Hlaseni TM47

90-ti denní hlášení na imigrační úřad on-line

Držitelé jakéhokoliv thajského Non-immigrant víza (studijní vízum, pracovní vízum, rodinné vízum, důchodcovské vízum atd.) a Extension of stay delší 3 měsíců se, podle platných imigračních předpisů, musí každých 90 dní hlásit na imigračním úřadu. K hlášení slouží formulář TM47, který je nutné vyplnit včetně aktuální adresy pobytu.

Dosud bylo možné hlášení pomocí formuláře TM47 provést buď osobně na nejbližším imigračním úřadu v místě bydliště, kde vám také na místě vystavili potvrzení o hlášení, které je nutné mít připnuté v pase a nebo poštou (doporučeně nebo EMS) zasláním na hlavní imigrační úřad v Bangkoku, přičemž potvrzení zasílá imigrační úřad zpět také poštou v ofrankované obálce, kterou je nutné zaslat společně s formulářem hlášení TM47. První varianta – hlášení osobně – je na některých vytížených imigračních úřadech (např. Chiang Mai, Phuket, Pattaya, Trat, Bangkok atd.) záležitost pomalu na celý den. Druhá varianta – hlášení poštou – je někdy nespolehlivá a není neobvyklé, že se formulář s hlášením a zpáteční obálkou někde ztratí, nebo se vám nevrátí potvrzení a v takovém případě je to problém cizince, nikoliv imigračního úřadu.

Od dubna 2015 imigrační úřad konečně spouští dlouho očekávanou a vymodlenou variantu 90-ti denního hlášení on-line, přes internetovou aplikaci thajského imigračního úřadu. Dle čtvrtečního tiskového sdělení hlavního imigračního úřadu je možné hlášení podat elektronicky na internetové adrese https://extranet.immigration.go.th/fn90online/online/tm47/TM47Action.do, popřípadě se do aplikace lze dostat přes hlavní webové stránky imigračního úřadu na immigration.go.th

Dle úřadu je aplikace zatím funkční jen ve webovém prohlížeči Microsoft Explorer s tím, že s dalšími prohlížeči bude zajištěna kompatibilita později. Aplikaci se mi ale podařilo spustit i v prohlížečích Firefox, Chrome i Safari na počítači s operačním systémem OS X Yosemite (Mac).

90ti denni hlaseni TM47

Hlášení elektronicky on-line je nutné podat nejdříve 15 dní a nejpozději 7 dní před stanoveným termínem hlášení. Pokud tyto termíny nestihnete, pak je možné využít lhůty pro osobní podání, které jsou 15 dní před až 7 dní po stanoveném termínu hlášení.

Čtěte také:  Delší pobyt v Thajsku na turistické vízum

Elektronické hlášení probíhá ve dvou fázích. První fáze je podání hlášení, které má 4 kroky. Druhá fáze je získání a vytištění potvrzení o hlášení, které je nutné mít v cestovním pasu. Lhůta na vyřízení hlášení je 7 dní. V aplikaci si lze v reálném čase ověřit, zda již bylo vaše hlášení vyřízené či nikoliv.

Pro podávání elektronického 90-ti denního hlášení vydal imigrační úřad uživatelský manuál, který je k dispozici ke stažení zde 🙂

V případě, že cizinec, který má povinnost provést každých 90 dní hlášení svého pobytu a adresy, svojí povinnost nesplní a hlášení neprovede, může být pokutován ve výši 2.000 THB, popřípadě tato pokuta může být navýšena na 5.000 THB v případě zadržení imigrační policií, plus může být uložena další pokuta do výše 200 THB za den, dokud povinnost hlášení nebude splněna.

Pokud před termínem hlášení opustíte Thajsko, termín již není platný a nový termín 90 dní se počítá ode dne, kdy znovu vstoupíte na území Thajského království.

V případě, že by jste potřebovali asistenci, je možné kontaktovat linky imigračního úřadu Immigration Services Hotline 1178 a 1111.

Doufejme, že celou elektronickou novinku thajského imigračního úřadu bude provázet co nejméně problémů 😀

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

2 komentáře

  1. Martin Kirschner

    To jsou zajímavé informace. Thajsko už přestává být rájem jakým bývalo a stává se z něho byrokratický ráj hlavně pro cizince. V článku nezaznělo, jestli se za to opětovné přihlášení na 90 dní něco platí, nebo ne.

    Tak, jako tak v tom vidím, jenom další způsob jak z cizinců vyždímat další peníze, hlavně od lidí, kteří odešlou špatně prohlášení, ve špatném termínu, nebo ho nepošlou vůbec.

    • V tomto konkretnim pripade je to ale krok kupredu. 90ti denni hlaseni museli podavat cizinci, kteri pobyvaji v Thajsku dlouhodobe na Non-immigrant vizum, i pred tim. Dalo se to jen osobne, nebo postou na centralu do BKK. Nyni to jde i elektronicky coz je prave posun k lepsimu. Neplati se za to nic nikdy, ani kdyz to udelate osobne, nebo postou nebo elektronicky. Jde jen v podstate o nahlaseni adresy. Pokud to neudelate v terminu, zaplatite za kazde nenahlaseni 2.000 THB pokutu plus pri dalsim prodluzovani pobytu muzete mit znacne problemy a pobyt vam tak kvuli porusovani zakona nemusi prodlouzit. Nicmene, to ze v Thajsku vladne prebujela byrokracie, s tim souhlasim a ze v Thajsku to jde od desiti k peti, tak s tim taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *