Thajsky dest

Jak se zchladit v Thajsku

Thajsko leží v tropickém pásu a z toho vyplývá celoročně celkem stálé počasí a velké teplo – průměrná denní teplota se pohybuje kolem 30°C s vlhkostí vzduchu minimálně 75% a v noci po většinu roku teplota klesá jen o několik málo stupňů. Zatímco v prosinci je nejchladněji a teplota v noci může klesnout i pod 20°C, v nejteplejším období od března do června může teplota vystoupat i k 45°C a v období červenec – říjen je při průměrných teplotách kolem 30°C vzdušná vlhkost cca 90%. A takovéto teplé počasí, kdy v podstatě není žádná větší šance ochlazení, může být pro některé citlivější osoby fyzicky dost náročné. Nemálo lidí v Thajsku zažilo chvíle přehřátí organizmu a celkového kolapsu. Člověk by tedy měl ve vlastním zájmu přehřátí organizmu předcházet, nepřetěžovat se a v případě nutnosti si dopřát ochlazení.  Níže se tedy podíváme na možnosti, jak se v Thajsku ochladit.

1. Pitný režim

Asi nejdůležitější vůbec je dodržovat pitný režim a to i přes to, že by člověk neměl pocit žízně. V thajském horkém klimatu to platí obzvlášť. Je doporučeno vypít alespoň 30 ml tekutin na 1 kg hmotnosti, tj. žena by měla vypít minimálně cca 1,5 litru a muž minimálně cca 2,5 litru tekutin denně. Hovoříme však samozřejmě o nealkoholických nápojích, jejichž výběr je v Thajsku skutečně velký. Kromě vody, kterou si můžete koupit chlazenou v podstatě všude, můžete popíjet vynikající, osvěžující a velmi prospěšné „mléko“ z čerstvých chlazených kokosů, nebo některý z lahodných ovocných shaků – například melounový shake (Teng Mó Pan), ananasový shake (Saparot Pan), mangový shake (Mamuang Pan), jahodový shake (Stróbery Pan), jablečný shake (Epn Pan), pomerančový shake (Som Pan), banánový shake (Gluaj Pan) atd. – které jsou vyrobeny z ledové tříště v mixéru společně s čerstvým ovocem. Také můžete vyzkoušet některý z thajských chlazených ledových čajů značky Oishi (čti Ojši) nebo Ichitan (čti Ičitan) – velmi dobrý a osvěžující je ledový čaj citron a med nebo chryzantémový čaj. Pro příznivce sladkých šumivých limonád jsou v Thajsku samozřejmě velmi levně k dostání nápoje jako je Coca-Cola, Sprite, Fanta, Pepsi, 7-Up, Mirinda popř. jejich rovnocená obdoba od značky Est.

Thajske ovocne shaky

Na místních trzích můžete ochutnat thajské tradiční nápoje jako např. นำ้ลำไย – Nám Lam Jaj – Štáva z longanu, นำ้เสาวรส – Nám Sauvarot – Šťáva z Marakuji, nebo นำ้กระเจี๊ยบ – Nám Kra Džeb – Ibiškový ledový čaj.

Jakýkoliv druh kávy ať už je to Capuccino, Laté, Moca nebo Presso si můžete vždy objednat i v ledové formě – ledovému Cappuccinu se tu říká Kapučino Jen, ledové Laté je zase Laté Jen atd. Thajci mají také rádi ledové kakao, kterému říkají Gogo Jen.

Thajsko je rodná země energetického nápoje RedBull, takže zde můžete ochutnat jeho původní tradiční verzi v malé skleněné lahvičce, která má thajské jméno Krathing Déng, nebo jeho západní verzi v plechovce, nebo některý z konkurenčních energetických nápojů jako je Shark nebo M-150.

Thajske energeticke napoje

Co lze velmi doporučit, je pravidelná konzumace iontových nápojů ORS – Oral Rehydration Salts. Jde o kombinaci minerálů, především soli sodíku (kuchyňská sůl, chlorid sodný), soli draslíku (chlorid draselný) a další látky (citronan sodný, glukóza). Nápoje ORS jsou určené k rehydrataci a doporučují se také při pocení (sportu, tělesné námaze, ale i při pocení na pláži, při zvýšených tělesných teplotách), dále při zvracení a také při střevních potížích, kdy doplní ztrátu tekutin a minerálů, které tělo ztrácí. Doporučit mohu například nápoj OREDA R.O. (1 sáček stojí cca 5 THB).

Čtěte také:  Taxi meter - zvýšení sazeb

Pokud jste příznivci piva, pak nezapomeňte, že pivo na sebe váže vodu z těla, což vede k tomu, že víc vody vyloučíte, než do sebe dostanete. A jste-li celý den jen na pivu, organismus to vyčerpá. Navíc thajské pivo má vyšší obsah alkoholu než pivo české a thajci si do piva vždy dávají led, čímž se pivo naředí. Thajské pivo je silnější právě proto, že thajci ho většinou jinak než s ledem nepijí. Oblíbené thajské značky piva jsou Singha (čti Sing), Chang (čti Čang) a Leo (čti Líó).

thajska piva

V případě, že se bez alkoholu neobejdete, tak je možné nealko proložit některými z vinných nápojů na bázi vinného střiku jako např. Spy, Full Moon atd., nebo ovocné míchané nápoje např. Smirnof, Breezer atd. Nicméně kombinace horka a alkoholu není úplně nejideálnější a není vůbec neobvyklé, že se tu cizinci doslova uchlastají k smrti.

2. Thajská zmrzlina a ledové dezerty

Zchladit se můžete také vynikající thajskou zmrzlinou a ještě u toho obdivovat její výrobu 🙂 Zmrzlině říkají thajci „Ajtym“, což vychází z anglického slova „ice cream“. Zmrzlina na videu níže je „Ajtym Phad“ a určitě doporučuji jí ochutnat.

Kromě zmrzliny se můžete ochladit i některým z nesčetných thajských ledových dezertů jako např. Nám Kheng Saj, Nám Kheng Wán Wán atd. nebo mraženým želé, kterých je tu také nepočítatelné množství druhů.

3. Klimatizace

Bez klimatizace nebo minimálně větráku se v Thajsku neobejdete a bez nich se i v noci uvaříte ve „vlastní šťávě“. Thajské domy, budovy či bungalovy v podstatě nemají žádnou izolaci, stěny jsou tenké, často betonové, okna jednoduchá a domy se velmi rychle ohřejí. Klimatizace je v Thajsku naštěstí téměř tak samozřejmá jako topení v Čechách. Některé resorty nabízejí i pokoje jen s větrákem, ale většina ubytovacích kapacit je s klimatizací, kterou jistě uvítáte. V neklimatizovaných restauracích mají pro hosty většinou větráky a pokud by jste nutně potřebovali ochladit a nebyl nějaký na blízku, neváhejte o větrák požádat obsluhu, která vám ráda vyhoví, pokud bude mít větrák k dispozici. Thajci se většinou snaží dopřát svým hostům komfort, i když vyjímky samozřejmě existují.

Pokud půjdete po ulici a budete mít pocit, že by jste každou chvíli zkolabovali, pak nejjednodušší a nejrychlejší co můžete udělat, je zajít do nejbližšího obchodu 7-Eleven, Tesco Express, Family Mart, nebo podobného supermarketu, které jsou v podstatě na každém rohu, kde mají vždy velmi výkonné klimatizace a kde se velmi rychle ochladíte. Jakmile se vaše tělo ochladí, většinou se vám rychle uleví. Dopřát si také můžete masáž v klimatizovaném masážním salónu, kde se nejen ochladíte, ale i odpočinete a zrelaxujete a vašemu tělu dopřejete stimulaci.

4. Chlazený ručník

Pokud se již budete ochlazovat v některém klimatizovaném supermarketu, můžete si tam také zakoupit chlazený mokrý antibakteriální ručník, který se prodává v několika velikostech a kterým si můžete osvěžit a omýt obličej a předloktí. Ručník je velmi studený a pomůže vám se osvěžit.

5. Koupání & stín

Velká část návštěvníků do Thajska jezdí pochopitelně kvůli moři a komfortním resortům s bazény. Samozřejmě je velmi příjemné své rozpálené tělo namočit do mořské vody či hotelového bazénu, což je jedna z věcí, kterou můžete v Thajsku dělat celé dny. Nicméně nečekejte, že vás thajské moře nebo bazén nějak zvlášť osvěží. Teplota vzduchu ani v noci nějak výrazně neklesá a není vůbec neobvyklé, že je přes den např. 32°C a v noci teplota klesne na 27°C. Voda v moři a v bazénech tedy nemá žádnou šanci se ochladit a zcela normální teplota vody v moři i bazénech je kolem 30°C.

Čtěte také:  Práce online, které můžete dělat z Thajska

Bazen a more

Moře a bazény však nejsou jedinou možností jak se v Thajsku vykoupat. Zaručené osvěžení vám nabídnou nesčetné vodopády, laguny a tůně z vodopádů, jezera, řeky, říčky a potoky, kde je voda o poznání studenější a osvěžující. Thajsko dnes v turisticky exponovaných místech disponuje také různými vodními zabavními parky a aquaparky, kde se také můžete dosyta vyřádit a ochladit. Mezi vodními parky unikátním je např. Slip N Fly Party na ostrově Koh Phangan.

Lidé se mne často ptají na počasí a šílí, když v nějaké předpovědi počasí zjistí, že bude během mnoha dní jejich pobytu pod mrakem nebo dokonce zataženo. Já říkám, že to není vůbec žádná tragédie, ale je to naopak požehnání. Nedokážete si totiž představit jak úmorná může být jen obyčejná chůze, když thajské slunce praží naplno bez jediného mráčku a co teprve nějaký celodenní výlet. Mnohem příjemnější je právě takové počasí, kdy je pod mrakem a slunce nepálí úplně přímo. Všechny milovníky opalování a snědé kůže mohu ujistit, že se opálí i když nebude úplně jasno a nebo pokud nebudou na přímém slunci, jelikož slunce má v Thajsku opravdu velkou sílu a opaluje i přes mraky. Naopak bych všem doporučoval, aby se moc na přímé thajské slunce nevystavovali a spíš se drželi ve stínu, jelikož slunce může být zrádné a pokud si neuženete hned první den úpal, tak můžete večer po návratu do hotelu zjistit, že vypadáte jako náčelník Apačů – velký Inčučůna. V takovém případě lze už jen doporučit nejbližší lékárnu a zakoupení thajské Aloe Vera, která vám přinese úlevu a urychlí regeneraci spálené rudé kůže.

6. Sprcha

Pokud nemáte po ruce moře či bazén, pak vám nezbývá nic jiného než se osvěžit studenou sprchou. No i když studená sprcha v Thajsku není zdaleka to samé jako studená sprcha v Čechách, kde je studená voda z kohoutku doslova ledová v porovnání s tou thajskou. Thajská studená voda je v podstatě teplá a má teplotu kolem 25°C. Většina thajců ani nepoužívá ohřívač vody a sprchují se studenou vodou, což samozřejmě zdaleka není šoková terapie, jako když by jste to samé praktikovali doma v české kotlině. Samotní thajci se sprchují minimálně 2x-3x a víckrát denně, což je v thajském vedru v podstatě nutnost, pokud tedy nechcete okolí obdařovat pochybným odérem a pokud se chcete cítit dobře a komfortně a ne jako zplavená bestie. Thajci o cizincích ze západu říkají, že mají mírně řečeno „nedostatečnou hygienu“ a tak je lepší přistoupit na thajskou frekvenci. Oceníte to i vy.

Čtěte také:  Bambusové housenky – Smažení brouci IV.

7. Chladivý pudr

Co thajci používají na ochlazení každý den a co my jako Evropané v podstatě neznáme je pudr popř. chladivý pudr. V Thajsku je všude k dostání mnoho různých druhů a značek voňavých pudrů, z nichž mnohé mají chladivý účinek. Thajský pudr vám pomůže s pocením, příjemně zjemní a provoní kůži a dodá vám chladivý pocit. Vůbec nemějte nějaký špatný pocit z toho, že budete mít bílé čmouhy na kůži či na tváři od bílého pudru. Pro Thajce je to úplně normální a sami bílý pudr používají každý den. Nemyslete si tedy, že thajský pudr je určený jen na zasypávání opruzenin batolat. Naopak, používají ho tu lidé každého věku a na celé tělo včetně obličeje. Obzvlášť doporučit lze např. Snake Brand Prickly Heat Powder, Protex Icy Cool, 12 Plus Extra Cool, Kodomo, Eversense, D-nee atd.

Chladivý pudr je také k dostání v tekuté formě v malých lahvičkách. Tento pudr je obzvlášť velmi oblíbený thajskými babičkami a dědečky a lze ho také doporučit. Lahvičku s tekutým pudrem je nutné před použitím protřepat. Asi nejoblíbenější a nejtradičnější značkou tekutého chladivého pudru je มองเล่ย่ะ – Mong Leya (čti Mong Léja). Chladivý efekt tekutého pudru je dosažen obsahem mentolu, borneolu a kafru a zcela zaručeně vás v horkém thajském dni zchladí.

8. Déšť

Evropané se thajského deště bojí jako čert kříže a jsou z nějakého neznámého důvodu přesvědčeni, že v Thajsku v létě nepřetržitě leje jako z konve. Nechápu to, protože to není pravda. V létě je v Thajsku velké teplo, ostatně jako kdykoliv jindy že. Thajci sami říkají, že Thajsko má 3 roční období – teplo, velké teplo a zatracené teplo. A když zaprší, tak je to spíš přivítáníhodné, než aby z toho měl mít člověk nějak zkažený den. Proto, když je vám v Thajsku teplo a chcete se osvěžit, pak déšť je jednou ze slibných variant, že bude příjemnější a dýchatelnější vzduch. Thajský déšť je teplý a zmoknout v Thajsku není vůbec žádná tragédie, naopak každému doporučuji vyzkoušet :-D. Navíc v období thajského léta, které Evropané nazývají znalecky „období dešťů“, když prší, tak se stane jen zřídka, že by pršelo nepřetržitě celý den nebo dokonce několik dní. Obvykle se jedná o přeháňky – vždy přívalový déšť, trvající několik desítek minut. Během deště je stále teplo a po dešti zase obvykle svítí slunce. Obvyklejší je, že proprší značnou část noci, což by nikomu nějak zvlášť nemělo vadit. Na jihu Thajska oproti střednímu Thajsku prší o cca 40% více a na rozdíl od jiných částí Thajska celoročně. Takovou thajskou anomálií, co se týče počasí, jsou ostrovy Koh Samui a Koh Phangan, kde neprší v podstatě téměř celý rok a za období dešťů je označován měsíc listopad až do poloviny prosince. Nicméně ani to není každý rok stejné. Obecně lze říci, že počasí je v Thajsku celoročně poměrně stálé, ale jeho výkyvy / změny většinou přichází nečekaně a rychle a stejně tak odchází.

Thajsky destTento článek nechť je vám inspirací a všem přeji, aby jste thajské horko přežili bez úhony na zdraví. Užijte si krás Thajského království a domů si přivezte jen krásné vzpomínky.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *