Thajsky ochranny obrazek
Obrázek na ochranu domu

ยันต์ – Jan – Thajské magické obrázky

V článku o tetování Sak Jant jsem se zmiňoval i o ochranných jantrách na textilu (magické obrázky), které jsou vedle ochranného tetování v Thajsku velmi rozšířené a pravděpodobně není žádné thajské rodiny, která by nějaký ten magický obrázek neměla doma. Pojd'me se tedy za thajskými magickými obrázky podívat podrobněji v následujícím článku mého kamaráda wendiho.

„Přestože mne magie a kouzla vždy přitahovala, v minulosti jsem stejně jako většina evropanů přistupoval k tomuto fenoménu velmi skepticky, materialisticky až nevěřícně.

Teprve po několikáté návštěvě Thajska jsem začal vnímat všudypřítomnost magie a kouzelných předmětů. Thajci a kambodžané toto téma berou velmi vážně a téměř všichni věří na duchy, mýtické bytosti, vyšší a nižšší bohy – Dévy, nebo alespoň na kouzelnou moc posvěcených amuletů, obrázků či tetování. Dříve jsem tento druh víry považoval za něco, co je spojeno s nevědomostí a v jednadvacátém století bych to zařadil pouze do říše pohádek. Pokud zde někdo mluvil o kouzelné síle obrázků, amuletů nebo o Dévách, musel jsem se jen pousmát nad jeho naivitou a nevzdělaností.  Nyní však musím naprosto seriózně přiznat, že mne již dávno tento úsměv přešel – a to nadobro…

Maly obrazek na ochranu domu cerveny posveceny z Preah Vihear

Mnohokrát jsem zde v Jihovýchodní Asii pocítil na vlastní kůži dotek bílé magie, a naštěstí jen jednou dokonce i magie černé. Tyto naprosto neuvěřitelné zážitky se mi nepodařilo nijak racionálně vysvětlit a tak dříve či později můj doposud materiálně uvažující mozek musel uznat nejen existenci sil a energií, které nepodléhají fyzikálním zákonům, ale také existenci reálných bytostí, které žijí v jiném, než nám dobře známém, hmotném těle, popřípadně bytostí obývajících jiné dimenze. Po intenzivních meditačních pobytech ve zdejších klášterech jsem také postupně začal vnímat a cítit energie míst, chrámů, oltářů, relikvií a také magických předmětů, jako jsou například amulety či obrázky. Netvrdím, že slepě věřím úplně všemu, co mi kdo napovídá, ale tyto prožitky mne natolik poznamenaly, že dnes jsem ochoten připustit, že je možné v podstatě cokoliv…

Podle mých zjištění pochází magie v této oblasti z Indie. Většina kouzel je mnohem starší než 2.500 let starý Buddhismus. Místní obyvatelé věří, že pokud je zde nějaký opravdu dobrý mistr, který ovládá bílou magii, pak je to buď kambodžan a nebo má kambodžského učitele. Většinou to je bývalý buddhistický mnich, který tradičně chodí oblečen pouze v bílém. Někdy se bílé magii (především v Kambodže) věnují buddhističtí mniši, velmi vzácně i ženy a dokonce v horách na severu Kambodže jsem objevil i několik poustevníků.

Poustevnici z hor v Preah Vihear
Poustevníci z hor v Preah Vihear

 ยันต์ – Jan – Kouzelné obrázky

Prakticky žádný dům ani podnikání v Thajsku a Kambodže se neobejde bez „kouzelného obrázku“. Jedná se v podstatě o kousek látky, nejčastěji červené barvy, na kterém je nakreslena směsice různých janter. A jak takové jantry vlastně vypadají? Vzhled janter nelze jednoznačně definovat, přesto se o to pokusím:

1. Psané mantry. Většinou jde o některý staroindický jazyk (nejčastěli Pálí nebo Sanskrt ) psaný starokhmérskými znaky (kambodžské písmo).
2. Kosmická geometrie. Více či méně komplikované geometrické obrazce.
3. Počáteční písmena manter, která jsou poskládána do geometrických tvarů.
4. Obrázky zvířat, svatých, poustevníků, Bohů, Dév, ale i Buddhy a buddhistických nebo hinduistických mnichů
5. Energetické zářiče zesilující účinek (spirály, vrcholky).
6. V podstatě může jantra obsahovat všechny možné kombinace výše uvedených prvků.

Zhotovení: Jantry jsou sestaveny duchovním mistrem (mnichem) do jednoho obrázku. Dříve jste si takový obrázek museli objednat a dotyčný mistr vám ho do týdne vyrobil, neboli ručně nakreslil a posvětil – tzv. na zakázku. Tradičně – černé písmo na červené látce. Dnes je ale stále častěji používán moderní způsob, kdy obrázky jsou již připravené z tiskárny a duchovní osoba je jen posvětí – tzv. na počkání. Většinou žlutý nebo černý tisk na čevené látce.

Opat Saom Sim z chramu Wat Phrasat
Opat Saom Sim z chrámu Wat Phrasat

Funkce: Jantry jsou v podstatě energetické zářiče manter, v tomto případě dvojrozměrné. Obrázky vysílají energii, která vytváří a udržuje energetické pole uvnitř budovy nebo místnosti, ve které jsou umístěny. Tuto energii vysílají v pulzech, cca 1 – 2 pulsy za vteřinu, kterými, postupně zvětšující se, pole zcela vyplní celý prostor.  Toto pole následně ovlivňuje energetiku živých bytostí v dosahu jantry.

Druhy: Obrázky se tradičně sestavují do několika základních kombinací. Nejčastěji jde o ochranu domu včetně jeho obyvatel a na prosperitu (domácnosti, firmy, živnosti atd.) – popřípadně kombinované.  Velmi vzácně jsem při svém putování po Kambodže a Thajsku také narazil na obrázky:

– osobní ochrany, které dotyčný nosí složené v batohu, horní kapse nebo vložené do pokrývky hlavy.
– do auta, tyto se lepí nebo přišpendlí na stropní polstrování vozu, konkrétně doprostřed mezi řidiče a spolujezdce.
– meditační, pro zlepšení podmínek k meditaci a duchovní cestě všeobecně.
– léčebné, zhotovené na zakázku dle zdravotního problému.
– prospěšné zdraví, kombinované s ochranou domu, osob a prosperity.

Účinek: Jantrou vyzařované pole má vliv na lidskou mysl. Obrázky na prosperitu umístěné v restauraci nebo obchodě vytvoří a neustále udržují pozitivní energetiku prostoru, ve kterém se nacházejí klienti. Citliví zákazníci vnímají pohodu a klid vědomně, ostatní podvědomně. Každopádně zůstávají déle, utrácejí více a vracejí se znovu.

Obrázky na ochranu vytváří velmi dobré energetické podmínky pro obyvatele domu a naopak nepříjemné až nesnesitelně působí na osoby se zlým úmyslem (např. jakkoliv poškodit dům nebo jeho majitele, něco odcizit atd.) Toto energetické pole působí i na přírodní (atmosférické) jevy jako je ochrana před poničením přírodními živly. V praxi to vypadá tak, že např. zloděj si vybírá dům, který vykrade a při přiblížení se k domu s obrázkem začne mít pocit, že ho někdo vidí, nebo mu začne být nevolno (návaly horka, žaludeční potíže atd). Jak konkrétně to funguje na přírodní živly opět netuším – inu nikdo neví všechno (no vlastně tady v Thajsku se samozřejmě věří, že úplně všechno ví a zná Buddha – ale ten je naneštěstí momentálně v Nirváně a jen opravdu málokomu odpoví na nějaký dotaz).

Síla: Samotná energetika neposvěcených obrázků je skoro zanedbatelná, v podstatě je takový obrázek na úrovni suvenýru. Vše se však neuvěřitelně zesílí po posvěcení duchovním mistrem (i několika set násobně). Pro účinek a sílu je velmi důležité, aby obrázek posvětila osoba s co největší duchovní silou a čistotou charakteru. V ideálním případě je obrázek sestaven, ručně nakreslen a posvěcen jedním člověkem vysokých duchovních kvalit. Nejvhodnější čas na posvěcení je na tzv. „Buddhistický den“. Budhistický den připadá na jednu ze 4 jednotlivých fází měsíce: Nov, První čtvrť, Úplněk nebo Poslední čtvrť, přičemž za nejlepší a nejsilnější den je považován úplněk.

Věřte mi nebo ne, ale také záleží i na rozměru obrázku – čím větší, tím mohutnější je vyzařovaný energetický tok. Velikost obrázku by měla odpovídat velikosti prostoru, ve kterém je umístěn (do malého pokoje stačí malinký, do velké haly co největší).

Životnost: Při správném umístění je prakticky věčný. Obrázek pracuje jako transformátor mněnící energii „přírody“ na určitou, modulovanou energii kterou vysílá do okolí. Jak to přesně funguje – tak to by mne také zajímalo. Osoby které vidí lidskou auru mi potvrdily, že obrázky opravdu vyzařují energetický tok, ale odkud se tato energie bere a jak to vlastně funguje podle mne nikdo neví, pokud to víte, dejte mi prosím vědět.

Opat Saom Sim
Opat Saom Sim

Zničení: Obrázek získá svoji magickou sílu až po posvěcení, tato síla má v podstatě stejnou životnost jako materiál ze kterého je obrázek vyroben. Logické je, že pokud lze obrázek posvěcením aktivovat, lze jej také nešetrným zacházením deaktivovat. Nejčastěji se energeticky znehodnotí:

– zavěšením na nevhodné místo, např. za nebo nad stěnou, kde visí je WC.
– zavěšením příliš nízko u země, spodní hrana obrázku by měla být minimálně 120 cm nad podlahou.
– položením na zem, dotyk podlahy (i v autě) opravdu trvale zeslabí účinek.
– dotykem se spodní polovinou těla, nesmí se vložit a nosit v kapse u kalhot. Všeobecně je tělo od pasu dolů považováno za energeticky „nečisté“
– usednutím, pozor na to kde obrázek necháte ležet, nikdy ne na židli nebo na posteli.
– vypráním, v žádném případě neprat jako běžné prádlo.
– ušpiněním, někdy opravdu umazání, potřísnění barvou, nebo vodou, která rozpije nákresy, dojde k trvalému energetickému znehodnocení.

Co říci závěrem?  Kouzelným obrázkům věřím od doby, kdy jsem začal cítit vyzařovanou energii, a také když se jeden obrázek teleportoval z kamarádova cestovního zavazadla do cca 300km vzdáleného, mnou pronajatého apartmánu. Dnes jsem vlastníkem velké sbírky thajských a kambodžských kouzelných obrázků. Zhruba polovinu mé sbírky tvoří obrázky tištěné a posvěcené duchovními mistry. Druhou polovinu tvoří ty nejvzácnější, které jsou ručně vyrobeny Kambodžskými poustevníky, mnichy, popřípadně bývalými mnichy.

Čtěte také:  Cesta k velkému kameni - Khao Phrabat

Autor: wendi

Já, stejně jako wendi a jako mnoho dalších lidí, kteří žijí v Thajsku, vlastním také celou řadu těchto magických obrázků a všechna slova výše popsaná mohu jen potvrdit. Pro ty, kteří by měli zájem, si pořídit takový magický obrázek, posvěcený výhradně mnichy a poustevníky vynikajících duchovních kvalit, je připravena nabídka devíti ochraných obrázků a dvou vest pro osobní ochranu, které si můžete objednat na e-shopu Thajský Ráj:

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

3 komentáře

  1. Ahoj, v lednu letím na Phuket a ráda bych si odtamtud přivezla tetování. Doporučíte mi, prosím, kam zajít?

  2. Dobrý den,
    ráda bych tetování. Je někdo v ČR, kdo by zvládl tetování Sak Jant?
    Děkuji.
    D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *