Pocasi v Thajsku

Počasí v Thajsku

O počasí v Thajsku panuje asi nejvíc nepřesností, polopravd a pověr. Lidé „zasvěceně“ hovoří o „období dešťů“ s nesmyslnou představou o tom, jak v Thajsku celé dlouhé letní měsíce leje jako z konve a pak jsou velmi zaskočeni, když jim v lednu na ostrově Phuket obden zaprší. „Vždyť není období dešťů“, říkají, „tak jak to že prší? Franta říkal, že v lednu v Thajsku neprší. Už tam byl 3x, tak to musí vědět!“ 🙂 Každá část roku má své plusy a mínusy a obecně lze říci, že se do Thajska můžete vydat kdykoliv se vám to časově hodí a kdykoliv během roku. Zapomeňte tedy na ta nesmyslná „období dešťů“ a různé katastrofické představy o nich a podívejte se jaké počasí v Thajsku skutečně vládne.

Thajsko leží v tropickém pásmu a jeho počasí je celoročně poměrně stálé bez větších a náhlých výkyvů. Počasí je tedy po většinu roku tropicky horké s vysokou vlhkostí vzduchu. Území na sever od Bangkoku má klima se třemi sezónami, přičemž území od Bangkoku na jih k hranicím s Malaysií má roční období jen dvě.

Od Bangkoku na sever

Počasí v severním Thajsku má asi největší výkyvy a roční období jsou velmi jasně rozlišitelná. Od listopadu do května je počasí v podstatě suché a lze ho rozdělit na dvě části – od listopadu do února, které jsou nejchladnější měsíce v roce a od března do května, které jsou zase naopak ty nejteplejší.  Třetí roční období je od června do října, kdy horký vzduch občas pročistí dešťové přeháňky a v kontrastu s obdobím téměř zcela suchém je toto období možné, s trochou nadsázky, nazvat obdobím dešťů.

Od Bangkoku na jih

Jižní část Thajska má skutečně jen dvě období – období suché a období mokré. Časově se tato dvě období liší, v závislosti o kterou část jižního Thajska se jedná. Ve východní části je to jinak než v části západní.  Na západním pobřeží přináší jihozápadní monzun déšť a častější dešťové přeháňky a bouřky od května do října, zatímco na východním pobřeží nejvíce prší od října do prosince.

Celkově je jižní část Thajska mnohem deštivější s cca 2.400 mm každoročních srážek než centrální a severní část Thajska, kde během roku spadne cca 1.400 mm srážek. Také během tzv. suchého období prší na jihu více než během suchého období v centrální a severní části Thajska.

Čtěte také:  Přijeďte do Thajska a to kdykoliv v roce!!!

Kdy je nejlepší Thajsko navštívit?

Obecně lze říci, že nejlepší čas k návštěvě Thajska je od listopadu do února, kdy severovýchodní monzun přináší chladnější suchý vzduch, který je příjemnou úlevou od horka. Během tohoto tzv. „chladného období“ se teploty v Bangkoku pohybují od 18°C (v noci) do 32°C (ve dne), zatímco v severní a severovýchodní části Thajska může být v noci a nad ránem velmi chladno – od 8° do 15°C a během dne od 20°C do 28°C. Na polohou vyšší místech mohou dokonce teploty spadnout až pod 0°C, kam Thajci v prosinci a lednu pořádají výpravy, aby se podívali na ranní jinovatku od přízemních mrazíků.

Thajské letní období, neboli „teplé a suché období“, je od března do začátku května. V tuto dobu jsou v Bangkoku průměrné teploty kolem 34°C, ale mohou často dosáhnout teploty kolem 40°C s vlhkostí vzduchu kolem 75%.

Nejteplejším měsícem v roce je duben, kdy se mohou teploty vyšplhat až ke 40°C – 45°C, obzvlášť na severovýchodě Thajska. V tuto dobu je nejlepší být permanentně ve stínu, nejlépe stále naložený ve vodě.

Od června do října je počasí ovlivněno monzuny, a v tuto dobu spadne většina thajských srážek. Vzhledem k tomu, že se téměř vždy jedná o přívalové deště, jsou poměrně obyklé i lokální záplavy, které však netrvají dlouho. V tuto dobu může vlhkost vzduchu dosáhnout cca 90% s průměrnými teplotami kolem 30°C.

Ostrov Koh Samui a okolí je anomálií a vyjímkou celého thajského území, neboť zde je počasí v podstatě na srážky stejné téměř po celý rok a nejdeštivější měsíc je listopad. Za mokré období jsou na Koh Samui a okolí považovány měsíce říjen, listopad a prosinec.

Monzun končí, když větry změní směr a přinesou suché počasí ze severovýchodu. Nejlépe by se počasí v době monzunu dalo popsat jako nepředpověditelné, nicméně nikdy v Thajsku neočekávejte žádné dlouhé několikadenní lijáky. Většinou se během této „mokré sezóny“ přeženou krátké, ale vydatné přeháňky trvající několik desítek minut, max. 2 hodin. Spíš než celodenní deště jsou obvyklejší deštivé noci, což však není zase tak velký problém. Spíš než „obdobím dešťů“ bych tuto dobu nazval „obdobím nepředpověditelného počasí“.

Celoroční průměrné teploty a srážky dle míst – graf

Bangkok – střední Thajsko

Bangkok prumerne teploty a srazky

Buriram – severovýchodní Thajsko – Isán

Buriram prumerne teploty a srazky

Chiang Mai – severní Thajsko

Chiang Mai prumerne teploty a srazky

Koh Chang – střední Thajsko

Koh Chang prumerne teploty a srazky

Koh Lanta – jižní Thajsko

Koh Lanta prumerne teploty a srazky

Koh Samui – jižní Thajsko

Koh Samui prumerne teploty a srazky

Phuket – jižní Thajsko

Phuket prumerne teploty a srazky

Trang – jižní Thajsko

Trang prumerne teploty a srazky

Udon Thani – severovýchodní Thajsko – Isán

Udon Thani prumerne teploty a srazky

Na uvedených grafech je velmi dobře vidět rozdílnost srážek na různých místech a to jak v čase tak i v množství. Proto nelze rozdělovat počasí v Thajsku tak, jak to často dělá mnoho lidí včetně spousty cestovních kanceláří – např. že „v zimě v Thajsku neprší vůbec a v létě tam všude a pořád prší“. Takto to prostě říci nelze a neplatí to. Pojďme se tedy ještě níže podívat na další detail – na minimální ranní a maximální odpolední průměrné teploty a počet deštivých dní včetně počtu srážek v mm v každém měsíci ve vybraných místech, které také můžete porovnat s počasím v ČR.

Čtěte také:  5 důvodů proč žít v Thajsku

Celoroční teploty a srážky dle lokalit – tabulka

Pro zvětšení klikněte na tabulku s destinací, kterou chcete zobrazit.

Bangkok – střední Thajsko

Bangkok detail pocasiBuriram – severovýchodní Thajsko – Isán

Buriram detail pocasiChanthaburi – východní Thajsko

Chanthaburi detail pocasi

Chiang Mai – severní Thajsko

Chiang Mai detail pocasiChiang Rai – severní Thajsko

Chiang Rai detail pocasi

Chumphon – jižní ThajskoChumpon detail pocasi

Kanchanaburi – západní ThajskoKanchanaburi detail pocasi

Khon Kaen – severovýchodní Thajsko – IsánKhon Kaen detail pocasi

Krabi, Koh Lanta – jihozápadní ThajskoKrabi detail pocasi

Lopburi – střední ThajskoLopburi detail pocasi

Mae Hong Son – severní Thajsko Mae Hong Son detail pocasi

Pattaya – střední ThajskoPattaya detail pocasi

Phang Nga – jihozápadní ThajskoPhang Nga detail pocasi

Phuket – jihozápadní ThajskoPhuket detail pocasi

Satun, Koh Lipe – jihozápadní ThajskoSatun detail pocasi

Songkhla, Hat Yai – jižní ThajskoSongkhla detail pocasi

Surat Thani, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao – jižní ThajskoSurat Thani detail pocasi

Trang – jižní ThajskoTrang detail pocasi

Trat, Koh Chang, Koh Mak, Koh Kood – východní ThajskoTrat detail pocasi

Udon Thani – severovýchodní Thajsko – IsánUdon Thani detail pocasiZ výše uvedených průměrných hodnot vyplývá, že nejméně srážek za celý rok spadne v Kanchanaburi a Chiang Mai a nejvíce v provincii Trat (Koh Chang, Koh Mak, Koh Kood) a Phang Nga. Nejtepleji je v Kanchanaburi a nejchladněji v Chiang Rai.

Počet deštivých dnů neznamená, že prší tolik celých dní! Počet deštivých dní znamená, že v takovém počtu dní nějaké měřitelné srážky spadly. Třeba jen 10 minut. Proto je také velmi důležitý počet srážek v mm. Pro porovnání, v České republice za jeden rok v průměru spadne od 410 mm v nejsusší oblasti Žatecké pánvi po více než 1.700 mm srážek v Jizerských horách, a dále průměrný počet dnů s měřitelnými srážkami vyššími než 0,1 mm v ČR kolísá od 90 dní, ve velmi suchých oblastech, po 240 dní v oblastech horských. Také je nutné si uvědomit, že průběh srážek je v ČR značně odlišný od průběhu srážek v Thajsku. Zatímco v ČR nejsou vyjímečné několikadenní rovnoměrné nebo slabší deště, pak v Thajsku se téměř vždy jedná o krátké přívalové deště a přívalové přeháňky, kdy během relativně krátké chvíle spadne skutečně velké množství srážek. Čili pro představu v ČR může napršení stejného množství srážek trvat jeden celý den a v Thajsku třeba 1 hodinu.

Pro Thajsko platí zásadní věc – propršené celé dny jsou naprostou vyjímkou, spíše chymérou, která je rozšířena mezi lidmi. Pokud se v tabulce uvádí, že na některém místě prší v daném měsíci 20 dní, pak se může (ale nemusí) i jednat o 20 hodinových přeháněk.

Data jsou zpracována na základě dlouhodobých průměrů, která zpracovává thajský meteorologický úřad. Nicméně a pochopitelně ne každý rok je počasí stejné. Některé roky mohou být velmi suché jako například rok 2015, některé roky naopak s velkým množstvím srážek a deštivých dních a jiné zase průměrné. V únoru 2016 se v Thajsku vyskytlo v podstatě na celém území mnoho dní s extrémně nízkými teplotami proti průměru, nicméně tento stav je vyjímečný a málo pravděpodobný, že se bude opakovat každý rok. Je nutné brát v potaz fakt, že pokud podle nějaké konkrétní zkušenosti v listopadu na Koh Samui někomu pršelo jen dva dny, nebo v červenci na Koh Changu pršelo každý den, pak to absolutně neznamená, že tomu tak bude také další rok. Je to stejné jako například v ČR, kde lidé také nemají žádnou záruku v to, že sníh na horách bude každý rok. Může se stát a stává se to, že některé roky jsou v podstatě bez sněhu nebo s velmi málo sněhem. Proto je nutné zohledňovat dlouhodobé průměry a poznatky a ne krátkodobé zkušenosti.

Počasí v dalších měsících

 

 1. Leden – január
 2. Únor – február
 3. Březen – marec
 4. Duben – apríl
 5. Květen – máj
 6. Červen – jún
 7. Červenec – júl
 8. Srpen – august
 9. Září – september
 10. Říjen – október
 11. Listopad – november
 12. Prosinec – december
Čtěte také:  5 důvodů proč žít v Thajsku

 

Připraveno ve spolupráci s Thajským meteorologickým úřadem – Thai Meteorological Department.

Autor Pavel Bergman

Webu Thajský Ráj věnuji téměř všechen svůj volný čas a pevně věřím, že pro vás bude užitečný. Pokud se vám Thajský Ráj líbí a přinesl vám užitek, můžete jeho provoz a mojí práci podpořit buď nákupem letenek, rezervací ubytování, rezervací vozu přes odkazy a vyhledávače na tomto webu, nebo se staňte mým patronem na patreon.com/thajskyraj. Vaše podpora je pro zachování provozu tohoto webu velmi důležitá! Děkuji! Pavel

2 komentáře

 1. Ahoj vsem, jsme na Koh Samui v terminu 9.-21.7., dnes je 12.7., cely den pod mrakem a cca od 15h vydatne deste, kdy stridave poprchava az do noci. A podle predpovedi se zda, ze to tak bude celou dovolenou…jsem v JV Asii v cervenci uz potreti, ale predtim jsem to nezazila, vzdy jen rychly lijak a pak zase krasne. Ale pocasi clovek holt neporuci…kazdopadne uz sem v tomto obdobi asi nepojedu 🙁

 2. Ahoj jsem na Koh Samui již 14 dní a je 25.8.2019,můžu doporučit pršelo za celou dobu asi 1 hodinu. Fantazie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *