Bangkok Svatyne Erawan

Svatyně Erawan Bangkok

ศาล ท้าว มหาพรหม – Sán Tháu Maháphrom je zasvěcena bohu jménem Brahma. Tento hinduistický bůh je jedním ze tří nejvyšších bohů v hinduistickém panteonu (Višnu, Brahma a Šiva). Uctívání hinduistických božstev má v Thajsku dlouhou tradici, která nezanikla ani po nástupu Buddhismu. Thajci nazývají Brahmu – Phra Phrom, a věří, že je ochráncem a nositelem štěstí. Tradičně ho umisťují do malých svatyní postavených před domem, bankou,  obchodním centrem,  nebo třeba i před školou nebo nemocnicí.  Brahma má čtyři tváře otočené do čtyřech světových stran. Od vstupu do svatyně po směru hodinových ručiček jsou to:

 • První tvář reprezentuje zdraví, klid a mír
 • Druhá tvář reprezentuje životní, lidské štěstí
 • Třetí tvář reprezentuje dobré vztahy v rodině a partnerství
 • Čtvrtá tvář reprezentuje ochranu před zlem a neštěstím
Svatyne Erawan Bangkok

Historie

Erawan Shrine stojí na křižovatce Ratchadamri a Ploenchit Road. Ulici Ratchadamri nechal vybudovat v roce 1902 král Ráma V. Ale křižovatka zde vznikla až v roce 1920, kdy král Ráma VI. nechal postavit ulici Ploenchit.

V roce 1950 zažil Bangkok první fázi modernizace, do města začalo přijíždět mnoho cizinců a tak se vláda rozhodla postavit moderní hotel – Erawan Hotel – který dostal název podle cestovního zvířete, které používá jako dopravní prostředek hinduistický bůh Indra. Celých šest let  provázelo stavbu mnoho tragických neštěstí a nehod. Ještě před dokončením se vedení hotelu obrátilo na  „svatého muže“ a astrologa  jménem Luang Suwichanpat,  aby vybral nejvhodnější datum pro slavnostní otevření.

Luang Suwichanpat jim sdělil, že na této křižovatce došlo ke střetu starověkých hinduistických bohů a moderního světa, což vyústilo v sérii neštěstí. Základní příčinou všech problémů bylo, že nikdo neuspořádal slavnostní obřad, kterým by informovali místní božstva o záměru vystavět hotel. Také je nepožádali o svolení, a ještě ke všemu hotel pojmenovali Erawan. Nešťastné bylo podle něj také datum položení základního kamene.  Luang Suwichanpat uspořádal tedy příslušné ceremonie, obřady a poradil vedení hotelu, ať na křižovatce – na hotelovém pozemku, vystaví svatyni se sochou Brahmy. Jakmile byla svatyně vysvěcena, okamžitě – jako mávnutím kouzelného proutku – se přestaly dít neobvyklé nehody. Smůla a neštěstí opustilo celou oblast. Zajímavostí je, že v každé svatyni žije obvykle nějaký duch. Luang Suwichanpat označil, že Svatyně Erawan se stala domovem pro ducha Phra Pinklao. Phra Pinklao byl bratr krále Rámy IV. Phra Pinklao byl prý po své smrti v roce 1866 povolán do hinduistického nebe, kde byl jmenován služebníkem Brahmy.

Čtěte také:  Tam Bun - Thajský dobrý skutek I.

Zatímco původní Erawan Hotel byl zbourán v roce 1987, svatyně byla zachována, a na stejném místě byl v roce 1991 postaven soukromý hotel Grand Hyatt Erawan Bangkok.

V následujících desetiletích věřilo v magickou moc svatyně více a více lidí. Ať již tomuto příběhu věříte nebo ne, zajímavé je, že tato oblast se opravdu stala komerčním centrem Bangkoku.  V roce 1960 zde byl, v podstatě naproti přes ulici, postaven první obchodní dům Daimaru a v roce 1990 World Trade Center (nyní Central World). Křižovatka Ratchadamri vešla ve známost jako „Křižovatka Bohů“.  Díky této víře, mají v podstatě všechny okolní budovy postavené v posledních 40 letech, svoji hinduistickou svatyni zajišťující ochranu a harmonii ve stylu Feng Shui.

Svatyně u Křižovatky Bohů Umístěné před budovou Hinduistické božstvo
Phra Trimurti  svatá trojice Central World Plaza Brahma, Višnu a Šiva
The Indra Shrine Amarin Plaza Nejvyšší vládce všech Bohů
The Narayana Shrine Inter-Continental Hotel Višnu a Garuda
The Goddess Lakshmi Gaysorn Plaza Lakšmí je manželka Višnu
The Lord Ganesh Shrine Central World Plaza Ganéša je syn  boha Šiva

V sedmdesátých letech proslavila tuto svatyni hongkongská filmová herečka Deborah Lee, jež tvrdila, že Brahma v této svatyni jí splnil všechna její přání. Od té doby je svatyně hojně navštěvována turisty z celé  Číny a Tchaiwanu.

Nejpopulárnější přání

 • Dvojice žádají nechť se jim narodí miminko
 • Studenti žádají nechť ve škole úspěšně složí zkoušky
 • Zamilovaní žádají nechť je jejich láska opětována
 • Výhra v loterii
 • Štěstí v podnikání
 • Uzdravení

Obětiny

Nejčastější obětiny tvoří květinové girlandy, květy nebo poupata lotosu, ovoce,  vonné tyčinky, svíčky. Velmi populární je i darování dřevěných slonů. Nejzajímavější obětinou je zde poděkování tancem.  Pro tento zajímavý rituál zde nabízejí své služby profesionální tanečnice.  Poděkování tancem začíná společnou modlitbou, tanečnice se společně s klientem pomodlí a poté zatančí.

Čtěte také:  Svátek Songkran - Thajský Nový rok aneb hrátky s vodou

Pokud chcete, můžete se přidat a poděkovat Brahmovi tancem společně.  Před svatyní prodávají ženy v malých klíckách ptáčky, kteří přináší štěstí těm co je vypustí na svobodu. Tělesně postižení prodavači zde také prodávají losy, u kterých je garantována větší pravděpodobnost výhry.

Peníze

Pokud přinesete Brahmovi kytičku utrženou ve vaší zahrádce a sami zatančíte, pak to máte zadarmo. Ti ostatní si mohou obětiny koupit na místě. Také je možno zaplatit tanečnicím, a nebo přispět přímo hotovostí do zdejší kasičky. Zisk z provozu svatyně jde na provoz, údržbu a opravy svatyně. Zbývající peníze jsou použity pro charitativní účely pod správou hotelu Grand Hyatt Erawan Bangkok.

 2 tanečnice  260 THB  cca 180 Kč
 4 tanečnice  360 THB  cca 250 Kč
 6 tanečnic  610 THB  cca 430 Kč
 8 tanečnic  710 THB  cca 500 Kč

Incidenty

Svatyně Erawan bohužel není známa jen jako dějiště zázračně splněných přání, pohody a klidu.

 • 1991 – se o velké pobouření veřejnosti postaral jeden z návštěvníků, který zde jako obětinu zanechal pornokazetu.
 • 2006 – psychicky narušený jedinec napadl sochu Brahmy a kladivem ji rozbil. Dva pouliční  metaři se mu snažili zabránit v další destrukci a bohužel, při této rvačce přišel dotyčný o život.
 •  2010 – 2014 – Křižovatka Bohů se několikrát stala místem demonstrací, z nichž některá přerostla i v otevřený konflikt.
 • 2015 – tragický výbuch bomby – 20 mrtvých a 125 zraněných

Budoucnost

Pevně doufám, že tímto temná minulost Svatyně Erawan končí a zdejší svatyně se stane krásným a bezpečným poutním místem nejen pro zdejší věřící, ale i pro návštěvníky z celého světa.

Vanocni noc u svatyne Erawan

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *