snatek v thajsku

Uzavření sňatku v Thajsku – český občan s českým občanem

V poslední době dostávám celkem dost žádostí o informace ohledně uzavření sňatku v Thajsku. A to jak uzavření sňatku českého občana s českým občanem, tak českého občana s thajským občanem. To jsou však poněkud dvě rozdílné věci, i když jednu administrativní část mají částečně společnou. A tak se dnes zaměříme na otázku sňatku českého občana s českým občanem v Thajsku a sňatek českého občana s thajským občanem necháme zase na jiný článek.

Pokud bych měl odpovědět, jaký mám já názor na tuto věc, pak bych spíše doporučoval vyřídit administrativní část sňatku – tj. registraci manželství – na matrice v České republice a v Thajsku si udělat jen vlastní svatební obřad. A tento názor mám takový proto, že vím velmi dobře, co vás čeká za ztrátu financí, času, energie a nervů v případě, že budete chtít sňatek zaregistrovat v Thajsku.

Předně je potřeba si uvědomit, že v Thajsku je oficiální úřední sňatek bez jakéhokoliv obřadu. A nelze si pozvat někam na romantickou pláž thajského pana starostu, který vás na té pláži oficiálně oddá a vydá vám oddací listy, tak jak je to například možné v Čechách. Takto to bohužel nefunguje. V Thajsku se úřední sňatek odehrává u úřední přepážky obecního úřadu, kde paní úřednice vytiskne z počítače dva papíry, které snoubenci podepíší včetně svědků a ona vám zase na oplátku vytiskne 2x krásný oddací list se srdíčky. Otázka 10ti minut v absolutně neromantické úřední hale obecního úřadu. A co vás čeká za výdaje finanční, časové a energetické?

Oba snoubenci nejdříve musí zajít na obecní úřad  v ČR na matriku a požádat o Vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. S originálem tohoto dokumentu plus s originálem rodného listu či notářsky ověřenou kopií rodného listu se pak dostavit na Velvyslanectví České republiky v Bangkoku, kde pan konzul napíše v angličtině Čestné prohlášení o způsobilosti uzavřít sňatek, jak to vyžadují thajské úřady, který si snoubenci každý zvlášť podepíší a Velvyslanectví na to dá kulaté razítko. S tímto anglicky napsaným dokumentem se pak musí na Ministerstvo zahraničí v Bangkoku, kde je třeba tento dokument pro každého snoubence zvlášť přeložit do angličtiny (v přízemí jsou různí agenty překladatelů, kteří vám to zajistí na počkání) a po zhotovení překladu do thajštiny, který stojí cca 250 THB za 1 stranu A4, je nutné se dostavit do třetího patra, kde se vyplní žádost o ověření listin ministerstvem. Pokud to snoubenci stihnou do 12:00 h, tak je možné požádat o expresní vyřízení, následně návštěva supervizora, který doklady prohlédne zda jsou v pořádku a odpoledne je pak možné si ověřené listiny osobně vyzvednout. Pokud však snoubenci požádají o expresní vyřízení, pak je nutné počkat několik dní (dle vytíženosti ministerstva), cca 2 – 3 dny, po kterých je možné si ověřené listiny vyzvednout – termín obdržíte při odevzdání žádosti.

Čtěte také:  Milionová bankovka

S ověřenými doklady z ministerstva pak snoubenci mohou na kterýkoliv obecní úřad v Thajsku. Obecnímu úřadu se říká „Amphhér“ a do latinky je většinou přepisován jako „Amphur“. Jak jsem již psal, vlastní oficiální uzavření sňatku je bez obřadu a jedná se pouze o registraci u úřední přepážky. Na úřad se musíte dostavit se dvěma svědky (dříve roli svědků plnili úřednice, to se ale v poslední době změnilo a často již úřad vyžaduje vlastní svědky) a úředním tlumočníkem. Na úřadě provedou registraci sňatku a vytisknou dokument registrace, který podepíší snoubenci a svědci. Společně s opisem této registrace snoubenci také obdrží dva thajské oddací listy.

Poté opět nastává maraton po úřadech. Registraci sňatku a oddací list je nutné nechat přeložit z thajštiny do angličtiny, pak nebo současně opět na Ministerstvo zahraničí do třetího patra a podat žádost o ověření obou dokumentů tj. registrace i oddacího listu. S ověřenými dokumenty z ministerstva je nutné opět navštívit Velvyslanectví ČR, kde ještě na dokumenty musí udělat superlegalizaci. Po návratu do České republiky je pak nutné si nechat udělat úřední překlad do českého jazyka a se všemi těmito překlady a ověřeními podat žádost na Zvláštní matrice v Brně o vydání českého oddacího listu.

Thajsky oddaci list

Celkově to bude stát několik tisíc Kč za úřední poplatky a dopravu a nespočet ztracených hodin ježděním po Bangkoku, a čekáním na papíry. Velvyslanectví ČR je přesně na opačné straně řeky co leží sídlo Ministerstva zahraničí – Chaeng Wattana Road. A navíc velvyslanectví je ve velmi dopravně vytížené čtvrti. Takže jen jeden samotný přejezd z velvyslanectví k ministerstu, vám v taxi zabere tak cca 50 – 60 minut.

Částečně si na toto „lítání po úřadech“ můžete někoho najmout, který vám nějaký čas a cestu – např. na Ministerstvo zahraničí – ušetří, ale nechá si za to dobře zaplatit (řádově několik tisíc THB). Na Velvyslanectví ČR však musí zajít pro vystavení anglického dokumentu čestného prohlášení osobně oba snoubenci. Jelikož velvyslanectví v podstatě provádí ověření podpisu každého snoubence na čestném prohlášení. Druhá návštěva velvyslanectví za účelem superlegalizace již může být bez osobní přítomnosti novomanželů.

Čtěte také:  Hadi v Thajsku a Kambodži IV. Mořští Hadi

Z výše uvedených důvodů si myslím, že je to plýtvání vším – penězi, časem i energií. Ovšem proti gustu žádný dišputát. A pokud toužíte po tom, mít ve své soukromé sbírce úředních dokladů i oddací list se srdíčky a s vašimi jmény v thajštině, pak směle do toho. 🙂

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

9 komentáře

 1. My se s manzelem v Thajsku brali pred vice nez dvema roky v Chiang Mai, a to jak na urade, tak jsme meli i krasny puldenni nenabozensky zamereny „obrad“ s lidmi z vesnice, nedaleko od Chiang Mai, kde nam ceremonii zorganizovala jedna mala agentura. Byl to naprosto nevsedni zazitek s nekolika thajskými tradicemi, lehce namichanymi s tradicemi zapadniho sveta (prstynky, polibek)!
  Pravda, ta administrativni cast byla trosku narocnejsi na pocet nutnych kroku, nicmene vse probehlo hodne v pohode a stejna agentura nam pak take pomohla se zaverecnou casti papirovani. Nic nebrani tomu, zaridit urady oddelene „doma“.
  Takze kdo neholduje klasicke zapadni svatbe doprovazene hektickymi a dlouhodobymi pripravami, muze tohle byt prijemne reseni. Ocitnete se v jinem svete :).
  Muzu dat i vice informaci
  Lenka
  (troskuasie@gmail.com)

 2. Můžu se zeptat, kde se dá obřad v thajsku zařídit? Je třeba jít na úřad nebo najít přímo v místě agenturu nebo něco podobného, která obřad zorganizuje? Papírování bych nechala na českých úřadech, již předem, ale obřad bych ráda buď v thajsku nebo v malajsii.

  Mohla byste mi, Lenko, dát nějaký tip?

  Díky. Zuzka

  • V Thajsku jsou firmy, ktere se tim zabyvaji, nebo muzete pozadat o tento servis treba hotel, nektere to nabizi. Urcite nechodte na urad, protoze urad vam v nicem nepomuze. Jen se setkate s nechapavym pohledem. V Thajsku se zadne uredni obrady nekonaji. Vsechny obrady jsou neuredni. Pokud si snoubenci chteji snatek zaregistrovat, pak je to otazka peti minut u okenka na obecnim uradu. Co vsak k tomu cizinci potrebuji je popsano v clanku a nedoporucuji tento maraton, je to ztrata casu i penez. Lepe si nechat zorganizovat jen ten obrad. Doporucuji si nejdrive vybrat misto v Thajsku, kde by se vam libilo a pak hledat firmu ci hotel, ktera by vam obrad zorganizovala. Hodne stesti.

 3. Dekuji za zajimavy clanek ohledne snatku ceskych obcanu v Thajsku. Mam vsak dotaz co je potreba udelat v pripade snatku ceskeho obcana s thajskym a jakym procesem je potreba projit po te, abych legalne mohl privezt svoji budouci zenu do Evropy (kde ovsem neplanujeme zit, ale pripadna spolecna nekolikamesicni prace ci podnikani nejsou vylouceny).

 4. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda stále platí, že v Thajsku lze registrovat sňatek dvou zahraničních občanů. Chápu,a díky za obsažný článek, že je to administrativně náročné, ale pro nás je to východisko znouze. Já jsem český občan a moje snoubenka je Vietnamka. Oproti vietnamskému papírování je to thajské procházka růžovým sadem, nehledě na další chuťovky / požadavky vietnamských úřadů (psychiatrické vyšetření obou snoubenců – pro mne pouze v angličtině, naprostá ignorace bilaterální dohody mezi ČR a VSR o uznávání dokladů, tudíž chtějí superlegaliazci dokladů, minimální doba vyřízení 3 týdny, pohovory před komisí (lidovou) apod.).
  Moje snoubenka se spojila s vietnamským konzulátem v Bangkoku s dotazem, jaké doklady budou požadovat předložit pro vydání tzv. Affidavit a bylo jí sděleno, že pokud nejsme permanentními rezidenty Thajska, pak nám údajně sňatek v Thajsku nezaregistrují. Já komunisty moc nemusím, ono je to vždy spíš o lidech, ale nejsem si tedy jistý, zda došlo k nějaké úpravě v thajské legislativě, nebo zda jí prostě zalhali ..
  Moc by nám jakákoli aktualizovaná informace pomohla
  s poděkováním
  Mirek

  • O zadne legislativni zmene nevim a podle meho nazoru ani k zadne nedoslo. Thajsko je oblibena „svatebni“ destinace a snatky cizincu tu nejsou neobvykle. Pokud budete mit vsechny pozadovane doklady, pak by nemel byt duvod, proc by vas thajsky obecni urad nemel oddat. Thajske urady nekladou zadnou povinnost mit v Thajsku residence permit ci nejaky konrektni typ viza. Nicmene vsechny doklady budou v Thajstine a urcite doporucuji tlumocnika sebou. A jeste jen takova poznamka k te „permanent residency“. Permanent residency je v Thajsku jakoby „mozna“, nicmene je to tak narocny, drahy a byrokraticky temer neprekonatelny process, ze by se pocet cizincu, ktery skutecne permanent residency v Thajsku nakonec ma dal napocitat na prstech jedne, maximalne dvou rukou. Cili uz jenom z podstaty schvalovani permanent residency by to byl ze strany Thajskych uradu nesmyslny pozadavek. Proto jsem toho nazoru, ze je to nesmysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *