzit o 30 dni lze i pokud v Thajsku jste na bezvizovy styk (plati jiz od srpna 2014). Prodlouzit by vam to meli automaticky tj. bez problemu. Neprodlouzi to jen v pripade, pokud ma dotycny zadatel o prodlouzeni nejaky podstatny duvod / problem, proc by mu to nemeli prodlouzit. A prodlouzi na pockani. Lze provest na kteremkoliv imigracnim urade po celem Thajsku, tzn. i na Koh Samui. Potrebujete k tomu jednu pasovou fotografii 4 x 6 cm (lze poridit v nejakem obchode, kde delaji fotografie na doklady), kopii pasu – stranka s fotkou, stranka se vstupnim razitkem a departure card (kopie musite mit jiz pripravene sebou), vyplnenou zadost – formular TM.7 – tu obdrzite na miste, nebo lze stahnout v clanku https://www.thajskyraj.com/2014/09/01/dalsi-imigracni-novinky-thajsku-fomulare-ke-stazeni/, poplatek 1.900 THB. Za pripadny prispevek na provoz predem velmi dekuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *