Thajske letecke spolecnosti

Letecké společnosti v Thajsku

Thajsko je velká země a vzdálenost několik set km tu není žádná vzdálenost. Z nejjižnějšího cípu na hranici s Malajsií k nejsevernějšímu na hranici s Laosem se člověk může projet pěkných 2.000 km a ze západu na východ zase nějakých skoro 1.300 km. A vzhledem k tomu, že lidé z nějakého důvodu mají potřebu se neustále přesouvat, a že Thajsko ročně navštíví téměř tři desítky milionu turistů, je jasné, že je v Thajsku velká poptávka po pohodlné, rychlé a pokud možno levné přepravě. Tento fakt dal tedy vzniknout slušnému počtu thajských leteckých společností – klasických, a především nízkonákladových, které zvlášť v několika posledních letech zažívají rozmach. Společně s leteckými společnostmi má Thajsko také slušnou síť mezinárodních i národních letišť. Pokud se tedy chcete po Thajsku přepravovat pohodlně, rychle a zároveň i relativně levně, pak se rozhodně nebojte létat. Níže vám tedy představím nejdůležitější letecké společnosti působící v Thajsku, pěkně na jednom místě.

Thai Airways

Thai Airways International – www.thaiairways.com

Thai Airways logoThai Airways International je národní letecký dopravce tak jako v Čechách ČSA. Je to klasická letecká společnost s více než 50-ti letou historií – byla založena v roce 1960 a v roce 1988 se spojila se společností Thai Airways Company, která vznikla ještě dřívě – v roce 1951 (respektive 1947, kdy byla založena Siamese Airways, ze které pak Thai Airways Company vznikla výnosem státu) jako letecký dopravce zajišťující vnitrostátní lety. Je plně v rukou státu a neustálé střídání vlád a politický a mocenský boj země se zvlášť v posledních letech bohužel na této letecké společnosti podepsal, jelikož se dlouhodobě potácí ve ztrátě, což se v posledních měsících snaží řešit rušením linek, mezi nimi například lety mezi Thajskem a USA. Thai Airways je zakládajícím členem aliance Star Alliance, největším akcionářem nízkonákladové letecké společnosti Nok Air (podíl 39%) a majitelem dalšího nízkonákladového dopravce Thai Smile. Je držitelem certifikátů ISO 9002 a ISO 14001. Program pro věrné a časté zákazníky Thai Airways se jmenuje Royal Orchid Plus a má přes 2 miliony členů. Thai Airways měla za celou historii celkem 10 incidentů či nehod a to v letech 1967 (zemřelo 24 z 80 cestujících), 1969, 1973, 1986, 1990 (únos letadla), 1992 (zemřelo všech 113 cestujících), 1994, 1998 (101 ze 146 cestujících zemřelo), 2001 (zemřel 1 člen posádky) a 2013.

Thai Airways disponuje flotilou 82 letadel – Airbus a Boeing – a létá do 78 mezinárodních i vnitrostátních destinací v 35 zemích. Její domovské letiště je Suvarnabhumi International Airport. Z Bangkoku Thai Airways létá jen ze svého domovského letiště, tedy Suvarnabhumi Airport. Přesný seznam destinací naleznete na webových stránkách Thai Airways, nicméně uvedu alespoň seznam vnitrostátních letišť, kam Thai Airways létá:

 • Bangkok – Suvarnabhumi – BKK
 • Chiang Mai – CNX
 • Koh Samui – USM
 • Krabi – KBV
 • Phuket – HKT

Thai Airways však nabízí i vnitrostátní lety zajišťované letadly své dceřinné společnosti Thai Smile do:

 • Bangkokg – Don Muang – DMK
 • Chiang Rai – CEI
 • Hat Yai – HDY
 • Khon Kaen – KKC
 • Narathiwat – NAW
 • Surat Thani – URT
 • Ubon Ratchathani – UBP
 • Udon Thani – UTH

Cenově patří Thai Airways k těm nejdražším, ale na některé lety či termíny lze i s Thai Airways pořídit letenky za atraktivní ceny. Jen pro představu cenové rozpětí z Bangkoku do Chiang Mai je cca 2.300 – 5.000 THB za jednu cestu a osobu a nebo z Bangkoku na Phuket je to 2.250 – 5.700 THB za jednu cestu a osobu. Letenky rezervujte buď na webových stránkách Thai Airways nebo vyhledávejte na porovnávacím portálu letenky.thajskyraj.com

Zavazadla: váhový limit na odbavená zavazadla na vnitrostátních letech Thai Airways je v ekonomické třídě a v premium economy třídě 30 kg na osobu, ve třídě Royal Silk Class je to 40 kg. Příplatek za nadváhu je dle destinace od 55 do 125 THB za 1 kg. Kabinové / příruční zavazadlo je povolené do váhy 7 kg. Více informací o zavazadlech najdete zde na webu Thai Airways.

Bangkok Airways

Bangkok Airways International – www.bangkokair.com

Bangkok Airways logoBangkok Airways je soukromá klasická letecká společnost. Byla založena v roce 1968 pod původním názvem Sahakol Air jako provozovatel Air taxi. Své pravidelné lety zahájila v roce 1986, a tím se stala prvním soukromým leteckým dopravcem v Thajsku. Pod názvem Bangkok Airways své služby poskytuje od roku 1989. Bangkok Airways je majitelem letecké společnosti Siem Reap Airways. Je jedinou asijskou leteckou společností, která 6x po sobě vyhrála cenu Skytrax Nejlepší regionální letecký dopravce udělovanou společností Skytrax. Program pro věrné a časté zákazníky Bangkok Airways se jmenuje FlyerBonus. Bangkok Airways měla za svojí historii 4 incidenty či nehody – v letech 1987, 1990 (zemřelo všech 38 cestujících), 2002 a 2009 (zemřel jeden z pilotů).

Bangkok Airways má flotilu 31 letadel – Airbus a ATR – a létá do 30 mezinárodních i vnitrostátních destinací. Mimo Thajska létá do Bangladéše, Kambodže, Číny, Hong Kongu, Laosu, Maledivy, Barmy, Indie a Singapuru. Její domovské letiště je Suvarnabhumi International Airport. Z Bangkoku Bangkok Airways létá jen ze svého domovského letiště, tedy Suvarnabhumi Airport. Velmi důležitá informace pro cestující je fakt, že Bangkok Airways vlastní celkem tři letiště – Koh Samui, Trat (letiště pro Koh Chang) a Sukhothai, na která má monopol a nepustí na ně žádného dalšího leteckého dopravce (jedinou vyjímkou je Thai Airways, které povolila 1 let denně na letiště Koh Samui). Z tohoto důvodu jsou především její přímé lety na ostrov Koh Samui poměrně drahé a často vyprodané. Podobné je to na letiště Trat, kam jednosměrná letenka začíná na 2.300 THB. Přesný seznam destinací naleznete na webových stránkách Bangkok Airways. Níže uvádím seznam vnitrostátních letišť, kam Bangkok Airways létá:

 • Bangkok – Suvarnabhumi – BKK
 • Chiang Mai – CNX
 • Chiang Rai – CEI
 • Koh Samui – USM
 • Krabi – KBV
 • Lampang – LPT
 • Pattaya (U-Tapao) – UTP
 • Phuket – HKT
 • Sukhothai – THS
 • Trat – TDX

Cenově patří Bangkok Airways spíše k dražším leteckým společnostem a to proto, že se nejedná o nízkonákladového leteckého dopravce. Typické ceny začínají kolem 2.300 THB za jednosměrnou vnitrostátní letenku.  Nejdůležitější vnitrostátní linkou pro Bangkok Airways jsou bezpochyby linky na ostrov Koh Samui, kam jen z Bangkoku vypravuje 18 letů denně! Ceny na lince Bangkok – Koh Samui začínají na 3.400 THB za jednu cestu a míří až k 7.000 THB za jednosměrnou letenku – v sezóní špičce i více. Na ostrov Koh Samui létá Bangkok Airways také z letiště U-Tapao (Pattaya), Chiang Mai, Phuket a Krabi. Bangkok Airways je jediná letecká společnost, která vás letecky přiblíží k ostrovům Koh Chang, Koh Mak či Koh Kood – přes letiště Trat. Letenky rezervujte buď na webových stránkách Bangkok Airways či na letenky.thajskyraj.com. V minulosti vyžadovala Bangkok Airways při odbavení na přepážce Check-in prokázat se platební kartou, v případě, že jste si letenku koupili na jejich webových stránkách a zaplatili platební kartou. Zda však tuto praxi nadále provozuje mi momentálně není známo.

Zavazadla: váhový limit na odbavená zavazadla na vnitrostátních letech Bangkok Airways je v ekonomické třídě 20 kg na osobu, ve třídě Blue Ribbon Class je to 30 kg. Příplatek za nadváhu je 80 THB za 1 kg. Kabinové / příruční zavazadlo je povolené do váhy 5 kg. Více informací o zavazadlech najdete zde na webu Bangkok Airways.

Thai Air Asia

Air Asia – www.airasia.com

Air Asia LogoLetecká společnost Air Asia vznikla v Malaysii v roce 1993 jako soukromá nízkonákladová letecká společnost, kterou založil úspěšný podnikatel Tony Fernandes. V roce 2003 expandovala na thajský trh založením společnosti Thai Air Asia a v Thajsku tak odstartovala revoluci v regionální letecké dopravě. Její slogan „Now everyone can fly“ – „Nyní může létat každý“ přesně vystihuje cenovou a zákaznickou politiku této nízkonákladové letecké společnosti. Air Asia skutečně v Thajsku a celé JV Asii přiblížila leteckou dopravu širokým masám lidí tak, jako kdysi v Evropě průkopník nízkonákladového létání Ryan Air. Air Asia postupně vybudovala rozsáhlou síť vnitrostátních i mezinárodních linek a prakticky se stále jedná o nejlevnějšího leteckého dopravce v Thajsku. V roce 2012 obdržela skupina Air Asia cenu od World Airline Awards jako Nejlepší nízkonákladová letecká společnost na světe.  Program pro věrné a časté zákazníky Air Asia se jmenuje BIG Loyalty program. Thajská Air Asia neměla doposud žádný incident či nehodu. Jedinou nehodu za celou skupinu Air Asia měl let 8501 Indonéské Air Asia dne 28.12.2014 při němž zahynulo 155 pasažérů a 7 členů posádky. Air Asia je dlouhodobě hodnocena jako druhá nejlepší asijská letecká společnost létající na čas se skóre 96,08% letů přilétajících na čas. Air Asia nevrací peníze za zrušené lety a udržuje tzv. No refund politiku.

Čtěte také:  Přeprava taxi a soukromými vozidly po Thajsku

Thai Air Asia má flotilu 45 letadel (celá skupina 188 letadel), výhradně Airbus A320-200 s průměrným stářím letadel 4,3 roky. Létá do 32 mezinárodních i vnitrostátních destinací. Mimo Thajska létá do Austrálie, Bangladéše, Barmy, Bruneje, Kambodže, Číny, Hong Kongu, Indie, Indonésie, Japonska, Jižní Korei, Laosu, Macau, Malajsie, Maledivy, Nepálu, Nového Zélandu, Filipíny, Saudské Arábie, Singapuru, Srí Lanky, Taiwanu a Vietnamu, což jí řadí k aerolinkám s největším pokrytím destinací v rámci Asie. Její domovské letiště je od roku 2012 Don Muang International Airport. Z Bangkoku Air Asia létá jen ze svého domovského letiště, tedy Don Muang Airport. Přesný seznam destinací naleznete na webových stránkách Air Asia. Níže uvádím seznam vnitrostátních letišť, kam Air Asia v Thajsku létá:

 • Bangkok – Don Muang – DMK
 • Buriram – BFV
 • Chiang Khan – 3AJ
 • Chiang Mai – CNX
 • Chiang Rai – CEI
 • Hat Yai – HDY
 • Khanom – 3AG
 • Khaolak – 3AH
 • Khon Kaen – KKC
 • Krabi – KBV
 • Loei – LOE
 • Nakhon Phanom – KOP
 • Nakhon Si Thammarat – NST
 • Nan – NNT
 • Narathiwat – NAW
 • Pattaya (U-Tapao) – UTP
 • Phitsalunok – PHS
 • Phuket – HKT
 • Roi Et – ROI
 • Sakon Nakhon – SNO
 • Surat Thani – URT
 • Trang – TST
 • Ubon Ratchathani – UBP
 • Udon Thani – UTH

Dále jako první letecká společnost zavedla kombinovanou přepravu letadlo/bus/loď do vybraných frekventovaných destinací thajských ostrovů a měst, které nemají letiště či tam Air Asia nemůže letět přímo.

 • Buriram centrum – 3AV
 • Koh Lan (Na Baan pier) – 1AI
 • Pattaya centrum – 3AK
 • Rayong (Laemtong Shopping Plaza) – 3AR
 • Koh Samed (Na Dan pier) – 1A1
 • Surin (The Chang Knowledge Park) – 3AI
 • Kalasin (Kud Nam Kin Park) – 3AD
 • Koh Lanta (Saladan Pier) – 1AD
 • Koh Lipe (Sunrise Beach) – 1AE
 • Mahasarakham (Sermthai Complex) – 3AE
 • Mukdahan (Indochina Market) – 3AC
 • Koh Ngai (Koh Ngai Villa) – 1AF
 • Pai (Pai Bus Station) – 3AA
 • Koh Phangan (Thong Sala Pier) – 1AB
 • Koh Phi Phi (Phi Phi Pier) – 1AC
 • Koh Samui (Lipa Noi Pier) – 1AA
 • Sukhothai (Wake Up at Muang Kao) – 3AB
 • Koh Tao Island (Seatran pier) – 1AH
 • Koh Yao Noi (Manoh pier) – 1AG

Do výše uvedených destinací vám Air Asia zajistí přepravu přes nejbližší letiště s tím, že transfer z letiště do cílové destinace je plně organizován v režii letecké společnosti Air Asia. Doporučuji tuto službu využít a koupit si letenku až do cílové destinace. Vyjde to levněji a servis je velmi spolehlivý. Tento servis lze využít v obou směrech.

Cenově patří Air Asia k nejlevnějším leteckým společnostem a mnohdy lze koupit letenku levněji než autobus. Ceny začínají na částkách i pod 500 THB za jednosměrnou letenku. Je však nutné počítat s tím, že za vše se platí. Na palubě letadel neobdržíte občerstvení ani nápoje v ceně letenky. Pokud chcete během letu občerstvení, pak rozhodně doporučuji si ho objednat při rezervaci letenky, jelikož vás vyjde mnohem levněji než pak na palubě letadla. V ceně letenky nejsou zavazadla a pokud máte zavazadla k odbavení je nutné za zavazadla zaplatit. Více o zavazadlech píši v dalším odstavci. Také počítejte s tím, že Air Asia účtuje poplatek za úhradu letenky. Nejlevnější je úhrada v obchodech 7-Eleven – cca 50 THB, nejdražší je platba kartou – cca 90 – 180 THB – výše poplatku za platbu letenky je závislá na zvolené destinaci. Můžete si také za poplatek vybrat sedadlo. Ceny poplatků jsou k dispozici zde. Letenky rezervujte buď na webových stránkách Air Asia či na letenky.thajskyraj.com

Zavazadla: v ceně letenky je jen 1 kabinové / příruční zavazadlo do hmotnosti 7 kg plus 1 laptop či kabelka a žádné odbavené zavazadlo. Pokud máte zavazadla k odbavení, pak si zavazadlo kupte při rezervaci letenky. Až na letišti je poplatek za zavazadlo o 500 THB dražší. Poplatky za odbavená zavazadla pro vnitrostátní lety při rezervaci jsou následující:

 • zavazadlo do 15 kg – cena 300 THB
 • zavazadlo do 20 kg – cena 330 THB
 • zavazadlo do 25 kg – cena 428 THB
 • zavazadlo do 30 kg – cena 660 THB
 • zavazadlo do 40 kg – cena 1.210 THB

Ceny na mezinárodních letech jsou vyšší. Více informací o zavazadlech najdete zde na webu Air Asia.

Nok air

Nok Air – www.nokair.com

Nok AirNok Air je druhou nejsilnější nízkonákladovou leteckou společností v Thajsku. Byla založena v roce 2004 a 49% podílu vlastní stát, resp. Ministerstvo financí, přes společnosti Thai Airways (39%) a Krung Thai Bank (10%). Nok Air je majoritním akcionářem (51%) nové letecké společnosti NokScoot. Slovo „Nok“ znamená v thajštině „pták“, což je i design letadel Nok Air. Program pro věrné a časté zákazníky Nok Air se jmenuje Nok Fun Club. Nok Air neměla během své existence žádnou nehodu či incident.

Nok Air má flotilu 28 letadel – Boeing, Bombardier Dash a ATR. Létá do 27 mezinárodních i vnitrostátních destinací. Mimo Thajska létá do Barmy, Laosu, Číny, Japonska,  Singapuru, Taiwanu a Vietnamu. Její domovské letiště je Don Muang International Airport. Z Bangkoku Nok Air létá jen ze svého domovského letiště, tedy Don Muang Airport. Přesný seznam destinací naleznete na webových stránkách Nok Air. Po vzoru Air Asia začal i Nok Air nabízet nejen letenky na jednotlivá Thajská letiště, ale i do frekventovaných thajských měst a ostrovů. Níže je seznam vnitrostátních destinací, kam Air Asia v Thajsku létá:

Thajská letiště

 • Bangkok – Don Muang – DMK
 • Buriram – BFV
 • Chiang Mai – CNX
 • Chiang Rai – CEI
 • Chumphon – CJM
 • Hat Yai – HDY
 • Khon Kaen – KKC
 • Krabi – KBV
 • Lampang – LPT
 • Loei – LOE
 • Mae Sot – MAQ
 • Nakhon Phanom – KOP
 • Nakhon Si Thammarat – NST
 • Nan – NNT
 • Phitsalunok – PHS
 • Phrae – PRH
 • Phuket – HKT
 • Ranong – UNN
 • Roi Et – ROI
 • Sakon Nakhon – SNO
 • Surat Thani – URT
 • Trang – TST
 • Ubon Ratchathani – UBP
 • Udon Thani – UTH

Thajská města – Fly’n’Ride

 • Amnat Charoen
 • Chiang Rai (Chiang Khong)
 • Krabi (Ao Nang)
 • Maha Sarakham
 • Mukdahan
 • Nakhon Si Thammarat (Khanom)
 • Nakhon Si Thammarat (Thung Song)
 • Phang Nga
 • Phang Nga (Khao Lak)
 • Sakon Nakhon (Sawang Daen Din)
 • Satun
 • Satun (Tammalang Port)
 • Sukhothai
 • Surat Thani (Khao Sok)
 • Surat Thani (Ratchaprapa Dam)
 • Surin
 • Uttaradit

Thajské ostrovy – Fly’n’Ferry

 • Koh Kradan
 • Koh Lanta (Saladan pier)
 • Koh Lipe
 • Koh Mook
 • Koh Nangyuan
 • Koh Ngai
 • Koh Phangan (Tong Sala Pier)
 • Koh Phi Phi
 • Koh Samui (Nar Ton Pier)
 • Koh Tao

Do uvedených destinací označených „Fly’n’Ride“ a „Fly’n’Ferry“ vám Nok Air zajistí kombinovanou přepravu přes nejbližší letiště jako je tomu u Air Asia.  Transfer z letiště do cílové destinace je plně organizován v režii letecké společnosti Nok Air. Také u Nok Air doporučuji tuto službu využít a koupit si letenku až do cílové destinace. Je to levnější a máte jistotu, že vám následná doprava bude dobře navazovat. Tento servis lze využít v obou směrech.

Čtěte také:  Víza pro vaší thajskou lásku do EU a další důležité informace

Cenově je Nok Air také jedna z nejlevnějších leteckých společností. Ceny začínají na částkách těsně nad 600 THB za jednosměrnou letenku. Nok Air je nízkonákladová letecká společnost, čili většina služeb je za příplatek. Občerstvení, výběr sedadla předem, atd. Ale pozor! Nok Air má v ceně letenky již odbavené zavazadlo! Váhový limit je dle třídy letenky – více informací v dalším odstavci. I u Nok Air je výhodnější všechny požadované služby objednat předem při rezervaci letenky než pak na palubě či na letišti.  Letenky rezervujte buď na webových stránkách Nok Air či na letenky.thajskyraj.com

Zavazadla: v ceně letenky je zahrnuto nejen kabinové zavazadlo, ale i odbavené zavazadlo. Kabinové / příruční zavazadlo je povolené do váhy 7 kg. Váhový limit na odbavená zavazadla na vnitrostátních letech Nok Air je ve třídě Promotion a Nok Eco 15 kg na osobu a ve třídě Nok Flexi je to 20 kg. Pokud by jste byli členy programu Nok Fan Club, pak máte zdarma o 5 kg více a v případě členství v Nok Smile Plus tak dokonce o 10 kg více v jednotlivých třídách.  Příplatky za nadváhu odbavených zavazadel jsou na vnitrostátních letech následující:

 • váha +5 kg navíc nad limit – cena 245 THB
 • váha +10 kg navíc nad limit – cena 350 THB
 • váha +15 kg navíc nad limit – cena 525 THB
 • váha +20 kg navíc nad limit – cena 700 THB
 • váha +25 kg navíc nad limit – cena 875 THB

Ceny jsou platné jen při zakoupení letenky, později na letišti jsou účtovány vyšší ceny. Příplatky u mezinárodních letů jsou vyšší. Více informací o zavazadlech najdete zde na webu Nok Air.

Thai Lion Air

Thai Lion Air – www.lionairthai.com

Thai Lion AirThai Lion Air je soukromá nízkonákladová letecká společnost, která patří indonéské letecké společnosti Lion Air. Thai Lion Air byla založena na konci roku 2013 a své působení v Thajsku zahájila na oblíbené a vytížené lince Bangkok – Chiang Mai za speciální cenu 1.000 THB za jednu cestu. Od té doby se poměrně úspěšně a rychle rozvíjí po vzoru mateřské společnosti. Mateřská Lion Air vznikla v roce 2000 jako první nízkonákladová letecká společnost v Indonésii.  Thai Lion Air zatím nenabízí program pro věrné a časté zákazníky, nicméně nabízí určité výhody firmám a korporátním klientům. Thai Lion Air je velmi mladá letecká společnost a naštěstí nemá na svém kontě žádné incidenty či nehody.

Thai Lion Air má flotilu 17 letadel – Boeing 737 – a létá do 12 mezinárodních i vnitrostátních destinací. Mimo Thajska létá do Malajsie a Singapuru. Její domovské letiště je Don Muang International Airport. Z Bangkoku Thai Lion Air létá jen ze svého domovského letiště, tedy Don Muang Airport. Přesný seznam destinací naleznete na webových stránkách Thai Lion Air. Níže uvádím seznam vnitrostátních letišť, kam Thai Lion Air létá:

 • Bangkok – Don Muang – DMK
 • Chiang Mai – CNX
 • Chiang Rai – CEI
 • Hat Yai – HDY
 • Krabi – KBV
 • Nakhon Si Thammarat – NST
 • Phuket – HKT
 • Surat Thani – URT
 • Ubon Ratchathani – UBP
 • Udon Thani – UTH

Ceny Thai Lion Air odpovídají faktu, že se jedná o nízkonákladového přepravce. Thai Lion Air je zajímavý, když se letenky koupí s dostatečným předstihem, například rozdíl na letence do Chiang Mai za týden a za 2 měsíce je téměř 2.000 THB! Thai Lion Air svým klientům nabízí proti ostatním nízkonákladovým aerolinkám mnoho služeb zdarma. Aktuálně nabízí zavazadla do 15 kg zdarma, sportovní vybavení do 15 kg k přepravě zdarma, výběr sedadla zdarma a občerstvení na palubě zdarma, což zní lákavě. Letenky rezervujte buď na webových stránkách Thai Lion Air či na letenky.thajskyraj.com.

Zavazadla: jak již uvedeno výše v ceně letenky je zahrnuto nejen kabinové zavazadlo, ale i odbavené zavazadlo. Kabinové / příruční zavazadlo je povolené do váhy 7 kg a můžete si k němu vzít i 1 laptop či kabelku. Váhový limit na odbavená zavazadla na vnitrostátních letech Thai Lion Air je 15 kg na osobu, plus sportovní vybavení (např. golfový set) do 15 kg zdarma. Společnost Thai Lion Air nově změnila svojí cenovou politiku pro zavazadla nad 15 kg a zavedla mnohem příjemnější příplatky pro zavazadla nad 15 kg. S příplatky se evidentně inspirovala u konkurenční letecké společnosti Nok Air. Příplatky za nadváhu odbavených zavazadel na vnitrostátních letech jsou následující:

 • váha +5 kg navíc nad limit – cena 250 THB
 • váha +10 kg navíc nad limit – cena 350 THB
 • váha +15 kg navíc nad limit – cena 520 THB
 • váha +20 kg navíc nad limit – cena 690 THB
 • váha +25 kg navíc nad limit – cena 870 THB
 • váha +30 kg navíc nad limit – cena 1000 THB

Ceny jsou platné jen při zakoupení letenky, později na letišti jsou účtovány vyšší ceny. Příplatky u mezinárodních letů jsou vyšší. Více informací naleznete v podmínkách přepravy Thai Lion Air zde. V podmínkách přepravy má Thai Lion Air uvedené stále původní příplatky za váhu odbavených zavazadel nad 15 kg a to na vnitrostátní lety ve výši 400 THB za každý 1 kg navíc, nicméně při on-line rezervaci letenky již Thai Lion Air nabízí příplatky uvedené výše.

Thai Smile

Thai Smile – www.thaismileair.com

Thai SmileThai Smile vznikla v roce 2011 a poprvé vzlétla v červenci 2012. Thai Smile je nízkonákladová letecká společnost plně ve vlastnictví státní Thai Airways. Byla vytvořena, proto, aby se i národní dopravce Thai Airways mohl podílet na trhu nízkonákladového létání, které stále zažívá rozmach. Od své matky postupně převzala řadu vnitrostátních linek, které pod křídli Thai Airways zely prázdnotou a nebyly za ceny klasického přepravce konkurenceschopné. Program pro věrné a časté zákazníky má Thai Smile společný s matkou Thai Airways pod názvem Royal Orchid Plus.  Také Thai Smile, vzhledem ke svému stáří, nemá zatím na kontě žádný incident či nehodu.

Thai Smile má flotilu 15 letadel – Airbus A320-200 – a létá do 12 mezinárodních i vnitrostátních destinací. Mimo Thajska létá do Barmy, Kambodže, Číny a Macau. Její domovské letiště je Suvarnabhumi International Airport. Z Bangkoku Thai Smile však létá jako jediný dopravce z obou letišť, tedy jak ze Suvarnabhumi Airport tak i z Don Muang Airport, což je výhoda. Přesný seznam destinací naleznete na webových stránkách Thai Smile. Níže je seznam vnitrostátních letišť, kam Thai Smile létá:

 • Bangkok – Don Mueang – DMK
 • Bangkok – Suvarnabhumi – BKK
 • Chiang Rai – CEI
 • Chiang Mai – CNX
 • Hat Yai – HDY
 • Phuket – HKT
 • Khon Kaen – KKC
 • Ubon Ratchathani – UBP
 • Surat Thani – URT
 • Udon Thani – UTH
 • Narathiwat – NAW

Po vzoru leteckých společností Air Asia a Nok Air také Thai Smile nabízí kombinovanou přepravu letadlo/bus/loď na thajské ostrovy pod názvem Smile Transfer Service:

 • Koh Samui – USM
 • Koh Phangan – UPH

Zatím to jsou jen tyto dva thajské ostrovy a lze předpokládat, že se nabídka do budoucna rozšíří.

Cenově je Thai Smile někde mezi Nok Air a Thai Airways, ale to také neplatí u všech destinací.  U některých linek jsou ceny velmi atraktivní. Jak bylo řečeno při vzniku této letecké společnosti, jejím účelem bylo zaplnit díru na trhu mezi nízkonákladovými a klasickými přepravci, a tomu odpovídá cenová politika, ale i servis Thai Smile. Thai Smile tak není úplně klasický nízkonákladový dopravce, jelikož nabízí mnoho výhod, které ostatní „nízkonákladovky“ rozhodně nenabízí. Na palubě letadel Thai Smile totiž dostanete malé občerstvení a nápoj zdarma, můžete si vybrat sedadlo zdarma bez příplatku, za platbu letenky kartou vám není účtován další poplatek a velkou výhodou jsou zavazadla v ceně letenky se slušnými limity a velmi dostupné příplatky v případě potřeby vyšší váhy, relativně dostupné možnosti letenky měnit. Tyto výhody si ostatní dopravci nechají zaplatit navíc a nebo je vůbec neumožní, a tak se může snadno stát, že paradoxně Thai Smile bude ve výsledku na některé destinace nejlevnější. Letenky rezervujte buď na webových stránkách Thai Smile či na letenky.thajskyraj.com.

Čtěte také:  Kambodžské ostrovy jsou Thajsko před 20 lety!

Zavazadla: v ceně letenky je zahrnuto jak kabinové / příruční zavazadlo tak i odbavené zavazadlo. Váhový limit na odbavená zavazadla na vnitrostátních letech Thai Smile je v ekonomické třídě Smile Class 20 kg na osobu a v prémiové třídě Smile Plus je to 30 kg. Příplatek za nadváhu je dle destinace od 55 do 125 THB za 1 kg. Kabinové / příruční zavazadlo je povolené do váhy 7 kg. Více informací o zavazadlech najdete zde na webu Thai Smile.

Kan Air

Kan Air – www.kanairlines.com

Kan AirKan Air je malá soukromá klasická letecká společnost založená v roce 2010. Za zmínění stojí ze dvou důvodů. Ten první je, že má pár unikátních linek, které nikdo jiný nenabízí a druhý, že vlastní pozemky a snaží se na nich vybudovat letiště na ostrově Koh Phangan, kam by ráda zahájila přímé lety z Bangkoku, U-Tapao a Chiang Mai. Čelí přitom však mnoha administrativním překážkám. Kromě pravidelných linek létá Kan Air i charterové a vyhlídkové lety. Program pro věrné a časté zákazníky Kan Air nemá, jelikož je to skutečně malá letecká společnost, která z naší skupiny v mnoha ohledech vybočuje. Kan Air také neměla během své existence žádné incidenty a nehody.

Kan Air má flotilu 4 letadel – ATR, Cessna Grand Caravan a Hawker Beechcraft Premier – a létá do 10 vnitrostátních destinací. Mimo Thajsko létá jen jako charter. Její domovské letiště je Chiang Mai International Airport. Z Bangkoku Kan Air již nelétá. Nabízí ale jistě zajímavou linku U-Tapao (Pattaya) – Chiang Mai za neméně zajímavou cenu 1.690 THB za jednosměrnou letenku plus kyvadlovou autobusovou linku do Pattaya zdarma. Nebo linku Hua Hin – Chiang Mai za stejnou cenu. Seznam destinací naleznete na webových stránkách Kan Air. Níže je seznam vnitrostátních letišť, kam Kan Air létá:

 • Chiang Mai – CNX
 • Chiang Rai – CEI
 • Hua Hin – HHQ
 • Khon Kaen – KKC
 • Mae Hong Son – HGN
 • Nan – NNT
 • Pai – PYY
 • Pattaya (U-Tapao) – UTP
 • Phitsalunok – PHS
 • Ubon Ratchathani – UBP

Kan Air má zajímavé linky i ceny. Není to dopravce, který by se dal srovnávat s Air Asia nebo Nok Air, ale své místo na trhu jistě má a nemusí to být špatná alternativa. Letenky rezervujte na webových stránkách Kan Air.

Zavazadla: váhový limit na odbavená zavazadla na letech Kan Air je ve třídě Kan Promo a Kan Saver 15 kg na osobu, ve třídě Kan Flexi je to 20 kg. Příplatek za nadváhu je 100 THB za 1 kg. Kabinové / příruční zavazadlo je povolené do váhy 7 kg. Více informací o zavazadlech najdete zde na webu Kan Air.

Orient Thai Airlines

Orient Thai Airlines – www.flyorientthai.com

Orient Thai AirlinesOrient Thai Airlines je soukromá klasická letecká společnost, která byla založená v roce 1995. Orient Thai Airlines měla od roku 2003 ještě dceřinnou nízkonákladovou vnitrostátní leteckou společnost One-Two-GO, která však zcela ukončila svojí existenci v roce 2010, jako přímý důsledek havárie jejího letu OG 269 na lince Bangkok – Phuket v roce 2007, kdy letoun McDonnel Douglas havaroval na letišti Phuket. Při této nehodě zemřelo 89 cestujících ze 130 lidí na palubě. Nehoda byla spojována se systémovými selháními letecké společnosti zahrnující korupci, nedostatečné školení personálu a dodržování bezpečnostních a technických předpisů. Od té doby se Orient Thai Airlines zaměřuje téměř výhradně na mezinárodní a charterové lety. Program pro věrné a časté zákazníky se u Orient Thai Airlines jmenuje GO Card. Letecká společnost měla ještě dva další menší incidenty – v roce 2004 a 2013, během nichž však nebyl nikdo zraněn.

Orient Thai Airlines má flotilu 20 letadel – Boeing – a létá do 1 vnitrostátní a 13 mezinárodních destinací. Mimo Thajsko létá především do Číny a také do Hong Kongu, Macau a Singapuru. Její domovské letiště je Don Muang International Airport. Z Bangkoku Orient Thai létá většinu letů ze svého domovského letiště Don Muang Airport. Jen jeden let do Hong Kongu létá z letiště Suvarnabhumi Airport. Orient Thai Arilines nabízí jen jednu jedinou vnitrostátní linku a to na trase Bangkok – Phuket. Seznam všech destinací naleznete na webových stránkách Orient Thai Airlines.

Orient Thai Airlines zmiňuji především kvůli ceně její linky Bangkok – Phuket, kterou létá jednou denně za cenu 1.150 THB, což je velmi atraktivní cena. A dokonce v této ceně, kterou by jsme čekali jen od nízkonákladové letecké společnosti nabízí občerstvení a nápoj na palubě zdarma, sportovní vybavení do 15 kg k přepravě zdarma, výběr sedadla zdarma, zavazadla do 15 kg zdarma a bez poplatku za platbu letenky platební kartou. Ceny do Singapůru, Hong Kongu, Macau a Číny jsou také celkem atraktivní. Proto i tato letecká společnost stojí za zvážení. Letenky rezervujte buď na webových stránkách Orient Thai Airlines či na letenky.thajskyraj.com.

Zavazadla: v ceně letenky je zahrnuto kabinové / příruční zavazadlo i odbavené zavazadlo. Váhový limit na odbavená zavazadla na letech Orient Thai Airlines  je 15 kg na osobu. Příplatek za nadváhu je 200 THB za 1 kg. Kabinové / příruční zavazadlo je povolené do váhy 7 kg. Více informací o zavazadlech najdete zde na webu Orient Thai Airlines.

Suvarnabhumi Airport

Ostatní thajské letecké společnosti

Další thajské letecké společnosti již létají jen zahraniční linky a jsou to převážně buď velmi malé aerolinky nebo provozují pouze charterové lety. Jistě však stojí za zmínku ty, které nabízejí pravidelné linky, společně s odkazem na jejich webové stránky, kde si v případě zájmu můžete rezervovat a zakoupit letenku:

 • Nokscootwww.nokscoot.com – linky z BKK Don Muang do Číny, Japonska, Singapuru a Taiwanu
 • Thai VietJet Airwww.vietjetair.com – linky z BKK Don Muang do Vietnamu
 • Siam Airwww.siamair.co.th – linky z BKK Don Muang do Číny, Hong Kongu, Macau a Singapuru
 • Asian Airwww.asianair.co.th – linky ze Surat Thani do Macau
 • City Airwayswww.cityairways.co.th – linky z BKK Don Muang a Phuket do Hong Kongu
 • Intira Airlineswww.intiraair.com – linky z BKK Suvarnabhumi do Jižní Korei a Saudské Arábie a z Narathiwat do Saudské Arábie
 • Jet Asia Airwayswww.flyjetasia.com – linky z BKK Suvarnabhumi do Japonska a Saudské Arábie
 • New Gen Airwayswww.newgenairways.com – linky z BKK Don Muang a Krabi do Číny

Kyvadlovy autobus Suvarnabhumi Don Muang

Autobus mezi letišti Suvarnabhumi a Don Muang

Mezi novým letištěm Suvarnabhumi a starým letištěm Don Muang jezdí od 5:00 hodin ráno do 24:00 hodin v noci kyvadlově autobus zdarma. Autobus jezdí minimálně každou hodinu, ve špičce je spoj posílen. Nárok na přepravu zdarma mají cestující, kteří předloží buď palubní vstupenku nebo letenku na spoj z druhého letiště. Cesta trvá cca 55 minut. Autobus odjíždí ze 2. patra letištní budovy, východ č. 3 na letišti Suvarnabhumi a z 1. patra letištní budovy na letišti Don Muang, východ číslo 5. Jízdní řád:

Jizdni rad autobus Suvarnabhumi - Donmuang

Závěr

Letenky od thajských leteckých společností kupujte s dostatečným časovým předstihem, ideálně 14 dní a více k dosažení nejlepší ceny, alespoň však 3 dny předem. Čím blíže termínu odletu tím dražší letenka. Další důvod proč objednávat letenky včas je místo v letadle. Obzvlášť některé linky bývají hodně vytížené a nemuselo by být už místo. Všechny významné letecké společnosti Thajska jsou na velmi dobré úrovni a mají převážně zánovní letadla v dobrém technickém stavu. Létání po Thajsku je bezpečné, pohodlné a ve většině případů i levné. Pokud jste v Thajsku jen omezený čas, rozhodně zvažte využití letecké dopravy, vzhledem k časovým úsporám a pohodlí. Nezapomeňte být na letišti minimálně dvě hodiny před odletem. Letiště obzvlášť v Bangkoku jsou celkem dost vytížená. Hezký a bezpečný let!

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

3 komentáře

 1. velice pekne si to spisal Pavel, vela vybornych informacii na jednom mieste.

 2. Dekuji,Pavle, za skvele informace.Muzu se jen zeptat, kolik hodin je treba mit po priletu na Suvarnabhumi, odbaveni a presun na nizkonakladove stare letiste Don Muang? hodina bus, muze byt ale i plny, tedy dalsi bus a 1,5 hod odbaveni… tedy 4 hod by meli stacit nebo radejc pocitat s 5 hod? chci si koupit letenku pres vas vyhledavac na unor 2018 na Krabi. dekuji

  • 😉 Dal bych si radeji 5 hodin. Po priletu do Suvarnabhumi bych pocital aspon hodinu na pasovou kontrolu a zavazadla. Pak autobusem na Don Muang cca hodinu, a urcite doporucuji byt na letisti Don Muang 2 hodiny pred odletem, byvaji tam nekdy dost velke fronty. Plus tak hodinu bych si dal rezervu radsi. Clovek nikdy nevi a je lepsi pockat, nez aby letadlo uletelo 😉 P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *