Exploze Bangkok

Bombový útok v Bangkoku 17.8.2015

K obrovskému překvapení všech zazněly v pondělí 17.8.2015 v 18:55 hodin thajského času výbuchy v centru Bangkoku. Jedna bomba detonovala na sloupu elektrického vedení přímo v komplexu buddhistické svatyně Erawan na křižovatce Ratchaprasong (čti Račprasong) a krátce poté druhá schovaná v motocyklu na stejném místě. Síla exploze způsobila následný výbuch dvou vozů taxi a několika motocyklů a vyvrátila železný plot kolem svatyně. Výsledkem tohoto bombového útoku je 20 mrtvých a 125 zraněných. Mezi mrtvými je podle posledních informací thajské královské policie většina thajců, 5 malajců, 2 z Hong Kongu, 1 ze Singapuru a 2 z Číny. Mezi zraněnými jsou převážně turisté ze zahraničí – hlavně z Číny. Na místě vládl chaos a kusy těl byly rozmetané v blízkém okolí.

Svatyně Erawan, zasvěcená hinduistickému bohu Brahmovi, je velmi frekventovaným místem, které navštěvují především věřící buddhisté z Thajska a turisté z východní Asie. V těsné blízkosti jsou pak oblíbená a také hojně navštěvovaná velká nákupní centra Siam Paragon a Siam Centre a dvě stanice nadzemní dráhy BTS – BTS Chidlom a BTS Siam spojené nadchodem Ratchaprasong  Skywalk. Pro způsobení škody na majetku a životech lidí tedy velmi snadný cíl.

Policie uvedla, že bomba, která vybuchla ve svatyni Erawan, byla improvizovaným výtvorem – 3 kg TNT v trubce zabalené v bílém hadru. Rádius účinosti bomby byl odhadnut na 100 metrů.

Většina zraněných jsou turisté z Asie. Zranění byli odvezeni do dvou nemocnic – Police General Hospital a Chulalongkorn Memorial Hospital. Obě nemocnice mají vážný nedostatek krve a žádají o pomoc potenciální dárce.

Thajská média v průběhu večera také informovala, že v okolí místa výbuchu byly nalezeny dvě další bomby, které měli být okamžitě zneškodněny. Tyto informace však později policie dementovala s tím, že se údajně jednalo jen o podezřelé předměty a armádní pyrotechnici po ohledání nepotvrdili, že se jedná o další výbušniny.

Čtěte také:  Kdo stojí za výbuchy v Bangkoku - 6 teorií a další aktualizace

Útok přišel jako blesk z čistého nebe, neboť Bangkok platí za poměrně bezpečné velkoměsto a teroristické či bombové útoky tu rozhodně nejsou častým jevem. Zatím se k tomuto útoku nikdo nepřihlásil a jakékoliv dohady o původci atentátu na civilisty jsou jen nepodložené čisté spekulace.

Premiér Thajska – generál Prayut Chan-o-cha popřel a vyvrátil zvěsti o tom, že vyhlásil mimořádný stav ohrožení a že přikázal školám a firmám v úterý zavřít své provozy. Nicméně kolem 22:00 hodiny oznámil magistrát Bangkoku, že všech 438 městských škol bude v úterý 18.8.2015 z bezpečnostních důvodů uzavřeno.

Vládní představitelé uvedli, že se jasně jedná o útok s cílem poškodit turistický průmysl a ekonomiku země, jelikož cílem útoku byli především turisté na vytíženém a oblíbeném turistickém místě v centru města. „Lidské oběti byly jasným cílem útoku“, prohlásil Místopředseda vlády a Ministr obrany generál Prawit Wongsuwan. Generál Prawit také řekl, že je příliš brzo na hodnocení útoku, zda byl motivován politicky či se jednalo o teroristický čin. Nicméně mluvčí Ministerstva obrany později večer prohlásil, že bombový útok byl „práce těch, kteří přišli o politický vliv a chtějí zničit ‘šťastné chvíle’ Thajského lidu. Je to pokus o zničení turistického image Thajska a způsobení ztráty obchodnímu sektoru země.“

Jedná se o neobvyklou a v Thajsku ojedinělou událost. Thajsko je i nadále velmi bezpečná země a není důvod se návštěvy Thajska obávat z bezpečnostních nebo jiných důvodů.

Zde můžete shlédnout můj komentář k útoku ve zpravodajství České televize na programu ČT24.

Svatyne Erawan

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Exploze Bangkok

Bangkok bombovy utok

Bangkok bombovy utok

Bangkok bombovy utok

Bangkok bombovy utok

Bangkok bombovy utok

Bangkok bombovy utok

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *