Imigranti Rohingya

Bangkok Post: Nacionalismus je pravé náboženství Thajska

Dnes jsem při čtení thajského denníku Bangkok Post narazil na velmi zajímavý kometář problematické situace s muslimskými běženci Rohingya z Myanmaru v Thajsku. Je o to zajímavější, že ho napsala thajská editorka Sanitsuda Ekachai a ne editor cizinec. Ve svém článku totiž jako jedna z mála thajců nazývá věci pravými jmény a je velmi neobvyklé slyšet od thajců v podstatě jakoukoliv sebekritiku nebo kritiku vlastní země a národa. Myslím, že kritika není vždy špatná a nežádoucí. Naopak díky kritice je možné se někam posunout, něco změnit k lepšímu. Thajci kritiku však přijmout téměř nedokážou, a už vůbec ne od cizince. Jsou v této věci také velmi vztahovační s přehnanými a neadekvátními reakcemi. To co píše Sanitsuda ve svém článku je výstižné, a proto vám níže nabízím svůj český překlad.

„Během posledních měsíců se thajská společnost shodla, že vrátit zoufalé muslimy Rohinghya zpět na moře a ponechat je jejich osudu, je jedině správné.

Zapálené svíčky a slavnostní modlitby zaplnily v pondělí chrámy po celé zemi, kdy oddaní buddhisté při oslavách svátku Vesak (Visakha Bucha) slibovali, že půjdou ve stopách Buddhy. A svět je v rozpacích. Jak může být země, která se pyšní tím, že je centrem Buddhismu, tak krutá?

Vždy, když se Thajsko dostane do světových titulků – díky nucené či dětské prostituci, otrocké práci, obchodu s lidmi,  nebo politickému násilí – svět se ptá: jak může buddhistická země páchat takové zločiny?

Moje první reakce je zjednodušit otázku. Není to příliš pohodlné spojovat něčí víru s jejich činy? Ostatně, všechna náboženství, ne jen Buddhismus, učí lásce a soucitu. A podívejte se, jak se lidé navzájem zabíjejí ve jménu víry.

Je to také velké nepochopení, myslet si, že věřící lidé nemohou páchat násilí. Pravdou je, že čím více jsou lidé čestní, tím více sahají po násilí jako prostředku eliminace všeho, co vidí jako hřišné. Čím více náboženské vášně, tím více násilí. Příklady se to jen hemží, jak zde tak v zahraničí. Je zajímavé, jak mnoho thajských buddhistů, reaguje na tuto otázku. Zde jsou některé reakce:

 • Proč nás nazývat nehumáními? Již poskytujeme přístřeší pro více než 100.000 vysídlených lidí prchajících před boji z Myanmaru. Teď je čas, aby jste vy ukázali vaší lidskost, přijetím těchto lidí z lodí; Thajsko má omezené zdroje.
 • Jsme laskaví; proto jim poskytujeme jídlo a vodu, abychom jim pomohli dostat se tam, kam chtějí, protože Thajsko není jejich cílová země. Není to snad dostatečné?
 • Jsme hodní, ale nemůžeme nést dlouhodobé sociální problémy, které sebou přistěhovalci přinášejí.
 • Laskavost nebo její nedostatek není tím problémem. Nemůžeme za příval těchto lidí. Je to důsledek západního kolonialismu a jeho politiky „rozdělit a vládnout“. Západ musí přijmout zodpovědnost.
 • Proč pomáhat lidem, kteří si mohou dovolit zaplatit pašerákům lidí k vydělání peněz v zámoří?
 • Jsme laskaví, ale muslimové jsou agresivní a mají příliš mnoho dětí. Ohrožují národní bezpečnost, což ještě prohloubí problémy na samotném jihu Thajska.
 • Máme soucit, ale nemůžeme pomoci všem trpícím na tomto světě. Pokud nemůžeme pomoci, musíme praktikovat Buddhismus použitím zásady ubekkha nebo klidem a ovládnutím emocí.

Z těchto reakcí, což jsou jen pouhé snahy, ospravedlnit jejich chladná srdce, mně ta poslední rozčiluje nejvíc.

Strach vyživovaný předsudky často žene lidi ke krutým rozhodnutím. Život je plný těžkých dilemat, což všichni víme. Možná s tou volbou nesouhlasíme, ale rozumíme jí. Ale prohlásit, že vaše nehumánost se opírá o Buddhu, aby jste se nadále cítili sami před sebou dobře, je pro mne pokrytectví a krutost do extrému. A je to také  naprosté zneužití Buddhova učení.

Mohu vám nabídnout odpověď na otázku, proč je buddhistická země plná neřestí v buddhismu zakázaných? Je to proto, že nejsme skuteční buddhisté. Naše převládající krédo je nacionalismus. Rasistický nacionalismus, abych byla přesná, jelikož naše „thajství“ je založeno na mýtu čisté thajské rasy. Proto je to pro mnoho znás tak jednoduché, dělat, že nevidíme utrpení jiných etnik a ras – ať už jde o doveženou pracovní sílu, lidi z lodí, nebo malajské muslimy na neklidném jihu.

Dalším krédem, kterým se chlubíme je patriarchát a sexismus. Proto sex průmysl tak prosperuje, mnohoženství je kulturně schváleno, násilí vůči ženám je rozšířené a předsudky vůči pohlaví jsou nesporné.

Thajský Theravádový Buddhismus, je mezitím, plně provozován za thajského nacionalismu a patriarchátu. To je důvod, proč duchovní jsou ostře proti svěcení žen za mnichy a proč mlčí uprostřed krize s beženci z lodí.

Může se zdát, že Buddhismus je tu dominantní vírou, ale rozšířená chrámová korupce se závažně podepsala na důvěře veřejnosti. Mnišství bylo sníženo na společenském žebříčku pro venkovské mládence. Mniši jsou hlavně poštáci, posílající zásluhy (dobré skutky) našim zemřelým příbuzným. Zastrčené v pohodlné kukle luxusu a privilegií, ztratilo feudální duchovenstvo kontakt s moderním světem a je příliš slabé na to, být pro ostatní morálním kompasem.

Není třeba vyhledat buddhistického kanovníka, abychom zjistili, zda jsme věrní své víře. Podívejme se, jak se chováme k těm, kteří jsou slabší než my, to je ten skutečný odraz našich srdcí.“

(Zdroj: Bangkok Post – Sanitsuda Ekachai – „Nationalism is Thailand's true religion“ – překlad Pavel Bergman)

Čtěte také:  Hadi v Thajsku a Kambodži III. Létající Hadi

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

11 komentáře

 1. On už se začíná měnit náhled na nelegální imigranty i v českých dosud pravdoláskařských sluníčkových multi-kulti médiích. Viz dole.

  Jenom za tento weekend z moře u Itálie vylovili přes pět tisíc ilegálních imigrantů do Evropy. Běženci jsou hlavně muslimové, a to, že si je na vlastních lodích vozíme do Evropy, je kontinentální sebevražda.
  Jenom pár čísel pro orientaci: Do Itálie se letos vypravilo – hlavně z Libye – přes čtyřicet tisíc lidí. Odhad do konce roku hovoří o dvou stech tisících. Půjde hlavně o Syřany, Eritrejce a Afgánce. A jak vypadá realita jejich cesty v dnešní praxi? Dostanou se nějak do Libye či Sýrie, odkud startují čluny, zaplatí pašerákům lidí kolem pěti šesti tisíc dolarů za osobu, a pak se vydají na chatrné bárce na nesmírně riskantní cestu. Někteří se cestou utopí. Jiné – křesťany – cestou pobijí jejich muslimští kolegové – uprchlíci. A zbytek vylodí italské a dnes už vlastně skoro evropské loďstvo, a poslední kus jejich vysněné cesty do Evropy je odveze evropskými loděmi. Pak je umístí do táborů a za pár týdnů je bude Unie rozmisťovat do jednotlivých členských států.

  Je samozřejmě zcela nepřijatelné na ty lodě s uprchlíky střílet a potápět je. Skoro stejně nepřijatelné je ale i to, co děláme nyní. To je také, stejně jako by bylo potápění lodí s uprchlíky, počátek genocidia. Ovšem genocidia nás samých. Tím, že si sem ilegální imigranty z milosrdenství sami vozíme, je pomalou sebevraždou původních evropských populací.
  ——-
  Přitom recept je zcela jednoduchý, osvědčený a v praxi vyzkoušený. Austrálie, na kterou je obrovský imigrační tlak z jihovýchodní Asie, uzavřela s Kambodžou dohodu o běžencích. A ty, které australské lodě vyloví z moře, rovnou převezou nikoliv do Austrálie, ale do asijského uprchlického tábora v Kambodži. Rozhodně si zachráněné běžence nepouští na vlastní území.
  ——-
  Sečteno, podtrženo. Thajsko sice přijímá kroky, které z hlediska charty lidských práv mohou být diskutabilní, ale jsou zcela v zájmu thajského národa Pokud podstatou buddhismu, či křesťanství má být schopnost nechat se donekonečna vyžírat bandou primitivů, co touží po lepším životě, pokud si pak máme nechat od takto zachráněných srát na hlavu jak od tlup pandžábských kočovníků usídlených v české kotlině, pokud si pak necháme ubližovat – znásilnění, loupežná přepadení, vraždy atd, pak jsem všemi deseti pro nacionalismus, který tuto verbež bez sklupulí i nároků na potlesk na mezinárodní scéně vykmitne za hranice a pak se jde v klidu, pohodě a hlavně bezpečí pomodlit za lepší zítřky svého lidu.

  • Jenze v tom clanku vubec nejde o nejake imigranty. Ten clanek je hlavne o thajcich a thajske spolecnosti. O thajcich, kteri svuj rasisticky nacionalismus pokrytecky schovavaji za Buddhismus. O to tady bezi. Nejaci imigranti jsou tu naprosto vedlejsi. A o to podstatnejsi je to, ze autorkou toho sebekritickeho clanku je thajska novinarka. Tedy neco celkem dost unikatniho v dnesni dobe. Unikatni je ten clanek tim, ze thajska novinarka otevrene kritizuje sve spoluobcany a chce po nich sebereflexi. O tom je cely ten clanek. Ilegalni imigranti jsou jen spousteci mechanismus. A uz vubec bych do toho nezatahoval tu silenou africkou invazi do evropy, kterou evidentne nekdo musi organizovat a platit. To neni prirozena imigracni vlna zuzovanych rodin, to je normalni rizena invaze, ktera ma nejaky vyssi cil (jaky to presne nevim). Takze to je uplne jine tema, ktere s timto vubec nesouvisi. Tady jde o thajce. O thajce a jejich dlouholety postoj k cizincum a imigrantum jako takovym vcetne bilych imigrantu ze zapadu a jejich pokrytectvi. To je velky problem. Thajci sami opousteji Thajsko a cpou se na zapad a po zapadu chteji, aby je prijal a nechal je tam zit a delaji si na zivot na zapade naroky. Kdyz thajcum evropske staty nebo USA dela problemy s udelovanim viz, tak jsou hned vsichni na zapade thajci kritizovani. Kdyz se vsak cpou jini do Thajska, tak to je hned ohen na strese a to se jim nelibi. O tom to je a o to tady jde. Kazdy i bily cizinec musi pravidelne kazdy rok nebo i nekolikrat do roka podstupovat buzeraci thajskych imigracnich uradu a mnohdy musime sklonit hlavu pred rasisticky motivovanym nevhodnym jednanim, pokud tu chceme byt. Nic jineho nam nezbyva. Thajske urady se letos zamerili na thajske firmy, ve kterych maji podily cizinci a nebo kde jsou jednatele cizinci. Delaji v tech firmach zevrubne kontroly a chteji jich spoustu zavrit. Jako duvod uvadeji, ze chteji zabranit zneuzivani chudaku thajcu bilym muzem. Co na tom, ze tu bily muz utraci nehorazne castky a investuje do thajska a thajske ekonomiky nemale prostredky, mnohdy s velmi pochybnou sanci na navrat vlozenych investic. To ze tu thajci vesele okradaji v techto firmach cizince a cizi spolecniky je v poradku, ale beda, pokud si cizinec dovoli chtit ovladat svoji vlastni firmu, do ktere vlozil sve vlastni penize, to uz podle thajskych uradu „smrdi“ zneuzivanim thajskych obcanu. A o tomhle je ten clanek. Ne o nejakych imigrantech, to je jen zastupna licence.

   • Obávám se aby ta thajská novinářka neměla brzy nějakou škaredou dopravní nehodu. Mluvila mu z duše. Kritizovat thajce je opravdu odvaha. Tím svojí debilním „zachováním tváře“ je to pro ně úplná potupa. U nás by jeden řekl: „hele kecáš, je to tak a tak“ nebo“ jo čeče, máš pravdu, mělo by se to udělat jinak….oni to nedokáží.

 2. S autorkou souhlasim. Ale je velka skoda, ze se vzdy kdyz se objevi nejaky kritik tak se okamzite po thajsky tise odstrani. Autorka uz nepracuje pro noviny a momentalne je pohresovana..

 3. O tom ale nic nevim teda ze by uz pro BP nedelala a ze by byla pohresovana. Ja ji sleduji na Twitteru a normalne tweetuje. Naposledy asi pred 5ti hodinama. Neni to nejaka fama?

 4. Antonín Dvořák

  Nacionalismus a patriarchát je ve světě poměrně běžný 🙂 a v době islámské expanze je pro přežití národů a jejich kultur doslova nezbytný. Je to skoro dvacet let, co jsem byl v Thajsku a jako mladý a odvážný jsem se pohyboval Bankokem zcela mimo turistické trasy a v nočních hodinách, to bych si ve východním Londýně,nebo na pařížské periferii opravdu nedovolil. Po ,,jedenáctém září,, jsem se z médií dozvěděl, že na pláži v mém milovaném Thajsku mladík postřílel několik opalujících se holek. Byl to samozřejmě muslim. Thajci moc dobře ví jaké je islám svinstvo a rasisti to fakt nejsou. Jejich národní sebevědomí je mi velmi sympatické a vážím si jich. Přeju Thajsku dlouhou existenci a jejich Králi stélé zdraví.

  • Zdravy nacionalismus a extremni nacionalismus jsou dve rozdilne veci. Thajci jsou velci rasisti a kazdy cizinec, ktery tu trvale zije tomu musi pomerne casto celit, predevsim ze strany thajskych uradu. Thajci si o bilem cizinci mysli navic, ze je hloupy a nic nevi a neumi. Thajci jsou presvedceni o svych superlativnich schopnostech a nadrazeni vsem ostatnim rasam. To ale clovek pozna az kdyz je tu trvale. Co se tyce islamu v Thajsku, pak k tomu mam jen jedno. Moje partnerka je thajska muslimka, zijeme spolu ve spolecne domacnosti, casto se stykam i s jeji rodinou. Vsichni jsou skveli lide, milujici a obetavi, ani jeden mi islam netlaci a jsou tolerantni k tomu, ze ja muslim nejsem. Muslimska vira moji partnerky a rodiny nijak negativne do meho zivota nezasahuje. Vse je predevsim o lidech.

 5. Každý má právo rozhodnout se koho si pustí do svého domu a není proč mu to vyčítat. Thajci se rozhodli tak jak se rozhodli, tak proč hledat problémy tam kde nejsou. Zneužívání dobroty je v poslední době časté, zejména u utečenců a thajci se rozhodli pomoci, ale do svého domu je nepustit. Tečka, proč na tom hledat víc?

  • Autorem tohoto clanku je thajska novinarka. Pravdepodobne to neni az zase tak jednoznacne jak pisete, protoze pokud by bylo, pak by o tom thajska novinarka jiste nemela potrebu psat. Nesmite si tento clanek v zadnem pripade davat do souvislosti s tim, co se momentalne deje v Evrope, jelikoz se jedna o dve zcela rozdilne veci. U brehu Thajska se vylodili skutecni chudaci, kteri utikaji pred smrti. V Evrope jde o organizovanou placenou invazi, ktera ma sve vyssi cile a zamer. Dale staty EU maji socialni systemy, ktere jsou imigranty zneuzitelne. Thajsko zadne socialni systemy v podstate nema, neni tedy co zneuzivat. V Thajsku v podstate neexistuje nic jako „azyl“ nebo zadost o nej. Nic takoveho tu neni. Bud do Thajska prijedete jako legalni imigrant, ktery navic musi celit takove byrokracii, ktera je zamerne nastavena tak, aby tu radeji zadni cizinci nechteli zustat a nebo se do Thajska proste nedostanete i kdyby jste utikal pred deseti valkami. Jsou to dve naprosto neporovnatelne veci. Chapu, ze je to v Evrope velmi citlive tema, nicmene v Evrope jde naprosto o neco jineho, nez se odehravalo v dobe, kdy autorka tento clanek napsala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *