Vrazda Koh Tao

Komentář Bangkok Post: „Případ Koh Tao otřásl důvěrou v naší policii“

K případu vraždy dvou mladých britů na ostrově Koh Tao, respektive k průběhu a výsledkům vyšetřování této tragické události se nechci nijak vyjadřovat, ani to podrobněji komentovat. Nicméně vzhledem ke „kvalitě“ informací v české mainstreamové „žurnalistice“ bych rád tímto přinesl českým čtenářům jeden z posledních komentářů z thajských médií a to konkrétně komentář editorky thajského respektovaného denníku Bangkok Post paní Sanitsudy Ekachai, který vyšel ve středu 8.10.2014:

„Po tolika zvratech v případu vraždy na pláži ostrova Koh Tao, během uplynulých 3 týdnů, policie nakonec zatkla dva mladé pracovníky z Myanmaru (dříve Barma). Mnozí však věří spíš tomu, že jsou jen obětními beránky.

A policie si za to může sama.  Tyto obrovské pochyby veřejnosti nejsou způsobeny jen mizernou kvalitou policejního vyšetřování, ze kterého se stala mezinárodní fraška. Hlavní důvod těchto pochyb pochází z dlouhodobé nechvalně známé policejní praxe, kdy jsou zatýkáni chudí a bezmocní „obětní beránci“, aby se tak ochránili bohatí zločinci, kteří si mohou dovolit koupit jejich nevinu.

Již jednou v televizním rozhovoru prozradil vysoce postavený policejní důstojník z Nápravného odboru, že dle jeho odhadu je polovina všech vězňů obětními beránky.

Ostrov Koh Tao je proslulým rájem pro potápěče. Když byli britští turisté Hannah Witheridge (23) a David Miller (24) nalezeni na pláži Sairee beach ubití k smrti, svět upřel oči na Thajsko, zda je schopné dopadnout pachatele a obnovit mezinárodní důvěryhodnost Thajska jako centra cestovního ruchu.

Čeho však byl svět svědkem, je totálním profesionálním selháním.

Od prvního dne policie dopustila, aby bylo místo činu narušeno a zničeny důležité důkazy. Následně představovala médiím nové a nové „podezřelé osoby“, bez jakéhokoliv zájmu o to, jak tím budou ovlivněny jejich životy.

Cizí pracovníci byli prvním cílem policejního podezření — příznak bezuzdných etnických předsudků [policie] a jejich bezmocnosti [pracovníků]. Později byli „očištěni“. Poté policie vypustila myšlenku o tom, že Millerův spolubydlící je gay a vražda výsledkem žárlivosti.

Kampaň proti spolubydlícímu ještě narostla, když byly nalezeny „krví potřísněné“ kalhoty v Millerově zavazadle. A dále byly nalezeny prameny světlých vlasů ve Witheridgenině ruce. Chudák spolubydlící byl později „očištěn“, když se ukázalo, že „krev“ na kalhotách je „bláto“. K vlasům již policie více neřekla.

Thajští podezřelí se do scénáře zapojili až poté, co skotský turista uvedl na Facebooku, že viděl dva thajské muže, snažící se obtěžovat Witheridge do chvíle než Miller zasáhl, a ukončil tak jejich převahu, v noc jejich vraždy. Skot zveřejnil na Facebooku fotografie mužů, kteří se ukázali být v kruhu vlivných lidí ostrova.

Policie odmítla tvrzení o zapojení mafie a prohlásila, že DNA mužů se neshodovalo s tím z těla Witheridge.

Po kontroverzním „bikini“ komentáři šéfa junty a Předsedy vlády Prayuta Chan-o-cha, návrhu ministra cestovního ruchu na elektronické náramky pro turisty a DNA testy více než 200 lidí, vyšetřování ve stylu seriálových telenovel o víkendu skončilo, když policie zatkla Saw Rim a Win, oba ve věku 21 let.

Policie trvala na tom, že měli jednoznačné forenzní důkazy a přiznání pachatelů. A přesto tomu mnozí nevěří a mají nezodpovězené otázky: Co se stalo s prvními forenzními nálezy, které ukázaly, že ke znásilnění nedošlo? Proč nebyl poslán použitý kondom z místa činu na testy? Proč nebyl testu DNA podroben syn šéfa obce na ostrově? A co se stalo jednomu záznamu z pouličních kamer (CCTV) na kterém je podezřelý a který byl údajně střihem upraven o dvě minuty?

Policie zodpověděla tyto otázky jak na svém webu tak i v mnoha rozhovorech s novináři, nicméně odpovědi nebyly dostatečně uspokojivé, aby zabránily pochybám o dosazených důkazech a přiznáních jako výsledku mučení. Jednoduše řečeno, policie čelí totálnímu zhroucení důvěry veřejnosti v policii.

Slova „reforma“ a „protikorupční“ byla v poslední době dost používana. Jak ale může být dosaženo těchto ušlechtilých cílů bez uplatnění a dodržování zákona? Jak mohou mít lidé důvěru v zákony a justici, když policejní mučení a korupce policie beztrestně pokračují? Reforma je jen bezvýznamnou rétorikou, pokud policie ohýbá zákony pro ty, kteří jsou schopni zaplatit.

Vyšetřování vraždy na ostrově Koh Tao jen ukazuje světu, jak moc je práce naší policie špatná — od poškození místa činu a falešných stop až po protichůdné důkazy a „barbarské“ rekonstrukce zločinů.

Tento případ odhaluje víc než jen zpackané vyšetřování. Ukazuje nám potřebu urgentní reformy policie. Společnost nemůže být v bezpečí, pokud mají lidé pocit, že policie není jen neefektivní, ale také nedůvěryhodná.“

Zdroj: Bangkok Post  |  Autor: Sanitsuda Ekachai

Na doplnění tohoto článku již jen dva další odkazy na další zajímavé informace o tomto případu:

Čtěte také:  Kdo stojí za výbuchy v Bangkoku - 6 teorií a další aktualizace

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

6 komentáře

  1. Pepe Lopez přes Facebook

    Ani sa moc necudujem,cakat pomoc alebo neaku realnu pracu od policajtov tam je dost naivne…

  2. Ja som počul, že údajne túto dvojitú vraždu má na krku syn bossa ostrova a preto thajská skorumpovaná polícia viedla vyšetrovanie tak, ako viedla. Koh Tao nie je až tak veľký ostrov. Pri riadnom vyšetrovaní by vrah ( vrahovia) mali byť dopadnutí. To čo predvádza thajská polícia na tomto ostrove iba potvrdzuje to ,čo sa už verejne začína rozprávať – že vraždu má na svedomí syn prominenta ostrova. Je to hanba pre celé Thajsko. A nijako to nepomôže turizmu, naopak.

  3. Bouzel se ani nedivym po tom co jsem tam nekolikrat zazil

  4. Ivča Lukas přes Facebook

    jak to dopadlo? Zjistilo se kdo je teda opravdu zabil ?

    • Policie případ uzavřela s tím, že obvinila a zatkla dva pracovníky baru z Barmy. Tím to pro policii skončilo. Nyní je na řadě státní zástupce a soud. Pracovníci z Barmy jsou však podle mnoha lidí jen obětní beránci. V médiích se to stále různě propírá, lidé podepsali petice, aby případ vyšetřila britská policie a byl obviněn skutečný vrah. Bohužel však na straně thajské policie není vůle ten případ dál řešit. Premiér Velké Británie řekl Premiérovi Thajska, že chce, aby případ prošetřila britská policie, což Premiér Thajska odsouhlasil. Když se však vrátil zpět do Thajska, tak médiím už na letišti řekl, že britové na území Thajska nic prošetřovat nebudou, protože na to zde nemají pravomoc a že jim jen odpoví na otázky, které na thajskou policii budou mít, budou moci nahlédnout i do spisu atd. Nicméně jim nějaké nové vyšetřování umožněno nebude, protože prý na to není zákonný titul, aby policie cizího státu na území Thajska něco mohla vyšetřovat. Nyní se tedy čeká na státní zastupitelství a soud….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *