Pracovni povoleni Thajsko

Nový výklad zákona o práci cizinců v Thajsku

Po mnoho desetiletí Thajsko reguluje práci cizinců za účelem ochrany thajské pracovní síly. Aktuálně platná legislativa, která reguluje práci cizinců v Thajsku je z roku 2008 – Foreign Workers Act, B.E. 2551 – Zákon o práci cizinců (dále jen Zákon). Tento zákon obecně říká, že žádný cizinec nesmí v Thajsku vykonávat žádnou práci bez pracovního povolení – Work permit – od Ministerstva práce, Úřad zaměstnanosti – Ministry of Labor, Department of Employment. Výkon práce bez pracovního povolení je postihnut trestem odnětí svobody v thajském vězení na dobu maximálně 5 let nebo trestem pokuty od 2.000 do 100.000 THB nebo oba tresty společně. V podstatě tedy nesmí žádný cizinec pracovat v Thajsku bez pracovního povolení.

„VÝKON PRÁCE“ VE SMYSLU ZÁKONA O PRÁCI CIZINCŮ

Paragraf č. 4 Zákona definuje „výkon práce“ jako vynaložení energie nebo použití znalostí za úplatu či mzdu, jiné výhody a nebo zdarma! Dle této definice si příslušné úřady vykládají „výkon práce“ tedy dosti široce. Například, pokud cizinec v Thajsku pouze podepíše nějaký dokument, je považován, že v Thajsku vykonává práci a musí si tedy obstarat pracovní povolení od Ministerstva práce ještě před tím, než takový dokument podepíše!

MOŽNÉ ZNEUŽITÍ ZÁKONA VŮČI CIZINCŮM

Tento široký výklad „výkonu práce“ představuje pro cizince v Thajsku potenciální problémy, jelikož téměř vše co cizinec v Thajsku dělá, může být považováno za „výkon práce“ ve smyslu Zákona a tedy podléhá povinnosti zajistit si pracovní povolení. Mnoho cizinců, kteří jsou v Thajsku jen na krátké návštěvě, může skončit porušováním Zákona, aniž by si toho byli vědomi.  Například v případě, kdy thajská strana a zahraniční strana mají obchodní spor a jejich jednání o sporu skončí neúspěšně, není tu vůbec neobvyklé, že thajská strana nahlásí příslušným úřadům, že cizinec pracující pro zahraniční stranu pracuje v Thajsku tím, že se zůčastnil dlouhého jednání bez jakéhokoliv pracovního povolení, a tedy se tím dopustil porušení Zákona. Takticky byl tímto způsobem Zákon i jeho předchozí verze zneužíván proti cizincům po dlouhou dobu.

Čtěte také:  Práce pro cizince v Thajsku a zakázané profese

NOVÝ OMEZENÝ – ÚZKÝ VÝKLAD ZÁKONA

Úřad zaměstnanosti Ministerstva práce a Úřad výboru pro investice (The Office of Board Of Investment) si vyžádali stanovisko od Rady státu (Council Of State), což je oficiální legislativní poradce thajské vlády, k definici „výkonu práce“ ve smyslu Zákona. Rada státu vyložila definici „výkonu práce“ ve smyslu Zákona omezeně – úzce, citující ekonomické opodstatnění.  Rada státu prohlásila, že duchem a smyslem Zákona je ochránit práci thajců. Paragraf č. 7 Zákona stanovuje klíčové aspekty při určování práce povolené vykonávat cizincům.

Mezi tyto aspekty patří národní bezpečnost, příležitost zaměstnání thajců a poptávka po práci cizinců jako nezbytné k rozvoji země. Při rozhodování o stanovení kritérií a rozsahu práce, kterou může cizinec vykonávat, musí Ministerstvo práce vzít v úvahu fakt, zda bude mít taková práce dopad na místní pracovní sílu a vezme tak práci thajcům či nikoliv. Rada státu uvádí, že to zda činnosti týkající se obchodu a investic, jako např. schůzka, seminář, návštěva firmy, speciální a akademické přednášky, technické školení a semináře, nákup zboží a koordinace cestovního ruchu, budou považovány za „výkon práce“ ve smyslu Zákona či nikoliv, musí být rozhodnuto po pečlivém zvážení faktů jednotlivých případů. Aby tyto činnosti byly považovány za „výkon práce“ ve smyslu Zákona, pak takové činnosti musí mít dopad na thajský pracovní trh. Klíčový tedy je dopad na místní pracovní trh. Jakákoliv aktivita, která má dopad na místní pracovní trh, bude brána jako „výkon práce“, který podléhá pracovnímu povolení.

Pokud tedy cizinec pracuje jako zaměstnanec nebo zhotovitel nasmlouvané práce pro organizátora konference nebo semináře za účelem zorganizování konference či semináře, pak je taková činnost „výkonem práce“ a cizinec musí mít pro výkon takové činnosti pracovní povolení. Pokud se však cizinec převážně účastní takové konference nebo semináře bez jakékoliv účasti na jeho organizaci, pak taková činnost není „výkonem práce“ ve smyslu Zákona.

Čtěte také:  Thajská Imigrační politika

V reakci na tento výklad Rady státu vydal v březnu 2015 Úřad zaměstnanosti oficiální Oznámení ve věci aktivit nehodnocených jako výkon práce ve smyslu Zákona o práci cizinců, 2008, ve kterém úřad přesně specifikuje následující činnosti, které nejsou hodnoceny jako „výkon práce“ ve smyslu Zákona. To znamená, že cizinec, který se podílí na kterékoliv z těchto činností, již nemusí mít pracovní povolení od Úřadu zaměstnanosti Ministerstva práce či nemusí úřad uvědomit o takové práci s krátkou dobou trvání.

 1. Účast na schůzce, jednání, konferenci či semináři
 2. Účast na veletrhu, výstavě nebo výstavě zboží.
 3. Uskutečnění jakékoliv návštěvy za účelem obchodu, nebo jednání a vyjednávání o obchodu.
 4. Účast na speciálních a akademických přednáškách.
 5. Účast na technických školeních a seminářích
 6. Nákup zboží na výstavě zboží.
 7. Účast na schůzce představenstva firmy

POVINNOST OZNÁMENÍ PRÁCE S KRÁTKOU DOBOU TRVÁNÍ

Cizinec, který vstoupí na území Thajska na Non-immigrant vízum za účelem nezbytné a urgentní práce po dobu nepřekračující 15 dní, je zproštěn povinnosti zajištění pracovního povolení, avšak pouze pod podmínkou povinnosti písemného oznámení této práce Úřadu zaměstnanosti Ministerstva práce před zahájením takové práce.

ZÁVĚREM

Výklad Rady státu nově stanoví zajímavá kritéria pro veškeré činnosti cizinců, které mají být považovány za „výkon práce“ ve smyslu Zákona. Tedy, že takové činnosti musí mít dopad na místní trh práce a je možné na takovou činnost zaměstnat thajské pracovníky. Jinými slovy to tedy znamená, že veškeré činnosti, které nemají dopad na místní pracovní trh, nejsou považovány za „výkon práce“ ve smyslu zákona a není na ně tedy potřeba mít pracovní povolení. I když právní výklad Rady státu se vztahuje pouze na činnosti vznesené Úřadem zaměstnanosti a Úřadem výboru pro investice, podmínka dopadu na místní trh práce by měla být podle thajských právníků, aplikována i na všechny ostatní činnosti.  To znamená, že definice „výkonu práce“ ve smyslu Zákona již nemůže být vykládána široce k pokrytí všech činností cizinců v Thajsku, jak tomu bylo doposud. Také zneužití výkladu Zákona proti cizincům je do budoucna tímto novým výkladem omezeno. Je tedy zřejmé, že se v tomto případě jedná o velmi pozitivní vývoj, který přináší novou perspektivu na lepší zacházení s cizinci v Thajsku.

Čtěte také:  Důchody a sociální dávky v Thajsku aneb na co mají Thajci nárok

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

8 komentáře

 1. Můžu se zaptat jak je to v případě e-shopu?Potřebuji si kvůli tomu zakládat v Thajsku firmu, nebo se to prostě neřeší?

  • Dokud neni zalobce, neni ani soudce. Nejaky se ale vzdy drive ci pozdeji objevi. Proto bych to resil podle velikosti planovaneho projektu eshopu. Pokud to bude mensi projekt, pak e-shop registrovat na thajce – kamarad, pritel atd., pokud to bude vetsi projekt, pak firmu. Pokud to bude registrovano na thajce, pak vy oficialne nikde nevystupujte, ze pro eshop pracujete a nechte si to pro sebe. Pokud to bude na firmu, a vy budete pro firmu pracovat, pak musite mit pracovni povoleni.

 2. Zdravim Vas Pavle,

  chtel bych se zeptat, jak je to s praci pro ceskeho zamestnavatele ze zahranici. Oficialne pracuji v CR, ale na pracuji v IT a je proto uplne jedno, kde si zapnu pc a tunel do prace, je tohle hodnoceno jako prace? Porusuji tim zakon? Mohou me vypatrat?

  Dekuji

  • Takovych lidi v Thajsku zije mnoho – affiliate marketeri, investori na burze, webdesigneri, grafici, atd. atd. Je to sice trosku na hrane, ale v podstate se da rici, ze zakon tim neporusujete. Chce to ale udrzovat v kazdem pripade nizky profil – coz ostatne plati pro vsechny cizince zijici v Thajsku. Dokonce jedna skupina affiliate marketeru vznesla officialni dotaz na imigracni a turistickou policii, zda takovouto praci porusuji zakon, pokud nemaji pracovni povoleni a jake vizum by spravne meli mit. Bylo jim z oficialnich mist odpovezeno, ze na takovou praci pracovni povoleni nepotrebuji a mohou v Thajsku pobyvat na turisticke vizum. Jenze jsme v Thajsku ze, a co urednik to jiny vyklad zakona. Cili nelze se na to stoprocentne spolehat. Nicmene pokud budete zit sporadanym zivotem a nikomu tu nebudete slapat na „kuri oko“ a nebudete davat duvod k nejakym kontrolam a pripadnym konstrukcim nejakeho urednika – „blbce“, tak muzete byt v klidu. Nejak bych se toho nebal. Horsi bude ten pobyt. Na jake vizum tu dlouhodobe pobyvat. To muze byt celkem spatne resitelny problem.

 3. Zdravím,

  chtěl bych se zeptat, jestli musím mít pracovní povolení i v případě, kdy budu jako dobrovolník učit jógu ve wellness centru, tj. pouze za ubytování a stravu. Pokud chápu správně, tak ano?

  Díky 🙂

  • Ano, podle zakona potrebujete pracovni povoleni a vizum i na praci vykonavanou dobrovolne bez naroku na mzdu ci jine kompenzace. Mnohe organizace, ktere zamestnavaji dobrovolniky si za tuto dobrovolnou praci, nechavaji zaplatit.

 4. Hezký den, měl bych následující dotaz. Pokud koupím nemovitost- apartman do osobního vlastnictví a pře realitní kancelář jej budu pronajímat, je toto považováno za výkon práce?? Peníze z pronájmu půjdou na thajský účet na mé jméno. Děkuji za odpovět

  • Pokud se nebudete nějak aktivně účastnit pronájmu vaší nemovitosti, pak to není práce a nepotřebujete ani pracovní povolení. Nicméně momentálně mají úřady s tímto typem činnosti problém, jelikož je vyvíjen velký nátlak na úřady ze strany hotelů a resortů, kterým berou pronájmy domů a bytů zákazníky. Pokud by jste pronajímal nemovitost pro krátkodobé pobyty tj. méně než měsíc, pak budete pravděpodobně potřebovat hotelovou licenci a to není tak snadné. Některé budovy s apartmány vlastníkům vysloveně zakazují krátkodobé pronájmy. Na Phuketu dokonce začali majitele nemovitostí, kteří pronajímají nemovitosti krátkodobě, zatýkat a soudit. Thajská vláda i uvažuje o zakázání serveru AirBnB v Thajsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *