Thajský styl

Thajský styl aneb tvář, kterou před vámi Thajsko skrývá

To co si přečtete v tomto článku možná mnohé z vás překvapí a ti, kteří v Thajsku žijí a nebo již Thajsko znají, budou pravděpodobně naopak souhlasně pokyvovat hlavou. To co se v následujících řádcích chystám napsat nevyzní pro obyvatele této krásné země zrovna moc dobře. Nicméně je na čase sundat růžové brýle a pojmenovat věci správnými jmény. A těm, kteří ty pomyslné růžové brýle mají stále na nose, doporučuji, je raději sundat. Ačkoliv tento článek odhalí mnohá negativa a poboří kladné „mýty“, které nejsou pravda, stále tuto zemi miluji, žije se mi tu lépe než v mé rodné vlasti a stále tu chci zůstat jak nejdéle budu jen moci. Takže ne, neuposlechnu ty, kteří budou říkat: „když se ti to nelíbí, tak táhni odkuď jsi přišel“ a zůstanu žít v Thajsku (když mi to bude stále umožněno). Smyslem tohoto článku ani není, se nějak porovnávat s thajci, nějak neoprávněně či neadekvátně je hanět či kritizovat, nebo se nad ně vyvyšovat s tím, že by jsme snad my češi nebo evropané byli v něčem lepší, to ani v nejmenším. Nikdo není lepší nebo horší, nic ani žádný národ se nedá generalizovat (a přesto to neustále děláme) a vyjímky potvrzují pravidlo. Thajce a jejich styl nechci ani měnit. Akceptoval jsem jejich způsob života, protože tu chci žít v klidu, míru a harmonii. Smyslem tohoto článku je vyvrátit některé falešné názory, mylné domněnky uvést na pravou míru a přimět ty, kteří vzlétli v Thajsku do oblak, aby se zase rychle vrátili nohama na pevnou zem dřív, než toho budou litovat a bude pozdě. Tímto článkem chci pomoci předejít problémům, které by vás v Thajsku mohli čekat z neznalosti.

Všechna fakta, která se v tomto článku dočtete nevycházejí pouze z mých vlastních subjektivních zážitků a zkušeností, ale ze zážitků a zkušeností mnoha lidí, kteří v Thajsku žijí buď trvale nebo převážnou část roku. Mnoho z nich má thajské manželky, rodiny a děti. Vycházejí také z pozorování turistů a jejich zážitků, kterých jsem byl denně svědkem v mém resortu po dobu bezmála 3 let a ze zážitků, o které se se mnou dělí mnozí, kteří mi píší.

Nejzákladnějším faktem tedy je skutečnost, že Thajsko a jeho obyvatelé nejsou takoví, jakými se zdají. Celé Thajsko má nasazenou „masku“, pod kterou se skrývá mnohdy úplný opak toho, co si cizinci o Thajsku myslí. V poslední době jsem četl několik nadšeným článků od lidí, kteří Thajsko navštívili, pár týdnů či měsíců tu strávili a bohužel Thajce neprohlédli a nadále žijí ve falešných pocitech.

Thajský úsměv

1. Thajský úsměv

Začněme tedy s thajským úsměvem, který dal Thajsku přezdívku „Země úsměvů“ (kterou si jen tak mimochodem thajci vymysleli sami jako marketingový tah). Thajský úsměv může totiž ve skutečnosti znamenat cokoliv, jen ne upřímný úsměv. Což však ale zase neznamená, že to nemůže být upřímný úsměv. Lidé se tu naučili za svůj úsměv schovávat skutečné emoce, které nejsou vždy pozitivní. Srdečný úsměv na thajské tváři bude pravděpodobně upřímný v kruhu rodiny, ale ve společnosti cizích lidí a cizinců je to většinou jen součást bontonu a společenské hry. Úsměvem navenek reagují i na všechno z čeho jsou nervózní, rozpačití, stydliví, zmatení, nespokojení atd., aby tyto své emoce za úsměv schovali. Když se zastavíte na ulici a začnete na někoho zírat, tak reakce bude úsměv a nikoliv české „Co čumíš?“ i když si to v tu chvíli thajec bude asi myslet – „Co na mně ten farang tak čumí?“. V Thajsku je společensky nevhodné ukazovat na veřejnosti své negativní emoce a ten kdo například hněv neudrží na uzdě a vybuchne vzteky na veřejnosti, okamžitě ztrácí tvář, respekt ostatních lidí a v podstatě se naprosto znemožní. Thajcům stále dost záleží na tom, co si o nich myslí ostatní, a proto se snaží navenek udržovat mnohem lepší obraz, než je tomu ve skutečnosti v soukromí. Schovávání emocí za úsměv je také plně v souladu s thajským způsobem – „pohoda a hladký průběh musí být vždy a za každých okolností“ a „hlavně žádná konfrontace, aby někdo náhodou neutrpěl ztrátu tváře a újmu na cti a respektu ostatních“. Vztek, nadávky, hněv a frustraci si pak nechávají na soukromí domova.

Thajsky usmev

Osobně se mi tento styl celkem líbí, protože i tento falešný úsměv vytváří celkově příjemnou „úsměvnou“ atmosféru 🙂 ve společnosti a problémy se řeší s úsměvem a většinou bez řevu. I když i to se v Thajsku pomalu mění s tím, jak ochotně importují západní konzumní styl života, který sebou přínáší i mnoho nezvladatelného stresu. Takže jsme dnes svědky stále častěji takových situací, kdy thajský úsměv najednou zmizí a do té doby zadržovaný a nahromaděný hněv propukne v o to horší bouři zlosti.

I když je tedy thajský úsměv spíš falešný než upřímný, připadá mi stále lepší, než české zachmuřené a naštvané vystresované obličeje. Ale aby jste v Thajsku nebyli zklamaní, je potřeba s tím počítat, brát to tak a hrát tu samou hru. Pak bude vše v pořádku. V Thajsku nikdy nic neřešte hněvem nebo křikem, nepomůžete si tím. Naopak si celou situaci jen zhoršíte a svého stejně nedosáhnete, protože thajci si vás pak dají „k snídani“ a pěkně si vás vychutnají. Problémy řešte se stejným falešným úsměvem a svůj hněv a frustraci si vybijte někde v soukromí.

Thajske lzi

2. Lži, lži a zase lži

Thajcům nevěřte ani nos mezi očima, protože lžou jako když tiskne. Pravda je absolutně netrápí a lžou kdykoliv, kdy to je potřeba, aniž by o tom nějak přemýšleli, že dělají něco špatného. A budou vám lhát do očí, i když je osobně při lži přistihnete a dokážete jim že lžou, tak ve lži budou dál pokračovat. Co na tom, že sám Buddha říkal, že lež je jedna z 5-ti věcí, které jsou špatné (Buddhismus zná jen 5 „hříchů“). To nikoho netrápí. Thajci si sami navzájem nevěří a dlouho trvá, než si mezi sebou vybudují důvěru. Vytvořit v Thajsku důvěryhodné vztahy trvá celá léta, a proto není nejmenší důvod, proč by jste jim měli věřit vy hned první den. Thajci vás budou posuzovat podle sebe a navíc jste cizinec, takže vám věřit také nebudou a bude trvat jednou tak dlouho, než si s thajci nějaké solidní a důvěryhodné vztahy vybudujete. Samozřejmě, že vám to nedají najevo a budou se tvářit, jako že vám 100% důvěřují od první chvíle, ale ve skutečnosti tomu tak nebude a bude to jen hra, kterou hrají a kterou musíte hrát s nimi.

Neříkám, že češi nelžou, ale v porovnání s thajci nám na pravdě záleží mnohem více. Navíc k budování vztahů, ať už partnerských či obchodních, přistupujeme přesně opačně. Obecně by se dalo říci, že v Čechách si nejdříve důvěrujeme a pak v průběhu času možná o vzájemnou důvěru přijdeme, což ale může trvat léta a nemusí se tak stát nikdy. V Thajsku je to přesně naopak. Tady si nejdříve nedůvěřují vůbec a v průběhu času si vzájemnou důvěru teprve vybudují. A v tom je to pro nás velmi ošidné. Navíc o důvěru a přátelství v Thajsku můžete velmi rychle přijít a to klidně i jednou krátkou větou, bez ohledu na to, co všechno jste pro ně vy osobně vykonali dobrého.

V Thajsku se mezi cizinci dokonce  říká ironické: „Do not Thai to me“ 🙂

3. Pokrytectví

Pokrytec je ten, který něco jiného říká a něco jiného dělá. Wikipedia k tomu dodává: „Pokrytectví, též licoměrnost, přetvářka či neupřímnost, je morální vada.“ A tato thajská morální vada je tu všudypřítomná a vadí mi asi ze všeho nejvíc. Protože by jste ji v Buddhistické zemi, kde se 98% obyvatel aktivně hlásí k Buddhismu, spíše nečekali. Thajci mají ústa plná karmy, dobrých skutků, Buddhy, a že tohle by se nemělo dělat a tamto by se mělo dělat takhle, ale přitom sami se chovají v přímém rozporu s tím, co říkají. A to je pro nás cizince velmi záludné. Já jsem byl z naší vlasti celkem zvyklý na to, že když někdo něco řekl, že to tak i myslel. V Thajsku je to přesný opak a pokud vám to někdo dostatečně dobře nevysvětlí, tak jsou ta zjištění zdlouhavá a dost bolestivá. Jakoby se tady neustále hrála nějaká zvláštní hra, která ale nemá žádná pořádná pravidla. Stále si tu někdo na něco hraje, přetvářka je každodenní součástí života a zpočátku je velmi těžké odlišit, co je pokrytectví a co je skutečnost. Ani později to však není o nic jednodušší. Ale aspoň o tom člověk ví a musí více studovat jednotlivé lidi se kterými se setkává.

Čtěte také:  Mobilní telefonní operátoři v Thajsku

Thajska nevera

4. Nevěra

Většina thajských žen i mužů vám řekne, že si přejí partnera, který bude věrný a že nesnáší, když je někdo „butterfly“ – jako motýl z kytky na kytku. A také že oni jsou za hrob věrní. Bohužel to jsou jen pokrytecké plky a plácání do vody. V Thajsku kámen xxxx cihlu (doplňte si sami). No však to se děje i u nás, tak co se nad tím pozastavovat. Jenže v Thajsku se nevěra rovná české nevěře na desátou. 1. května 2014 zveřejnila univerzita Srinakharinwirot University v Chiang Mai výsledky svého tříletého výzkumu: thajští muži se umístili na 1. příčce jako úplně nejvíc nevěrní muži na světě a thajské ženy se umístili na 2. příčce jako druhé nejvíc nevěrné ženy na světě! Pomalu v každé větší vesnici je hodinový hotel, kde si každou noc nevěrníci podávají dveře a postele ani nestačí vychladnout a už jsou zase v provozu. Hodinový hotel v Thajsku je velmi dostupná věc, stojí kolem 200 THB na 2-3 hodiny a většinou má před pokojem parkovací místo s diskrétním závěsem, který se po příjezdu zatáhne, aby bylo vše včetně auta či motorky dobře utajeno. Prostě dokonalý systém.

Během mimosezoního provozu resortu byli tito vesměs thajští nevěrníci vítaným zdrojem tržby. Lidé různě kolovali, často stejní muži a stejné ženy přijížděli s jinými ženami a muži, navzájem se to někdy i proplétalo, že už se v tom po čase člověk ani pořádně nevyznal, kdo s kým to vlastně táhne. Občas člověk někde potkal spokojený manželský pár, který u nás byl několikrát, pokaždé však sólo s někým jiným a nikdy ne společně. Ona podváděla jeho, on jí, ale vše bylo navenek v naprostém pořádku.

Hodinovy hotel

V Thajsku je stále celkem obvyklé, že muž má manželku a vedle ní má ještě tzv. „เมียน้อย“ – „Míja Nój“ – „Malá manželka“ a k ní případně jednu nebo více „กิ๊ก“ – „Gik“ – „Milenka“. Pokud má muž „malou manželku“, pak o ní vetšinou „hlavní manželka“ ví, a dokud se muž o „hlavní“ manželku dostatečně stará včetně dostatečné finanční podpory, pak je „malá“ manželka bez problémů tou „hlavní“ manželkou tolerována. A muž se i může s „malou“ manželkou objevovat i na veřejnosti bez obav. Naproti tomu „Gik“ – Milenka je utajovaný poměr, přičemž muž se většinou neomezuje jen na jednu, ale má takových milenek hned několik. Akorát toto „mnohoženství“ docela leze do peněz. „Gik“ nemají ale jen muži, také ženy mají své „Gik“ – „Milenec“. A to často hned několik. Tak co by ne, však manžel má „Míja Nój“, tak co by manželka nemohla mít své „Gik“. A aby to nebylo tak jednoduché, tak nám do toho v případě manželek ještě vstupují „Gik“ – milenky, které jsou ale stejného pohlaví. Thajské ženy tvrdí, že thajci prý nejsou moc dobří milenci a že se nezajímají o uspokojení ženy (nevím co je na tom pravdy, nikdy jsem to nezkoušel a ani to nemám v plánu). A tak si někdy jako své „Gik“ pořizují lesbické milenky z řad Tomboy, což jsou ženy, které se cítí být muži, aby je uspokojili. No prostě „Sodoma Gomora velebnosti“ by se dalo říct.

Po těchto zkušenostech mám asi největší alergii na slovo „kamarád/ka“ nebo větu „to je (jen) kamarád/ka“. Osobně si myslím, že by se význam thajského slova „เพื่อน“ – „Phuan“ – „Kamarád/ka“ mohl klidně oficiálně ve slovníku změnit na „milenec / milenka“ a vůbec nic by se nestalo. Viděl jsem to nesčetněkrát na vlastní oči: „To je jen kamarád! Nechovej se jako blázen. To je přísahám jen kamarád!“ a v nestreženém okamžiku šup s „kamarádem“ do postele. No však i v čechách se říká: „Kamarád taky rád, když kamarádka dá“. Tak v Thajsku tohle české pořekadlo platí asi pětinásobně. Pokud tedy jste například muž, a máte thajskou přítelkyni či manželku a najednou se objeví někdo – muž či žena, na tom ani nezáleží – který/á je vám představen/a jako kamarád/ka a vy u něho máte zvláštní a nutkavý pocit, že to není jen kamarád nebo kamarádka, pak váš pocit je pravděpodobně na 95% správný a je to ve skutečnosti zároveň i milenec či milenka. Jak s tím naložíte je jen na vás, žádnou radu pro vás v tomto případě bohužel nemám. Ale nenechte se opít rohlíkem kecama o kamarádech.

V této věci bych chtěl ještě zmínit další věc ohledně kamarádů, kterou dodnes sám úplně dobře nechápu a možná to souvisí právě s thajským pokrytectvím tj. „to že něco říkám, ještě neznamená, že to tak i myslím“. V Thajsku je totiž celkem dost k vidění, že si kamarádi a kamarádky mezi sebou posílají zprávy či si píší komentáře na Facebook se srdíčky, vyznávají si lásku slovy „Miluji tě“ a píší si „stýská se mi po tobě“. Zkrátka s těmito intimními znaky lásky, které jsou v naší kultuře určeny spíše našemu životnímu partnerovi či naší skutečné lásce (pominu pubertální výlevy teenagerů), zachází jako s „houskama na krámě“ a používají je i pro kamarády, což je mi celkem proti srsti. Jakoby to pak vypadalo, že tato slova pro ně nic moc neznamenají a bez problému je snad mohou říkat komukoliv? Sám v tom nemám dodnes jasno. A tak pokud něco takového u své přítelkyně či přítele uvidíte, nedělejte hned žárlivé scény a zkuste nějak diplomaticky zjistit více podrobností o takovém člověku, který má s vaší drahou či drahým takovou „netypickou“ konverzaci.

5. Sobectví

Byť thajská společnost není tak egoisticky založená jako společnost západní, tak v Thajsku postrádám dostatečnou ohleduplnost vůči ostatním lidem a naopak tu vidím značné sobectví a myšlení jen na sebe a svůj vlastní prospěch. Což je zase na druhou stranu v přímém rozporu s obecně rozšířeným respektem vůči starším lidem či osobám s vyšším společenským postavením. Někdy je thajská společnost dost komplikovaná a plná protikladů a pravidel, která se navzájem vylučují, takže čert aby se v tom vyznal 🙂

Každopádně sobectví a nedostatek ohleduplnosti se například velmi výrazně projevuje v silničním provozu. Thajci vás radši přejedou, než aby vás milostivě nechali přejít silnici nebo dali přednost. Bez sebemenšího problému vám vjedou z vedlejší ulice na hlavní těsně před vaším autem a je jim srdečně jedno, že máte co dělat, aby jste nezabil je i sám sebe. Na dálnici vám bez upozornění vybočí do vašeho pruhu zrovna, když kolem projíždíte a je jim to jedno, že jste tak tak zabránil srážce. Houkající sanitku nepustí, aby mohla zachránit lidský život a dál budou dřepět na místě ve svém autě, neuhnou, ať si sanita houká jak chce, protože to není jejich problém.

Když půjdete v nákupním centru, nedivte se když nebudete moci projít nějakou uličkou proto, že jí thajci ucpali svými košíky a o něčem si zrovna potřebují povykládat, sami vám neuhnou, co je jim do vás. Při chůzi po rušné ulici do vás klidně budou vrážet a neuhnou vám, to vy jste ten kdo musí uhnout z cesty. Ve frontě v 7-Eleven vás klidně budou předbíhat do té doby, než ukážete své lokty a předběhnout se nenecháte, nespoléhejte však na to, že bude někdo respektovat, že jste tam byl dřív. Kamarád vás bez problémů požádá o půjčku, ale pak se nebude mít k tomu vám peníze vrátit. Navíc ani nebude považovat za nutné se vám omluvit a situaci, proč peníze nevrací vysvětlit. Bude mu jedno, že vy jste teď v situaci, kdy je potřebujete zpět. Ještě vy budete za blbce, když se jich budete domáhat atd. atd. Zkrátka v mnoha situacích budou thajci sobecky a dost bezohledně upřednostňovat své vlastní zájmy a absolutně nebudou brát ohledy na ostatní lidi. Na druhou stranu zase, pokud se najednou vyskytnete v situaci, kdy potřebujete pomoci – například dopravní nehoda, pak se většinou vždy najde dostatek lidí, kteří vám přispěchají na pomoc a nezištně vám pomohou. Což je zase v rozporu s výše uvedeným.

Čtěte také:  Náklady na život v Thajsku - 2013 Chiang Mai

This is Thailand

6. Thai people to dělají takhle & Tohle je Thajsko syndrom

Pokud se budete přátelit s Thajci a nebo se tu zamilujete, pak to uslyšíte v jednom kuse: Thai people do this, Thai people do that, Thai people do not this, This is Thailand (TIT), respektive Thajci dělají tohle, Thajci dělají tamto, Thajci tohle nedělají a Tohle je Thajsko. Tyto a podobné „bulíky“ se vám budou snažit navěšet na nos, kamkoliv se pohnete. Nenechte se „opít rohlíkem“. Thajsko zase tak rozdílné není a po chvíli zjistíte, že Thajci spí, ráno vstávají, chodí do práce, jí, pijí, mají sex, děti, rodiny, jsou zamilovaní, jsou naštvaní, chodí na záchod a vůbec většinu věcí dělají úplně stejně tak, jako je děláte vy. Pokusy vám namluvit, že Thajsko je takové nebo makové a že Thajci jsou strašně moc ve všem odlišní, je jen snaha o manipulaci a vytvoření umělého dojmu odlišnosti, kde vám zdánlivě pomůže jen ten, který se vás snaží manipulovat a dostat vás někam, kam si on naplánoval a kde vás potřebuje mít. Většina dojmu „kulturní odlišnosti“ je neopodstatněná a je výsledkem obyčejných nedorozumnění, které vyplývají především z jazykové bariéry. Vy pravděpodobně nehovoříte thajsky a Thajci nemluví česky. A věřte, že tento fakt může být větší problém, než si myslíte. Jste tedy oba odkázáni na komunikaci v angličtině, tedy jazyce, který máte oba naučený a který vy ovládáte pravděpodobně mnohem lépe než Thajci. Thajci většinou angličtinu ovládají velmi povrchně a i když to může vypadat, že anglicky hovoří dobře, není tomu tak. Za 4 roky jsem potkal tolik thajců, kteří mluvili dobře anglicky, že bych je spočítal na prstech jedné ruky. A tato jazyková bariéra způsobuje takové množství obyčejných nedorozumnění, že vy si začnete myslet, že česká a thajská kultura jsou od sebe vzdálené jako nebe a dudy. Stačí však dostatečně překonat tuto jazykovou bariéru a kulturní rozdílnosti lze celkem rychle pochopit a přizpůsobit se.

Ano, thajci jsou v mnoha ohledech jiní, respektive mají poněkud jiné způsoby, i proto vznikl tento článek, nicméně budou se vám tu snažit nakukat, že thajská kultura je pomalu z jiné galaxie. Je to částečně i proto, že thajci mají o nás cizincích naprosto zkreslené a mylné představy. Ono pak i jen stačí, aby jste svojí partnerku nebo partnera vzal za hranice Thajska a najednou se mu mozaika sama poskládá a začne také vidět lokální věci v jiných souvislostech.

Proto tomu nevěřte a používejte obyčejný selský rozum. Pokud máte pocit, že je něco špatně, pak to tak pravděpodobně i bude a nenechte si namluvit, že tento pocit máte proto, že Tohle je Thajsko a že vy to nechápete jak moc je jiné. To je totiž jen manipulace.

7. Rasismus, nacionalismus a diskriminace cizinců

Cizinec v Thajsku navždy zůstane cizincem. Nedělejte si iluze o tom, že vás thajci přijmou za sobě rovného. Nedělejte si iluze o tom, že získáte nějaké thajské občanství či lepší statut jakéhosi domestikovaného cizince. Thajci vás tu budou jen tiše trpět a kdykoliv uznají za vhodně, že už vás tu nechtějí, tak vás odsud rychle vyprovodí. Thajci jsou rasisti. Jejich rasismus by se dal přirovnat k českému rasismu. Myslí si o sobě, že jsou lepší národ, než všechny ostatní národy. Ostatně i to mají češi s thajci dost společné. Češi si o sobě také myslí bůhví co, zatímco si s námi vytírá zadek kdejaký němec, rakušan či američan. Svojí zemi si však thajci chrání více než češi. Během života v Thajsku se s thajským rasismem a diskriminací cizinců setkáte celkem často a mnohdy to není moc příjemné. Bohužel je to něco, co musíte strpět a nemůžete proti tomu vůbec nic udělat. Nebuďte tedy překvapeni. Pokud v Thajsku chcete žít, připravte se na to, že tu budete diskriminováni a že s tím nic neuděláte.

Thajci trpí neopodstatněným syndromem nadřazenosti nad cizinci z velké části i proto, že jejich země nebyla nikdy kolonizována „bílým mužem“. A tomuto historickému faktu přisuzují mnohem větší důležitost než by měli. Obzvlášť v dnešní době globalizace, rušení hranic, vzniku různých unií a spojování území s volným pohybem osob to ztrácí svůj význam.

Thajský nacionalismus a národní hrdost jde ruku v ruce s jejich rasismem. Jistá míra národní hrdosti může být jistě dobrá věc, ale všeho moc škodí. V této souvislosti mají thajci naprosto neadekvátní a vztahovačné reakce na případnou kritiku, ke které mají cizinci samozřejmě sklony. Většina thajců na jakoukoliv kritiku ze strany cizinců, ať by byla jakkoliv pravdivá a opodstatněná, bude reagovat jako „potrefená husa“. Na vaší případnou obecnou kritiku Thajska nebo thajců uslyšíte hysterické reakce typu:  „v každé zemi jsou dobří a špatní lidé“, „neházej všechny thajce do jednoho pytle“, „když se ti to nelíbí, tak táhni odkud si přišel“, „běž si kritizovat svojí zemi a svůj národ“ atd. Thajci se navzájem budou za každou cenu chránit, držet spolu proti všem cizincům a budou se na vás zlobit, tak jako by jste kritiku adresoval neoprávněně přímo jim osobně. Jen málo thajců kritiku přijme bez emocí, vyjádří stud nad činy svých spoluobčanů nebo vás nebude obviňovat zpět. Proto je lepší se kritiky zdržet zcela a nechat si to pro sebe nebo pro své kamarády cizince, i když někdy je to dost těžké.

Posedlost penezi

8. Posedlost penězi

Mnozí evropané se do Thajska uchylují před západním konzumním způsobem života a před honbou za penězi v iluzi, že peníze nejsou pro Thajce tak důležité a že se v Thajsku před evropským mamonářstvím schovají. Bohužel, aby vzápětí zjistili, že je to z bláta do louže a že se přesunuli z deště přímo pod okap. V Thajsku se před penězi neschováte, ale spíš naopak teprve zde poznáte zač je toho loket, co se peněz týče! Thajci jsou totiž penězi doslova posedlí! A to mnohem, mnohem více, než všichni evropané dohromady. Thajci jsou zkrátka pro peníze schopni všeho.

Na jednom americkém diskuzním fóru jsem jednou četl celkem hezké a velmi trefné přirovnání: „In America money talks, but in Thailand money shouts“ neboli „V Americe peníze mluví, ale v Thajsku peníze křičí“. Velmi pravdivé.

Penize a buddhismus

Peníze jsou tu zakomponovány úplně do všeho. Do lásky, svatebního obřadu, pohřbu, náboženství, společenského uznání, školství, zdravotnictví, do rodinných vztahů, a dokonce ani práci pro charitu či práci jako dobrovolník není většinou v Thajsku možné vykonávat, aniž by jste za to nemusel ještě zaplatit peníze. I během různých buddhistických obřadů hrají peníze velkou roli a jsou buddhistické svátky, kdy se pálí papírové zlaté cihly a papírové napodobeniny peněz, aby to přineslo dotyčným „žhářům“ štěstí.

Čtěte také:  Thajská Imigrační politika

Co mi připadá dost smutné je fakt, že pokud v Thajsku je někdo úžasný a třeba i v něčem nadaný člověk, ale je chudý a bez peněz, pak ho lidé považují za méněcenného člověka a pohrdají jím, naopak ale bohatého člověka, který je zároveň lidské hovado a hajzl s pilinami místo mozku, budou velmi uznávat, klanět se mu až k zemi a trénovat anální skoky. Prostě když v Thajsku nemáte peníze, pak neznamenáte vůbec nic a ani pes po vás neštěkne, bez ohledu na to jaký jste člověk. Máte-li však peníze budete vážená a respektovaná osoba a to opět bez ohledu na to jaký jste člověk.

Thajci si také navzájem velmi závidí a často se tu úspěch neodpouští. Mnohdy se i můžou o vás „postarat“ způsobem „nemám já, nebudeš mít ani ty“. Chtějí mít to co máte vy a často nemají vůbec žádný problém si o to bez ostychu říct. Proto je v Thajsku lepší nijak zvlášť nevybočovat a nedávat na odiv své bohatsví, mohli by vás o něj  totiž hezky rychle připravit.

Všeobecně thajci cizince vnímají jako chodící bankomaty. Moc nevím jak na to přišli, ale thajci si o cizincích myslí, že nemusejí pracovat a že mají neomezené zdroje velkých peněz. Nemají ani trochu představu o pracovní morálce a pracovním nasazení průměrného evropana a jeho výdělcích a nákladech na život v evropě. A když se pak náhodou nějaký thajec do Evropy dostane, pak se nestačí divit.

Pracujici deti

9. Rodiče zneužívající své děti ve svůj prospěch

Pospolitost thajské rodiny je něco, co můžeme thajcům jen závidět. Vzhledem k chybějícímu sociálnímu a důchodovému systému (což mimochodem vidím jako pozitivní věc) je to životní nutnost, aby rodina držela pohromadě a její členové si navzájem pomáhali. Láska a respekt dětí ke svým rodičům je v Thajsku mnohdy až dech beroucí a obdivuhodný. Co však až zas tak obdivuhodné není, je způsob, jakým rodiče své děti a jejich lásku a oddanost zneužívají ve svůj vlastní prospěch, a často by ani nemuseli. Mnohé děti, které jsou ještě ve věku, kdy by si měli bezstarostně hrát se svými kamarády, musí po škole pracovat a pomáhat svým rodičům v jejich obživě. Není neobvyklé, že vás v restauraci obsluhují děti ve věku 12 i méně let. Velmi často jsou děti donucené skončit školu po prvních pěti třídách a pak každý den tvrdě pracovat například na farmě nebo rýžovém poli s rodiči. Mladší děti v rodinně většinou svým starším rodinným soukmenovcům musí sloužit jako poslíčkové a sluhové. Když pak děti vyrostou a najdou si vlastní práci, musí značnou část své výplaty dávat rodičům. A to často i tehdy, když rodiče ještě mohou pracovat a mají vlastní zdroj peněz, takže by své děti o výplaty připravovat nemuseli. Nedělají to samozřejmě všichni rodiče, ale velká většina ano.

Thajske bar girls

Co však je pro mně naprosto nepřijatelné, se odehrává v provinciích chudého Isánu na severovýchodě Thajska, který je nejpočetnější a nejchudší oblastí Thajska. Obrazně řečeno v každé vesnici, v pomalu každém druhém domě, kde mají mladou dceru či dcery, tyto mladé dívky jejich rodiče bez milosti posílají do měst jako je Pattaya, Bangkok či Phuket, aby se tam z nich staly prostitutky a aby všechny takto vydělané peníze posílali svým rodičům, kteří pak nepracují a jen se válí celé dny ve svých houpacích sítích, hrajou karty o peníze a pořádají alkoholové párty, aby si vylepšili svojí tvář před ostatními obyvateli vesnice a získali respekt. Dcery oddané svým rodičům většinou neprotestují a odjedou nevinné a nic netušící do měst hříchu, aby se nechali pro své rodiče dobrovolně převálcovat krutou a nechutnou mašinérií thajského sex průmyslu. Aby se z nich postupně staly lidské trosky závislé na alkoholu a drogách, které se již nikdy nemohou vrátit zpátky stejné, jako když své rodné místo opouštěli. Jako otec dvou dětí si nedokáži ani představit, že bych své vlastní dítě poslal do podobného pekla, abych mu pro svůj vlastní finanční prospěch zničil nejen život, ale i jeho duši. Absolutně neberu argumenty, že jim nic jiného nezbývá, protože to není pravda. I v tomto chudém regionu se nějaká forma obživy dá najít či vytvořit. Navíc místo toho, aby takto hnusně vydělané peníze rodiče našetřili, tak je okamžitě utratí za nesmysly, alkohol a karty.

Thajské násilí

10. Zbabělost a fyzické násilí

Když jsem do Thajska poprvé přijel, myslel jsem si jak jsou Thajci mírumilovní lidé. O to větší překvapení pro mne bylo, když jsem celkem záhy zjistil, že to tak není a že k násilí se v Thajsku sahá až nechutně často a ve většině případů naprosto zbytečně. Děti se fyzickými tresty trestají mnohdy bezdůvodně a až moc často. Domácí násilí v thajských rodinách je mnohem větší problém než v Evropě, obvykle posílené alkoholem, ale je to celospolečenské tabu. Thajci si mezi sebou nechodí pro facku daleko. Nikdo si nenechá ujít příležitost někoho fyzicky ponížit, potrestat a vyšvihnout se tak na pomyslném společenském žebříčku výše. A co je asi úplně nejzákeřnější je thajská zbabělost, protože téměř nikdy tu nikdo nebojuje čestně jeden na jednoho, ale většinou je to spíš deset na jednoho. A v takových situacích jakoby thajci přišli o rozum a mlátí a kopou hlava nehlava, až to mnohdy končí tragicky. Na následky v těchto chvílích thajci nikdy nemyslí. Prostě „teď mlátím a co bude pak, je teď jedno“. Thajský Facebook je plný nejrůznějších videí thajského násilí mezi dětmi, studenty, dospělími, bez rozdílu věku či pohlaví. A vždy ta videa vypadají dost nebezpečně.

Mnoho cizinců si v Thajsku v této věci „naběhlo“ a mnoho cizinců pak také Thajsko opustilo v rakvi. A bylo jedno, jak velcí a vypracovaní svalnatci to byli. Bylo jedno, jestli ovládali Muay Thai, Kickbox, Karate či jiný bojový sport. Když se na ně vrhlo 15 malých mrštných a zákeřných thajských zbabělců, kteří si navíc velmi rádi „bouchnou“, tak neměli tu nejmenší šanci. NIKDY, ale opravdu NIKDY se v Thajsku nepouštějte do jakýchkoliv sporů, které by mohli skončit fyzickým násilím. NIKDY to nevyhrajete, ať už jste v Čechách jakkoliv obávaná „mlátička“. Vždycky se v takových situacích vyrojí doslova „odnikud“ celé zástupy thajců a ti z vás udělají velmi rádi řešeto. Tyto situace většinou začínají ranou lahví do vaší hlavy.

Co dodat?

Jak jsem již psal na začátku, smyslem tohoto článku není pomlouvat, kritizovat či poškozovat thajce, nebo se snažit je nějak změnit. Jednak to není možné a druhak mi to ani nepřísluší. Smyslem není ani to, abych ostatní odradil od návštěvy Thajska či života v Thajsku. Thajsko je úžasná země a žije se tu velmi pohodlně a dobře. Navíc důvodů proč tu žít je mnohem více než těch opačných. O těchto důležitých faktech thajské společnosti jsem se rozhodl napsat hlavně proto, že je potřeba o nich vědět a zařídit se podle toho. Pokud o této tváři Thajska budete vědět, můžete se na to připravit, počítat s tím a chovat se tak, aby váš život zde byl plný prosperity, rozvoje, úžasných zážitků, laskyplných vztahů, štěstí a harmonie. Je totiž příliš mnoho cizinců, kteří v Thajsku spadli až na samé dno jen z neznalosti.

Neříkám, že takoví jsou všichni thajci a je i mnoho vyjímek. Vyjímky však potvrzují pravidlo. Osobně se nejraději setkávám s thajci, kteří patří do střední vrstvy společnosti. Ta je však bohužel v Thajsku stále málo početná. A když si najdete v Thajsku partnera či partnerku a jedná se o skutečnou lásku, pak dojde mezi vámi celkem brzy k porozumění i důvěře, která je pro úspešný vztah zásadní.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

71 komentáře

 1. Super clanok! Asi ma intuicia nesklamala, zazila som to s byvalym, falosne usmevy, lzi, a komplikovana komunikacia. A v pripade ze sa ma nieco riesit sa citi vstahovacny a urazeny. Ale Thajsko aj tak mam rada.

 2. Peter Diveman přes Facebook

  Dobře jsi to napsal. Podle skutečnosti kterou mnozí nevidí a neznají. Ještě jsi jen mohl připsat, že se jejich hamižnost i závist zhoršuje každým rokem a každý rok jdou o stupínek k horšímu. Ale Thajsko mám přesto rád.

 3. No Questions přes Facebook

  Vlastne jsi timto clankem Thajsko jen trosku priblizil nasi vlasti 🙂 ..osobne mi vubec nevadi, kdyz pojedu do Thajska jako turista a vsichni budou po celou dobu pobytu hazet falesne usmevy, protoze je potreba si uvedomit, ze kdyz jede clovek na dovolenou u nas, tak se kolikrat usmevu nebo aspon na oko slusnyho chovani nedocka ani od hotelieru.
  Thajci jsou ocividne zkratka normalni lidi, zadni ufoni z planety laska a na dovolenou je potreba jet za Thajskem a ne za Thajcema.
  Jinak jsem za clanek rad, dam si treba vetsi pozor, kazdopadne mi falesny usmevy nijak zvlast vadit nebudou a budu to vnimat jako pozitivni atmosferu.

  PS: neni nic spatnyho na tom nechat si nasazeny ruzovy bryle, pokud tam jedes jen na dovolenou a diky tomu si to tam uzijes, vycistis a zrelaxujes hlavu 🙂

 4. Nong Plalai přes Facebook

  Gratuluji.
  Článek je výstižný a dokonale popisuje realitu.
  Žiji dlouhodobě v Thajsku a mohu tak ve všech bodech potvrdit. Mám shodný názor a stejné zkušenosti.

  Snad jen u posledního bodu bych doplnil, že rozčílit Thajce může být i otázkou vteřiny. Stačí například o něco déle zmáčknout klakson u auta a thajec bez problému vytáhne neregistrovanou bouchačku a zastřelí vás. Thajce proto lépe nikdy neprovokovat.

  Pokud by některý čtenář viděl Thajsko jinak, pak ho zatím nepoznal.

  Nicméně i já se v Thajsku cítím mnohem lépe a do Evropy bych se už nevrátil.
  Thajsko je přece jen posledním rájem na zemi…

  • Neda mi se nezeptat proc cizinec troubi na mistni ? Asi zna lepe pravidla, nebo si hraje na policistu ? Zkuste nekdy v CR zatroubit jako cech na cecha co se stane. Podivejte se pro odpoved na net. Jinak myslim, ze jsem Thajsko poznal a presto ho vidim naprosto jinak.

   • Plně s Tebou Petře souhlasím. Článek není objektivní a slušný člověk nemá problémy o kterých tady lidi píší. Špatné je to na plážích velkých turistických center, kde dělají „bordel“ turisté. Thajci mají svatou trpělivost !!!

   • Som na dovolenke v Thajsku a zhoduje sa z tvojimi názormi do bodky je to iná mentalita až stupidita lebo môžeš im niečo vysvetľovať nula bodov. Sú neskutočné lenivý a pomalý, jedlo je umelé varím dobré takže to co robia v reštauráciách ako phad thai nie je jedle je to umelá omáčka z rezancami. Jedlo bolo pre nás asi najväčším sklamaním, okrem nízkych hygienických štandardov a ta doprava doslova vražedná. Môžeme byť radi kde žijeme toto bol jeden veľký bordelistan a sex turizmus bol ten najmenší problém v Thajsku.

 5. Pravdivy clanek, ktery jsem si rad precetl, ale mnohem mene rad se s pravdou kterou jsi popsal setkávám, a bohužel je to mnohem častěji než bych si přál, ale ona žádná země (kralovstvi) není ideální. Thajsko je i tak v mem srdci.

 6. Mirecek Lelda přes Facebook

  Dva body me velmi prekvapily…a to nevera posledni bod nasili…nikdy jsem se s nicim takovym nesetkal, kazdopadne si pri pripadne dalsi navsteve budu davat vetsi pozor…meli jsme uz nekolik konflitku, zejmena s taxikari, ktere byly uz dost vyhrocene…po tomhle clanku radeji zaplatim;)

 7. Dekuji za článek Pavle, přečetl jsem jej jedním dechem. Dik 😉

 8. Skvělý článek, díky za něj.. 🙂

 9. Budu se opakovat, ale přečteno jedním dechem :-). Jak zmínil Peter D., ta hamižnost se bohužel opravdu zhoršuje, vidím jak je to rok od roku horší. Každopádně přes to všechno co je v článku uvedené, byť je to pravdivé, Thajsko miluju a budu se tam ráda vracet. I když nevěra mne vcelku zarazila, ale teď když si poskládám různé střípky jako jsou např. posty mých Thajských přátel na FB, kdy nad nimi nevěřícně kroutím hlavou, tak až teď mi to dává smysl byť mi to rozum nebere. Vezmu- li to i z té druhé strany, několikrát jsem byla svědkem, kdy se cizinci chovali jako banda idiotů a nejradši bych jim sama jednu pleskla po hubě.

 10. Výborný článek, myslím, že by si ho měl každý přečíst. PS dokonce jsem se u toho i párkrát zasmála, např. výraz „anální skoky “ byl velmi trefný 😀 😀 😀

 11. V Thajsku jsem byl naposledy před 12ti lety a naprosto souhlasím. Kamarád se tam oženil a pár známých tam nějakou dobu zůstalo. Dokud měli peníze bylo vše fajn a OK, ale když došly, přišlo vystřízlivění. A aby si cizinec v Thajsku vydělal na letenku zpět do Evropy je opravdu hodně velký problém. Ale tuto „zemi úsměvů a přetvářky“ jsem si zamiloval a jednou se tam ještě podívám.

 12. Pavel, dobré si to vystihol… krajina a príroda úžasná no na ľudí treba dávať veľké bacha… ja sa tiež vrátim, ale na ľudí sa budem tiež usmievať a myslieť si svoje… mal som veľa pozitívnych, ale aj veľa negatívnych zážitkov… Thai style… 🙂

 13. เจริ ชะฟ์ราเนก přes Facebook

  dovolil bych si jen dodat z mého pohledu …. některé věci, které jsi popsal (a nechce se mi to vyjmenovávat a psát sáhodlouhý elaborát 🙂 ) jsou zapříčiněny těmi importovanými „neřestmi“ od nás, thajská společnost se neuvěřitelně rychle vyvíjí a nasává západní styl života, který se mísí s jejich tisíce let starými návyky a životním stylem a thajec se s tím vyrovná po svém. Další věcí je, že to co popisuješ (a s čím plně souhlasím) platí asi na většinu thajské populace, ale já znám především jih thajska a převážně muslimské obyvatelstvo a dovolím si tvrdit, že z mého pohledu je to v téhle části trochu jinak, ale pozor !! i zde je plno lidí naprosto korespondující s tímto tvým blogem. Nechce se mi to vše rozepisovat, protože by to vydalo na skoro stejný článek co jsi napsal ty 🙂 ale pokud budeš mít zájem mohu ti podat osobní svědectví 😀

 14. Miroslav Petránek přes Facebook

  Velmi pěkně napsané. Přehledné a s jasnou argumentací v hlavních bodech negativního chování s kterým se lze setkat. Popravdě čekal jsem to ještě o stupínek horší 🙂 (ne nevolám po tom a nebyl k tomu důvod) a naopak oceňuji, velmi pěknou formu a způsob jakým to bylo v článku zpracováno a podáno pro všechny více, či méně zasvěcené. Jistě by se dalo nalézt ještě několik bodíků navíc. Přidal bych závislost na všech hrách a loteriích. Dále pak absolutní nezodpovědnost vůči budoucností (žiji teď a dál mě to nezajímá, mám peníze udělám párty a zítra budu fňukat, že jsem chudý, popučuji peníze). Což jim lze na druhou stranu i „závidět“ 🙂 Dále jejich trochu „bolestínství“. Přes tvrdý a náročný život, který nepochybně zde stále je si stále stěžují, jak je něco bolí a jsou nemocní a unavení. S tím poměrně úzce souvisí i jejich poměrně velká lenost. Stěžují si na to zejména ti, co thajce zaměstnávají. Kam ho postavíš tam stojí a aktivita pražádná (zřejmým důvodem je, že farang nesmí oficiálně pracovat a musí zaměstnat thajce.)

  • Pane Miroslave.
   Podívejte se na googlu co je budhismus. Jak je to s karmou, proč thajci sbírají kladné body….. Mají přece 50 životů !!! Chcete se zeptat thajce, který pak život žije právě teď? Neptejte se, jeho to nezajímá. Nyní žije život pouličního prodavače a v dalším bude možná policistou či bankovním úředníkem.

 15. Daniel Arslanian přes Facebook

  Velmi vystizne!

 16. Vašek Koucký přes Facebook

  No nevim, v thajsku jsme byli a neni to sice takova zeme krasy,kdyby nemeli more nikdo by tam nejezdil ale podle me vsude neco a i jinak podle kultury, takze se nejdriv podivejte na cechy jaci jsou a pak na nekoho za hranicema a posuzovat ho teprv. Vsichni jsou vsude stejni a nekdo se u toho vic nakrucuje a nekdo ne.

 17. เจริ ชะฟ์ราเนก: No musim rict, ze mozna by jsem k tomu clanku mel napsat jeste dovetek, ze to co je napsano plati 100% pro Buddhistickou cast Thajska. A o Thajskych muslimech toho moc nevim, respektive o nich nevim vubec nic. Na jihu Thajska jsem byl jen parkrat na vylete nebo kratke „dovolene“ a z toho clovek nepozna nic. Zadne muslimske thajske pratele nemam a ani poradne zadneho thajskeho muslima neznam. To by mohl byt i duvod, proc se mnou treba Jana Grznárová nesouhlasi, jelikoz zije na Phuketu. A vzhledem k islamu je i pravdepodobne, ze se muslimsti thajci v mnoha bodech chovaji treba jinak, hlavne i v te nevere. I kdyz historek o vzteklych a vylozene nasilnych thajcich v Krabi a okoli jsem jiz slysel od mych hostu mnoho. Ti thajci, kteri se vsak hlasi k Buddhismu, jsou presne takovy jake jsem je popsal. Prvni rok jsem prozil v Isanu v Khon Kaen a dalsi 3 roky se pohybuji predevsim ve strednim Thajsku.

 18. Miroslav Petránek: thajce jsem zamestnaval 3 roky a muzu o tom mozna napsat knihu 🙂 Dekuji, nechci …. 🙂

 19. Jinak clanek je jen o thajcich a neni o cesich ci cizincich. Neni srovnavaci i kdyz jsem v clanku nekolikrat srovnani pouzil. Nezabyva se ani moc duvody, proc takovi thajci jsou nebo nejsou. Samozrejme tam kde jsou turisti jsou thajci turisty velmi ovlivneni a projevuji se i v daleko horsim svetle. Ten kdo mne cte vi, ze o tom jsem uz psal take mnohokrat, ze si za vetsinu problemu v Thajsku muzou cizinci hlavne sami. A ze bych tady dal mnohym turistum nejradsi pres „drzku“ tak to je taky pravda. Nicmene o tom tento clanek neni. O Thajsku pisu vetsinou a predevsim pozitivne. Na druhou stranu mne uz celkem rozciluje jak se pribehy cizincu v thajsku opakuji porad dokola. Odpovidam porad do kola na ty same nestastne emaily pokazde od jinych lidi. Tak je lepsi, kdyz si to lide prectou a daji si pozor a snad to nekomu i potom pomuze se vcas nejakemu problemu vyhnout. To bylo smyslem clanku a ne jen bezduvodne thajce kritizovat. Coz jsem v tom clanku i nekolikrat zduraznil jak si jiste pozorny ctenar vsimne.

 20. Vašek Koucký: s tim moc nesouhlasim, ze kdyby nemeli thajci more, ze by sem nikdo nejezdil. Urcite by prijelo o dost mene turistu ale je plno lidi, kteri svoji dovolenou u more netravi vubec. Thajsko ma mimo more mnoho skvelych mist, ktere stoji za navstevu a nejsou u more. Napriklad Chiang Mai, Chiang Rai, Kanchanaburi, Korat, Lampang, Ayutthaya, Lopburi, atd.

 21. Perfektně napsané, přestože po první návštěvě Thajska bych s tebou silně nesouhlasil 🙂 Po dalších už ano, protože člověk cestoval sám a to je potom všechno jinak.Stejně ale zase velice rádi přijedem 😀

 22. Myslím si Pavle, že jsi to napsal hodně ještě diplomaticky, protože realita je přeci ještě horší. Ale jasně, žiješ tam, proč si zadělávat na problém. Výborný článek, ještě jsi třeba mohl napsat odstavec krádeže, podvody na cizincích, jako třeba půjčování různých dopravních prostředků a třeba i co se kriminality týče.
  Vše co jsi zde napsal, je čirá pravda a i když tam nežiji ( ale brzy chci ), po x návštěvách Thajska jsem na to, co tu píšeš přišel hned po druhé návštěvě.
  Ale taky jsem měl po první návštěvě slzy v očích, že už letím domů a za dva měsíce jsem byl už zpátky 🙂
  Básnil jsem, jak jsou tam všichni milí, jak se nám všichni klaní atd .
  No, bylo to jen do té doby, než jsem si půjčil vodní skútr. Pak jsem měl sto chutí půlku pláže nejraději vystřílet a ještě k tomu mě jedna thajská opice vyhrožovala, že mě na hotel přijde mafie postřílet mé děcka.
  Co je myslím dobré na téhle zemi, je …, že tu nejsou ( tedy kromě nelegálních ) žádné herny s výherními automaty, zřejmě proto, aby ty peníze skončily někde jinde 🙂
  Mě se hlavně líbí Thajsko jako země, ale s každou návštěvou je vše v téhle krasné zemi dražší a dražší a to je škoda.
  Ohledně fyzického násilí …. Když propustili moji malou dceru z nemocnice a jel jsem taxíkem, zavezl mě úplně jinam a požadoval další peníze. Jelikož mám celkem výbušnou povahu i tak jsem mu v klidu vysvětloval, že malou pustili z nemocnice, že je unavená po kapačkách atd. No…, odmítal tak dlouho, až jeho manželka ho tak zmlátila ( min 15 min. do něho kopala, bouchala mu hlavu mezi dveřmi od auta, bouchala ho pěstmi do obličeje, měla asi něco přes 120 kilo ) , že jsem ještě nikdy neviděl takhle ženu zmlátit chlapa 🙂
  Ale už jsem viděl i hodně turistů utíkat před početnou skupinkou mladých Thajců.
  I dvoutýdenní turista se tu může s těmito zkutečnostmi běžně setkat.

  • Mohl bych vedet, proc chcete zit v zemi, jejiz prislusniky nazyvate opicemi ? Nebylo by lepsi zustat tam kde jsou stale ceny a kde urcite oceni vasi vybusnou povahu ? Coz v Th. urcite nebude.

 23. Žijem v Thajsku 12 rokov a musím doplniť že si mylne spájate thajský úsmev s našim úsmevom. Náš úsmev vyjadruje pocit radosti alebo šťastia kdežto thajský úsmev je súčasť pozdravu. My si podávame ruku a thajci vám venujú úsmev a pokývanie hlavou. Medzi sebou použijú zopnutie rúk a úsmev. Aj doma si podáte ruku nielen s priateľom. Čiže netreba úsmev preceňovať, je to pozdrav. Keďže mám bar tak by som vám vedel porozprávať o správaní sa turistov voči thajcom a to najmä Rusov. Niekedy majú thajci božskú trpezlivosť, ja by som už bol dávno s nimi v konflikte. Najmä Rusi majú pocit že sú thajci menejcenný a dávajú im to dosť najavo.

 24. No, oni tam Vlado Rusáci po….. uplne vse co se dalo !!! Slysel jsem jeden pripad, kdy si v Thajsku vyskakovala jakasi ruska mafie a vsechny je nahazeli tygrum a krokodylum 😀 Myslim, kdyby tam rusakum dali zakaz vstupu, tak by se tam zilo i bylo mnohem, ale mnohem lepe.

 25. Vašek Koucký přes Facebook

  Clovek to musi napsat objektivne ne kazdy je stejny, pak nekdo zamindrakovanej napise pojeb a lidi miluji kdyz nekoho muzou pomluvit a drbat kdyz to nejsou oni. Lidi v dnesni dobe si radi ukazi aniz by vedeli skutecnou pravdu a pak nekomu staci kdyz zije chvili nekde a je hned IN! Vsechno zna a vi. Mimochodem zalezi i na tom v jake komunitě clovek žije v jake tride a koho z ni zamestnava.

  • Naprosty souhlas !! Hlavne jde o odhad lidi a jednani podle toho.

   • Právě jsi souhlasil s tím, že píšu neobjektivně, že jsem zamindrákovanej, že se moje články líbí lidem jen kvůli pomluvě a drbům, že nic o Thajsku nevím a že když žiju 4 roky v Thajsku tak že všechno znám, všchno vím a že jsem IN. Tak díky Péťo 😉 Pan Vašek Koucký totiž útočil na mně a na mé psaní….. Jenže jeho komentář je co se mně týče naprosto mimo mísu. Lze s ním souhlasit v několika bodech, ale je třeba ho vytrhnout z toho kontextu v jakém byl ten jeho komentář napsaný. Panu Kouckému i tobě bych doporučoval si přečíst celý Thajský Ráj, protože pak by jste něco takového ani jeden nemohli napsat.

    • TENTO clanek se mi objektivni nezda. Zamindrakovanej nejsi, ale jak jsem uz psal mas nektere spatne konzultanty, jejichz nazory prebiras. U diskutujicich v TOMTO clanku to skoro tak vypada. To IN jsem pochopil, ze je mysleno vseobecne. S tim kontextem je to slozitejsi. Snazil jsem se nesrovnavat – v tomto pripade clanky. Tak vidis, jak maji thajci rozumet te dokonale uzasne ceske plynule anglictine, kdyz se nepochopi cesi, mluvici stejnym jazykem.

    • Alena Šulisová

     Můj přítel se s Thajska vrátil, přestože se dušoval, že sex neměl, po přečtení článků o Thajsku jsem na pochybách a chci se s ním rozejít.

     • To se mi tedy nezdá jako dobrý důvod pro rozchod. Domněnky o druhých lidech, které velmi často absolutně nekorespondují s realitou, by neměli být důvodem pro takto zásadní a vážná rozhodnutí. Potenciální rozchod by jste měla zakládat na faktech a konkrétních reálných událostech a ne na domněnkách. Ještě to dobře zvažte 😉

 26. Alfred Koci přes Facebook

  Souhlasim se vsim, ale jak jste presne rekl, stredni trida uz je castecne jinak a napr. Zrovna v BKK je stredni a vyssi trida nejpocetnejsi a pokud se clovek pohybuje mezi zajistenymi cizinci vystudovanymi na mezinardonich skolach, tak se dost techto spatnych vlastnosti minimalizuje. Napr. Ale posedlost penezi jeste vykrati. K podvadeni bych rekl asi tolik, ze muzi podvadi z toho duvodu, ze v Thajsku jsou v mode cute girls/perfektni manzelky, ktere sice podpori vas socialni status, ale v posteli absolutne neuspokoji a u zen to neni dle mého názoru úplně vědomě, ale Thajky jsou hodně (nenapadá me správný výraz…velmi lehce se zamilují a zblázni do někoho), což i vidíme na tom, jak bezhlavě se nechají oplodnit

 27. wau … George, ted si musim jit pro nejake jidlo a jdu cist 😀 Ale uz ted Ti davam Like. Jinak p. Vasku Koucky… , az Vam tam provedou par veci jako me, asi tak naivni pak nebudete, ale asi tam zijete a poznate lepe mentalitu lidi, jak ty, co tam ziji dlouhou dobu … Vse je o case …. ono to treba prijde 😀 Alespon nebudete diky clanku prekvapeny 😀

  • Cast je naivita a cast je neco dalsiho. Vse neni o case, ale o koukani kolem sebe a pochopeni veci. A nekomu kdo si mysli, ze to prijde, to nedojde nikdy. A prekvapeny muzete byt vzdy. Tak se na to pripravte.

 28. Vašek Koucký: tak však já to píšu stále dokola, to si koneckonců můžete přečíst v mnoha mých příspěvcích tady na FB i v mých článcích na webu. Ne všichni vidíme stejné věci stejně, vše je velmi individuální, velmi záleží kde se člověk pohybuje, s kým se stýká atd. Pokud bych měl psát o thajcích jen subjektivně a jen z mé vlastní zkušenosti, tak ten článek bude vypadat úplně jinak a pravděpodobně bude nepublikovatelný. Článek neodráží můj vlastní život v Thajsku a můj názor na thajce. Měl jsem to štěstí a mohl jsem sledovat z povzdálí část životů a dramat stovek ostatních cizinců v Thajsku a mohl jsem sledovat i část životů a dramat samotných thajců mezi sebou, které s mým vlatním životem neměli vůbec nic společného a zůčastňoval jsem se jen jako pozorovatel. Mnohdy jsem nestačil kulit oči. V žádném případě si o sobě nemyslím, že jsem IN. Já jen několik let píšu o Thajsku a snažím se o něm psát tak, aby to k něčemu ostatním bylo a aby to někomu pomohlo. Kéž by v době, kdy jsem já v Thajsku začínal, byl podobný web a mohl jsem si vše takhle přečíst, pak bych se vyhnul mnohým bolestivým skokům do zdi. Téměř ve všech mých předešlích článcích se Thajců v podstatě zastávám a píšu o tom proč je Thajsko skvělé a proč se tu dobře žije. Jenže jak napsal George Georges, každá mince má dvě strany. A i ta thajská mince má dvě strany. Je mi moc líto těch stovek nešťastných lidí, kteří už mi napsali a další přibývají a píší s žádostí o radu či o pomoc, protože si v Thajsku naběhli z neznalosti. Tím, že budu psát jen o tom dobrém jim ničím nepomůžu. A pokud tento článek může zachránit před průserem byť jen jednoho jediného člověka, pak jeho napsání mělo velký smysl. V poslední době se mi dostalo před zraky hned několik článků o thajsku, které prostě nebyly o skutečném thajsku ale o jakési thajské iluzi, kterou jsem před necelými 4mi lety měl i já. Jenže pak příjde čas vystřízlivění. Thajsko dokáže být někdy velmi zákeřné a nemilosrdné a o to víc to bolí, když ho milujete. Je to podobné, jako by vám vrazila nůž do zad vaše nejmilovanější osoba. Jiní blogeři o thajsku píší mnohem horší věci, které jsou mnohdy velmi subjektivní a vychází jen z jejich zážitků. Já jsem se snažil jen popsat negativní fakta, thajské společnosti. A to ne proto, abych se na thajcích vyřádil a nějak se jim pomstil, ale proto, aby lidé z Čech a Slovenska lépe viděli v Thajsku na cestu a nezakopli a nespadli na hubu. No a také i proto, že mně neustále nebaví psát do soukromých emailů stále to samé dokola. Teď si to může přečíst každý. Děkuji za podporu a zachování přízně.

 29. Vlado Remenik: naprosto souhlasím co jsi napsal. Však já jsem rusáky ze svého resortu vypráskal okamžitě poté co mi tam začali dělat bordel a od té doby měli rusáci k nám zákaz vstupu. Já se thajcům mnohdy taky nedivím, že se na nás dívají skrz prsty a vraždil bych ty cizince, kteří nám tu dělají jen ostudu a v podstatě všem slušným cizincům tu stěžují život. I proto jsem se přestěhoval do města, kde cizinci nejsou téměř vůbec, protože jich mám sám plné zuby. Článek jsem ale ani tak nemyslel ve smyslu vztah thajec VS cizinec, ale spíše i ve vztahu thajec VS thajec. No prostě to jak thajci svůj život vedou. Však oni si třeba lžou navzájem, to není o tom, že lžou jen nám. Mlátí se sami mezi sebou úplně stejně zbaběle a zahýbají si taky tak. Ale máš naprostou pravdu, že velká část cizinců je na přesdržku a že thajci s nimi mají mnohdy svatou trpělivost.

 30. Jinak všem moc děkuji za reakce, za názory a za doplnění. Sami všichni vidíte, že to co jsem napsal jste mnozí z vás již v Thajsku zažili a mnozí určitě zažijete. Za můj dosavadní život v thajsku jsem již pomáhal mnoha smíšeným párům vyřešit jejich zbytečná nedorozumnění a problémy a vše uvést na pravou míru. Když člověk thajský styl pochopí a přijme ho, pak není v ničem problém. Stačí jen přistoupit na stejnou hru, přizpůsobit se Thajským pravidlům a život je hned snazší. A to bylo hlavním smyslem tohoto článku. Nikoliv thajce nějak ukazovat ve špatném světle, nebo je kritizovat či neadekvátně poškozovat.

 31. Celkem nedávno jsem se opět viděl s jedním mým thajským přítelem se kterým se sice nevídám moc často, ale se kterým si o to víc rád povídám. Je to thajec v mém věku a pochází z chudé rodiny v Isánu. On sám mi o thajcích řekl mnohá tajemství a často mi vypráví jak to bylo v Thajsku třeba před 20-ti lety, což mně velmi zajímá. Jmenuje se Bon. No a Bon si mi zrovna při tom posledním rozhovoru sám stěžoval jak to v thajsku směřuje do análního otvoru a že lidé již nejsou takový jako bývali. Posteskl si, že dnešní thajská kamarádství jsou často jen hraná a povrchní a motivovaná pěnězi či nějakým prospěchem. A kam se poděli ti skuteční thajští „kámoši – bratři ve zbroji“, na které se mohl dříve člověk kdykoliv obrátit o pomoc a nikdy ho nenechali ve štychu. Říkal jak dříve si kamarádi nezištně pomáhaly, stavěli si navzájem domy, pomáhali na farmě, na poli aniž by za to čekali jakoukoliv odměnu. Bylo to prý čisté bratrství. Dnes prý každý vše dělá jen za peníze a zadarmo že už ani kuře nehrabe. Že prý již lidé nedrží tak spolu a netráví spolu své volné chvíle plné radosti a smíchu tak jako dříve. Již spolu nezdílí strasti, aby si kámoši mohli ulevit své těžké srdce. A tak jak mi to vyprávěl, jsem si vzpomněl na tu identickou paralelu a tu samou změnu ve společnosti české po pádu komunistů v zemi. Však srovnáme-li si Česko před 25ti lety a nyní zjístíme, že u nás došlo k identické změně. U nás si kamarádi taky navzájem pomáhali stavět domy, a bez pomoci kamarádů zadarmo, by se nedalo zajistit spoustu věcí. Však si pamatuji i na ty společné táboráky v chatařské osadě, kde se kamarádi tak rádi scházeli u ohně, u piva, u buřtu a u kytary a dneska je ten samý pozemek jen zarostlý vysokou trávou a křovím a všichni jsou rozhádaní o to, komu ten pozemek vlastně patří. S thajci máme my češi možná společného více než by se mohlo na první pohled zdát. P.S: A jen tak mimochodem, víte, že s thajci máme my češi společné i kynuté knedlíky – samotné či plněné, vepřové koleno a mnoho dalších věcí?

 32. Marie Seidlicová přes Facebook

  Díky Pavle! Skvele napsané 🙂

 33. Super blog!! Musim jen souhlasit. Ziji v male vesničce v okolí Khonburi. Ozenil jsem se a postavil dům. Rodice me ženy bydlí hned vedle nás. Jsou velice ochotní, milí a obetavi. Ale hned od začátku si bylo potřeba ujasnit nějaká pravidla. Thajci nerespektují soukromí. Když si neco půjčí /nemyslím peníze/, tak neberou jako samozřejmost to vrátit. Co bylo pro mne opravdu překvapující, že se nezdravi. A to ani rodinní příslušníci mezi sebou. Proste ráno vstanete, vyjdete ven a nikdo si vas nevsimne, nepozdravi a na vas pozdrav,při nejlepším, reaguje usmevem. 🙂 🙂
  Musim souhlasit. Thajci jsou největší lháři na světě.:-) 🙂 A to bejen vůči farangovi, ale sami k sobě. Jak jsem již psal, žiji v opravdu malé vesničce. Ale každé rano se u krámku shromažďuje místní elita, kde si kupují do igelitového pytlíku whisky za 10 bathu a spechaji domu, kde pred domem hraji karty za peníze. Také zde občas vidim zeny s modrinami, které vsem nalhavaji jak spadly ze skutru atd.,ale pravda je jiná. Je toho víc. Ale opravdu vam fandím a rád procitam Vás blog.

 34. Diky Tomasi!!! A uplne presne jak pisete, mne prekvapilo presne to same. Thajci se v podstate nezdravi. A je to pro nas fakt divne. Ja jsem teda manzelku naucil, ze mi rika cesky dobrou noc a dobre rano nebo ahoj a nebo dobry den. Ale jinak se mezi sebou fakt nezdravi. A to treba ani kdyz se nevidi mesic. My jsme treba prijeli po mesici z cech a nic. Proste prichod a bez privitani 🙂

 35. Překvapivé, ale děkuji za to.

 36. Ivča Lukas přes Facebook

  Článek se mi líbí, určitě není třeba si něco nalhávat a je dobře, že jsi článek napsal, obezřetnost není nikdy na škodu. Kolikrát při našem cestování (kdekoli po světě) potkávám tak naivní a důvěřivé lidi, že jedině dobře, když budou lidi při cestování kamkoli trošku více ostražití… Thajsko miluju, jezdíme tam často a to co Pavel píše, věřím, že je pravda, byť jsem se zatím s ničím negativním osobně naštěstí zatím nesetkala. Ale na druhou stranu, v dnešní době nejsou lidi čistí a upřímní snad nikde na světě. Pro mě, jako cestovatele, je lepší sklízet „falešné úsměvy“ v Thajsku, než potkávat den co den nepříjemné lidi kdekoli jinde a bohužel taky v Česku. Část roku žiju mimo ČR a když se sem vracím, upřímně mám z toho velké depky a přeji si, vrátit se zpátky, protože lidi jsou tu tak nervozní, stresují a hlavně strašně negativní. Možná kdyby to skrývali, neměli by jiní lidi z toho zbytečně blbou náladu ….

 37. Ivča Lukas: dekuji 🙂 Naprosto s tebou souhlasim a i jsem to v tom clanku napsal, ze atmosfera, kterou thajsky usmev vytvari je velmi prijemna a mnohem lepsi, nez to co mame v CR. I kdyz je to treba mnohdy trosku jinak, nez to vypada. Ale o to vlastne nejde. Hlavni je aby byla pohoda, prijemno a zadny stres. A to vsechno prave thajsky usmev vytvari a splnuje. Jen je dobre to videt realisticky a ne naivne. Mnoho lidi prijizdi z Thajska „poblouzneno“ v mylnem dojmu ze prave prijeli z jine planety plne andelu (vcetne mne na zacatku). A to take neni pravda. To byl smysl clanku, aby se nekteri lide vratili nohama na pevnou zem a zbytecne si nezadelali na nejaky prusvih 😉

 38. Martin E. Kobylka přes Facebook

  Pavle smekam..napsal jste to presne takovym pohledem na jaky jste hned na zacatku upozornoval..skvele pravdive a snad poucne

 39. Thajský styl aneb tvář, kterou před vámi Thajsko skrývá
  Vážený pane Pavle Bergmane. Věřte, že po přečteni Vašeho příspěvku jsem spal velmi zle a mám Vám to za zle, protože jsem čekal velice těžký následující pracovní den. Aby bylo hned na úvod jasné, nejsem na Vaši straně, článek v tomto znění jak jste ho napsal odsuzují, považuji ho za blábol. Dal se napsat jinak, protože, a nedá se Vám to upřít, máte na psaní nadání, píšete velice obratně hezky, Vaše všechny příspěvky jsem přečetl jedním dechem. Tím se také jistě živíte a Vaše příspěvky budou pravděpodobně na objednávku Vašich chlebodarců.Je nevkusné, jak článek /po každých pár větách přerušený reklamou, nebo banerem…/ překládáte červeně zbarvenými větami, že i přesto všechno je v Thajsku krásně žít, je Vám fajn a nikdy by jste neuvažoval žít někde jinde. Pokrytectví.Za utržené peníze máte dostatek času vysedávat na terase v krajině, která Vás toleruje a kde se Vám, jak sám píšete dobře žije a jinde žít nechcete. Žijete v Thajsku několik let a odsoudil jste thajce jako celek před celým světem. Vyjmenoval jste 10 nejhorších vlastnosti, jaké člověk může mít a neřekl jste jedno milé slovo na jejich adresu. 10 špatných vlastnosti jak písmu božím /křesťanství asi není Vaše náboženství, Vy věříte ve vesmírno, blablabla. Já jsem ateista a budhismus mě velice oslovil. Prožil jsem v Thajsku více než rok, nyní se chystám na osmou návštěvu. Jezdím pokaždé jinde, bydlel jsem na více než 20 ostrovech, dalších asi 20 jsem navštívil, projel jsem vnitrozemí a řeknu Vám : za celou tu dobu mi nikdo nic neukradl /viděl jsem opakovaně krást evropany/, neviděl jsem křičet, nadávat, rvát se, nebo snad fyzicky ubližovat thajce thajcovi /pobýval jsem i v domácnostech/. Mám přítele na Phuketu /thajec-lékař jako já/, mám přítele z Plzně, který žije v Thajsku 15!!! let se kterým se setkávám a mluvím část – nikdy jsem nic tak nehorázného na adresu thajců neslyšel, jako píšete Vy. Žijete na Koh Changu a já Vás na 95% potkal na Lonely? Beach. Oslovil jste moji paní a při navlékání korálek jste ji hodně dlouho zdržel a něco do ni hučel. Z toho co mi řekla a co čtu Ve Vašem profilu vedle foto, jste to mohl být Vy. Pokud se mýlím, omlouvám. Vlastně ani nemám za co. Chtěl jsem jenom říct, že Koh Chang je nejšpinavější a nejméně přívětivý ostrov, jaký jsem kdy v Thajsku navštívil. S výjimkou luxusních /ruských resortů/ na severu je celý ostrov hrozně špinavý, smradlavý, lidé divní /původní obyvatele cikáni/. Vy jste si nezajel dál na jih /Koh Mak, Koh Kood…./, že ne? Já jsem Vás původně odhadoval na Patong-Phuket, nebo na Pattayu /velký hnus/. Zajel jste si někdy mezi lidí do vnitrozemí, pro které není život prodávat prkotiny turistům na pláži a poflakovat se za pár Bathu celé dny, ale těžká dřiny od svítání do noci a často i v noci, aby uživili rodiny? Zajel jste si někdy s rybáři na noční lov a viděl tu dřinu? Nebo vidíte jenom thajce zkažené „našimi“ penězi, kteří se Vás snaží „odrbat“ o peníze na každém kroku? Ano, kazí je „naše “ peníze. Vy víte něco o budhismu /karma, 50 životů,času dost, láska, pomoc…../, nebo se zabýváte jenom svým „vesmírnem“?
  Ano, pro asijské zemi je pokrytecký úsměv, krutost a jiné vlastnosti, které jste nalepil všem thajcům na čelo, vlastní. Ale Thajsko takové není jako celek. Takto se Vám může jevit jenom tam, kde se asi pohybujete – po plážích turistických center.
  Uvedu pár příkladů :
  – objednám si tuk-tuk na 04:30 ráno před hotel. 04:29 dorazí a otevírá Vám dveře / objednávka 6 měsíců předem !!
  – vezmu si tuk-tuk z pláže na druhý konec ostrovu za sjednanou cenu 800.-Bath, ale protože návštěva přítele-kolegu v nemocnici trvala více než 3 hod.,celou dobu čekal a nežádá doplatit i když mohl zmizet, protože jsem mu zaplatil předem
  – pronajímám si loď za běžnou cenu u všech 700Bath a mám 650 v drobných a pak jenom 1.000.-cku, ketrou mu nabízím. Vemu si 650.- a říká, Tebe si pamatuji, byl si tady před rokem
  – denně nakupuji v krámku u přístavu ráno a večer po návratu stejné věci /nápoje, něco malé pod zub/ způsobem, že projdu regály, vemu si vše do náruče, při pokladně položím na stůl a po namarkování dávám do batohu. Jedno ráno udělám totéž, ale u pokladny není nikdo. Zavolám, vzadu ze dveří se vynoří hlava, pozdravíme se a majitel mi řekne „Nech mi peníze u pokladny“. A zmizí bez toho aby věděl co kupuji?!
  – vrátím se z výletu a najdu neuklízený pokoj s odkazem na lůžku, že jsem nechal otevřený trezor / pamatuji si jako dnes 900.- Eur, 550.-USD, pasy, kreditky…./
  – u pokladny v krámku je malé dítě majitelky. Kupuji si 2 nanuky a zaplatím. Jeden nanuk podávám dítěti, matka to odmítne, že dítě není úplně zdravé a vracím mi z pokladny 50.-Bath. Peníze odmítnu s tím, že ať mu ten nanuk dá, až bude zdravé. Za 3 dny se vrátím, udělám nákup, zaplatím a zeptám se na zdraví dítěte, které nevidím. Paní říka, že je ve škole. Až po ujetí několik km zjistím, že mi z nákupu odečetla těch 50.-Bath !!!
  – asi 4krát jsem navštívil stejný ostrov a měním hotovost ve směnárně. Pokaždé ve stejné. Pozdravím se s pánem, ten zaloví v paměti a říká Hello Jerome, have are you ? Podáme si ruce,položím 200.-Eur na pult a on mi říká. Pokud je nepotřebuješ nutně /Bath/, přijď ve 14:00 hod., bude lepší kurz !!! Nebo chceš půjčit /Bath/ ? Kolik ?
  – chcete pane Pavle další příklady budhismu ? Něco o 50ti životech a lásce ? Psal bych velice dlouho.
  Opak všeho toho co jsem v odrážkách napsal se mi stal v USA, Chorvatsku,Česku i na Slovensku.
  Beru Váš článek jako příspěvek člověka s komplikovanou povahou, který se hledá. Přejí Vám hodně štěstí a čtenářům přejí báječné dny v Thajsku mezi Thajci, ne „Thajci na plážích“.
  jaro
  PS Psáno jedním dechem v jazyce, který není mým rodným.Omlouvám se za chyby a špatné skladby vět….

  • Vazeny Jaro, dekuji za vas dlouhy komentar na ktery bych rad reagoval pro lepsi prehlednost v bodech a pokusim se co nejstrucneji, dalo by se totiz polemizovat donekonecna:

   – to ze jste zle spal je mi lito a pokud nejste v pripade tohoto clanku na me strane je naprosto v poradku. Nemohou byt vsichni na moji strane a nebo proti mne. To by byl naprosty nesmysl a bylo by to silne neprirozene. Dekuji za vasi pochvalu ohledne meho psani a jsem rad, pokud se vam ostatni clanky libili.
   – psanim se nezivim a ani nevim zda na to mam vubec ambice. Psani mne sice velmi bavi, i proto jsem vytvoril Thajsky Raj, abych mohl psat, nicmene psani neni ani v nejmensim moje obziva. Tento web tvorim a pisi ve svem volnem case a zadarmo. Na celem webu Thajsky Raj nenajdete jediny clanek ci prispevek, ktery by byl na objednavku kohokoliv. Bohuzel nemam zadne chlebodarce ani sponzory. Vse co jsem kdy napsal je mysleno naprosto seriozne a uprimne a neni v zadnem pripade motivovano nejakymi financimi zajmy. Takovych webu, kde je napsano jen to, co komu z obchodniho hlediska vyhovuje jsou o Thajsku spousty. Tento web takovy neni ani v nejmensim. Maximalne obcas tvorbu tohoto webu podpori jeho pravidelni ctenari a fanousci nejakym financim prispevkem na PayPal nebo koupi letenek ci rezervaci hotelu pres vyhledavace na Thajskem Raji. To je ale vse. V kazdem clanku jsou tri (nikdy ne vice, nebot je to zakazane) reklamni bannery Sklik. Pokud na tuto reklamu nekdo klikne web obdrzi celkem dost smesnou castku, nicmene v souhrnu dulezitou pro pokryti nakladu na provoz a technicke zajisteni tohoto webu. Web tohoto rozsahu bez reklamnich banneru dnes najdete jen velice tezko, nebot se vsichni snazi za svoji praci dostat alespon trosku zaplaceno a web a jeho provoz neni zadarmo. I presto tyto reklamni banery provoz zdaleka nepokryji. Bohuzel stale jeste zijeme v peneznim systemu a i ja musim za provoz webu platit a venovat mu svuj cas. Musim jist a pit a nekde bydlet. Az konecne nekdo penize zrusi, pak budu prvni, ktery zrusi reklamni banery na webu. Nejsem bohaty clovek a nemohu si dovolit vse financovat jen z vlastni kapsy.
   – cervene a tucne zvyrazneni v clanku bylo doplneno az dodatecne a o cca 2 tydny pozdeji co jsem clanek publikoval. A cervene jsem dane pasaze zvyraznil predevsim proto, ze nekolik malo lidi clanek neumelo precist cely se vsim vsudy tak jak byl napsany a zcela tyto dulezite casti clanku ignorovali. Proto jsem je takto zvyraznil, aby pripadni dalsi lide si precetli i tyto vety. Zvyrazneni nepovazuji za nevkusne, ale spis nutne, jelikoz lide nic nectou poradne a tak jak to bylo napsano, ale dost casto ctou mezi radky neco, co v clanku treba ani neni.
   – v 99,5% vsech mych clanku pisi o Thajsku a thajcich vyhradne pozitivne a thajce i Thajsko obhajuji pred lidskym nepochopenim ci nedorozumnenim. Mel by jste to vedet, nebot jste psal, ze jste cetl i ostatni clanky. Dokonce jsem kvuli tomu ziskal i prezdivku „Thajsky Mirek Dusin“. Aby vsak bylo neco objektivni a vyvazene, pak nelze psat jen o te dobre strance a spatnou stranku ignorovat. Kazda mince ma dve strany a nic neni jen cerne nebo bile. A tak ani Thajsko neni jen uzasne, ale je tu i mnoho negativnich veci. A ty negativni veci tu proste samozrejme naprosto prirozene jsou, i kdyz pro mne osobne ty pozitivni prevazuji. Lide vsak v Thajsku maji tendenci si nasadit „ruzove bryle“ a vnimat Thajsko a lidi naprosto nekriticky a s neskutecnou duverou. Jenze pak prichazi tvrde rozcarovani a velke problemy. A pokud od takovych problemu pomuze tento clanek uchranit byt jedineho cloveka do budoucna, pak mel velky smysl. Navic v posledni dobe jsem cetl az prilis mnoho naivnich clanku o Thajsku od lidi, kteri nemaji o thajske realite nejmensi tuseni. Dostavam take kazdy den spousty mailu od lidi, kteri se mi sveruji se svymi problemy v Thajsku a zadaji radu a reseni. Predevsim proto vznikl tento clanek, ktery se diva na Thajsko a thajce z te druhe spatne stranky. Za vsim co jsem v clanku napsal si stojim a rikam, ze ten clanek je nejobjektivnejsi jak jen mohl byt. Popsal jsem stinnou stranku Thajska presne tak jak to tady je. Nicmene se zda ze i vy jste si neprecetl to co jsem v clanku napsal: ze „nic ani zadny narod se neda generalizovat (a presto to stale delame – rusove jsou takovy, nemci makovy atd.) a ze vyjimky potvrzuji pravidlo“. Tento clanek nebyl o pozitivech v Thajsku a o pozitivech thajcu. O tom jsou vsechny ostatni clanky. Proto by jste to take tak mel brat a vnimat.
   – byt jsem pokrteny katolik, nikdy jsem krestanskou viru nepraktikoval a neni mi v nicem blizka. Mozna se budete divit, ale Buddhismus je temer identicky s tim v co verim ja, tj. v temer neomezeny pocet zivotu – proste tolik kolik je potreba (Buddhismus rozhodne nemluvi o presnem poctu 50ti zivotu), v karmu – tedy zakon akce a reakce, v existenci, ve vesmirne zakony atd. Pokud se vysmivate pojmu vesmir, ci vesmirne zakony, pak o Buddhismu stale jeste mnoho nevite a pokud budete Buddhismus peclive studovat, pak prijdete na to, ze o tomto vsem Buddha hovoril a ze na tom je Buddhismus zalozeny. Kazdy den medituji a ziji v souladu s vesmirnymi zakony a tim co ucil Buddha – to do jake miry se mi to dari je jina otazka. Buddhismus je jedno z velmi mala nabozenstvi, ktere neveri v konkretniho Boha, ale prave ve vesmir a vesmirne principy a zakony, v karmu, v lasku, v dusi, srdce, atd. A „Buddhismus“ aktivne praktikuji kazdy den.
   – pokud jste si o mne vytvoril predstavu komplikovaneho cloveka, ktery se hleda, pak verte, ze tato predstava je mylna a ani v nejmensim neodpovida realite. Nicmene to nijak nicemu nevadi a jen to vyplyva z toho, ze mne neznate, nikdy jste mne nepotkal a muj clanek jste si cetl jen do te miry, do jake miry jste ho byl ochoten prijmout a cist. Rozhodne jste ho necetl cely tak jak byl napsan a minen a zcela evidentne nepomohla ani cervena ci tucna zvyrazneni. Na tom, ale neni vubec nic divneho, protoze kazdy clovek vnima naprosto identickou vec zcela odlisne a kdyz se dva lide divaji na stejnou veci, nikdy nevidi to same co vidi ten druhy. Zajimave ale je, ze jste si na mne nazor nevytvoril na bazi 99,5% mych clanku, ale naopak na bazi 0,5% mych clanku.
   – v Thajsku jsem zil jeden rok v provincii Maha Sarakham v jedne zapadle vesnici v okresu Kosum Phisai v Isanu, coz je severovychod Thajska. Cely rok jsem tam zil v thajske rodine a s chudymi farmari a behem toho roku jsem se nijak nestykal s cizinci. Behem tohoto roku jsem take procestoval velkou cast celeho thajskeho severovychodu. Dalsich cca 2,5 roku jsme zil a pohyboval se stridave na ostrove Koh Chang, ve meste Khlung a ve meste Chanthaburi. Posledniho cca pul roku ziji jiz jen ve meste Chanthaburi. Pro vasi informaci v mestecku Khlung jsem jediny cizinec a nez si na mne tamni obyvatele zvykly, tak jsem byl stredem pozornosti asi podobne jako zvirate v ZOO. A ve meste Chanthaburi neziji temer zadni bili cizinci. Je tu celkem velka komunita cernochu z Afriky, kteri tu obchoduji s drahymi kameny, ale jinak je Chanthaburi velmi originalni typicke thajske mesto, kde cizince nepotkate jak je tyden dlouhy. Anglicky se tu temer nedomluvite a pokud tu chcete zit plnohodnotny zivot, musite se naucit Thajsky. Behem meho zivota v Thajsku jsem procestoval a pobyl jak na severu Thajska (Chiang Mai, Chiang Rai atd.), tak i na zapade thajska a celkem dobre jsem poznal i nekolik jiznich casti Thajska, i kdyz jih Thajska neznam zdaleka tak dobre, jako stredni Thajsko nebo Isan. Dle svych zkusenosti mi nejvice lide vyhovovali na severu a obzvlast v Chiang Mai a ve strednim Thajsku, obzvlast prave v provincii Chanthaburi. To je i duvod, proc jsem tu zakotvil a mam odsud i moji manzelku. Mesta jako Pattaya, ci Phuket nemam vubec v lasce a spise se jim vyhybam. Ostrovni zivot mi nevyhovuje a ostrovy krome straveni par dni dovolene nijak zvlast nevyhledavam. S cizinci se v Thajsku zvlast v poslednim roce snazim nestykat a dalo by se rici ze se jim i vyhybam. Jsem rad tam, kde nejsou turiste a kde nejsou cizinci.
   – na Lonely Beach jste mne nikdy nepotkal, a ani nemohl potkat, nebot Lonely Beach nemam vubec v oblibe, nebot je to hasisove doupe, neni na te plazi ani nic extra hezkeho a tuto plaz jsem tedy nemel nikdy duvod vyhledavat. Navlekani koralku je zcela mimo misu, nevim proc bych mel nejake koralky navlekat a pro koho. Koralky tu motaji thajci a ne cizinci. Aktivne oslovovat nejake cizi lidi a neco do nich hucet neni absolutne muj styl. Nikoho jsem nikdy takovymto zpusobem neobtezoval a s lidmi jsem hovoril vzdy jen tehdy, pokud o to projevili sami zajem. Absolutne se to navic neslucuje s tim, ze se cizincum v Thajsku spis vyhybam. Tento vas komentar mne celkem urazil, protoze aniz by jste mne znal, ihned jste mne stylizoval a propojil s postavou nejakeho s prominutim „vola“, z cehoz vyplyva co si o mne asi tak myslite. Proti tomu, ale nic nezmuzu, mate na to svate pravo.
   – pokud vasim pritelem z Plzne, ktery tu zije 15 let myslite JB (se kterym se take pratelime), tak pak verte, ze o vasem priteli nic nevite, pokud je to jina osoba, pak asi moc mezi thajce neprijde.
   – mezi thajci na plazich jsem se nikdy nepohyboval, me plazove dny v Thajsku by se pravdepodobne dali spocitat na prstech obou rukou. Mam thajskou manzelku, thajskou rodinu, ziji temer vyhradne kazdy den jen mezi thajci, mam mezi nimi i par kamaradu, rozumim thajsky, umim cist a psat thajsky, ziji tu v miru, souladu, harmonii a respektu, thajsko miluji a zije se mi tu velmi dobre a hodlam tu zustat tak dlouho, jak mi to bude umozneno. To vsak neznamena, ze bych mel delat, ze nektere veci neexistuji a zavirat pred nimi oci.
   – pokud mate v Thajsku jen pozitivni zazitky a zkusenosti, pak budte rad a vazte si toho.
   – pokud jste ze slovenska a jako slovak napsal tento komentar v cestine, pak pred vami smekam klobouk, protoze ja bych stejny komentar ve slovenstine nedal dohromady ani nahodou. Ale pokud chcete, tak muzete psat i slovensky. Muj web je urceny nejen pro cesky mluvici, ale i pro slovaky.
   – smyslem meho clanku nebylo vam brat iluze o Thajsku a pokud Thajsko milujete, pak je to v naprostem poradku a rozhodne v tom pokracujte, Thajsko za to zcela urcite stoji!

   Dekuji a preji vam hodne lasky, stesti a spokojenosti a jen uzasne a pozitivni zazitky v Thajsku. Pavel

   • Milý pane Pavle.
    Děkuji za Vaši reakci a poklonu za mou češtinu. Ano jsem Slovák, ale přizpůsobil jsem se zemi, ve které žiji a přijal jsem i jazyk.Věřte, že po odeslání mého příspěvku jsem čučel u compu a čekal Vaši reakci. Ne někoho jiného.Přemýšlel jsem jak budete reagovat, co mi napíšete. Tentokrát smekám před Vámi já, protože píšete zkutečně tak hezky a poutavě, že i věty, které bych raději nechtěl číst, s radosti čtu.
    Pokusím se vysvětlit,proč jsem reagoval na Váš článek takovým způsobem jak se stalo. Také mám svůj web a v krédu mám „Od dětství naivní kluk, který věří v sebe…“.Bude mi 60 a na svojí naivitu jsem, x-krát doplatil a i v tomto věku se této vlastnosti nechci vzdát, protože věřím v dobro a snažím se celý život konat jenom tak, abych neubližoval, když nemůžu pomoct. Již 2 roky bojuji s tím, že do Thajska už nepoletím. Důvod byl jediný – Thajsko se mění. Začal jsem tam jezdit před 8 léty a každý rok pozoruji změny k horšímu. Více peněz /rusky mluvicí turisté/ kazí vztahy a charakter thajců, kteří jsou s těmi penězi v kontaktu. Ale pokaždé si zase řeknu, vždyť si byl na místech, kde je to tak jako na začátku…. a koupím letenky. Letos jsem byl měsíc únor-březen a letím zase v prosinci na měsíc.Jsem z těch změn v zemi, kterou miluji velice rozčarovaný a smutný a v tom narazím na Váš blog. Velice jsem byl rozhořčen a proto jsem ve svém příspěvku použil i expresivní výrazy, ale nechtěl jsem Vás urazit. Pokud se tak stalo, omlouvám se. Po těch pár hodinách, co o tom přemýšlím, stále zůstávám v opozici i když Vám dávám za pravdu, že tomu tak být může, pokud se člověk nechová jak se chovat má. Váš článek by vyzněl lépe, kdyby v něm nebyly jenom negativa, za tím si stojím. Současně zase tvrdím to svoje : člověk v cizí zemi se musí chovat dle pravidel dané zemi. Slušný člověk se problémům vyhýbá a obvykle je nevyvolává a tím pádem ho problémy ani nepotkávají. Pokud tedy nemá smůlu, bohužel i to se stává a velmi často.
    K Vaši odpovědi na můj příspěvek MUSÍM dodat, protože je tomu tak : z Vašich slov číší klid, pohoda a velká dávka rozvahy,mír…. I když jste ještě mladý muž, k těmto charakterovým vlastnostem by jste se doma jenom těžko dopracoval. Věřím, že máte v duši klid a Thajsko se na tom podepsalo nemalým dílem.
    Hodně štěstí, rád bych Vás poznal osobně.
    Jaro
    P.S.
    – Za korálky se omlouvám, „potřeboval jsem být“ trochu uštěpačný
    – Josef B. není můj přítel, také jste to poznal/ jenom se známe/
    – V Chanthaburi mám kamarádku, od které jsem několik let kupoval motýly / ne živé/, sběratelský artikl.
    Chudá holka ze slumu v Bangkoku…Pokud by jste projevil zájem, pošlu jméno a adresu. 3 roky o ní nic nevím, ale snad je OK.

    • Moc dekuji Jaro za tento vas druhy komentar, ktery mne jiz potesil 🙂 Pisete, ze vasim kredem je „…naivni kluk…“ a ze se ani ve vasem veku nechcete teto vlastnosti vzdat a verite v dobro. V tomto smeru mame mnoho spolecneho, nebot i ja si o sobe myslim, ze jsem ve svych 38 letech v mnoha vecech a ocekavanich od druhych naivni a take se snazim verit v dobro, byt jsem stejne jako vy na svou duveru a naivitu x-krat doplatil. Odmitam prijmout fakt, ze svet je hnusny a plny negativnich jedincu a podvodnych individui, kteri se jen snazi druheho obelhat. Nyni i vy sam pripoustite a pisete o tom, jak se Thajsko meni a pozorujete zmeny k horsimu. Samozrejme zcela urcite se Thajsko meni s tim jak thajci ochotne ze zapadu importuji naprosto vse, stejne tak, jako jsme to ochotne udelali my v Cechach i na Slovensku po „Sametove revoluci“. Nicmene si take myslim, ze vase pozorovani thajskych zmen k horsimu je dusledek toho, ze s kazdou navstevou Thajsko poznavate vic a vic a jiz vidite veci, ktere jste behem prvni navstevy nevidel. Kdyz jsem zacal zit v Thajsku byl jsem nadseny a myslel jsem si, ze jsem objevil hotovy raj na zemi, bohuzel o svou iluzi, kterou jsem si sam vytvoril, jsem postupne a zcela prirozene prisel. Ale i presto, ze mi moji „pohadku“ vzali, samozrejme tvrdim, ze se mi proste v Thajsku zije mnohem lepe nez v Cechach nebo jinde v preregulovane Evrope a chci tu byt dokud to jen pujde. Vzdy kdyz prijedu do Cech na „navstevu“, na kterou se vzdy hodne tesim, mne nalada po par hodinach prejde a chci se otocit a hned letet zase zpatky do Thajska.

     Co se tyce tohoto clanku, byl napsan a minen jen negativne. A to proto, ze o Thajcich pisu ve vsech ostatnich clancich vesmes pozitivne a tem negativnim strankam jsem se neustale vyhybal. Smyslem tohoto clanku mel byt tedy popis vyhradne toho negativniho. Hned nasledujici clanek „Thajske lzi …“ je naopak takovy, jaky by jste si zrejme predstavoval i v pripade tohoto clanku – tedy pise o negativnich vecech, ale hned v zapeti vysvetluje duvody a thajce obhajuje. Touto formou jsem ale clanek napsat zcela zamerne nechtel. Naprosto s vami souhlasim v tom, ze by se clovek v cizi zemi mel chovat podle pravidel dane zeme. Ale bohuzel jedna vec je jista, thajci maji o cizincich zkreslenou predstavu a z nejakeho duvodu si mysli, ze maji spoustu penez. A tim jak vypadame jinak, tak jsme v davu moc videt. To jak moc jsme videt v kombinaci s domnenkou, ze mame mnoho penez, zpusobuje, ze na sebe poutame pozornost casto nepoctivych lidi a je velmi tezke rozlisit, kdo to s vami mysli uprimne a dobre a kdo vas prisel podvest a oskubat. Tim padem se i slusny clovek, ktery tu chce zit v miru a prizpusobit se mistnimu koloritu, bohuzel dostane chte nechte do situace, kdy ho nejaky podvodnik podvede a nebo se setka s tou temnejsi tvari Thajska. O tomto clanku a jednotlivych bodech v nem by jsme si mohli povidat hodiny a hodiny a ja bych vam mohl davat priklady proc to tak je a vy by jste mi mohl davat priklady proc to tak neni. A oba budeme mit v podstate pravdu. Jde jen o to z jakeho uhlu to clovek bere. Samozrejme ja tu zazivam mnoho skvelych pribehu a zazitku a tyto pozitivni zazitky nad temi negativnimi prevazuji. Nicmene i tak tvrdim, ze Thajci jsou lhari a pokrytci a hraji hru, ktera je pro nasince velmi zakerna, kvuli cemuz jsem tento clanek napsal. Sami „dobri a hodni“ thajci vam reknou, ze thajci lzou a ze nikomu tady nemuzete nic verit. Muj dobry kamarad – thajec – rika, ze v Thajsku deti uci: za 1. verit sam sobe, za 2. verit svym rodicum, za 3. verit svemu bratrovi ci sestre, za 4. verit svym velmi blizkym pratelum a kamaradum a za 5. pak uz neverit vubec nikomu. To co jsem o thajcich v tomto clanku napsal, nebylo ani tak mysleno ve vztahu thajci vs. cizinci, ale hlavne thajci vs. thajci. Oni se takto chovaji hlavne sami k sobe. A k bilym cizincum se mnohdy chovaji mnohem lepe. Moji manzelku u ni v praci neustale jeji kolegove premlouvaji k nejakym „sexualnim aktivitam“ a je jim uplne jedno ze je vdana a ze oni sami maji manzelky a rodiny, atd. atd. Vse tu je proste mnohem intenzivnejsi nez u nas. Jak to pozitivni, tak i to negativni. Nicmene, nebylo by spravne, pokud by jste vy nebo ostatni na Thajsko zanevrel. Tento clanek pouze upozornuje na „negativni problemy“ thajske spolecnosti, aby lide neupadali do prilisne duvery a aby jejich ruzove bryle take nekdy sundavali. Protoze spousta lidi ma o Thajsku po prvni navsteve naprosto mylne predstavy. A tento clanek byl take urcen hlavne tem, kteri by se v Thajsku chteli trvale ci dlouhodobe usadit. Ti co jsou tu na dovolene, necht maji ruzove bryle a uzivaji si privetivosti Thajska plnymi dousky.

     Vasi omluvu prijimam, v podstate se nic nestalo 🙂 A dekuji za vase mila slova. Thajsko mi dalo velmi mnoho, naucil jsem se tu klidu a rozvaze a asi je pravda, ze jsem se tu k tomu dopracoval zrejme rychleji, nez by to bylo u nas. Mozna i proto uz mi pripadaji cizinci tak trosku divni v tom, jak se rychle nastvou a vse resi krikem, pitvaji se v minulosti, kterou jiz stejne nezmeni atd.

     Thajsko je navykove a pokud jste si ho zamiloval, pak neni duvod, proc by jste sem nemel i nadale jezdit. Thajsko za ten cas straveny tu rozhodne stoji. Mejte se krasne a treba se nekdy potkame. Pavel

     P.S.: Tento clanek uz nectete a prectete si ted ty ostatni, ty se vam budou zcela jiste libit mnohem vic 🙂

 40. Děkuji Pavle.
  Jaro

 41. Pravdivý článek! Taky mám různé zážitky. Jeden,,z nejlepších,, mám tento: spor o něco s thajským občanem a v tu chvíli šok z toho, že se partnerka dává na stranu thajců. Pro mě zásadní problém, který se těžko rozdýchává. Nu což, je to jen další poučení. Ta banda fakt drží při sobě. ( A o co šlo? O to, že jsem nekoupil něco za nějakou cenu. Díky jazykové barieře si prodavač myslí, že mu dám 5000 THB! Ale já přece říkal 500THB. (nezájem, pán koupit, dát 5000.) Situace v týto zemi svízelná. Doporučuji dát rychlým krokem odchod. ,,Chodící peněženka,, řekla, že nechce, že nekoupit. Vzduch se dá krájet. Po různých historkách, co jsem v Thai slyšel, je toto dost blbá situace, kdy už nejednoho cizince ,, okopali,, Ale i já mám rád tuto zemi. Akorát rok od roku mně přijde, že těch důvodů, proč sem vůbec jezdit- UBÝVÁ.

 42. Jasný takže jste Čech, kradete, jste thajec pretvarujete se, lzete, a určitě jste nevernej, super článek

  • Vsichni se nedaji hodit do jednoho pytle, nicmene jsou jiste spolecne rysy a specifika kazdemu narodu. Napriklad cesi jsou ateisti a rasisti, coz vsak neznamena, ze v CR neni par vericich. Pokud to tedy budeme brat tak, tak ano. Pokud se vsak budeme zaobirat jednotlivymi lidmi, tak kazdy bude trosku jiny a ne kazdy bude mit vsechny rysy najednou. K te nevere. Nedavno byla v thajskych mediich zverejnena studie firmy Durex (do jake miry je seriozni vsak nevim – ale byla siroce citovana), tato studie se zabyvala neverou muzu a zen na svete bez rozdelovani na muze a zeny. Na prvnim miste jako nejvic neverni lide na planete se umistili thajsti muzi a na druhem miste thajske zeny. V momente kdy clovek zacne rozumet thajsky, najednou kolem sebe slysi mnohem vic nez kdyz thajsky nerozumi ani slovo, slysite sousedy a lidi na ulici, v restauraci o cem se bavi – nevera je jedno velke tema, to mi verte. Thajci si neveri a budovani pevnych vztahu at uz osobnich ci obchodnich trva cela leta. Duvodem je vzajemna neduvera a thajci vedi vic nez dobre, proc si navzajem neduveruji….

 43. Moc ale opravdu moc děkuji za napsání tohoto článku, vyléčil mne z idealismu ohledně thajska. Plánuji emigrovat do Asie protože nemohu snést západní společnost nasáklou feminismem. Plánoval jsem thajsko, ale díky Vám jsem své plány přehodnotil, vyberu si Koreu. Ještě jednou děkuji. S lítostí musím říct že thajsko je špinavá díra …

  • S tim, ze je Thajsko spinava dira nesouhlasim. Ve meste kde ziji je velmi cisto a mesto i mistni lide se o cistotu mesta velmi staraji. I presto co jsem v clanku napsal (a stojim si za tim), se v Thajsku zije velmi dobre a mnohem lepe nez v Evrope.

 44. Par rokov som zil v thajsku a vystihol ste to dokonale…

 45. Dobrý den,

  velice děkuji za článek. Pomohl mi v rozhodování, jsem totiž masér a zajima mne psychologie (socializace do skupin a postupné začleňování,mimika,gestika,konsumní lid, a vše co se týče smyslu věcí a života) a zvažoval jsem jestli se vydat skoumat okolí do Thaiska. A jednoznačně ano 🙂 jsem člověk co pravě neřeší lidi kolem a jde svou cestou stačí mi je totiž pozorovat s usměvěm i když ostatní hazeji klacky pod nohy a špínu na záda 🙂 vždy jsem si myslel že se to shromažďuje kolem dobrých lidí a je to takový obal dobrých 😀 protože každeho koho jsem potkal a ,,myslel!!´´ Pozor myslet v tomto znamená uvažovat o tom co se děje a proč jsme na tomto světe, a o věcech jako je proč se někomu něco dostává pod nos jednoduše a proč druhemu huře viz ,, cesta je cílem´´ takže když jsem poznal lidi kteří mysleli tak jsem poznal že tito lidé mají pestré skušenosti s tim druhem lidí kteří se nezajimaji o sve blaho ale parazitují na blahu ostatních.. Vždy se snažím zjistit jaký čas byl zlomem kdy ten daný člověk začal myslet a pověčině to je po mnoha skušenostech s temi lidmi 🙂 a začali to už brát jako automatičnost že pokud neco delaji skvele tak vzdy přijde nekdo a snaží se to skazit 😀 a docházíme pokažde k tomu že ono to je vlastně to pěkné a velice povznášejícíí 🙂 Tím chci řici že lide moc soudi druhe a nekoukaji na sebe 🙂 v nás je tolik krásy jen ji objevit 🙂

  Pokud je to vaše stránka, a dokonce bych i řekl že je to jediný zpusob jak lidem ukazat co se děje bez vynaložení markantních nakladu !!! Tak je dobré vážit si toho protože ovlivnit penězy je u některých lidi snadne …. bohužel všichni lide žiji v hmotnem(penize,dum,mobil..) proste v peněžním systemu, ale snaha a čas stráveny a nadšení a laska a ochota a čistota a jednoduchost a bolest a pravda a cit a chtíč a smysl a poznánííí a srozumění a přítomnost jim uniká 🙂

  Děkuji za ukazaní toho co by se v Thajsku dalo prozkoumat, vážim si toho nashledanou.

  • Děkuji za komentář. Sice jsem se v něm párkrát ztratil, ale asi chápu co jste mi chtěl napsat. Je velmi zajímavé pozorovat, jak si každý ten článek čte trošku jinak a něco jiného si z něj bere. No zkrátka každý jsme jiný, každý máme své vlastní vnímání reality a každý máme v sobě trošku něco jiného z toho Celku. Víte tento článek vznikl hlavně pro druhé, aby nebyli naivní. Až nápadně moc lidí totiž v Thajsku přichází o vše – o nervy, o duši, o lásku, o peníze, o život atd. Je to proto, že lidé si tuto zemi naprosto záhadně idealizují a vymyslí si takovou zajímavou pohádku, která má však k takové té jakési objektivní realitě strašně daleko. I když i ta objektivní realita je dost relativní a subjektivní, že. K pozorování toho je v Thajsku zcela jistě hodně. Ale upozorňuji, že se budete muset naučit jazyk, k tomu, aby jste skutečně byl schopen pozorovat se vším všudy a to hlavně místní lid. Bez toho je to totiž značně komplikované a člověk právě tíhne k tomu, že si v hlavě vytváří domněnky založené na nepochopení a iluzi, která ho pak mnohdy zákeřně překvapí a vrazí kudlu do zad. Ano, máte pravdu, že mnozí dostávají věci snadno a někteří velmi těžko, tak to totiž v této „úžasné“ hře na Lidstvo chodí. Sami jsme si to totiž dávno naplánovali a máme také nějaké „zásluhy“, že. A taky se toho potřebujeme hodně naučit, a není lepšího učitele, než si to prožít. Navíc Vesmír má ohromný smysl pro humor. No dalo by se o tom mluvit celé dny z různých pohledů. No tak vám přeji hodně zdaru a hlavně prosím vás buďte opatrný 😉

 46. neskucne ze s takymito zmyslanim o thajcoch tam vo finale este napisete ze aj tak je to posledny raj na zemi . take nezmselne veci co sem pisete typu trochu dlhsie zatrubis a thajec ta zastreli atd to je hrozne ako to me
  ozete vlastne napisat -clanok uplne meobjektivny .kazdy narod ma dobrych a zlych ale toto co ste tu popisali …… pravdepodopne nechcete aby ludia so thajska chodili zaujimave ze vas este nikto nezastrelil na ulici vsak to co ste tu napisali sa dialo v70 rokoch v bronxe mozno lutujem vas ako ludi

  • Dekuji za nazor Alexander. O strileni jsem v clanku nic nepsal. Clanek je nejobjektivnejsi jak jen mohl byt. Doporucuji si ho precist znovu a skutecne tak jak byl napsan a minen a ne tak jak jste ho cetl a evidentne nepochopil. I pres to pokud to vidite jinak, pak s tim neni samozrejme zadny problem. Vsichni nemohou mit stejny nazor na vec, to by byl svet a zivot velmi nudny, cernobily a nezazivny. Nicmene tento clanek ohodnotili souhlasne v podstate vsichni ctenari, kteri tu dlouhodobe a trvale ziji. Clanek neni napsany za ucelem kritizovani Thajcu, odrazovani lidi aby sem jeli na dovolenou ci neni motivovan snahou Thajce zmenit. Jsou taci jaci jsou a necht taci jsou. Tento clanek je urcen lidem, kteri tu chteji zit, o Thajsku nic nevi a mysli si o Thajcich neco co neni ani v nejmensim pravda. Tento clanek jiz pomohl ochranit spoustu lidi a pokud by ochranil jen jednoho cloveka, melo smysl ho napsat. Jiz jsem obdrzel i mnoho dopisu ve smyslu – „skoda, ze jsi tento clanek nenapsal driv, byval bych to tehdy udelal jinak“. Preji vam hlavne hodne stesti v Thajsku (uprimne)!

  • Zkuste si jeste precist clanek https://www.thajskyraj.com/2014/09/11/stickman-bangkok-thajske-lzi-a-diveni-se-proc/. Ten lecos o tech thajskych lzich vysvetluje a objasnuje. Nejsem jeho autorem, ale libi se mi a celkem se s nim ztotoznuji. Proto jsem ho prelozil a zverejnil v Cestine.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *