Sak Jan Thajske ochranne tetovani

Sak Jan – Thajské ochranné tetování II

Můj článek Sak Jan – Thajské ochranné tetování o tradičním ochranném tetování v Thajsku inspiroval mnoho lidí k pořízení Sak Jan. Mezi nimi i mého dobrého přítele Wendiho, který se zároveň aktivně věnuje studiu buddhismu a praktikování meditace v Thajsku a Kambodže a má o thajském buddhismu značné znalosti. Wendi o ochranném tetování Sak Jan napsal další pokračování, které vám dnes níže předkládám jako druhou část článku Sak Jan – Thajské ochranné tetování:

Již delší dobu jsem o Sak Jan uvažoval, ale až teprve článek Sak Jan – Thajské ochranné tetování přispěl k realizaci.

Ale začněme úplně od začátku. Když jsem před 16ti lety přijel poprvé do Thajska nemohl jsem si nevšimnout několika mnichů, kteří byli celí potetovaní různými obrázky a nápisy. Přestože na první pohled toto tetování vypadá jinak, než co vytváříme u nás, ihned jsem si pomyslel: „pane ty jsi musel být za mlada pěkný divoch, a teď když jsi mnichem, tak ti to překáží, ale už nejde to odstranit – haha“. Samozřejmě jsem byl úplně mimo a vše jsem se dozvěděl o mnoho let později. Mniši právě Magické tetování používají jako pomůcku na své duchovní Cestě. Pokud jste ještě nečetli článek Sak Jan – Thajské ochranné tetování, pak teď je na to ta pravá chvíle.

Jak jste se dočetli, jedná se v podstatě o Jantry, které se nekreslí na látku, ale tetují se přímo na kůži člověka za různým účelem. Tetování se provádí třemi postupy:

1. Elektrickým strojkem (nejčastěji v tetovacích salonech)

2. Tradičně Bambusem – slyšel jsem, že je to prý v Thajsku zakázané, protože s tím bylo spojené velké riziko infekce. Bambus není kovová jehla a tak ho v podstatě nelze nikdy na 100% sterilizovat. Pokud vím, tak toto tetování je jen na povrchu kůže a tudíž není tak bolestivé.

3. Tradičně jehlou – toto je ten nejlepší, ale také nejbolestivější způsob magického tetování používaný po tisíce let. Dnešní moderní, naprosto sterilní Multijehla se skládá z několika slaboulinkých jehel, kdy každý bod je cca 5 vpichů v jednom. Bolestivost kolísá od velmi mírné až po skoro nesnesitelnou, která je naprosto totožná s bolestí, kterou způsobí bodnutí vosou nebo včelou. Tento způsob tetování se neuvěřitelně rychle hojí – v podstatě již druhý den je zarudlá kůže pryč, tetování je suché a kůže je jen mírně nateklá.

Na Magické tetování se v Thajsku tradičně používá černý, nebo někdy i modrý či červený inkoust. Málokdo ovšem ví, že existuje i takzvané  „Neviditelné tetování“. Zatímco my Evropané chodíme často polonazí,  jen aby všichni mohli obdivovat naše „cool“, často velmi duchapřítomné obrázky, někteří Thajci si nepřejí, aby někdo věděl, nebo viděl, že jsou tetováni. Právě tento druh klientů vyhledává Tetovací mistry, kteří používají nejen inkoust, ale i speciální čirý olej. Takovéto tetování je pouhým okem naprosto neviditelné, lze ho pouze lehce cítit při dotyku a jediná možnost jak ho spatřit je pouze při extrémním přehřátí organismu – kdy tetovaná plocha zrudne jiným odstínem než zbytek těla. 

Magické tetování v Thajsku vždy prováděli poustevníci nebo chcete-li „svatí muži“, kterým se v Thajsku říká ปู่ฤาษี  – Pů Rrh Sí. A nebo buddhističtí mniši. Takovéto tradiční tetování se provádělo buď v Buddhistických chrámech nebo v příbytku poustevníka, ve speciální místnosti s velkým oltářem – ve svatyni. 

V prvním článku jsou popsány 4 nejznámější místa, kde je možno v Thajsku získat magické tetování. Domnívám se, že jsem jediný, který po přečtení tohoto článku nelitoval peněz a času a všechny navštívil:

1. Buddhistický chrám Wat Bang Phra v Nakhon Chaysri v provincii Nakhon Pathom.

Bohužel, zdejší opat, velký mistr meditace a učitel tetování Luang Pho Phern v roce 2004 zemřel a s ním odešla i veškerá sláva a lesk tohoto místa. Chrám působí dojmem úpadku. Nechci hanět zdejší tatéry jen na základě mojí krátké návštěvy, snad jen dovolte malé upozornění – než se necháte tetovat, prohlédněte si umělcovu tvorbu, pokud se Vám nebude líbit kvalita provedení, po vytetování už je pozdě. Nicméně toto místo mohu doporučit pro opravdové šetřílky a držgrešle, protože zde se ceny za tetování za posledních 100 let nezměnily a tak je to v podstatě zanedbatelná částka, která se běžně věnuje klášteru jen za menší obřad nebo za posvěcení.

Luang Por Phern
Luang Por Phern

2. Dalším velmi známým chrámem je Wat Keam v San Patong v provincii Chiang Mai.

Zní to neuvěřitelně, ale musel jsem docestovat až na místo, abych se dozvěděl, že i zdejší opat a mistr tetování Phra Ajarn Gamtawn není naživu. Na rozdíl od Kláštera Bang Phra zde s mistrem v roce 2010 odešla i možnost získat magické tetování.

Phra Ajarn Gamtawn
Phra Ajarn Gamtawn

3. Ajarn Kob (čti Adžán Kob) a Ajarn Oh (čti Adžán O) v Lum Phli v provincii Ayutthaya.

Ajan Kob vypadá jako poustevník, který právě vylezl z džungle, a jeho syn vypadá jako jeho o něco mladší kopie. Sídlí v rodinném domku, kde celé patro zabírá svatyně s velkým oltářem. Vlevo od oltáře tetuje a světí Ajan Kob a vpravo syn.

Ajarn Kob a Ajarn Oh
Ajarn Kob a Ajarn Oh

Nějaký Rus si z tohoto místa udělal zlatý důl. Cestovky mu sem posílají ruské turisty, kteří chtějí magické tetování a on vše zařizuje a překládá. Musím říct, že ten ruský bratr má můj obdiv, našel to správné místo a dokázal ho využít. Na rozdíl od ostatních míst je tu vše předem jasné, mají tu totiž několik katalogů janter. V klidu si tak můžete vybrat, která jantra se vám líbí, a hlavně u každé je krátký popis její funkce a cena.

Ajarn Oh
Ajarn Oh

Ceny začínají na cca 1.000 THB za jednoduché jantry, které se jednoduše posvětí a končí na 30.000 THB za velké a složité obrazce mýtických bytostí, na které je potřeba pro posvěcení přinést jako obětinu mimo jiné i prasečí hlavu. Ajan Kob na mne velmi dobře zapůsobil a pravděpodobně si nechám další tetování zhotovit od něj.

Ajan Kob - Vše je sterilní, jehla, inkoust i mistrův pes
Ajan Kob – Vše je sterilní, jehla, inkoust i mistrův pes

4. Ajarn Noo Kanpai (čti Adžán Nů Kanpaj) v provincii Pathum Thani

Čtěte také:  Škorpioni – Smažení brouci VIII.

Ajarn Noo Kanpai je nejznámější mistr sak jan nejen v Thajsku, ale i na světě. I on začínal jako učedník ve Wat Bang Phra, ale opravdu ho proslavila před deseti lety holywoodská hvězda Angelina Jolie. Za sak jan “pět řad” tehdy zaplatila 2.000 THB (v té době 2.000 Kč).

Ajarn Noo Kanpai a Angelina 2004
Ajarn Noo Kanpai a Angelina 2004

Od té doby se mu dostalo v obrovském množství mediální popularity a hlavně peněz. Popularita mu přinesla příliš mnoho klientů, což logicky vedlo k drastickému zvýšení cen. Kdyby každému zájemci účtoval 2 000,- THB, pak i kdyby tetoval 24h/denně, stejně by od jeho domu vedla fronta zájemců až do Pekingu.

Ajarn Noo Kanpai
Ajarn Noo Kanpai

Ajarn Noo Kanpai se stal velmi slavným a bohatým mužem, což rozdělilo Thajsko na 2 tábory: jedni ho vychvalují a druzí tvrdí, že sak jan nejde dělat jako velký byznys a nemají ho rádi. Podle mne je s obdivem, že popularitu i bohatství duchovně ustál a pokračuje v tetování.

Domnívám se, že Ajarn Noo Kanpai je mistr sak jan vysokých kvalit a jeho odpůrci mu hlavně závidí jeho “těžce” vytetovaný majetek (cca 100 milionů THB) a také zřejmě nemají dostatek finančních prostředků, aby se mohli zařadit mezi jeho klienty.

Wendi

Odkazy:

Čtěte také:  สักยันต์ - Sak Jan - Thajské ochranné tetování

.

O mně

.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

11 komentáře

 1. mě by zajímalo, když má žena vytetovaný velký kříž na rameni, co to znamená. Je to také ochrana, nebo mladická nerozvážnost?

  • Rozhodne to neni thajske ochranne tetovani. Thajske ochranne tetovani je velmi specificke a poznate ho na prvni pohled podle khmerskych znaku. Spis bych to tipoval na tu mladickou nerozvaznost. Tetovani zen je i v dnesnim modernim Thajsku spolecensky citlive tema a stale spise neprijatelne.

 2. již jsem navštívil Thajsko několikrát a moc mě okouzlilo. Budu se sem určitě vracet. Zajímá mě Thajská mentalita, kultura a hlavně budhismus ( v současné době asi nejmírumilovnější, upřímné náboženství). Při některé další návštěvě bych si chtěl nechat udělat tetování Sak Jan. Jezdíme hlavně na Koh Samui – tady asi není možnost ? Letos jsme tu byli celý duben a bylo to opravdu super. Na ostrově je spousta míst k navštívení.
  Jinak moc děkuji za články jsou super
  Venda

  • Diky Vendo. Buddhismus ani tak neni nabozenstvi jako spis zivotni filozofie. Jako jedno z mala „nabozenstvi“ nema Boha jako ustredni postavu. Co se tyce Sak Jan tak momentalne bohuzel nevim o nikom kdo dela Sak Jan na Samui. Ja mam ze Samui dve tetovani, ale delal mi je tam jeden poustevnik, ktery tam vsak byl nahodou na navsteve a trvale tam nepobyva. Navic nebylo jednoduche se k nemu dostat. Ale pokud chcete Sak Jan od opravdoveho mistra Sak Jan, pak doporucuji Ajarn Noo (Adžán Nů) v Bangkoku. P.

 3. Píšete, že tetování žen není moc společensky přijímané. Znamená to, že by mi mohli odmítnout udělat sak jant?

  • Spolecensky spatne prijimane je tetovani mistnich zen. Cizinky vnimaji thajci naprosto jinak. Neni to stejne, kdyz ma tetovani thajska zena a cizinka. Odmitnout udelat sak jant – pokud by se tak stalo, pak stoprocentne ne kvuli tomu, ze jste zena. Nekdy to mistr odmitne, kdyz usoudi, ze clovek, ktery ho o tetovani zada si takove tetovani nezaslouzi z nejakeho duchovniho duvodu.

 4. No neprijde mi uplne spravne vyjadreni, ze v Wat Bang Phra si tetovani nechavaji delat jen drzgresle. Zakladem preci je, ze se za sak yan neplati. Je to v podstate darek. A to ze za to nekdo chce 25000 a dostanu k tomu certifikat pravosti uz uplne postrada smysl preci.

  • Clanek sice psal Wendi a ne ja, nicmene bych si dovolil se k tvemu komentari vyjadrit z meho pohledu. Wendi pise s jistou nadsazkou a snazi se o tom psat s jistou davkou humoru, neni tedy treba to brat uplne tak osobne a doslova. Bohuzel slava Wat Bang Phra je ta tam, a s Luang Pho Pern v roce 2004 odesla do vecnych lovist i cela slava mistniho tetovani Sak Jan. Wendi tam hlavne chce sdelit, ze proste zdejsi mistri to jiz tak dobre neumi a s umem mistnich mnichu nemusi byt kazdy spokojeny. Ono by to tetovani melo byt taky trochu na pohled hezke ze. To co rikas, ze se za Sak Jan neplati, tak to neni vubec pravda. A uz vubec to neni darek. Penize jsou nedilnou soucasti obradu Sak Jan. Za kazdy Sak Jan se tedy plati a zadarmo ti ho neudela ani ten nejvetsi a nejskromnejsi poustevnik z dzungle. Ja mam nejlevnejsi Sak Jan co na tele mam asi za 60 Bahtu, ale i v tomto pripade jsem musel zaplatit, jelikoz ten obrad bez penez proste nikdo neudela. To ze Adzan Nu za to chce tolik penez ma sve duvody. Jeden z tech duvodu je totiz ten, ze pokud by za to tolik penez nechtel, tak by tam stala fronta dlouha az do Prahy. A jemu proste nezbyva nic jineho nez nastavit pravidla tak, aby to tak nebylo. Zvolil tedy selekci pomoci penez. Navic Adzan Nu je opravdovy mistr a momentalne neexistuje lepsiho mistra Sak Jan. Nejde jen o to, aby tetovani dobre vypadalo, ale aby bylo predevsim funkcni a Adzan Nu do sveho tetovani opravdu velmi dobre vlozi energii tak, ze tetovani je energeticky silne. To neumi jen tak nejaky mistr. A vseobecne opravdovych mistru co opravdu umi Sak Jan udelat je dnes jiz velmi malo. Navic 25.000 Kc zaplati jen bily cizinec. Vetsina z bilych cizincu to totiz povazuje jen za suvenyr. Coz je vsak spatne. Sak Jan neni suvenyr. Pokud Adzan Nu tetuje Thajce, u ktereho automaticky pocita s tim, ze vi co je Sak Jan, pak to zdaleka neni za tuto cenu. Pokud je clovek beloch a dokaze Adzana Nu presvedcit, ze tam prichazi se stejnych pohnutek jako Thajec, pak to za cenu 25.000 Kc take neni. Smysl Sak Jan neni v tom, ze ho nekdo udela zadarmo nebo za malo penez. Smysl Sak Jan neni ani v tom, ze nekdo vytetuje na kuzi nekomu specificky obrazek. Smysl Sak Jan je v jeho funkcnosti, kterou dokaze zajistit jen opravdovy mistr Sak Jan. Sak Jan je ochranne tetovani, ktere tuto ochranu vytvori specifickym energetickym polem a to neumi kazdy. Toto pole je vytvoreno jednak matrami a jantrami, ktere jsou soucasti vzoru a schopnosti mistra toto tetovani aktivovat tak, aby energeticky zacalo skutecne fungovat. Doufam, ze se mi to podarilo srozumitelne objasnit.

 5. Lukas Danek

  Dobrý den, je možnost aktivovat „Sak Jan“ když uz bylo vytetovane a nebylo delane v Thajsku.
  Popř. Vedel by jste o nekom kdo to v Čechach umi?
  Dekuji moc za odpoved

  • Moznost je, i kdyz je vzdycky lepsi, kdyz i tetovani provede s prislusnym obradem sam mistr Sak Jan. Nicmene pokud jiz mate nejake skutecne Sak Jan tetovani na tele, tak je moznost vyhledat a pozadat mistra o aktivacni obrad a aktivaci. Pocitejte vsak s tim, ze mistr muze odmitnout. V Cechach bohuzel nevim o zadnem mistrovi Sak Jan a je to dost nepravdepodobne, ze by tam nekdo takovy byl. Toto umeni pomalu umira i v samotnem Thajsku a jiz zdaleka tu neni tolik mistru Sak Jan jako v minulosti, cili v Cechach, kde toto umeni nema vubec zadnou tradici, budete tezko nekoho hledat. Teoreticky by vam mohl tetovani „posvetit“ nejaky, v Cechach pobyvajici, thajsky buddhisticky mnich, ale pravdepodobne to nebude mit velkeho ucinku. Mistri Sak Jan musi byt silne a obdarene ciste osobnosti s velmi cistym charakterem a takoveho stavu dosahnout neni jednoduche.

 6. Precital som si članok aj vase viadrenia k tymto posvetnym ochranym tetovaniam a dakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *