Svatyne Erawan po vybuchu

Kdo stojí za výbuchy v Bangkoku – 6 teorií a další aktualizace

Je 4 dny od pondělního výbuchu v Bangkoku u svatyně Erawan, ke kterému se dosud nikdo nepřihlásil. Policie stále hledá podezřelého muže z video záznamu pouličních kamer, snaží se ve spolupráci s armádou objasnit důvody tohoto nešťastného činu a usvědčit jednotlivce či skupinu osob, která za tímto útokem stojí. Představitelé vlády i policie stále opakují, že zatím nemohou potvrdit, že se jednalo o teroristický čin. O jaký čin se tedy jednalo a kdo za ním může stát? Kdo může mít zájem na lidských životech nevinných lidí a kdo může mít zájem na útok Thajska a jeho diskreditaci v očích zahraniční veřejnosti?

Do této chvíle se objevilo minimálně 6 teorií o tom, kdo může stát za pondělním ničivým útokem, který zanechal 20 mrtvých a více než 120 zraněných lidí. Různé zdroje hovoří o minoritě Ujgurů ze západní Číny, teroristech Islámu, proti vládnímu politickému hnutí červených košil, muslimských separatistech z jižních provincií Thajska či samotné vojenské juntě.

Pojďme se tedy na jednotlivé teorie podívat blíže:

* * * * * * * * * *

 1. UJGUROVÉ

Thajská vláda v červenci 2015 repatriovala skupinu více než 100 čínských Ujgurů, kteří utekli do Thajska před perzekucí z Číny a chtěli se dostat dále do Turecka. Jednalo se o skupinu ujgurských mužů, jejichž ženy a děti thajská vláda v první vlně do Turecka pustila. Tím tedy prakticky Thajsko rozdělilo ujgurské rodiny.

Tento počin thajské vlády způsobil mnoho negativních emocí a hněvu, což může být považováno za motiv pro pomstu.

Záznam z pouličních kamer ukazuje muže, možná ujgurského vzhledu, jak přichází do prostoru svatyně, zanechává na místě batoh  a místo opouští krátce před výbuchem. Svatyně Erawan je navíc mezi čínskými turisty velmi populární.

Policie upozornila, že tento typ bomby nebyl doposud v Thajsku použit a začala s touto teorií pracovat jako s jednou z možných variant.

Na druhou stranu někteří tvrdí, že tato čínská minorita nemá potřebné zdroje ani schopnosti zorganizovat takový útok.

Čtěte také:  Jak se vyhnout podvodu s Jet Ski aneb pozor na půjčovny vodních skůtrů

Tuto teorii v médiích také zavrhl sám premiér Prayuth Chan-O-Cha (čti Prajut Čan Ó Čá).

Ujgurové

 2. ČERVENÉ KOŠILE

Okamžitě po útoku mluvčí thajské vlády Sansern Kaewkamnerd poukázal na to, že za útokem mohli stát ti, kteří nedávno ztratili svou politickou moc.

Zastánci této teorie tvrdí, že stoupenci červených podporující návrat bývalého premiéra Thaksina a mající zájem na rozložení vlády premiéra Prayuta a potopení ekonomiky, jsou dostatečně zoufalí na to, aby se pro takový extrémní čin rozhodli.

Mnoho thajců na sociálních sítích však tuto teorii komentovala s velkými pochybnostmi s tím, že tento útok byl přiliš krutý a bezhlavý, než aby ho provedli thajci.

Další říkají, že navíc tento incident může naopak posloužit současné vojenské vládě jako důvod zůstat u moci déle – vláda může tvrdit, že  země není dostatečně připravena na volby a zavést horší způsoby jak kontrolovat thajskou populaci, čili pro politické odpůrce pravděpodobně kontraproduktivní čin.

cervene kosile

3. THAJSKO – MALAJŠTÍ SEPARATISTÉ

Korespondent BBC Jonathan Marcus byl citován, že tato teorie je možná, protože „separatisté z jihu bojují s thajskou vládou již po více než 10 let“.

Nicméně policie prohlásila, že tento typ bomby nebyl nikdy ve třech jižních provinciích, kde separatisté operují, použit. A Jonathan Marcus sám přiznává, že separatisté v minulosti nikdy neútočili na hlavní město. Navíc jak sám Marcus řekl, útoky a škody na jihu Thajska jsou v poslední době menší.

Šéf armády Udomdej Sitabutr v televizi řekl, že výbuch v žádném případě neodpovídá incidentům z jihu Thajska.

 4. ISIS NEBO JINÉ MILITANTNÍ SKUPINY ISLÁMU

Expert na islámské militantní radikály Angel Rabasa z RAND Corporation řekl, že tyto skupiny své aktivity v Jihovýchodní Asii aktivně rozšiřují. Nicméně, jak sám Angel Rabas uvádí, tato teorie je spíše nepravděpodobná, neboť tito islámští radikálové se obvykle ke svým útokům přihlásí, což se v případě pondělního útoku dodnes nestalo.

Čtěte také:  Děti - žebráci a pouliční prodavači v Thajsku

Policie je stejného názoru a útok s tetoristickými organizacemi nespojuje.

 5. VOJENSKÁ JUNTA

Mnoho červených stoupenců ex-premiéra Thaksina věří, že bombové útoky byly zorganizovány samotnou vojenskou juntou NCPO – National Council for Peace and Order (Národní rada pro pokoj a pořádek), aby si tak zajistila prodloužení své moci a vlády přesvědčením thajské veřejnosti, že země není připravena na volby, poukazujíce přitom na červené košile a Thaksina.

Podporovatelé této teorie také poukazují na podezřelé chování policie a armády a podezřele rychlé vyklizení místa útoku pravděpodobně ve snaze odstranit důkazy.

Nicméně tato verze byla zavržena těmi, kteří ríkají, že NCPO a vláda by tak útokem ztratila mnohem více, jelikož by to mělo velmi vážný dopad na thajský cestovní ruch.

Také je velmi těžké si představit, že by jakákoliv vláda byla schopná spáchat tak krutý čin.

 6. TI NESPOKOJENÍ S POSLEDNÍM ROZDĚLENÍM ARMÁDNÍ MOCI

Objevili se spekulace, že ti, kteří ztratili posledním rozdělením armádní moci a armádní politiky se rozhodli vyjádřit svou nespokojenost velmi smrtonosným způsobem. A to ať ti co ztratili, se jedná o zájmy uvnitř či vně Thajska.

Tato teorie je však některými zase odmítána s tím, že taková extrémní reakce na přerozdělování armádní moci nemá v Thajsku žádnou tradici.

* * * * * * * * * *

Výše uvedené teorie jsou samozřejmě pouhé spekulace a je třeba je tak brát. Jsou to teorie a názory zaznívající momentálně z médií, ze sociálních sítí, z úst thajské veřejnosti a některých odborníků.

Policie prohlásila, že za útokem stojí skupina minimálně 10-ti lidí, z nichž více než polovina byli cizinci. Spojitost s mezinárodním terorismem však policie popírá.

Bylo zveřejněno několik videozáznamů s pravděpodobnými podezřelými a premiér Prayut vyzval thajskou veřejnost o pomoc při hledání podezřelých. Na hlavního podezřelého – muže ve žlutém tričku – který pravděpodobně bombu ke svatyni umístil v batohu, je vydán soudní zatykač a vypsaná odměna 3 miliony THB (odměna byla původně 1 mil. a postupně zvýšena na 2 a pak 3 miliony). Dalších 7 milionů THB odměny nabídl bývalý premiér v exilu v Dubai Thaksin Shinawatra (čti Thaksin Šinawat). Podle výpovědi řidiče taxi muž mluvil cizím jazykem, ale ne angličtinou. Novinář The Times, Richard Lloyd Parry, přišel s informací, že policie již zná jméno tohoto podezřelého – Mohamad Museyin – a má jeho pas. Tuto informaci policie v pátek popřela a dementovala, stejně tak premiér Prayut. Na základě této fámy pak policie a vláda vyzvali veřejnost, aby se zdrželi šíření nepodložených fám a nevhodných komentářů na sociálních sítích s upozorněním, že se může jednat o porušení zákona a trestný čin s příslušnými následky. Hledali se další dva podezřelí – v červené a bílé košili, kteří stáli blízko muže ve žlutém tričku a policie je měla za jeho komplice. Oba muži se však sami přihlásili na policii, byli vyslechnuti a propuštěni s tím, že s událostí nic společného neměli.

Svatyně Erawan byla znovu otevřena pro veřejnost ve středu 19.8.2015. Lidé na místo přináší květiny, zapalují svíčky a vonné tyčinky na vyjádření soustrasti s obětmi útoku. Celá oblast je samozřejmě střežena policií a vojskem. Stejně tak byla bezpečnost posílena na frekventovaných místech v metropoli a všech letištích v zemi.

Osobně bych chtěl všem, kteří směřují do Thajska nebo plánují v blízké budoucnosti návštěvu Thajska, říci, aby zachovali klid a svou cestu nerušili z důvodu tohoto konkrétního útoku. Thajsko je na tom s bezpečností velmi dobře, v mnoha ohledech lépe než Česká republika. Podobný útok se dnes může stát všude na světě včetně naší rodné země a přesto by to jistě nebyl důvod pro občany České republiky, aby se následně stěhovali z ČR pryč nebo své zahraniční přátele zrazovali z návštěvy celé země. V případě Thajska je to naprosto stejné.

Čtěte také:  Thajská politická krize 2013/2014 aneb demokratická diktatura

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *