Pitná voda v Thajsku

Voda z vodovodu či z kohoutku není pitná nikde v Thajsku a uvědomíte si zde, jaký luxus v tomto ohledu máme v Evropě. Přesto z nějakých „záhadných“ důvodů i v Evropě taháme ze supermarketů drahou vodu v platech aniž by jsme museli – co by za to Thajci dali, když by jim tekla pitná voda doma z kohoutku, že. Voda z vodovodu (kohoutku) je určena pouze pro hygienu či splachování toalety. Hlavním důvodem je fakt, že voda není zbavená mechanických nečistot. Nejde ani tak o nějakou hrozící nákazu z vody, jako spíše o to, že voda není vyčištěná a jsou v ní drobné mikročástice. Nicméně voda z vodovodu je na většině území Thajska nezávadná, co se týče ústní hygieny a není třeba se obávat nějaké nákazy „exotickou“ chorobou. Thajsko není Indie a problém s vodou jaký má třeba právě jmenovaná Indie Thajsko nemá!

Co se týče kvality vody z kohoutku, pak velmi záleží na tom, kde se v Thajsku nacházíte a na jaký zdroj vody je obývaná nemovitost či hotel napojen. Pokud je to ve městě nebo větší vesnici, pak je zdrojem vody většinou místní či městský vodovod. Taková voda je často ošetřena chlórem, nicméně i tato voda není filtrována tak, aby byla vhodná k pravidelné konzumaci. Pokud je nemovitost na samotě, nebo na některém z thajských ostrovů, pak má většinou vlastní vrt a tam kvalita vody velmi záleží na provedení vrtu a kvalitě vlastního pramene. Na některých místech je zdrojem vody voda dešťová. Voda z vodovodu je na naše poměry velmi levná a platí se jen vodné – stočné Thajsko nezná. Cena se liší podle lokality, ale v typických thajských městech se cena vody pohybuje kolem 10 THB za m3. Resorty na thajských ostrovech poměrně často trpí nedostatkem vody a není neobvyklé, že musí vodu draho kupovat a dovážet.

Čtěte také:  Uchovávání jídla v Thajsku aneb jídlo se tu nekazí!

Někteří lidé si domů kupují několikanásobné filtry, které si napojí na domácí rozvod vody a mají tak i z vodovodu vodu pitnou. V Thajsku je nesčetné množství firem, které vodní filtry prodávají a je k dispozici mnoho různých modelů a úrovní kvality.

vodni filtr

Na thajském venkově, v místech, kde není ovzduší a životní prostředí znečištěné nějakou místní výrobou či průmyslem (např. Isán), lidé pijí dešťovou vodu, kterou zachytávají do velkých keramických nádob, kde je voda uchována v temnu a při ideální teplotě. Tento způsob získávání pitné vody je na venkově stále velmi rozšířen.

Nadoby na destovou vodu

Většina lidí však pitnou vodu kupuje zvlášť a je více variant, jak jí získat / koupit. Kromě typického nákupu balené vody v plastových lahvích v supermarketu, která je však ze všech variant ta nejdražší (0,5 litru vody za cca 7 THB, 0,75 litru vody cca 9 THB), si můžete vodu natočit do vlastních přinesených nádob či lahví v pouličním automatu na vodu, který je napojený na místní vodovod nebo lokální zdroj vody a má v sobě zabudovaný filtrovací systém. Taková voda je mnohem levnější než balená voda ze supermarketu a typicky stojí kolem 1 THB za litr vody. Nebo můžete využít služeb některého z místních distributorů pitné vody, kteří rozváží vodu obvykle z nějakého místního pramene, či vodu filtrovanou v jejich provozovně. V takovém případě  stojí například plastová vratná láhev o obsahu 25 litrů kolem 15 THB, tj. 0,6 THB za litr. No a nebo pokud žijete, nebo se nacházíte na thajském venkově, pak můžete konzumovat místní dešťovou vodu, která je zcela zdarma 😉

pitna voda v thajsku

V tradičních thajských vývařovnách (restaurace je moc elegantní slovo) je voda k dispozici zákazníkům zdarma a nemusíte za ní platit. To však není případ v dražších restauracích. V hotelech většinou dostanete 1 litr vody na pokoj zdarma.

Čtěte také:  Kobylky a Sarančata – Smažení brouci V.

Vody se v Thajsku není třeba nějak zvlášť obávat a absolutně není problém pod vodou z kohoutku umýt ovoce či zeleninu, které pak sníte. Jak jsem již psal, Thajsko není možné házet do jednoho pytle s Indií, kde to naopak je problém velký. I kdyby jste se v Thajsku napili vody z vodovodu, tak by se vám s největší pravděpodobností vůbec nic nestalo.

Automaty na vodu v Thajsku

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *